Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Parere despre pensie urmas veteran/prizonier de razboi

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Am un bunic care a decedat in anul 1994. A fost veteran si prizonier de razboi in Rusia, dupa 1944, nu stiu exact cat timp anume.
Pe timpul vietii, bunicul a beneficiat de pensie de veteran, iar dupa moartea sa, sotia lui, adica bunica mea, a beneficiat si ea cativa ani de pensie de urmas, dupa care a decedat.
Avand in vedere noile modificari aduse in anul 2020, Decretului Lege 118/1990, ce parere aveti despre posibilitatea ca tatal meu, sa se poata incadra in prevederile art.5, alin.5 din aceasta lege, adica de a beneficia de o mica pensie de urmaș?
Anexez extrasul cu articolul la care am facut referire:

”(5) De prevederile alin. (6)-(9) beneficiază în mod corespunzător și copilul celui decedat după eliberarea din detenție, internare abuzivă în spitale de psihiatrie, după ridicarea măsurii domiciliului obligatoriu, strămutare, deportare sau prizonierat, în situația în care părintele său, deși ar fi avut dreptul, nu a beneficiat de prevederile prezentului decret-lege.”

Anexez și linkul cu Decretul- Lege 118/1990, modificat in anul 2020.

http://legislatie.ju...iDocument/60114

Va multumesc!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca sunt zero sanse.

 Camataru10, on 22 ianuarie 2021 - 21:06, said:

Pe timpul vietii, bunicul a beneficiat de pensie de veteran, iar dupa moartea sa, sotia lui, adica bunica mea, a beneficiat si ea cativa ani de pensie de urmas, dupa care a decedat.

”(5) De prevederile alin. (6)-(9) beneficiază în mod corespunzător și copilul celui decedat după eliberarea din detenție, internare abuzivă în spitale de psihiatrie, după ridicarea măsurii domiciliului obligatoriu, strămutare, deportare sau prizonierat, în situația în care părintele său, deși ar fi avut dreptul, nu a beneficiat de prevederile prezentului decret-lege.”


Edited by pasilla, 22 January 2021 - 21:11.


#3
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Da, se poate, trebuie depusă cererea.

 pasilla, on 22 ianuarie 2021 - 21:10, said:

Cred ca sunt zero sanse.

Greșești. Pensia de urmaș, pe care a luat-o soția, e diferită de asta. Și maică-mea ia pensia asta, și sora ei, cu toate că și mama lor a luat acea pensie de urmaș.

#4
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 Camataru10, on 22 ianuarie 2021 - 21:06, said:

Am un bunic care a decedat in anul 1994. A fost veteran si prizonier de razboi in Rusia, dupa 1944, nu stiu exact cat timp anume.
Pe timpul vietii, bunicul a beneficiat de pensie de veteran, iar dupa moartea sa, sotia lui, adica bunica mea, a beneficiat si ea cativa ani de pensie de urmas, dupa care a decedat.
Avand in vedere noile modificari aduse in anul 2020, Decretului Lege 118/1990, ce parere aveti despre posibilitatea ca tatal meu, sa se poata incadra in prevederile art.5, alin.5 din aceasta lege, adica de a beneficia de o mica pensie de urmaș?
Anexez extrasul cu articolul la care am facut referire:

”(5) De prevederile alin. (6)-(9) beneficiază în mod corespunzător și copilul celui decedat după eliberarea din detenție, internare abuzivă în spitale de psihiatrie, după ridicarea măsurii domiciliului obligatoriu, strămutare, deportare sau prizonierat, în situația în care părintele său, deși ar fi avut dreptul, nu a beneficiat de prevederile prezentului decret-lege.”

Anexez și linkul cu Decretul- Lege 118/1990, modificat in anul 2020.

http://legislatie.ju...iDocument/60114

Va multumesc!

Desi unele legi pot fi ambigue, asta mi se pare clara ca buna ziua. Daca ar fi asa cum speri tu, milioane ar fi primit pensii de urmasi dupa razboi, inclusiv pana in zilele noastre ca mai sunt destui in viata care au fost copii/urmasi.

Legat de tatal dvs. , nu are deja pensie din alta sursa, pentru munca lucrata de-a lungul vietii?

#5
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Are o alta pensie tatal meu destul de mica, lucrand ca mncitor intr-o fabrica de prelucrare a lemnului.Dar, de ce am deschis topicul, pentru ca am vazut acea modificare din anul 2020 la legea sus mentionata, adica art.5, alin.5.Multumesc.

#6
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 Camataru10, on 22 ianuarie 2021 - 21:33, said:

Are o alta pensie tatal meu destul de mica, lucrand ca mncitor intr-o fabrica de prelucrare a lemnului.Dar, de ce am deschis topicul, pentru ca am vazut acea modificare din anul 2020 la legea sus mentionata, adica art.5, alin.5.Multumesc.
Acum am vazut articolul cu pricina. Probabil ca asa este, asa ca mult succes!

#7
dan33

dan33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 18.01.2005
@Camataru10 vezi pm

#8
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,451
  • Înscris: 15.01.2017
“în situația în care părintele său, deși ar fi avut dreptul, nu a beneficiat de prevederile prezentului decret-lege.”


tu ai spus ca a beneficiat.

#9
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Da, asa este, numai ca atunci, pana in anul 1994, nu stiu exact in baza carei legi se facea plata, eu eram copil pe atunci..Intreb si eu pentru orice eventualitate..Multumesc.

#10
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,451
  • Înscris: 15.01.2017
Decretul Lege 118/1990, sau nu?

#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Zero sanse, boss. A aratat colegu Pasilla de ce. Legea e pentru familiile celor care nu au beneficiat.
Ata ete, la munca boss!

#12
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Banuiesc ca iti e foarte greu sa dai o fuga pana la casa de pensii cu ultimul fluturas de pensie in mana ca sa vezi daca poate beneficia de indemnizatie si probabil nici e-mailul nu il poti folosi, asa ca asta e locul unde poti intreba.

#13
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012

View PostEpdm, on 22 ianuarie 2021 - 22:13, said:

Decretul Lege 118/1990, sau nu?
Da. El e, modificat in 2020.

#14
George_gg

George_gg

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.04.2021
Buna ziua am si eu o intrebare! Am avut un bunic care a fost veteran de razboi, a decedat in 2013, a primit pensie de veteran de razboi, maicamea( fiica lui) in baza decretului modificat in 2020 are dreptul la pensie de urmas sau nu?

#15
Dinu Marian

Dinu Marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 25.10.2005

 George_gg, on 18 aprilie 2021 - 15:23, said:

Buna ziua am si eu o intrebare! Am avut un bunic care a fost veteran de razboi, a decedat in 2013, a primit pensie de veteran de razboi, maicamea( fiica lui) in baza decretului modificat in 2020 are dreptul la pensie de urmas sau nu?

Salut mă interesează și pe mine, daca afli ceva îmi poți da și mie un semn. Sau poate e cineva care ne poate lămuri.

#16
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Apropos, mie mi-a ajutat Dumnezeu si am rezolvat ceea ce am scris in topic.. Slava Domnului!

#17
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,852
  • Înscris: 11.07.2016
Pai spune-ne si noua ce si cum?
Deci si copii veteranului beneficiaza de pensie?
Si ce acte trebe?
Si unde se depun?
Scrie aici sa ajuti si tu pe altii in aceeasi situatie!
Multumim anticipat!

#18
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Nu copiii veteranului, ci copiii celui care a fost prizonier dupa data de 6 martie 1945..Asa e scris in Decretul Lege 118 din 1990, modificat in anul 2020.
Trebuie sa fii fiu al unui prizonier, deportat sau persecutat din motive politice.
Cererea se depune la AJPIS din județul in care locuiesti.


Evident, ca documente, iti trebuie tot ce tine de dovedirea calitatii respective, adica de prizonier, deportat sau persecutat... Plus cele personale, de identitate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate