Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 Coramet sau Caparol?

Vecin cu probleme

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...
 Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...
 Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS
 

Cum aleg constructorul ?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 23.02.2007
Posted Image  @KataComb il alegi surchizand: an tan te, dize mane pe, dize mane compane, an tan te!

On: eu am ales prin recomandari si am vizitat mai multe santiere. Materialele le-am gestionat eu, in afara de lemn si de maruntisuri.

#38
KataComb

KataComb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.02.2007
Si eu sunt tentat sa consider mai importanta oferta pentru manopera decat cea pentru manopera si materiale. De ce? Pentru ca, pentru acelasi proiect, am primit oferte de materiale care difera foarte mult. Si discutam doar despre ofertele pentru constructia la rosu (fier, beton, caramida, lemn), adica nu se pune problema costului pentru mp de gresie/faianta/parchet. Plus ca necesarul de materiale a venit calculat direct de la arhitect/proiectant.

 bobitzaaa, on 21 iulie 2020 - 08:33, said:

Posted Image  @KataComb il alegi surchizand: an tan te, dize mane pe, dize mane compane, an tan te!

On: eu am ales prin recomandari si am vizitat mai multe santiere. Materialele le-am gestionat eu, in afara de lemn si de maruntisuri.
Ce presupune gestionarea materialelor ? Adica, sunt dispus sa platesc constructorul pentru efortul asta, dar parca nu as plati dublu :)

#39
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 23.02.2007
Adica eu am umblat la depozite si:
- am platit fierul fasonat integral, iar ei l-au livrat in 4-5 etape
- am comandat caramida, de la alte 2 depozite
- am conmandat beton, cautand oferte si recomandari in prealabil
- am comandat invelitoarea si accesoriile de la un alt depozit

De lemn si maruntisuri s-a ocupat exclusiv constructorul, care a fost firma. Avans 0, plata dupa etape. In 2015. Durata executie la rosu cu invelitoare = 2 luni.

#40
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,963
  • Înscris: 30.08.2017

 KataComb, on 21 iulie 2020 - 07:57, said:


Revenind la constructori, ce parere aveti despre ofertele cu materiale incluse, pentru constructia la rosu ?

Mai putina bataie de cap pentru tine, insa mai putin control asupra materialelor. Totusi, soliciti documentatie (care e oricum obligatorie) si iei probe de pe santier. Cantitatile ar trebui sa le iei din lista data de proiectant, de obicei la rosu o cam nimeresc (softurile lor mi se pare ca au si functie de calcul cantitati). La rosu e mai complicat sa te arda constructorul la materiale, deci, daca nu ai timp, mergi pe oferta cu materiale incluse pentru faza la rosu.

#41
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,227
  • Înscris: 12.09.2013
Ar fi ideal daca ti-ar face oferta pentru materiale si manopera.Dar casca ochii ce treci in contract....sunt multe de spus.Consulta-te cu dirigintele

#42
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,963
  • Înscris: 30.08.2017

 bobitzaaa, on 21 iulie 2020 - 10:06, said:

Adica eu am umblat la depozite si:
- am platit fierul fasonat integral, iar ei l-au livrat in 4-5 etape
- am comandat caramida, de la alte 2 depozite
- am conmandat beton, cautand oferte si recomandari in prealabil
- am comandat invelitoarea si accesoriile de la un alt depozit

De lemn si maruntisuri s-a ocupat exclusiv constructorul, care a fost firma. Avans 0, plata dupa etape. In 2015. Durata executie la rosu cu invelitoare = 2 luni.

Cam asa si la mine.

Beton - CRH
Fier - am gasit pe unii in Bucuresti cu preturi ok si livrare la o saptamana (la fiecare faza a constructiei)
Ytong - am sunat la Xella, mi-au dat o lista cu distribuitori
Cherestea - aveam pe unul langa mine, cherestea ok si prompt
Maruntisuri - tot eu, aici cred ca am alergat cel mai mult...luat din diverse locuri
Invelitoare - sunat la Lindab...dat lista cu furnizori

O chestie care mi s-a parut foarte utila a fost sa sun la producator si sa-mi recomande acesta distribuitori. Am gasit asa multi pe care la o simpla cautare pe Google nu ii gasesti (pentru ca SEO).

Edited by george_alexandru, 21 July 2020 - 11:46.


#43
nop

nop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.02.2006
Dintre cei care deja au ales constructorul, au construit in Bucuresti si sunt si multumiti Posted Image, imi puteti recomanda acel constructor?
Multumesc.

#44
KataComb

KataComb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.02.2007
Am facut un rezumat al celor discutate pana acum:

1. Angajeaza un diriginte de santier
2. Cere referinte, vorbeste cu beneficiari
3. Viziteaza, impreuna cu dirigintele, lucrari in desfasurare
4. Fa contract: atentie la sume, termene si materiale
5. Daca ai timp, ocupa-te tu de achizitia materialelor - si de paza lor Posted Image
6. Verifica constructorul daca are RTE (responsabil tehnic cu executia)
7. Nu da avans, dar plateste dupa fiecare etapa executata
8. Alege, daca se poate, constructor din zona
9. Alege firma cu mai multi angajati si cu vechime (scade riscul de a o baga in insolventa)
10. Nu te feri de firmele mari
11. Daca iti face oferta fara sa vada proiectul si/sau locatia, mergi mai departe.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate