Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand ajung banii de la banca dupa...

Divani&Sofa

Caut software antic Kasperski Ant...

Intrebare despre ppc (fostul enel)
 Radiator spart? Pierdere freon - ...

Grafice Tesla model Y LR

Sfat achizitie lumini DSLR

Sfat cumparare moneda de aur
 Daca am un filet stricat la fuzet...

Transferurile de active intre bro...

Solutie amenajare interior apartm...

Probleme priza carlig de remorcare
 UST.FR vs NQSE.DE (ETF pe Nasdaq)

Autoturismele BMW nu semnalizeaza...

Reparatie VFD

ETF termen lung VWCE vs VUAA.
 

Compatibilitate placa de baza H81MHV3 Ver. 7.x cu i3 4170 fara update BIOS?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
un_trecator_

un_trecator_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.04.2020
Buna ziua,

Sunt interesat sa cumpar placa de baza Biostar H81MHV3, insa nu stiu daca va fi nevoie sa-i fac update BIOS-ului incat sa o pot folosi cu i3 4170. Pe pagina producatorului Biostar observ ca procesorul se afla pe lista, insa nicaieri nu apare ce versiune BIOS are placa astfel incat acesta sa fie folosit fara probleme (stiu ca exista placi care au trecuta in aceasta lista si versiunea respectiva a BIOS-ului pentru fiecare dintre procesoarele suportate).
De asemenea, am consultat si aceasta pagina, incat am observat in trecut comentarii referitoare la compatibiliitatea dintre anumite configuratii. Totodata, am verificat pe google daca mai exista persoane care sa aiba aceasta configuratie, si care sa fi publicat versiunea BIOS.
Ca urmarii cautarii pe google, potrivit acestei pagini, stiu cu siguranta ca procesorul va functiona cu versiunea BIOS: 4.6.5 (05/21/2014), data care corespunde fisierului H81SR521.BSS de aici. Acest fisier pare sa includa micro-codul pentru a aduce suport unor noi generatii de procesoare.

Ca urmare a acestei informatii am decis sa intru in contact cu cei de la Vexio pentru a afla versiunea BIOS, insa dumnealor nu au avut aceasta informatie, incat nicaieri pe cutie nu era trecuta versiunea (am citit pe internet ca exista cutii pe care este trecuta versiunea BIOS-ului).

Asadar, exista cineva care ar putea sa-mi spuna daca versiunea initiala a BIOS-ului (cel mai rau caz), respectiv fisierul H81SR123.BSS, din data 2014-01-23, asigura buna functionare a procesorului? Sau, exista vreun site asemenator cu acesta care sa afiseze informatii detaliate (incluzand BIOS) despre anumite configuratii? Sau, un site care sa permita cautarea unor configuratii asemanatoare pe valid.x86.fr, incat valid.x86.fr nu permite cautarea pe site?

Va multumesc!

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,710
  • Înscris: 01.01.2008
Nu văd de ce ai lua placa aia de bază la așa preț pentru un cpu de 100 de lei. Ăla e preț de nou pentru o placă lansată în 2013.

#3
un_trecator_

un_trecator_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.04.2020
Sunt de acord cu ce spui, avand in vedere ca placa a fost la pretul de 170 RON in 2018. Insa, intrebarea este in numele unui prieten, care tine sa ia o placa noua, iar din cautarile mele de pana acum, este singura pe care am gasit-o.

#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,107
  • Înscris: 28.10.2006
Eu nu dau niciun leu pe acea placa de baza.
Limitata din toate punctele de vedere.
doar 2 sloturi RAM, fara sloturi de expansiune decat un PCIEx.
Porturi sata minimale.
Sub nicio forma nu renteaza 260 lei!

#5
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 26.05.2007
BO$$ o cumperi daca este vers. 7.x ( este serigrafiat pe pcb ) !

Attached Files

  • Attached File  pcb.PNG   5.03K   8 downloads


#6
un_trecator_

un_trecator_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.04.2020
@viceroy56
Iti dau dreptate. O sa-i aduc in discutie acest aspect, poate se va razgandi.

@ChemTeacher
Care este explicatia din spate care imi va garanta ca prezenta versiunii 7.x (serigrafiata pe PCB) va permite rularea procesorului i3 4170, in cazul in care placa va veni cu versiunea BIOS din data 2014-01-23 (BIOS initial, denumire folosita de catre cei de la Biostar - considerat de catre mine ca fiind cel mai rau caz, incat BIOS-ul din paragraful de mai jos asigura 100% compatibilitatea cu i3-ul)?

De unde pot sti ca suportul pentru i3 4170 nu este oferit doar incepand cu BIOS-ul din data 2014-05-21?
Intreb acest lucru, incat daca procesorul nu va fi suportat de catre BIOS-ul initial, voi fi nevoit sa cumpar un alt procesor doar pentru a-i face update BIOS-ului, ca mai apoi sa pot folosi in final i3-ul.

Sunt incepator in ceea ce priveste hardware-ul si sunt dornic sa invat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate