Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.
 Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III

Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior
 La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri

Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...
 Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...
 

POLL: Cat de mult va afecteaza in calitate de clienti razboiul SUA - Huawei ?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

Poll: POLL: Cat de mult va afecteaza in calitate de clienti razboiul SUA - Huawei ? (90 member(s) have cast votes)

Cat de mult va afecteaza in calitate de clienti razboiul dintre SUA si Huawei ?

  1. Deloc - nu cumpar si nici nu intentionez sa cumpar telefoane Huawei. (68 votes [75.56%])

    Percentage of vote: 75.56%

  2. Oarecum - as fi vrut sa cumpar un telefon Huawei insa daca nu se poate nu e problema, ma reorientez catre alt brand. (8 votes [8.89%])

    Percentage of vote: 8.89%

  3. Foarte mult - eram obisnuit cu brandul. Telefoanele sunt foarte bune raport calitate/pret (14 votes [15.56%])

    Percentage of vote: 15.56%

Vote Guests cannot vote

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Treaba asta cu interzicerea colaborarii dintre Google si Huawei ne afecteaza pe toti. Sincer, Huawei scoate totusi niste telefoane destul de ok si accesibile la pret in comparatie cu alte branduri, insa pt ca nu beneficiaza de suita Google (modelele noi) multi le evita si trebuie sa se reorienteze spre altceva.

Cat de mult va afecteaza in procesul de achizitie a unui telefon mobil?

Edited by MembruAnonim, 02 June 2020 - 18:11.


#2
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View PostMembruAnonim, on 02 iunie 2020 - 17:58, said:

Treaba asta cu interzicerea colaborarii dintre Google si Huawei ne afecteaza pe toti.
Speak for yourself :D
Sunt multe chestii care ma afecteaza pe lumea asta, dar interzicerea colaborarii dintre Google si Huawei nu se afla pe lista nici macar ca nota de subsol la categoria "posibil sa".

View PostMembruAnonim, on 02 iunie 2020 - 17:58, said:

Cat de mult va afecteaza in procesul de achizitie a unui telefon mobil?
Absolut deloc. Atata timp cat piata e plina de alternative, Huawei poate sa si dispara de pe piata, sigur n-o sa-i simt lipsa.

#3
Failsafe

Failsafe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 25.04.2020
lipseste varianta - "nu ma afecteaza(prea mult)" caci nu folosesc(neaparat) serviciile google

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View PostLowrider, on 02 iunie 2020 - 18:14, said:

Sunt multe chestii care ma afecteaza pe lumea asta, dar interzicerea colaborarii dintre Google si Huawei nu se afla pe lista nici macar ca nota de subsol la categoria "posibil sa".
Absolut deloc. Atata timp cat piata e plina de alternative, Huawei poate sa si dispara de pe piata, sigur n-o sa-i simt lipsa.

Ideal ar fi sa avem cat mai multi producatori. Ma gandesc ca in felul asta ar fi concurenta si asta i-ar forta sa scoata produse cat mai bune. De exemplu INTEL si AMD: Intel s-a culcat pe o ureche cativa ani neavand concurenta acerba.

#5
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 29.01.2016
Destul de mult.
Imi plac telefoanele Huawei, sunt telefoane performante la preturi ok. Raportul calitate-pret este mult mai bun decat la Samsung. Un raport calitate-pret foarte bun, poate chiar mai bun, il au telefoanele de la Xiaomi. Am detinut si acest brand. Problema mea cea mai mare e ca sunt telefoane foarte mari, mai spre tableta si mai au ceva probleme in optimizarea softului + ceva buguri la notificari. Am avut in trecut astfel de probleme, se pare ca au mai rezolvat din ele, dar mai au de lucru.
Ideea nu e cat de fan este Huawei sau alta marca, ideea e alta : azi Huawei, maine Xiaomi, poimaine One+, apoi Oppo si ce alte branduri mai sunt in top 7-8 mondial.
Scarba de Trump duce un razboi aproape pe fata cu China. Problema lui nu e ca de ce spioneaza chinezii, de parca fusese pacalit pana acum si de acum 1 an si ceva a avut o revelatie, problema e ca de ce spioneaza mai mult ca ei, spioneaza mai destept probabil si cum de nu s-au prins ei. La ce giganti sunt Google, Facebook, Microsoft si o gramada de alte companii social media si telecom din State, chinezii sunt mici copii pe langa ce informatii sorb americanii prin acele companii mamut.
Cine are impresia ca americanii si gardienii corectitudinii si democratiei si marii binefacatori ai lumii, se inseala. Pe scurt, au inceput sa se bata pe feliile de tort. Nu le mai ajunge sa le imparta, acum fura unii de la altii. Si inca ceva, acolo unde e monopol si unde variantele din piata se reduc, unde dispare cate putin in fiecare zi concurenta, nu e bine nici pentru consumator, nici pentru inovatie, nici pentru preturi.

View PostLowrider, on 02 iunie 2020 - 18:14, said:

Speak for yourself Posted Image
Sunt multe chestii care ma afecteaza pe lumea asta, dar interzicerea colaborarii dintre Google si Huawei nu se afla pe lista nici macar ca nota de subsol la categoria "posibil sa".


Absolut deloc. Atata timp cat piata e plina de alternative, Huawei poate sa si dispara de pe piata, sigur n-o sa-i simt lipsa.

Cand or disparea unul cate unul, pe diverse motive si te-oi trezi doar cu Samsung si iphang, la preturi mult mai mari vs ce ofera, atunci sa te vad...

#6
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEªTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019
ZERO :P

#7
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 04.02.2006
Încă un motiv pentru care n-aș cumpăra în viața mea telefoane de la ei..

#8
derikarrow

derikarrow

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 17.05.2020
Am Samsung.  
Nu ma afecteaza deloc.
Si nu cred ca voi cumpara vreodata un Huawei.  

Desi mi-e cam teama ca razboiul ar putea escalada in asa maniera incat sa forteze China sa faca un gest necugetat care sa aiba un impact negativ asupra Coreeii de Sud si Japoniei.

#9
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018

View PostMembruAnonim, on 02 iunie 2020 - 17:58, said:

Treaba asta cu interzicerea colaborarii dintre Google si Huawei ne afecteaza pe toti.
Scrii prostii mari cat casa , cu ce te afecteaza pe tine personal treaba asta ? Nu mai gasesti huawei de cumparat ?

View PostMagicwisewolf, on 02 iunie 2020 - 18:27, said:


Cand or disparea unul cate unul, pe diverse motive si te-oi trezi doar cu Samsung si iphang, la preturi mult mai mari vs ce ofera, atunci sa te vad...
Nu stiu ce e ala ?!
Huawei telefoane de duzina , daca dispar cu totul cred ca ne facem un bine .

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Am Sony.
Uauei n-am avut niciodată și nici nu mă tentează.

#11
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
Foarte mult. Am avut doar Huawei. Acum in loc sa imi iau Huawei P40 pro, am ales Huawei P30 Pro ca sa am serviciile Google

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
P40 pro nu vine cu Android™ 10.0 + EMUI 10.1?

#13
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 29.01.2016

View Postsmddms, on 02 iunie 2020 - 19:06, said:

Scrii prostii mari cat casa , cu ce te afecteaza pe tine personal treaba asta ? Nu mai gasesti huawei de cumparat ?


Nu stiu ce e ala ?!
Huawei telefoane de duzina , daca dispar cu totul cred ca ne facem un bine .
ipahng = Apple (asa imi place mie sa ii zic)
In alta ordine de idei, ai trecut pe la ora de economie macar ?
Cerere mare vs oferta mica (a se citi mai putin variata) = not love pentru consumator
Daca de maine in loc de 30 de marci de automobile ar ramane 10 si apoi, la scurt timp ar ramne 2-3, cum ar fi pentru noi consumatorii ? Bine, nu ?
La fel si in IT, daca in loc de cati producatori de laptopuri sunt la nivel mondial, prin diverse manevre si conjuncturi ar rmane 2-3, ar fi bine ?
Acest lucru e valabil in orice domeniu, inclusiv al electronicelor si electrocasnicelor.
Asa cum firmei Huawei i se cauta nod in papura si americanii fac tot posibilul sa elimine firma de pe piata, sau, in cel mai bun caz sa o faca sa piarda o mare parte din cota, dupa ce termina cu Huawei poate urma Xiaomi, Nokia, Lenovo, HTC, Asus, One+. Si uite asa, in cativa ani, din 10 mari jucatori de pe piata dispar 6-7 si raman cei "agreati" de americani, care ii pupa in cur sau care le fac jocurile.
Aici nu e vorba daca iubesti sau urasti Huawei, e vorba de un mod miselesc de a elimina concurenta, putin cate putin.
Individual nu te afecteaza disparitia telefoanelor Huawei pt ca nu cumperi acest brand. Dar gandeste-te cand o sa dispara echipamentele lor telecom din piata, care sunt intr-o mare masura Huawei. Ne place sau nu, in acest moment sunt cei mai avansati tehnologic, la niste capitole este foarte greu sa ii inlocuiesti in niste ani, d-apai intr-un interval mai scurt. Aici ma refer la tot ce tine de tehnologia mobila si IT. Si cand or veni cei de la Ericsson, Cisco, poate si Fujitsu-Siemens si care or mai fi, cu preturi pe masura, asta se va reflecta in pretul pe care il va plati toata lumea la internet, abonamente de mobil sau pretul cartelei prepaid + alte domenii conexe, adica inclusiv tu (care nu erai afectat).
Un lucru e cert, Huawei chiar e mare in domeniu si disparitia acestei firme din anumite zone ale lumii nu ar aduce nimic bun, la fel ca disparitia altor firme in alte domenii.
Citeste, documenteaza-te si gandeste un pic... Posted Image

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMagicwisewolf, on 02 iunie 2020 - 19:42, said:


Subscriu.
Concurenta trebuie incurajata nicidecum decapitata.

Edited by MembruAnonim, 02 June 2020 - 19:45.


#15
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 29.01.2016

View Postericmario, on 02 iunie 2020 - 19:40, said:

P40 pro nu vine cu Android™ 10.0 + EMUI 10.1?

Vine.
Toate telefoanele Huawei vin cu Android. Nu asta e problema. E vb de Serviciile Google, pe astea nu le are. Nu le-au mai dat licenta pentru aceste servicii. In mare parte, le instalezi din App Gallery (store-ul lor) sau le descarci instaland Apkpure sau Aptoide. Aici ma refer la Whatsapp, FB, FB messenger, Gmail, etc. In proportie de 80% poti instala cam ce ai nevoie uzual.
Dar, apar niste probleme de functionalitate la anumite aplicatii, printre care Maps (care nu prea merge), Youtube, care merge doar din browser (Youtube Vanced este alternativa), din ce am inteles, sau aplicatiile bancare mai au ceva probleme. Nu stiu exact care sunt cele care nu merg deloc sau functioneaza partial pentru ca nu am niciun Huawei din generatia post interdictii Trumpet. Cert e ca bine nu e ce se intampla. Pe de alta parte, aceste situatii stimuleaza concurenta in zona de aplicatii, platforme si magazine de aplicatii ale producatorilor. Apar rivali pentru gigantul Google, ceea ce e bine. Eu cred ca Google nu va mai detine monopolul in niste ani (destul de multi ce e drept, dar va veni si acea zi).

Edited by Magicwisewolf, 02 June 2020 - 19:58.


#16
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 29.01.2016

View PostMembruAnonim, on 02 iunie 2020 - 19:15, said:

Am Samsung. Cu toatea astea sunt constient ca disparitia concurentei ne afecteaza pe toti. Eu voi cumpara telefoane Samsung mai scumpe daca Huawei dispare de pe piata. Si da, ne afecteaza pe toti indirect. Nu in sensul ca nu mai pot cumpara Huawei, ci faptul ca voi cumpara Samsungul mai scump.

Se pare ca ai ceva probleme. De ce urasti brandul Huawei? Ce ti-a facut?
Ia uite ce spuneai in alt post. Te incadrezi in descrierea facuta chiar de tine?

In acea zi batea vantul din partea opusa. Azi bate invers Posted Image

Cat despre afirmatia de mai sus, da, indirect, asta se va vedea atat in calitate cat si in pret.
Mai putini jucatori, cota de piata mai mare, reguli noi, saltari de preturi ca isi permit, consumatorii au mai putine alternative, apoi mai umbla si la calitate, pt ca, din nou, isi permit...
Aici e problema, multi fix asta nu inteleg. Vad doar disparitia unei firme de care ii doare in cur sau pe care o urasc, din diverse motive, unele chiar absurde precum faptul ca sunt comunisti, daca iti poti imagina cat de limitata este viziunea unora.
Uite, eu de exemplu nu as cumpara Iphone. Nu imi place, pur si simplu, de pret nu mai zic... Nu imi place de la IOS, la faptul ca au aplicatii putine si contracost majoritatea, pana la cum arata. Ma rog, opinia mea.
DAR, nu mi-as dori sa dispara injunghiat pe la spate sau prin restrictii sau alte metode murdare.
Sunt pe principiul ca daca e sa dispara o firma, sa o faca natural, prin dezamagirea consumatorului, prin scaderea calitatii, prin lipsa de inovatie, prin neadaptare la piata, prin lipsa de investitii in dezvoltare, prin proasta administrare, etc. Prin modalitati corecte, normale, pe scurt.

Edited by Magicwisewolf, 02 June 2020 - 20:23.


#17
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Cei drept ma afecteaza ...rau . Nus' ce dracu au facut astia , de nu mi se mai coc ciresele . Asta e bai ...mare .

#18
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View PostMagicwisewolf, on 02 iunie 2020 - 19:42, said:

Individual nu te afecteaza disparitia telefoanelor Huawei pt ca nu cumperi acest brand. Dar gandeste-te cand o sa dispara echipamentele lor telecom din piata, care sunt intr-o mare masura Huawei. Ne place sau nu, in acest moment sunt cei mai avansati tehnologic, la niste capitole este foarte greu sa ii inlocuiesti in niste ani, d-apai intr-un interval mai scurt. Aici ma refer la tot ce tine de tehnologia mobila si IT. Si cand or veni cei de la Ericsson, Cisco, poate si Fujitsu-Siemens si care or mai fi, cu preturi pe masura, asta se va reflecta in pretul pe care il va plati toata lumea la internet, abonamente de mobil sau pretul cartelei prepaid + alte domenii conexe, adica inclusiv tu (care nu erai afectat).
Un lucru e cert, Huawei chiar e mare in domeniu si disparitia acestei firme din anumite zone ale lumii nu ar aduce nimic bun, la fel ca disparitia altor firme in alte domenii.

ai si nu ai dreptate
pentru romanul de rand singura problema ar fi restrangerea optiunilor in ceea ce priveste alegerea unui telefon, o problema inchipuita
pentru Romania ca tara probabil preturile prentru implementarea tehnologiilor noi din comunicatie
dominatia Huawei pe piata telecomunicatiilor este domeniul lui nea Vasile sudor cu 10 clase cu interese mari la mijloc, nu ma bag

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate