Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

Duster vs restul - 18500 euro

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
756 replies to this topic

#667
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,533
  • Înscris: 19.08.2012
Ala a fost un Duster preparat, dar nu conteaza, unii vad doar ce vor.
Noi vorbim aici de muritorii de rand care nu se duc cu Duster nici macar pe un drum de exploatare.

Momentan fiecare e multumit de alegerea facuta, vedem dupa vreo cativa ani cine rade la urma.

Edited by kiario, 28 June 2020 - 17:55.


#668
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 27.07.2006

View Postl_dan, on 28 iunie 2020 - 17:45, said:

Probabil detractorii de circumstanta ai Dusterului nu stiu, dar un cuplu de romani a facut cu un Duster diesel (modelul nou) o expeditie in Siberia, pana la Oimiakon, polul mondial al frigului. Masina a rezistat si la -51 grade (atentie, vorbim de motorul diesel), o temperatura pe care n-a estimat-o nici producatorul.
Am urmarit tot serialul. Tot respectul, dincolo de masina iti trebuie un psihic de fier sa faci asa ceva singur, fara macar inca un echipaj insotitor.
Asta este totusi o extrema, putini vor mai face ce-au facut ei.
Insa, jos palaria la ce-a patimit masina aia si cum a rezistat. Cu doar doua modificari: webasto si dublarea parbrizului. Nu inaltatoare, nu amortizoare, nu auto-blocante...stock 😃.

View Postkiario, on 28 iunie 2020 - 17:53, said:

Ala a fost un Duster preparat, dar nu conteaza, unii vad doar ce vor.
Vezi mai sus in ce-a constat "prepararea": webasto si parbriz dublat. Eu zic ca-i logic, in conditiile din Siberia. In rest, cum a iesit pe poarta Mioveniului.

LE: cel mai misto a fost cand au invelit oglinda din dreapta cu caciula sotiei, sa pacaleasca calculatorul ca nu-i chiar atat de frig afara 😃.

Edited by ergon, 28 June 2020 - 18:04.


#669
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,533
  • Înscris: 19.08.2012
Realist vorbind eu nu sunt in asentimentul vostru (a celor cu Duster achizitionat pentru off road) pentru ca SUV-ul pentru nevoile mele nu include off road-ul, ci doar pozitia la volan, garda la sol mai mare si rularea exemplara pe sosea, plus ca bonus masina full de dotari.

Abia acum realizez si recunosc ca nu ma pot pune in pielea voastra, a celor cu alte nevoi de la masina.

#670
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,370
  • Înscris: 05.09.2006

View Postergon, on 28 iunie 2020 - 17:57, said:

Am urmarit tot serialul. Tot respectul, dincolo de masina iti trebuie un psihic de fier sa faci asa ceva singur, fara macar inca un echipaj insotitor.
Asta este totusi o extrema, putini vor mai face ce-au facut ei.
Insa, jos palaria la ce-a patimit masina aia si cum a rezistat. Cu doar doua modificari: webasto si dublarea parbrizului. Nu inaltatoare, nu amortizoare, nu auto-blocante...stock ��.


Vezi mai sus in ce-a constat "prepararea": webasto si parbriz dublat. Eu zic ca-i logic, in conditiile din Siberia. In rest, cum a iesit pe poarta Mioveniului.
Exact, asta inseamna poate preparare doar pentru kiario! :) Incalzirea auxiliara a costat 2500 euro, parbrizul dublat cu siguranta mai putin. In rest, o masina stock, asa cum a iesit pe poarta fabricii.

#671
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,533
  • Înscris: 19.08.2012
Preparare inseamna orice imbunatatire care face ca acea masina sa iasa din tipare.
Si cu ce va incalzeste ca unul a ajuns cu o marca de masina (ca a voastra) undeva unde voi nici cu gandul nu o sa ajungeti.
Credeti ca doar cu Duster se poate ajunge acolo ? va inselati.

De asta mor eu pe voi si nu va inghit, pentru ca vedeti in Duster masina suprema.

Bai fratilor, apreciez pe unul care spune ca si-a luat Duster pentru ca are nevoie sa mearga cu el pe drumuri de tara, pentru ca e ieftin la intretinere, pentru ca are chestii care lui ii plac, etc. dar NU sa veniti ca cacaturi de off road ca e cel mai tare ca nimic nu se compara cu el, etc etc.

Edited by kiario, 28 June 2020 - 18:18.


#672
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,370
  • Înscris: 05.09.2006
Sigur. Ajung alte masini mult mai scumpe - si mai "preparate". E remarcabil ce poate sa faca o masina sub 20.000 euro.

#673
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
... decenta si pe asfalt si cu costuri digerabile in caz de daune mecanice sau cosmetice/ornamentale cand iesi de pe asfalt.

Edited by underb, 28 June 2020 - 18:18.


#674
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,370
  • Înscris: 05.09.2006
De asta practic nu are rival, in clasa ei si la nivelul ei de pret.

#675
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,533
  • Înscris: 19.08.2012
Pai vezi, te uiti doar cu un ochi, ce înseamnă la tine rival ? la ce categorie, cumva off road ?

#676
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
La propriu. Ca e singura care a mai ramas din clasa asta, una relativ ofertanta acum 15-25 de ani. Sportage mk1, Pinin, primul Rav4, partial GV care juca in 2 clase.

View Postl_dan, on 28 iunie 2020 - 18:20, said:

De asta practic nu are rival, in clasa ei si la nivelul ei de pret.

Edited by underb, 28 June 2020 - 18:26.


#677
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,370
  • Înscris: 05.09.2006
@kiario: Eu am scris clasa, tu ai citit categorie...cine are probleme cu ochii? Posted Image

Edited by l_dan, 28 June 2020 - 18:26.


#678
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,533
  • Înscris: 19.08.2012
E un crossover, ce mare scofala.

Ps. eu ti-am zis ca te uiti cu un ochi, nu ca ai probleme cu ochii, pe viitor vezi ce si cum !

Edited by kiario, 28 June 2020 - 18:32.


#679
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
N-as zice. Crossover e o masina de asfalt care merge mai prost pe asfalt decat altele si e stilizat ca un SUV fara ca asta sa aiba nimic in comun cu un SUV.

Un fel de monovolum fara prea mult spatiu.

#680
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,533
  • Înscris: 19.08.2012
SUV e acea masina care are sasiu separat de caroserie, ca unii acum le spune SUV la masinile dintr-o "bucata" e alta treaba.

Deci Duster e un crossover ce e o masina de asfalt care merge mai prost pe asfalt decat altele si e stilizat ca un SUV fara ca asta sa aiba nimic in comun cu un SUV.
Un fel de monovolum fara prea mult spatiu.

Edited by kiario, 28 June 2020 - 18:46.


#681
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,370
  • Înscris: 05.09.2006
kiario, crossover este ceea ce cu mandrie detii mata (de la Dacia, Sandero Stepway e crossover si concurent pentru vitara). Ai mai confundat clasele si cu ceva pagini in urma...

#682
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,533
  • Înscris: 19.08.2012
Mai citeste / documenteaza-te si pe urma scrie ineptii.

i_dan, bag de seama ca tu visezi ca ai SUV, vise umede taica. ai o caroserie monovolum, un Logan pe picioroange.

Edited by kiario, 28 June 2020 - 19:08.


#683
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 27.07.2006

View Postkiario, on 28 iunie 2020 - 18:35, said:

Deci Duster.....e o masina de asfalt care merge mai prost pe asfalt decat altele...
Aici m-ai pierdut. Cum adica "merge mai prost" ?
Tehnic daca se poate, nu cutuma aia cu "tinuta de drum" 😃.

#684
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,370
  • Înscris: 05.09.2006
@kiario: Probabil tu nu faci diferenta intre clase, respectiv intre crossover si SUV compact. Nu-i bai, tu poti sa crezi ceea ce vrei, noi nu ne suparami! Posted Image
https://www.google.r...Q4dUDCAs&uact=5

Edited by l_dan, 28 June 2020 - 19:11.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate