Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...

open vpn, adaugare exceptie
 Alipire apartamente

Curba Q-U Fronius gen24?

Procedura cumparare ticket rabla ...

interceptare ip android
 Nota de relație

Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...
 Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...
 

Combustibil Extra Vs Combustibil Standard

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#1
AndreiNix

AndreiNix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 10.04.2020
Se înțelege din titlu care este intrebarea. Daca merita sa bagi doar combustibil extra sau nu. Daca este fiabil cu totul, daca menajeaza motorul, daca "trage" masina mai bine.. Banii economisti pe motorina standard se duc mai tarziu in piese? Vreau opinii sustinute cu argumente pertinente.

Edited by AndreiNix, 30 August 2020 - 11:41.


#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Efect placebo dăunător buzunarului.

#3
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
320 000+ la diesel in 90% din cazuri a vazut doar lukoil. Nu s-a stricat nimic. Pentru masinile de turbo ce nu au 500 de caluti cu cat este mai unsuros combustibilul cu atat mai bine.

#4
AndreiNix

AndreiNix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 10.04.2020
Daca nu am pus postarea in ce sectiune trebuie, ma scuzati

#5
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 02.05.2008
Am facut plinul cu omv maxxmotion diesel si in 15 km mi-a cedat senzorul presiune turbo. Am facut juma de autostrada buc-pitesti in limp mode.
Poate a fost doar o coincidenta nefericita, poate nu (nu ma pricep la mecanica), dar de atunci bag doar normala.

Edited by Maryus89, 30 August 2020 - 12:07.


#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,110
  • Înscris: 28.10.2006
Ca-nainte, doar mai des!
Io nu cred ca e mare diferenta, in afara de pret, intre OMV diesel si OMV diesel Maxx Motion, de exemplu.
Am bagat de fiecare data ce am gasit. Iarna am incercat cu Mxx Motion. Frectia Diana la piciorul de lemn - INMUGURESTE!
Adevarat ca in Romanica este combustibil  mai prost in comparatie cu Vestul, dar nu-mi permit sa traversez tara ca sa fac un plin din Austria, de ex.
Si una peste alta, nu s-a stricat nimic la masina, de motor vorbesc, datorita combustibilului.
Tin minte ca acu 25 de ani se minunau pompagii ca eu bagam plin de benzina fara plumb(era mai ieftina pe vremea aia) la Dacia 1410 STANDARD.
Ma intrebau daca nu se strica motorul.
Ca sa scap de intrebari, le spuneam ca am motor modificat, pe injectie si catalizator, ca nu merge cu benzina normala.
Si m-a dus masina aia 8 ani, pana am vandut-o, fara nicio problema la motor. Ba chiar fugea si cu peste 130 la ora, fara greturi!

#7
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 24.06.2006
nu m-am stresat niciodata cu problema asta, am alimentat intotdeauna ce a fost mai ieftin, n-am avut niciodata probleme cu masina din cauza combustibilului, noroc?

Edited by dan210, 30 August 2020 - 12:18.


#8
Marian_22

Marian_22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 30.08.2020
Eu bag la Fiat Punto 1.2 benzina de 95 si extra de 99 in proportie de 3:1. Si am un consum mixt de 5.2. Daca as pune doar benzina de 95, as avea un consum de 5.7 mixt. Si ies mai ieftin prin combiantia asta cam cu 10% mai putini bani platiti la carburant. Daca as pune doar de 99, cred ca ar fi risipa de bani, ca nu e masina sport...

#9
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 02.02.2007
@initiator, depinde despre ce motor e vorba! ,,se simte" diferența mai mult la motoare mici si la benzina aspirat. La motor de 120cp nu prea se observa! In schimb, cand aveam Corsa C 1.3 diesel, consumul era mai mic cu cca 0.5l cu motorină premium de la rompetrol. Si mersul mai vioi, sunet mai rotund!

#10
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2015
Combustibilii premium sunt ca si apa sfintita... nici nu ajuta dar nici nu fac rau... Acuma fara gluma, nu cred ca sunt diferente notabile pe tot parcursul vietii unui motor, nu sunt diferente majore intre unul si altul.

#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Marian_22, on 30 august 2020 - 12:21, said:

Si am un consum mixt de 5.2. Daca as pune doar benzina de 95, as avea un consum de 5.7 mixt.
Bă ej nebun?
Știi tu sigur-sigur?

#12
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018
here we go again...

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,249
  • Înscris: 07.11.2006

 AndreiNix, on 30 august 2020 - 11:40, said:

Se înțelege din titlu care este intrebarea. Daca merita sa bagi doar combustibil extra sau nu. Daca este fiabil cu totul, daca menajeaza motorul, daca "trage" masina mai bine.. Banii economisti pe motorina standard se duc mai tarziu in piese? Vreau opinii sustinute cu argumente pertinente.

Io's cu benzina,
Mi-am exprimat deja parerea si pe celelalte 1001 subiecte deschise pe aceasta tema.
Pentru mine este o diferenta majora intre benzina de 95 si cea de 100.Si aici nu intra consumul (cu toate ca se simte) pentru ca io nu-s omul economiei si nu dau doi bani pe conceptul de eco,bio,verde,emisii,etc.

#14
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Da asa este, o benzina extra mega la 100 de caluti se simte cat un negru sub unghie dar la portofel o simti cu 10%...

#15
danDy1

danDy1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.06.2006
Logan 1.4 .Petr...99 pentru ca merge motorul mai rotund si mai putin zgomotos, pot merge a 5-a in oras cu 55-60 km/h iar in depasiri nu ma rog de ea, asa cum ar fi daca as avea benzina de 95.

#16
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,664
  • Înscris: 08.03.2017
La o tura 95 pun o tura 100 , totul pentru curatare sistem injectie, disparitie trepidatii la semafor , cam atat , la Logan 1,6 mpi alte minuni nu se intampla dar face bine la sistemul de alimentare- injectie .
Acum , in aceasta perioada cum au scazut preturile am mers destul de mult cu 100 mol .

Edited by ldpe, 30 August 2020 - 13:46.


#17
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 15.12.2009
Tu-i mama ei de treaba. Daca motorul masinii e construit sa nu faca auto-aprindere cu combustibil de 95 RON, de ce sa-i pui 99 RON? I-ai crescut cumva rata de comprimare?

Daca puneti 110RON direct de pe Silverstone o sa ziceti ca s-a transformat Loganul in Ferrari 488 Psta.

Intra treaba asta in aceasi categorie cu uleiul de sarpe si cabluri audio de $10,000/metru, conectate la Logitech-uri de 200 de lei.

Edited by Ann0nyym0us, 30 August 2020 - 14:22.


#18
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,664
  • Înscris: 08.03.2017
"De ce tremură la semafor? De frică?"
La mine "tremura" inseamna usoare miscari care multi nu le sesizeaza , nu te gandi ca misca masina , se simte usor ca trepideaza levierul de la schimbator cand ti mana pe el - tind catre perfectiune Posted Image

Edited by ldpe, 30 August 2020 - 14:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate