Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS
 Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI
 Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?
 SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...
 

Perioadă livrare autoturism nou.

- - - - -
  • Please log in to reply
404 replies to this topic

#343
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006
Manuala.

#344
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 07.01.2007

View Postflorinbad, on 02 noiembrie 2022 - 09:34, said:

Vaporul cu piticania a sosit, dupa 6 luni de la comandarea masinii, in portul Koper din Slovenia, pe data de 10.10.2022
Vineri, 28.10.2022, a sosit in parcarea dealerului principal Kia din Baneasa. Acum nu stiu cate zile/saptamani/luni va sta in parcare (acte vamale, inregistrare masina etc.), pana va fi livrata sub-dealerului unde am facut tranzactia, Autonet Giulesti. Sper sa o primesc in aceasta luna (ar fi a 7-a de la semnarea contractului).

Ce-a fost mult a trecut,vacante frumoase sa ai cu "piticania",la mine countdown este undeva la 132 zilePosted Image

#345
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,463
  • Înscris: 28.10.2018
Ce motor ai luat? Ala de ia suta in 15 sau ala de o ia in 11 secunde?

Pe site-urile de afara masina costa peste 20k de euro. E pe bune pretul ala?

#346
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006
Daca te referi la mine, motor aspirat natural de 1.2 (1197), 84 cai, suta o ia in 12.5 secunde.
Masina a costat 16000 euro (1000 de euro sunt optionalele alese de mine) iar cu rabla o cumpar la 15000 euro. Am cumparat tichete rabla de la dealer, doua tichete a 3500 lei fiecare.

Dupa ce o voi cumpara o voi pune la Jurnalul de Bord, desi nu cred ca exista interes pentru ea. Majoritatea dintre voi doresc masini mari, puternice, nu piticanii ca X-line-ul.

#347
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
Cu 3500 ti-au dat tichetele rabla?
Eu le-am platit cu 3000 lei dar nu am ce obiecta. Am scos masina la pret/dotari bine, zic eu! Sunt multumit. Ca termen de livrare, dat avans pe 30 august si pe 26.10.2022 eram cu ea pe drum direct din reprezentanta.

Edited by routerboard71, 03 November 2022 - 12:10.


#348
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,779
  • Înscris: 23.04.2007

View Postflorinbad, on 03 noiembrie 2022 - 12:02, said:

optionalele alese de mine
Ce optionale ai ales ?

#349
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006
Nu face obiectul topicului de fata dar le pun aiciȘ
Parbriz cu bandă de protecţie solară (31 euro)
Scaun şofer cu reglare pe înălţime (31 euro)
Podea portbagaj cu două poziţii de reglare (31 euro)
Plasă bagaje pentru portbagaj (8 euro)
Cârlige pentru bagaje în portbagaj (8 euro)
Radio + RDS + DAB cu display de 8.0" (428 euro)
Tweetere (15 euro)
Bluetooth cu recunoaştere vocală (Voice recognition) (39 euro)
Cameră video pentru mersul înapoi (77 euro)
Apărători noroi (15 euro)

Vopsea metalizat (320 euro)
(Imi cer scuze, cu vopseaua metalizata se aduna cei 1000 de euro.)
Am atasat si pliantul masinii.

Attached Files



#350
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
Hai ca am ramas fara cuvinte!
Scaun sofer reglabil pe inaltime... optionala? Am eu la Peugeot 206 si la noul Megane Sedan, in echiparea standard?!?
Radio cu RDS si DAB... cum naiba sa-ti ceara bani pe un RDS la aparatul de radio, mai bine spus... ai platit aparatul de radio?!? I-ai platit RDS-ul? Serios?
Tweetere... hai mai de-le dreacu', le-ai platit si pe alea?
Orice cotarca de masina in varianta cheala, are radio cu RDS, adica am eu la vechiul meu 206 de 18 ani standard, am si tweetere, radio cu RDS... de 18 ani...
Mai aveau sa-ti ceara bani ca are optionale 4 roti si volan! Niste HOTI! Auzi la ei, sa platesti RDS-ul la radio si tweetere... Caz de Doamne fereste!
Sa stapanesti sanatos masina! Ca P.S. care n-o sa te incalzeasca prea mult, eu la al meu Megane am primit in versiunea standard, radio cu multimedia, sistem audio cu tweetere la toate usile, scaun sofer reglabil pe inaltime, volan reglabil inaltime - adancime, sa mai zic de cruise-control, asistenta la franerea de urgenta, sa mai zic de geamuri electrice fata-spate, ABS-EBD-ASR, oglinzi electrice si incalzite... sa mai zic de faruri full LED...

Edited by routerboard71, 03 November 2022 - 16:40.


#351
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006
Inseamna ca nu ai citit pdf-ul pe care l-am atașat. Acolo spune ce are din start varianta X-Line. Ce ai insirat tu acolo, le am deja (mai puțin pilotul automat, pe care, din prostia mea, nu l-am selectat la optionale). Preturile mașinilor au crescut foarte mult deoarece cererea este mare și mașinile sunt puține. De aceea se scot tot felul de rahaturi de pe mașină pentru a face prețul mai atractiv. Aceasta va fi ultima mea masina. O voi tine 12 ani, asa cum am ținut Spark-ul M300 pe care îl am acum. Am 58 de ani. Dar iar suntem off-topic.

Edited by florinbad, 03 November 2022 - 17:56.


#352
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postadrian_r5, on 03 noiembrie 2022 - 12:35, said:

Ce optionale ai ales ?
de ce te intereseaza?  :(

#353
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 09.01.2007
Oameni rai p-aici, eu zic ca e super ok ca dotari in banii aia, nu cred ca gasesti ceva mai bun. Bine, e si de inteles ca e clasa foarte mica varianta "full", doar ca unele optionale suna ridicol, cum ar fi tweeterele. :)
Singurul lucru pe care l-as schimba eu e cutia, n-as suporta sa ma mai plimb prin Bucuresti cu cutie manuala. Dar pe de alta parte 5AMT-ul nu are reputatie foarte buna, deci probabil ai facut alegerea inteleapta.

#354
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006
Sunt din jurul Targovistei (la 7 km de oras), oras foarte linistit, curat, modern. Nu am treaba cu Bucurestiul, pe care-l evit ori de cate ori pot.

Salariul meu este foarte mic, pensia (anticipata, cu penalizare mare) a sotiei este si ea foarte mica, asa ca nu am avut de ales. Italience nu am vrut, frantuzoaice nici atat, de nemti nu ma pot apropia ca pret (masina mea ideala este Volkswagen T-Cross) asa ca m-am dus chitit pe Kia Rio, insa zona unde parchez masina nu-mi permite parcarea unei masini mai lungi de 4 metri. Nu o pot manevra in siguranta, spatiul este asemanator unui dreptunghi si ar trebui sa daram un garaj din beton si un gard din panouri bordurate ca sa fac rost de spatiu de manevra. Mi-am dat seama din ochi ca nu pot manevra in siguranta un Rio, fara sa-l lovesc de gard sau de usa garajului. La reprezentanta, in fata lui Rio se afla piticania, nici nu ma gandisem la ea inainte de a pleca spre Bucuresti. Tipul de la Autonet Giulesti ne-a intrebat: "Varianta X-Line v-ar tenta?". Asta a fost tot.

Totalul optiunilor este de 3734 euro, deci pretul piticaniei s-ar fi dus la 15.000 + 3.734 = 18.734 euro,
Daca as fi luat motorul de 1 litru si 100 cp pretul s-ar fi dus la 16.649 + 3734 = 20.383 euro.
N-am pus cutie automata (800 euro) deoarece nu ma pasioneaza. Daca o pun si pe aceea, pretul final s-a fi dus la 20.334 + 800 = 21.134 euro.
Deci cam atat costa in momentul de fata o piticanie full-de-full fabricata in Coreea de Sud. Probabil acum doi ani costa cu 1500-2000 euro mai putin.

De aceea se scot tot felul de chestii care ar putea fi standard pe o masina, pentru a face pretul masinii mai atractiv.
In final, masina pe care am achizitionat-o arata cam asa:

Attached Files


Edited by florinbad, 04 November 2022 - 08:06.


#355
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,463
  • Înscris: 28.10.2018
Adica n-are cruise control deloc? Nici d-ala simplu de apesi un buton si mentine viteza?

Asta o sa usture.

Si vad ca si forward collision assistance este trecut la optionale. Asta nu era obligatoriu in UE de vreo 2 ani? Adica nu toate masinile noi au radar pentru detectare de obstacole si franare automata?


Adevarul e ca preturile masinilor au sarit prin tavan. In ziua de azi platesti pe un Seat Leon hibrid dotat binisor 45.000 de euro. Pai astia erau bani de BMW seria 5 dotat regeste acum 15 ani.

Edited by abac, 04 November 2022 - 08:37.


#356
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,779
  • Înscris: 23.04.2007

View Postflorinbad, on 03 noiembrie 2022 - 12:50, said:

Nu face obiectul topicului de fata dar le pun aiciȘ
Multumesc !

View Postflorinbad, on 03 noiembrie 2022 - 12:02, said:

Dupa ce o voi cumpara o voi pune la Jurnalul de Bord,
Incepind cu acest post ... deja se poate considera a fi un "jurnal de bord" ... sugerez sa apelezi la un moderator sa mute post-urile aferente in sectiunea potrivita.

View Postflorinbad, on 03 noiembrie 2022 - 17:54, said:

pilotul automat, pe care, din prostia mea, nu l-am selectat la optionale.
Din pacate ... aici sint de acord cu tine  :(

View Postflorinbad, on 03 noiembrie 2022 - 17:54, said:

12 ani, asa cum am ținut Spark-ul M300 pe care îl am acum.
Citi km are "la bord" ?

View Postflorinbad, on 03 noiembrie 2022 - 17:54, said:

Am 58 de ani..
Multi inainte !
PS  -  sint mai mic cu doi ani.

Edited by adrian_r5, 04 November 2022 - 08:50.


#357
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006

View Postadrian_r5, on 04 noiembrie 2022 - 08:44, said:

Citi km are "la bord" ?
Sparkul M300 are peste 155.000 km la bord (cu aproximatie).

View Postabac, on 04 noiembrie 2022 - 08:35, said:

Adica n-are cruise control deloc? Nici d-ala simplu de apesi un buton si mentine viteza?
Si vad ca si forward collision assistance este trecut la optionale. Asta nu era obligatoriu in UE de vreo 2 ani? Adica nu toate masinile noi au radar pentru detectare de obstacole si franare automata?

In ceea ce priveste pilotul automat, recunosc, am fost un bou...

Cand am configurat masina am pus si Pilot automat + Sistem de limitare a vitezei (MSLA - Manual Speed Limit Warning Assist) si geamuri fumurii. Apoi le-am scos...
Am discutat cu mai multe persoane care spuneau ca nu au folosit niciodata p[ilotul automat.
Geanurile fumiri le-am scos deoarece doream ca soferul din spatele meu sa vada mai bine prin geamurile masinii mele eventualele masini aflate in fata mea. Tot la siguranta rutiera m-am gandit, nu la confortul meu (pot pune ulterior folii pe geamurile din spate, insa una este geamul fumuriu din fabrica, alta este folia).

Imi place sa calatoresc in afara Romaniei iar pilotul automat m-ar fi ajutat foarte mult pe autostrazi. Vara, geamurile fumurii ar fi pemis o oarecare racoare in masina. Dupa ce comanda a fost transmisa, l-am rugat pe dealer sa mi le puna inapoi insa a refuzat (cred ca din comoditate): [i]"odata comanda plecata, nu se mai pot face modificari asupra ei"[/i] (aiurea, in contract se stipuleaza ca se poate face o foaie aditionala cu modificarile ulterioare aduse masinii, pana sa intre in productie).

Are FCAA: "Sistem de asistare evitare coliziune frontală cu automobilul din față (FCA - Asistență evitare coliziune față/Forward Collision-Avoidance Assist) ; CAR"

Alt sistem, "Sistem de asistare pentru menținerea centrului benzii de rulare (LFA - Lane Following Assist)" il am pe camera auto Viofo 129, care daca este activat, piuie in draci daca ma indrept spre marginea drumului.

#358
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,463
  • Înscris: 28.10.2018
Afirmatiile astea se bat cap in cap. Dar in fine, banii tai, masina ta.

View Postflorinbad, on 04 noiembrie 2022 - 09:04, said:

Am discutat cu mai multe persoane care spuneau ca nu au folosit niciodata p[ilotul automat.

[...]

Imi place sa calatoresc in afara Romaniei iar pilotul automat m-ar fi ajutat foarte mult pe autostrazi.

Apropo, eu folosesc la greu pilotul automat in Romania sa merg cu viteza legala prin sate.

Quote

Alt sistem, "Sistem de asistare pentru menținerea centrului benzii de rulare (LFA - Lane Following Assist)" il am pe camera auto Viofo 129, care daca este activat, piuie in draci daca ma indrept spre marginea drumului.

Mda, una e piuitul cand masina se indreapta spre sant si alta e corectarea traiectoriei de catre masina.

Si clar nu poti sa ii zici sistem de asistenta la mentinerea benzii. Poti maxim sa ii zici sistem de alertare la parasirea benzii. Asistenta inseamna ca masina te asista, adica corecteaza traiectoria sa nu iei vreun cap de pod cand atipesti sau nu esti atent.

Edited by abac, 04 November 2022 - 09:14.


#359
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,779
  • Înscris: 23.04.2007

View Postabac, on 04 noiembrie 2022 - 09:11, said:

sa merg cu viteza legala prin sate..
Si reusesti s-o faci fara sa incasezi "flash-uri" si "claxoane" ?

#360
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 09.01.2007
Ar fi chiar culmea sa incalci legea pentru ca se grabeste ala din spatele tau. :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate