Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pareri achizitie aparat foto?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
X-T200 boss, nu X-T20 Posted Image Alta gasca, alta traista :D

Edited by StefanSC, 27 October 2020 - 18:53.


#20
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Am pus pana pe A6000, A6100, pe M50 si pe X-T200

X-T200 nu mi-a placut deloc la feeling, iar pe parte de focalizare se pare ca sta slabut. In rest n-ar fi un aparat rau.
M50 - mi-a placut cum se simte, are ecran full articulat, focus pe touch, pret ~3000 lei. Ce vad totusi pe review-uri, este ca sta slabut pe filmat in interior (mult zgomot).
A6000 - feelingul Sony, dar aparat vechiut, cu ecran care este limitat in privinta miscarilor, pret bun de BlackFriday, se pare ca este 2150 lei. Ce ma omoara in continuare, ar fi overheating si lipsa unui ecran full articulat.
A6100 - Din ce m-am uitat pe Youtube, inca sufera de supraincalzire, dar undeva la 24 minute pe 4K, geam articulat la 180 de grade (sistem cam plapand de rabatare). Am citit cum ca ar avea mai multe puncte de focus, touchscreen focus, eye focus.

Ar mai fi, probabil best buy, A6100, dar deja se duce in 3700, de BlackFriday.
De altfel, a intrat putin in joc si EOS 250D, care este un fel de M50, dar DSLR.

Efectiv NU STIU incotro s-o apuc. M-ar tenta sa iau A6000 luand in calcul pretul, dar am cateva minusuri. Voi ce ati face? Ce m-ati sfatui?
Aparatul va fi folosit atat pentru poze, dar si pentru video, in proportie de 50-50. De asemenea, urmeaza si un obiectiv portret, pentru oricare aparat ar urma sa vina.

Edited by Disturber, 12 November 2020 - 15:08.


#21
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 16.02.2004
Noi te-am sfatuit...Posted Image

Ce e de stiut: daca o sa iei o camera, oricare dintre cele enumerate si nu vor iesi poze bune, nu va fi vina camerei....altfel spus, oricare dintre ele isi face treaba binisor...

Edited by Dizlpower, 12 November 2020 - 17:26.


#22
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostDisturber, on 12 noiembrie 2020 - 14:55, said:

Ce vad totusi pe review-uri, este ca sta slabut pe filmat in interior (mult zgomot).
Si care este problema? Pui lumini.

#23
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Lucrurile incep sa capete contur, dar decizia lipseste sa apara.
Conform ultimelor preturi F64, am rezervat pana luni un A6000 cu 2.100 de lei si un M50 cu 2.500 de lei.

Rezumandu-ne strict la aceste doua modele, pe care ati merge? Incep din nou sa sap dupa review-uri A6000 vs M50, cu speranta ca pana luni sa pot trage o concluzie. Chiar imi sunt de ajutor parerile voastre. :D

#24
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Sony are un kit jenant (16-50 mm). Aparatul are unele probleme de încălzire  mai ales pe video. Calitatea fotografiilor dacă ai un obiectiv bun este foarte bună. Nici calitatea video nu e proastă. Sony a crezut că vinde mult mai multe camere decât a reușit. De aceea găsești o cameră din 2014 la ofertă. Pe atunci erau la modă Canon 700D sau Nikon D5300. Cel puțin Nikon se mai găsea în vară.
Despre Canon M nu știu mare lucru. Este evident că se va duce pe urma lui Samsung NX sau Nikon 1. Dar dacă scoate fotografii bune și nu vrei să colecționezi obiective nu-i bai. Primele Canon M aveau probleme cu viteza de operare. Nu știu dacă s-au rezolvat.

#25
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Si castigatorul este A6100 ^_^

#26
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 16.02.2004
Sa o folosesti cu placere.

#27
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Multam fain! <3

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate