Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...
 Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

Proceduri vamale Port Constanta

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.
 Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...
 

Discutii despre despartiri

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#127
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostAlex432, on 12 ianuarie 2021 - 14:27, said:

Axi, daca tot esti barbat vero, de ce nu produci un pic mai mult, cat sa devii gospodarul perfect, sa poti angaja 2 persoane care sa se ocupe de intreaga menajerie ?  Asa printesa iti ramane printesa integralista, iar tu poti filozofa, lejer !
Pai de ce sa muncesc mai mult doar ca sa duc in carca  o femeie?

View PostGhostie, on 12 ianuarie 2021 - 16:10, said:

@bvygKLM Cam asa este. Uite, eu am crescut intr-o familie unde maica-mea a fost si este personalitatea dominanta, ''head of the family'' so to say. Nu, nu tipul ala de mama tiranica, ci a stiut sa se impuna atat cat sa iasa lucrurile cum vrea ea si sa tina evidenta bugetului de familie ( barbatii sunt comozi si prefera sa nu isi bata capul cu intretinerea unei case/gospodarii, efectiv nu sunt programati genetic sa fie buni organizatori si arunca de multe ori banii pe cacaturi netrebuincioase ).
Ah da, si am crescut intr-un mediu super ok si armonios ( eu si sora-mea ), la care altii doar viseaza.
Barbatul trebuie dresat sa fie docil, sa i se submineze masculinitatea care duce de cele mai multe ori spre autodistrugere si/sau ranirea celor din jur (alcool/tigari/violenta, etc). In caz ca aveti curiozitatea sa aflati mai multe, va recomand acest articol.
Dar deja deviem de la subiect...

Aberații feministe...
Bai fetița, tu te auzi ce tâmpenii debitezi ?
Bărbații conduc lumea, domina toate pozițiile, toate afacerile și tu vii să spui că nu-i s buni organizatori ?
Ai avut tu un tata vai de capul lui, nu generaliza la toți bărbații.
Auzi prostie, bărbații cheltuie ...femeile sunt cele care cheltuie aiurea banii pe prostii inutile.
La tine a fost o excepție.
Habar n-ai pe ce lume trăiești .
Aia cu masculinitatea care distruge e o tâmpenie feminista , o prostie toxica care se încearcă a fi băgată în cap bărbaților ptr a-i slabi , ptr a ii transforma in sclavi docili ai societății.

Edited by axisborn, 12 January 2021 - 17:09.


#128
Alex432

Alex432

    involt

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 28.05.2020
- sa traiesti impreuna cu cineva, sa socializezi, daca te indragostesti ?

- nu trebuie sa muncesti mai mult, poate mai inteligent.

#129
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostAlex432, on 12 ianuarie 2021 - 17:07, said:

- sa traiesti impreuna cu cineva, sa socializezi, daca te indragostesti ?

- nu trebuie sa muncesti mai mult, poate mai inteligent.

Socializez destul cu colegi, prieteni , amici etc. Nu simt nevoia sa stau 24/24 langa cineva plus că în general femeia are alt mod de gândire, alte interese etc
Îndrăgostirea e cea mai mare prostie și evident nu i-aș da curs.
Aia cu inteligenta , te rog, inteligenta exclude căsătoritul .

Auzi , cică bărbatul sa fie dresat ...ce e in mintea lor...și când o să le bage in spital ale pe care vor sa-l dreseze, atunci sa le vad.
Masculinitatea nu înseamnă violenta sau alcool
Nu exista doar violent sau papa lapte docil, astea sunt extremele
Nu înseamnă că dacă nu se îmbată sau nu se ia la bătaie pe strada trebuie sa fie condus de femeie.
Asemenea aberații rar am citit.
Și atâta lipsa de logica.
Mă întreb, daca individa asta consideră că bărbatul e un papa lapte fara simt de organizare , la ce mai are nevoie de el? Să facă un copil care sa iasă tot un papa lapte?


View PostbvygKLM, on 12 ianuarie 2021 - 15:22, said:



Nu exista egalitate. Totdeauna cineva va fi dominant in relatie. Cel mult compromis.


Si compromisul asta ...


"- Gigele, ce inseamna compromisul?
- Doamna invatatoare, daca mama vrea sa mearga la mare si tata la munte, evident ca se merge la mare, dar tata poate sa isi ia skiurile.
Acesta e compromisul!"

Haha, pai uite vezi, de aia îți bagi picioarele în acest circ numit căsnicie.

Edited by axisborn, 12 January 2021 - 17:44.


#130
clara1

clara1

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 393
  • Înscris: 07.12.2020
Căsnicia înseamnă un mare compromis de ambele părți pentru a funcționa dar dacă bărbatul așteaptă ca femeia să rezolve totul atunci este o mare problemă în această relație și nu are ,,viață lungă,,pe lângă faptul că tot ea se ocupă de casă și eventuali copii fără sprijinul lui.

#131
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postclara1, on 12 ianuarie 2021 - 22:08, said:

Căsnicia înseamnă un mare compromis de ambele părți pentru a funcționa

Perfect de acord.
Ma intreb de ce totusi oamenii il mai fac.

View Postclara1, on 12 ianuarie 2021 - 22:08, said:

dar dacă bărbatul așteaptă ca femeia să rezolve totul

Nu mai bine sta fiecare "in  ograda " lui si isi rezolva singur problemele?
Astfel nu mai apar aceste discutii, care sa rezolve totul sau mai mult sau ca unui nu ii place ce face/nu face celalalt.

View Postclara1, on 12 ianuarie 2021 - 22:08, said:

,pe lângă faptul că tot ea se ocupă de casă

Uite de aia eu nu vreau nevasta sa imi scoata ochii ca vai cat munceste ea la treburile casnice.
Mai bine stau la casa mea de care "ma ocup" singur.

Edited by axisborn, 12 January 2021 - 22:49.


#132
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,662
  • Înscris: 08.03.2011
Câte despărțiri urâte ai avut, @axisborn? Ce ai învățat din ele?

[În afară de asta, cu ești foarte bine singur. Chill, că nu te cere nimeni. Și nici nu era cazul să trâmbițăm ce inteligenți suntem că nu ne căsătorim. Atât de inteligenți că se prefigurează extincția. Ai avut topicul tău cu căsătoria, gata, circuli aceleași idei...]

#133
Alex432

Alex432

    involt

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 28.05.2020

View Postaxisborn, on 12 ianuarie 2021 - 17:41, said:

Socializez destul cu colegi, prieteni
pai uite vezi, de aia îți bagi picioarele în acest circ numit căsnicie.
Am inteles, zici:  nu casatorie, nu indragosteala - dar poate nu vrei sa traiesti singur, iar respectiva vrea la fel - sau elimini si aceasta varianta si alegi sa traiesti singur ?
Jay zicea ca ai deschis un topic special, nu sunt sigur ca l-am vazut.
(mai sus ma refeream la munca mai inteligenta, nu la altceva)

#134
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009

View PostGhostie, on 12 ianuarie 2021 - 13:24, said:


Intr-o societate ideala, barbatul ar trebui sa preia aproape toate treburile casnice, greutatile si femeia sa fie tratata ca o printesa, venerata din simplul si minunatul fapt ca are capacitatea de a da viata ceea ce o face indubitabil superioara, ea participand strict la cresterea copiilor ( dar bineinteles ajutata si de barbat ).
Spoiler
Categoric
:)))))))

View PostGhostie, on 12 ianuarie 2021 - 16:10, said:

@bvygKLM Cam asa este. Uite, eu am crescut intr-o familie unde maica-mea a fost si este personalitatea dominanta, ''head of the family'' so to say. Nu, nu tipul ala de mama tiranica, ci a stiut sa se impuna atat cat sa iasa lucrurile cum vrea ea si sa tina evidenta bugetului de familie ( barbatii sunt comozi si prefera sa nu isi bata capul cu intretinerea unei case/gospodarii, efectiv nu sunt programati genetic sa fie buni organizatori si arunca de multe ori banii pe cacaturi netrebuincioase ).
Ah da, si am crescut intr-un mediu super ok si armonios ( eu si sora-mea ), la care altii doar viseaza.
Barbatul trebuie dresat sa fie docil, sa i se submineze masculinitatea care duce de cele mai multe ori spre autodistrugere si/sau ranirea celor din jur (alcool/tigari/violenta, etc). In caz ca aveti curiozitatea sa aflati mai multe, va recomand acest articol.
Dar deja deviem de la subiect...
Aoileuuu  :))))))
ne așteaptă vremuri grele 🙈

#135
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Lasa, ca il ai pe axi alaturi...

#136
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostAlex432, on 13 ianuarie 2021 - 06:08, said:

Am inteles, zici:  nu casatorie, nu indragosteala - dar poate nu vrei sa traiesti singur, iar respectiva vrea la fel - sau elimini si aceasta varianta si alegi sa traiesti singur ?

Nu, asta nu o elimin, nu vreau chiar să mă duc la mănăstire.
Ideea e că femeile manipulează mult, joaca mult teatru și vreau o opțiune de exit rapid fara bataie de cap când își arată adevărata față, ceea ce nu poate fi cazul când ai semnat o hârtie și/sau ai și copii.
Asta e, am o toleranta extrem extrem de redusă la rahaturi și oameni prefăcuți și profitori.
Eu merg doar pe ideea: nu casatorie, nici măcar locuit împreună. In rest da, ptr o distracție scurta merge. Dar la " sfârșitul zilei" fiecare merge frumos la casa lui.

View Postsilesax, on 13 ianuarie 2021 - 06:45, said:


Categoric
:)))))))


Aoileuuu  :))))))
ne așteaptă vremuri grele 🙈
Stai calm, vremuri grele o așteaptă pe ea cu așa gândire. A fost o perioadă in care mai găseau fraieri " de dresat " dar Nr lor tinde spre zero astăzi pentru că, precum vedeți în vest și chiar și la noi femeile nici nu se mai ascund , și-au arătat adevărata față și trebuie să fii naiv rău să mai ai încredere în ele.

Edited by axisborn, 13 January 2021 - 09:19.


#137
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
măi pe mine m ă îngrozește tik tok.. ce doamne îl populează mai exact 🙄😳

#138
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Cum se manifestă că nu prea frecventez

#139
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,662
  • Înscris: 08.03.2011

View PostAlex432, on 13 ianuarie 2021 - 06:08, said:

Jay zicea ca ai deschis un topic special, nu sunt sigur ca l-am vazut.

Pe-aici: https://forum.softpe...-al-barbatului/ https://forum.softpe...voie-de-barbat/

#140
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009

View Postaxisborn, on 13 ianuarie 2021 - 09:29, said:

Cum se manifestă că nu prea frecventez
jale omule.. toate se filmează cum dau din fund, folosesc un limbaj vulgar de te îngrozești, si se vaită de bărbați ca nu le satusfac.. 🙄

#141
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postsilesax, on 13 ianuarie 2021 - 12:18, said:

jale omule.. toate se filmează cum dau din fund, folosesc un limbaj vulgar de te îngrozești, si se vaită de bărbați ca nu le satusfac.. ��

Pai si astora tu le zici doamne?
Exact ce ziceam, astora o sa le fie greu sa mai "dreseze" barbati care sa le serveasca.

Edited by axisborn, 13 January 2021 - 14:03.


#142
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,662
  • Înscris: 08.03.2011

View Postsilesax, on 13 ianuarie 2021 - 12:18, said:

toate se filmează cum dau din fund
folosesc un limbaj vulgar de te îngrozești
si se vaită de bărbați ca nu le satusfac.. ��

Pe dumneavoastră care din aceste manifestări vă atrage de le faceți vizualizări? :lol:

#143
Ghostie

Ghostie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.12.2020

View PostAlexEn, on 12 ianuarie 2021 - 16:21, said:

Asta e exemplul pe care ti l-au dat mama ta/familia?
Daca da, uite cat de bine a iesit Posted Image
Nu cred ca inteleg la ce te referi? Poti fi mai explicit?

#144
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Ghostie, dar de ce nu iti pui problema si in felul urmator: de ce ar accepta un barbat sa fie dresat si sa devina docil si sa fie servitorul tau?
Ce motivatie ar avea?

Nici sa fii ultima femeie ramasa pe pamant sau sa arati ca miss univers nu te-as baga in seama la halul in care "furi curent".
Acu ce sa-ti zic, succes la gasit papa-lapte de dresat.
Dar decat cu una ca tine mai bine singur pe o insula pustie.
Daca gasesti pampalai din astia, bine, dar eu personal n-as acepta in veci ca femeia sa fie "personalitatea dominanta" sau ea "sa conduca finantele casei". Sau sa imi "organizeze" ea ceva in viata mea, ar iesi scantei rau de tot.
Sa incerce sa ma "dreseze"? Pai zboara pe geam instantaneu. Posted Image
Sa inteleg ca tac-tu ii dadea banii castigati lu ma-ta sa ii "administreze"?
Ba acuma ce sa spun, da, exista si barbati din astia idioti, personal i-as bate cu ranga pe astia ca sa ii trezesc la realitate, ca de aia se caca femeile in capul lor, ca ei le permit.
Si care mai exact a fost rolul tatalui tau in familia aia? De ce era neaparat nevoie de el acolo, daca zici ca era comod, nu facea nimic, si asculta de ma-ta?
Ori cu el ori fara el... nu inteleg de ce i-ar trebui unei femei normale psihologic un asa specimen la casa ei... ciudat rau.

Edited by axisborn, 13 January 2021 - 15:36.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Bing (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate