Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...
 Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto
 Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5
 Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp
 

Genius de la eMAG

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
849 replies to this topic

#433
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,398
  • Înscris: 30.08.2017
Gata, nici la parteneri nu mai e gratuit. S-au prins că la scăpase asta.

#434
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,635
  • Înscris: 01.08.2006
Peste vreun an o sa ceara bani ca sa poti intra pe emag :)).
Ar fi putut sa lase vreo 2 comenzi cu livrare gratuita pe luna. Adica ceva de bun-simt si din partea lor si din partea clientilor.

#435
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,356
  • Înscris: 30.05.2006
Sau sa schimbe regula pentru noile abonamente. Cum ar fi ca operatoru de telefonie mobila sa-ti zica ... cuae vezi ca de maine nu mai ai 50 GB in abonament la viteza maxima, ai doar 20. Daca vrei 50 mai platesti si tu acolo ceva.

#436
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,398
  • Înscris: 30.08.2017
Practica si operatorii modificari de abonamente cu mentiunaa ca daca nu le accepti se reziliaza incepand cu luna urmatoare. Conform NCC aceasta practica este legala.

In cazul Emag nu stiu...prevederea NCC se refera la contractele pe perioada nedeterminata/extinedere automata, cum sunt cele de telefonie mobila. La eMAG e contract pe un an, e putin diferit. Ma gandesc ca avocatii lor le-au zis ca merge.

Edited by george_alexandru, 22 November 2022 - 09:42.


#437
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,054
  • Înscris: 06.09.2004

View PostMaskatu, on 21 noiembrie 2022 - 16:49, said:

....

Daca tot sunt asa de prietenosi cu mediul, mai bine ar invata sa grupeze comenzile sa nu mai vina curierul de 3-4-5 ori cu cate un colet. ..


Cam cum le-ai grupa tu, daca ai fi Emag? Cand una vine de la Baia Mare, alta de la Suceava, aduse de curieri diferiti, evident.... Ia, sa te vedem!

View Postnei-k, on 21 noiembrie 2022 - 22:21, said:

De dragul planetei... Cand dadeam o comanda de 2-3-4 produse in stoc emag si ei le spargeau in 2-3-4 colete, si eu trebuia sa fac febra musculara facand ture la easybox sa ridic fiecare produs in parte, din cutie diferita, nu mai aveau grija de planeta. Acu' i-a lovit...
Altul...
Crezi ca stoc Emag este doar un depozit in Bucuresti?

Edited by isr2002, 22 November 2022 - 09:46.


#438
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,356
  • Înscris: 30.05.2006

View Postisr2002, on 22 noiembrie 2022 - 09:43, said:

Cam cum le-ai grupa tu, daca ai fi Emag? Cand una vine de la Baia Mare, alta de la Suceava, aduse de curieri diferiti, evident.... Ia, sa te vedem!

Era vorba doar de cele vandute de emag, Sherlock. Si da, are depozitele langa Bucuresti, in Chiajna, de acolo pleaca majoritatea coletelor.

Dar cand vine curierul la acelasi easy box, pentru mine, cum e? Adica eu comand azi 10 chestii da? Toate vin la easy box prin Sameday.

Doua imi ajung maine la ora 7:00, 3 ajung tot maine la 14-15:00 si alte 2 ajung tot maine cu tura de 19:00.

Daca o ardem pe eco si pe salvarea naturii si a bufnitelor aflate in pericol, dar si a ursilor panda, de ce nu OPRESC o parte din colete, adica macar alea de la 7 sa le combine cu alea de la 15 sau alea de la 15 cu alea de la 19? Ca doar suntem in era tehnologiei si AWB se vede ca e pe drum, in tranzit.

La produsul asta care mai e logica afisarii logoului GENIUS? Doar daca iau 4 bucati sau combin cu alte chestii vandute de acelasi vendor mai vad transport moca, in rest....

Attached Files


Edited by Maskatu, 22 November 2022 - 10:08.


#439
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 23.08.2017

View Postbai3tzash, on 21 noiembrie 2022 - 12:34, said:

Mai demult era gratis transportul la o comanda minima de bun-simt, acum noul normal o sa fie ca si cu Genius trebuie sa ai comenzi minime Posted Image.
Eu ii inteleg, probabil lumea abuza si comanda orice, oricand, ca doar e transport gratis, dar cam ala era farmecul la Genius.
Mai demult, transportul era gratis la easybox pentru orice produs genius, indiferent de pret. Eu am comandat un creion la 25 bani cu transport gratis (Am vrut sa probez un easybox, sa vad daca l-au initializat).

Edited by bbseptik2017, 22 November 2022 - 11:02.


#440
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,054
  • Înscris: 06.09.2004

View PostMaskatu, on 22 noiembrie 2022 - 09:59, said:

...

Daca o ardem pe eco si pe salvarea naturii si a bufnitelor aflate in pericol, dar si a ursilor panda, de ce nu OPRESC o parte din colete, adica macar alea de la 7 sa le combine cu alea de la 15 sau alea de la 15 cu alea de la 19? Ca doar suntem in era tehnologiei si AWB se vede ca e pe drum, in tranzit.
Pentru ca coletele alea se pun pe o banda care lipeste automat etichete cu destinatar, adresa, etc. Doar nu crezi ca e unu'  angajat sa lipeasca etichete.
Cum crezi tu ca o sa stea cineva sa-ti puna tie deoparte, sa-ti stranga coletele tale intr-o magazie (!?) pana vin toate si sa ti le trimita?
Toata lumea e experta in logistica pe-aici..

#441
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,356
  • Înscris: 30.05.2006
Bine domne, am inteles, ai dreptate. Si daca tot esti asa de expert in logistica sau lucrezi la emag, zi-ne si noua acum, cum se vor reduce emisiile de CO2 in varianta asta cu minim de 30 de lei? Uite iti dau un exemplu concret.

Eu am nevoie de ceva si acel ceva costa 10 lei. Il comandam frumos si ajungea intr-o zi. Acum trebuie sa comand 2-3 cevauri ca sa am transport moca la izi box. Evident ca sansele sunt minime sa gasesce acele cevauri la acealasi vendor, deci bag 2-3 comenzi, deci curieru vine de 2-3 ori.... ia zi-ne cum e? Posted Image

#442
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,635
  • Înscris: 01.08.2006
Las-o dracu', ca nu e nimic ce tine de emisiile CO2. E vorba de "emisiile" de bani ce le dadeau pe transport pana la easybox pentru creioane de 25 de bani, cu un abonament anual de 99 lei. Nu-si scoteau parleala, asa ca au schimbat regulile.

#443
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,398
  • Înscris: 30.08.2017
Dacă lumea a abuzat de sistem și a comandat des chestii de valoare mică, Emag s-a adaptat. Cu siguranță câștigă mai mult din această mișcare decât pierde din clienții care renunță la abonament.

#444
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,240
  • Înscris: 19.09.2005

View Postgeorge_alexandru, on 22 noiembrie 2022 - 09:30, said:

Gata, nici la parteneri nu mai e gratuit. S-au prins că la scăpase asta.
pune in cos pana sari de 30lei, indiferent de la cine

#445
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,356
  • Înscris: 30.05.2006
La vendori crecă emagu scotea bani din buzunar pt sameday sau îi ajuta cumva. Că nu văd cum ar fi rezistat altfel vendorii, vânzând produse de 2-3-4-10 lei cu transport moca.

Oricum eu sunt semi-împăcat acum. Strâng mai multe chestii și dau o comandă, chit că sunt de la mai mulți vendori, aia e.. curierul tot o să vină de mai multe ori. E practic același lucru. În loc să dau 1 comandă pe zi, timp de 5 zile să zic, o să dau o comandă la 5 zile cu 5 chestii majoritatea de la vendori diferiți, deci curierul o să vină la fel de des la izi box... Că unele vin mai repede, altele mai greu.

#446
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 23.08.2017

View Postbai3tzash, on 22 noiembrie 2022 - 11:47, said:

Las-o dracu', ca nu e nimic ce tine de emisiile CO2. E vorba de "emisiile" de bani ce le dadeau pe transport pana la easybox pentru creioane de 25 de bani, cu un abonament anual de 99 lei. Nu-si scoteau parleala, asa ca au schimbat regulile.
Auch, that hurt! Am spus deja ca voiam sa vad daca initializasera un easybox. Am mai dat o data o comanda la acealsi easybox care aparea in lista ca activ si m-au plimbat o zi intreaga dupa curier prin Focsani, ca defapt si de drept, nu era activ boxul. Posted Image Posted Image

Edited by bbseptik2017, 22 November 2022 - 11:57.


#447
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,398
  • Înscris: 30.08.2017

View Postarg, on 22 noiembrie 2022 - 11:54, said:


pune in cos pana sari de 30lei, indiferent de la cine

Știu, doar că inițial când au pus limita, uitaseră să o aplice și la parteneri. Încă mergea să iei baterii de 11 lei cu livrare gratuita.

Acum da, le grupăm. Nu e mare pagubă, rar aveam comenzi sub 30 lei.

Edited by george_alexandru, 22 November 2022 - 12:01.


#448
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,356
  • Înscris: 30.05.2006
Da da. Nimeni nu comanda sub 30 de lei, rareori domne. Posted Image Eu recunosc ca am de curand cont Genius si comandam des spre foarte des chestii SUB 30 de lei. Am dat si comenzi de 2-3-6 lei na. Judge me. Am gresit cu ceva? Am incalcat vreo regula?

Am prieteni carora le apar si 7-8 MII de lei la "economii genius". Credeti ca-s facute toate din comenzi de peste 30 de lei? Nope. In nici 2 luni (1 de genius moca + 1 platita) am deja economii de peste 600 lei si asta pentru ca sunt Zeu la shopping.  Posted Image

#449
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,054
  • Înscris: 06.09.2004

View PostMaskatu, on 22 noiembrie 2022 - 11:41, said:

Bine domne, am inteles, ai dreptate. Si daca tot esti asa de expert in logistica sau lucrezi la emag, zi-ne si noua acum, cum se vor reduce emisiile de CO2 in varianta asta cu minim de 30 de lei? Uite iti dau un exemplu concret.

Eu am nevoie de ceva si acel ceva costa 10 lei. Il comandam frumos si ajungea intr-o zi. Acum trebuie sa comand 2-3 cevauri ca sa am transport moca la izi box. Evident ca sansele sunt minime sa gasesce acele cevauri la acealasi vendor, deci bag 2-3 comenzi, deci curieru vine de 2-3 ori.... ia zi-ne cum e? Posted Image

Nici una nici alta; doar am vazut un documentar.
Dar incerc sa raspund: Daca ai nevoie de acel ceva de 10 lei il comanzi si platesti transportul; astea sunt conditiile; take-it or leave it. Sau iei din alta parte. Si economiseti emisiile pentru celelalte cevauri care, oricum nu-ti trebuiau.

View Postgeorge_alexandru, on 22 noiembrie 2022 - 11:52, said:

Dacă lumea a abuzat de sistem și a comandat des chestii de valoare mică, Emag s-a adaptat. Cu siguranță câștigă mai mult din această mișcare decât pierde din clienții care renunță la abonament.
Corect. A pierdut clienti din astia:

View PostMaskatu, on 22 noiembrie 2022 - 12:09, said:

....Eu recunosc ca am de curand cont Genius si comandam des spre foarte des chestii SUB 30 de lei. Am dat si comenzi de 2-3-6 lei na. Judge me. Am gresit cu ceva? Am incalcat vreo regula?
......

View PostStecheru, on 21 noiembrie 2022 - 11:46, said:

....ca asta e singura mea distractie ca sa le scot Genius-ul pe nas: Imi comand baterii, creioane, pixuri si toate kkt-urile cate o bucata cand am nevoie.

Edited by isr2002, 22 November 2022 - 12:21.


#450
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,356
  • Înscris: 30.05.2006

View Postisr2002, on 22 noiembrie 2022 - 12:14, said:

Nici una nici alta; doar am vazut un documentar.
Dar incerc sa raspund: Daca ai nevoie de acel ceva de 10 lei il comanzi si platesti transportul; astea sunt conditiile; take-it or leave it. Sau iei din alta parte. Si economiseti emisiile pentru celelalte cevauri care, oricum nu-ti trebuiau.
Sau combin comanda aia cu alta/altele , pana fac de 30 de lei si am transport gratuit la easy box. Posted Image

Edited by Maskatu, 22 November 2022 - 12:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate