Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...
 

Duster vs restul - 18500 euro

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
756 replies to this topic

#703
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,532
  • Înscris: 19.08.2012
Pai punctual;
Pentru garda mai mare cu 2 cm merita Duster
Pentru unghiuri de atac si degajare merita Duster
Pentru service merita Duster

Eu cam atat vad avantajele lui Duster.

In rest sunt si alte optiuni mai bune.

Nu e corect ?

#704
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 13.01.2011

View Postunderb, on 29 iunie 2020 - 11:59, said:

Nu pare prea fair nici pt tine nici pt cei cu care iti pierzi timpul discutand pe forum.

Pupila" psihologică mică, cam astea sînt manifestările  :P

Mă duc să îmi cert vecinul nemulțumit de Vitara lui, luată anul trecut  :P

Edited by crisstonne, 29 June 2020 - 12:51.


#705
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,532
  • Înscris: 19.08.2012
Trebuia sa apara si avocatul poporului cu vecinii lui.
Imi este sila de tine.

#706
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Masina se ia in functie de preferinte, nevoi si gusturi.

Plus ca suntem persoane diferite. Pentru unii spatiul poate sa fie ok sau poate sa nu fie, de aia mergem in showroom si testam. Tine de perceptia fiecaruia.

Exemplu:
Eu am 1,81, si picioare lungi, m-am urcat in Focus Active mi-am gasit pozitia super, confortabil, loc. Prietena mea 1,55 , nu si-a gasit pozitia buna in ea indiferent ce. In Kia Xceed si-a gasit-o imediat.

Alta amica 1,51 - in 3008 nu si-a gasit pozitia, in T-Roc si-a gasit- si asta a fost decisiv pentru ea ca motiv sa aleaga trocul. Eu in 3008 mi-am gasit in T-Roc nu prea. Si acu ce facem, urlu eu ca T-Rocul e naspa, si 3008 buna, sau urla ea invers, care avem dreptate? In practica amandoi.


Legat de Dusterul pe drumul in Siberia. Nu era necesar sa fie 4x4 sau garda la sol mare, se putea face si cu o masina normala, fiindca drumurile au fost ok. Problema era frigul ce afecta motorul, aia e proglema acolo, pe unde au fost ei drumul e facubil inclusiv cu un Logan normal.

Strict batalia se da intre Duster si Vitara la cum a pus initiatorul conditiile.
Mie personal amandoua masinile nu imi plac si nu mi-as lua. Pentru ceea ce numesc unii offroad(drumuri neasfaltate fara santuri) nu ai nevoie neaparata de 4x4 si garda mare la sol.

Pe asfalt clar amandoua sunt slabe. Acu sunt curios atat kiario cat si ergon pe ce offroaduri au nevoie sa mearga. Si ma refer au nevoie si nu ca merg pentru ca si-au luat masinile astea. Ca tot am testat un Ford Focus zilele trecute, e mai spatios decat Duster si Vitara, sta mai bine pe asfalt, la portbagaj, daca e nevoie mergi pe break, calitate mai buna la interior, si poti merge pe drumuri neasfaltate (Cheile Nerei de exemplu - pana la pescarie).

Acum daca mergi constant pe drumuri off road(gen zilnic la cabana ciucas) da ai nevoie de o masina SUV, dar si asa iarna tot o sa isi arate limitele si un Duster sau Vitara( atentie Vitara si NU Grand Vitara).

Edited by qew, 29 June 2020 - 13:47.


#707
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postkiario, on 29 iunie 2020 - 12:30, said:

Pai punctual;
Pentru garda mai mare cu 2 cm merita Duster
Pentru unghiuri de atac si degajare merita Duster
Pentru service merita Duster

Eu cam atat vad avantajele lui Duster.

In rest sunt si alte optiuni mai bune.

Nu e corect ?
Partial.
Ne pierdem in date de intrarea si in mijloace. Vezi garda Jimny vs masinile din topic. Nu e mare diferenta pana...e.
Important, ca in orice situatie e outputul. Ce rezulta de pe urma tuturor datele alea de input, toate mijloacele si multimea de alte caracteristici mai greu de cuantificat in 2 vorbe sau 3 cifre si la ce ajuta.

Valabil in orice situatie, inputul si mijloacele sunt treaba celor care fac produsul. Tu cumperi outputul, altfel risti sa te pacalesti sau sa iei o decizie suboptima.
Cumperi c.c. si putere (input) cand vrei de fapt viteza si acceleratie (output), cumperi dimensiuni cand vrei de fapt spatiu si tot asa.


#708
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 13.01.2011
Păi măi @kilule...
Nu spunea susținătorul tău că" să" vorbim din viața reală, nu după ce vedem în filmulețe?!  :scratchchin:

L.E. Măi @kilule, păi și tu ești avocatul lu" madam Vitara  :P

L.E.2 Am aflat supărarea vecinului. Păcălit de clipul mititelului", a luat mașina și a dat talpă, în ,,sport ", cînd ce să vezi, un Lamborghini era să îl bage în șanț, i-a dat fum, și dus a fost, da da Lamborghini  :P

Wtfac, a zis, merg pe teren accidentat, că am exagerat cu sportul. Merge el pe coclauri,  pe niște pietriș a rămas suspendat.
În timpul ăsta, cît se scărpina el pe lîngă mașină, la ceafă, în barbă, la 00... zvîîîîr, zboară pietrișul pe lîngă el, și ce să vezi, în mare viteză, trece de pietriș, de o groapă cu noroi, urcă un deal plin de iarbă udă șiiii... dus a fost, un Duster  :P

Vecinul deja iritat ia basca din cap și dă cu ea de pietriș.
Trist se întoarce acasă, era să și divorțeze din cauza asta.

Edited by crisstonne, 29 June 2020 - 14:31.


#709
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
Ma sperie comentariul de mai sus... se vrea a fi o gluma intre posesorii de dacii (ca vad ca numai ei au dat like la postul ala) sau e nevoie de o analiza psihica?

Fratilor, cand puneti titlu la topic cu Masina de rahat vs restul masinilor, asteptati-va sa va ia lumea la misto. Daca doriti sa nu mai fiti luati la misto, vedeti ca Dacia are propriul ei forum, mergeti acolo si o sa gasiti un mare grup de entuziasmati!

#710
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 13.01.2011
Pisicu" este de vină, cînd nu înțelegi că Duster este mai vîndut decît Vitara  :P
Este foarte bine vîndut în lumea așa zis civilizată, ăia chiar au certitudini corecte, că de aia au țări bogate, ,,noi " doar ne închipuim inteligenți, de bun simț nu mai zic  ;)

#711
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,065
  • Înscris: 06.04.2007
Nu mai, aia de afara este prosti, nu stiu ei cum stiu romanasii nostri destepti ca-si iau "o masina de rahat".
Deci n-are rost

#712
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 31.05.2016
@CreTycu:Daca te mai uiti ce "lume" face misto, ii poti ignora linistit, oricum nu-i ia nimeni in seama si nu emit nimic folositor. Sunt un grup eterogen de indivizi lipsiti de realism si cunostinte auto, inclusiv despre propriile masini, impresionisti, frustrati si adoratori de sh-uri. Poti merge inainte linistit ignorand complet opiniile lor! :)

#713
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 13.01.2011
Foarte inteligent șiiii prooo fund  :P
Colegul a cumpărat un Duster sh de 20 mii euro  ;)

#714
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 31.05.2016
@crisstonne: era vorba despre colegii ce vad rosu inaintea ochilor cand aud de Duster! :)

#715
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 13.01.2011
Păi @crey nu este în tabăra celor onești, este subiectiv. Nu vezi că face pseudopsihologie?
Crede că cine a dat like are Dacia :P

View PostOctavian___, on 29 iunie 2020 - 15:45, said:

Nu mai, aia de afara este prosti, nu stiu ei cum stiu romanasii nostri destepti ca-si iau "o masina de rahat".
Deci n-are rost

Păi ,,ăia ie" fraieri " că sînt cinstiți, și practici.
Nu au arfe.
Cum domle", să nu ai arfe, cum să trăiești fără arfe?!

#716
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018
sa-i spuna careva calaretului cryogenic ca virgula coca-cola ia greata cu mana...

#717
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,700
  • Înscris: 28.11.2001
Dusterul e o mașină superbă. Din nefericire nu mi-am permis să o achiziționez. Așa că am luat o Vitara ALLGRIP 1.4 BOOSTERJET HYBRID LUXUS 6MT, 2020.  De fiecare dată când pun pilotul automat adaptiv stau și îmi spun în barbă: Ce bine era dacă aveam bani de Duster! Asta e.

Attached File  IMG_20200620_103106.jpg   258.88K   40 downloads

Edited by badmania98, 29 June 2020 - 18:10.


#718
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,370
  • Înscris: 05.09.2006
Daca pentru tine briz -brizul ala este esential in alegerea unei masini si il folosesti des, atunci ai facut alegerea corecta. Pentru mine este inutil si cruise control-ul de pe Duster, cred ca l-am folosit o data, doar de curiozitate.

#719
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,700
  • Înscris: 28.11.2001
Să avem drumuri buni cu mașinile alese. E cel mai important.
LE. Nu am vrut să scriu de farurile cu led, că știu că și Dusterul are așa ceva. Posted Image

Attached File  a1.jpg   246.32K   9 downloadsAttached File  b1.jpg   325.36K   9 downloadsAttached File  c1.jpg   320.59K   8 downloads
Attached File  d1.jpg   247.07K   8 downloadsAttached File  e1.jpg   97K   9 downloadsAttached File  f1.jpg   297.17K   8 downloads
Attached File  g1.jpg   234.8K   8 downloadsAttached File  h1.jpg   89.88K   8 downloads

Edited by badmania98, 29 June 2020 - 18:18.


#720
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 13.01.2011
,,Frumusețea este în ochii privitorului "  :P
Fiecare trebuie să trăiască cum dorește, iar un fer" să nu ia locul pe#isului, altfel, ăla este momentul cînd se dă de gol I.Q.-ul celui frustrat, și golul din suflet.
Trebuie să trăim noi, dar să lăsăm și restul lumii să trăiască.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate