Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural
 ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...
 Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva
 Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...
 

Cum aleg constructorul ?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,227
  • Înscris: 12.09.2013
Pai mai dorele, daca ai cumparat spuma furata, inseamna ca te cobori la nivelui doreilor...Ce sa-ti mai zic...ai gandit-o prost, daca ai incurajat hotia...Daca nu cumpara nimeni de la ei, ar mai fi furat-o?Dar au dat de un dorel ca ei....

#20
KataComb

KataComb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.02.2007
Haideti sa revenim la subiect, va rog. Nu castiga nimeni, nimic daca ne plimbam pe campii :)

Am observat ca multi dintre constructorii cu care am vorbit pana acum au spus raspicat ca:
- nu cer avans dar vor plata dupa fiecare etapa din deviz
- nu vor mancare, nici alcool pe santier
- vor sa facem contract, nu vor sa lucreze la negru

Sunt foarte placut surprins de atitudinea asta ... este des intalnita sau sunt cei care sunt disperati sa prinda lucrari ?

#21
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,227
  • Înscris: 12.09.2013
Ia-ti un diriginte bun, discuta cu el proiectul.Apoi constructorul sa-ti arate lucrari executate, poti discuta si cu beneficiarii lui cat de multumiti au fost.Casca ochii cand semnezi contractul, daca nu te pricepi intreaba!Apoi ar trebui sa mearga totul uns...

#22
KataComb

KataComb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.02.2007
Asta si fac aici - nu ma pricep, deci intreb ! :) Sper ca informatiile sa fie de interes si pentru altii in situatia mea, ca nu toti construim case in fiecare zi :).

As alege un constructor din zona in care va fi construita casa - ma gandesc ca poate ar fi si logistica mai usoara pentru constructor, si pretul mai mic pentru mine.

Ce parere aveti despre asta ?

#23
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,227
  • Înscris: 12.09.2013
Pai da...doar n-o sa vina unul din Calarasi sa-ti faca casa in Suceava...Desi s-au mai vazut cazuri....

#24
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.10.2015
Țeapă îți vei lua oricum, doar alegi de unde o iei! Alege o firmă cu "mai mulți angajați și cu recomandări, să aibă la activ "mai multe construcții, pe care să le poți vedea.
Ieftin, repede și bun nu există, alege 2 dintre ele. Indiferent de ce alegere faci vei avea regrete, încearcă să nu fii influențat de nimeni și nimic.
Astea sunt sfaturi primite și de mine de la alte persoane care au trecut prin "astea.



#25
KataComb

KataComb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.02.2007
@raducut123: Am primit oferte de la firme din Cluj, din Bistrita, din Campina. Ma gandesc ca lucrarea dureaza vreo 3 luni, deci costurile cu chiria pentru un apartament in care sa locuiasca muncitorii nu ar reprezenta un procent foarte mare din valoarea contractului.

@p0rtalu: de ce crezi ca nu se poate colabora fara teapa ? Sper sa nu regret ca am intrebat asta :). Multumesc pentru sfaturi !

#26
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,956
  • Înscris: 30.08.2017
Ce te face sa crezi că vei termina în 3 luni? Sunt mulți factori ce trebuie luați in considerare și multe etape care au niște timpi minimi de execuție. Ar trebui să meargă lucrurile perfect, iar la noi in construcții nu se întâmplă niciodată asta.

De aceea, un sfat care pe mine m-a ajutat enorm: dimensioneaza-ti corect așteptările. Dacă vrei perfecțiune, ai nevoie de timp, noroc și foarte mulți bani.

#27
KataComb

KataComb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.02.2007
@george_alexandru: 3 luni sunt estimarile cele mai pesimiste pe care le-am primit de la constructorii cu care am discutat pana acum. Multumesc pentru sfat !

#28
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Ai tot timpul din lume sa gasesti o echipa cu care sa te intelegi. Nu lua de pe internet, din pacate nu am ajuns in stadiul in care constructorii sa fie de incredere de pe net. Cel putin, nu la noi!
Chiar daca ma repet, ar fi bine sa vezi niste santiere in lucru, nu la gata. Sau daca e la gata sa iti fie prieten cel care ti-i recomanda si sa-ti spuna plusurile si minusurile.
Pune-ti pe o lista asteptarile, ce sa faca, ce sa nu faca, da, da si de la partea asta pot aparea divergente si e bine de de evitat din start.
Vezi ca de obicei iti mai vin idei pe parcurs de modificare a compartimentarii, nu e ceva iesit din comun.

Am vazut santiere bine organizate, dar am vazut si dezastru pe banii proprietarilor, incepand de la cum este aruncata lemnaria in curte si pana la ciment risipit, asta tine de constructor si nu de diriginetele de santier.

La inceput  toti constructorii se dau zmei ca vor face si aia si aia, apoi obosesc, vin pretentii sau discutii din partea proprietarului si isi baga picioarele si nu mai respecta ceea ce au promis.
Chiar daca nu este contract legal, macar faceti unul intre voi doi, va semna fara probleme pentru a lua lucrarea:)

Nu stiu acum cum e, dar de obicei cer bani in avans ca trebuie sa plateasca baietii, ca nu l-a platit nu stiu cine samd, nu-i da.
Intotdeauna tu sa fii cel ce-i datoreaza bani si incearca sa fii corect si sa-l platesti la timp.

Timpul de executie nu este de cele mai multe ori cel prevazut, nu stii nici vremea daca te ajuta si nu stii nici el cum isi organizeaza oamenii, s-ar putea sa aibe mai multe santiere si sa-i plimbe de la o lucrare la alta.

#29
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,230
  • Înscris: 28.06.2005
Acum mulți ani discutam cu un prieten care dorea să-și construiască o casă.
La vremea respectivă cea mai bună ofertă a avut-o de la Bog'Art.
Până la urmă a cumpărat una gata construită, fix pe mofturile lui.

Morala: nu te feri de cei mari. S-ar putea să ai surprize plăcute.

#30
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 08.06.2005
Nu cred ca Bogart construieste case pt noi astia de pe forum :)

#31
pufi73

pufi73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.09.2008
Poti lucra si cu echipe/firme din alte localitati ,dar trebuie sa ai grija ce contract negociezi si cat de seriosi sunt. Pentru lucrul firmele/ echipele/PFA din alte localitati ( contructie la rosu, montaj tigla, tencuiala, instalatii electrice, sanitare, IPAT, parchetari, gard- auch! cam tot, observPosted Image ) , am convenit ca in pretul stabilit sa fie luat in calcul si transport, cazare, masa pt muncitori, asa incat nu am stat sa ii cazam, hranim, transportam etc. E adevarat ca am avut sansa sa fie toti seriosi, atat muncitorii, cat si administratorii/sefii, cat si noiPosted Image . Daca ma gandesc bine, cei care au depasit termenul cel mai mult au fost cei din localitate..dar cum faiantarii si zugravii au facut treaba f buna, i-am iertat...( se poate ca cei din alte localitati sa fi dat zor  si pt ca plateau cazare s.a. din buzunarul propriu..). Altfel, intr-adevar , sfat bun de la Thalia: plata la finalul fiecarei etape convenite si sa fii serios la bani.

#32
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,227
  • Înscris: 12.09.2013
Multi dintre cei care posteaza pe aici habar nu au de un contract.Se trec evident si suma si termenele de realizare ale stadiilor.Nu se respecta, pui penalitati.E alta discutie despre achizitionarea materialelor, dar si aici trebuie stipulat totul in contract.@george alexandru abereaza...Pentru perfectiune nu-ti trebuie noroc si nici foarte multi bani.Pretul se negociaza, nu si calitatea lucrarilor!Calitatea e stabilita de normative si e destul de clara, pentru cei care le cunosc.Pentru necunoscatori: sa puna mana sa intrebe, sa se documenteze, sa consulte persoane din domeniu.Nu sa posteze prostii....

Edited by raducut123, 20 July 2020 - 18:59.


#33
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,956
  • Înscris: 30.08.2017

 raducut123, on 20 iulie 2020 - 18:58, said:

Multi dintre cei care posteaza pe aici habar nu au de un contract.

Asta pentru ca nu ai capacitatea de a intelege ce se posteaza pe aici (tu si inca vreo 44% asemenea tie) si nici vreo treaba cu domeniul. In Romania se construieste cum se construieste si daca n-ai bani de firme mari, nu poti avea pretentia de perfectiune. Pentru ca se lucreaza cu dorei. Mesterii buni sunt rari si scumpi, lucru care se reflecta in pretul oferit. Poti face treaba buna si cu firme mici, dar perfectiune...sa fim seriosi. Majoritatea lucreaza in viteza, sunt platiti la metru, daca au pus ceva putin mai stramb, nu se mai intorc. Da, ai contractul, dar multe criterii sunt subiective...doar n-o sa-i scrii in contract "pune faianta bine". Criteriile de evaluare merg pana la un punct, asta daca nu ai chef sa lucrezi 6 luni la elaborarea unui contract de zeci de pagini de care vor fugi toti.

Cat despre noroc, se vede ca n-ai construit. Vremea, de exemplu, tine de noroc. Nu faci o casa in 3 luni daca ploua in draci, de exemplu. Sau daca constructorului ii pleaca muncitori pentru ca au gasit mai bine in alta parte. Pentru ca multi baga la negru/gri...azi e dorel, maine nu mai e

 raducut123, on 20 iulie 2020 - 18:58, said:

.@george alexandru abereaza...

Inteleg ca ai dezvoltat o pasiune pentru mine, dar fa un efort si trateaza-ti obsesiile in alta parte.

#34
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,227
  • Înscris: 12.09.2013
Poate  nevasta-ta sa aiba vreo pasiune pentru tine...Vorbeam de contractul pentru realizare structurii de rezistenta.Dupa ce se vede ca nu am construit?Ai facut si tu o casa si ai idee despre constructii, dorele?Se pare ca ai avut parte de dorei multi....In fine.Vorbind despre finisaje, georgele, si despre tencuieli si gleturi si acolo avem normative, tolerante, abateri...Dar ocupa-te mai bine de ce ai habar, nu de constructii.Se pare ca nu ai stiut ce sa le ceri muncitorilor.

Edited by raducut123, 20 July 2020 - 21:59.


#35
KataComb

KataComb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.02.2007

 mircea812, on 20 iulie 2020 - 17:20, said:

Nu cred ca Bogart construieste case pt noi astia de pe forum Posted Image
Am trimis o cerere de oferta. Sunt curios, mai ceva ca o pisica Posted Image

@raducut123,@george_alexandru: va rog frumos, din nou, sa adaugati comentarii constructive :). Am citit mii de pagini de forum pline de hate, as vrea sa nu facem acelasi lucru si aici. Multumesc !

Revenind la constructori, ce parere aveti despre ofertele cu materiale incluse, pentru constructia la rosu ?

#36
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 08.06.2005

 KataComb, on 21 iulie 2020 - 07:57, said:

Am trimis o cerere de oferta. Sunt curios, mai ceva ca o pisica Posted Image

......

Revenind la constructori, ce parere aveti despre ofertele cu materiale incluse, pentru constructia la rosu ?

Sunt si eu curios. Fara materiale incluse votez.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate