Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

Parere despre pensie urmas veteran/prizonier de razboi

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
eugenpop

eugenpop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 12.02.2007
Daca bunicul meu a fost prizionier luat de sovietici, in lagar in Austria ar primi fiul lui indemnizatie?Sau doar cei ce au fost in prizionierat in URSS

#20
eugenpop

eugenpop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 12.02.2007

 eugenpop, on 22 septembrie 2021 - 14:00, said:

Daca bunicul meu a fost prizionier luat de sovietici, in lagar in afara teritoriului URSS ar primi fiul lui indemnizatie?Sau doar cei ce au fost in prizionierat in URSS


#21
Meg-M

Meg-M

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 24.01.2020
Buna,

Redeschid acest topic, am parcurs ce ati scris pana acum. Bunicul meu este decedat in prizonierat, familia nu detine acte care sa ateste decesul in razboi si nicio alta informatie legata de locul decesului/inmormantarii. Stim doar de la colegi de arme din acelasi sat ca a murit in prizonierat. Din pacate, nu detinem nici certificatul de nastere al bunicului si incercand sa reconstitui dosarul pentru a avea acces (in numele mamei mele, 80 ani) la arhiva nationala MAPN de la Pitesti, m-am lovit de refuzul unui functionar obtuz de la primaria unde s-a nascut bunicul,  Teleorman, care refuza sa-mi elibereze extras de certificat nastere, invocand legea 119/ 1996, art 27, care spune ca acesta se elibereaza numai institutiilor statului, nu persoanelor fizice.
Dintre cei care ati avut dosare de depus la Arhiva MAPN Pitesti, a fost cineva in aceasta situatie? Cum ati rezolvat? La ce insititutie pot face apel pt obtinerea lui? Evidenta Populatiei Judetene, alte idei?

Va multumesc de raspuns

#22
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 28.10.2005
Bună ziua,

se pare că sunt cazuri in care deja se acordă această pensie specială, (1600 lunar din care am inteles) ...

Noi detinem un act, se numeste extras din registrul cartii civile pentru mortii din 1945, in care este specificat nume, ocupatie, data decesului 12 ianuarie 1945, in fosta cehoslovacia.
Ma intreb, ce demersuri pot incepe pentru ca mama mea (fiica celui decedat in razboi) sa beneficieze de aceasta pensie.

Multumesc.

#23
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 28.10.2005
revin cu niste amanunte ...

"Cât priveşte începerea operaţiunilor militare propriu-zise în Slovacia, menţionăm că în perioada 18 decembrie 1944-17 ianuarie 1945, după eliberarea Ungariei, Armata 4 română a continuat înaintarea pe direcţiile Roznava-Košice, eliberând localităţile Buyica, Seňa, Perin, Jablonov, Turna, Lučka, Zádiel, Silica Brezová. În noaptea de Anul Nou (31 decembrie 1944-1 ianuarie 1945), diviziile 2 şi 3 Munte române au forţat râul Ipel, interceptând şoseaua Veliká-Trenč, eliberând, în continuare, localităţile Veliká, Jelsŏvec, Maškova, şi au participat, până la 12 ianuarie 1945, alături de Armata 27 sovietică la eliberarea oraşului Lučenec.
În comunicatul Marelui Stat Major român din 13 ianuarie 1945 se consemna: „În regiunea vest Lučenec vânătorii noştri de munte, continuând atacurile pline de avânt, au respins spre nord forţele inamice, care rezistau cu înverşunare în numeroase cazemate, cucerind alte câteva înălţimi importante”.
Între 12 şi 31 ianuarie, Armata 4 română a acţionat ofensiv pe direcţia Jablonov-Rožňava-Dobšiná desăvârşind cucerirea masivului muntos Silica Planina şi eliberând oraşul Rožňava, o adevărată poartă de pătrundere spre zonele centrale ale ţării."

se pare ca bunicul meu nu prea se incadreaza in categoriile specificate in lege ...

#24
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 28.05.2012
Pentru a vedea daca va incadrati in prevederile legale, studiați, va rog, Decretul Lege 118 din 1990. Este pe Google si, ulterior depuneti cerere la AJPIS din raza teritoriala unde domiciliati. Succes!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate