Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...
 Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...
 Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...
 Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...
 

Bunq

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#37
mytzulyka

mytzulyka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 13.01.2008

View Postrz, on 04 mai 2020 - 20:46, said:

Din moment ce Bunq nu este vazut ca fiind de credit nu taxeaza... la ATM chiar de 1 MAI am testat si e ok
La plati cu cardul la fel...

Pana nu depasesti 200 lire/luna la ATM, nu stii. Curve avea comision pentru retrageri de peste 200 lire/luna pentru carduri de credit in spatele Curve. Bunq Travel este un card de credit pana la urma. Cum am spus, nu am testat. Un test de 10 lei nu imi spune nimic. Se incadreaza foarte bine in aia 200 lire.

#38
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,228
  • Înscris: 05.05.2003
Dupa aia 200 de lire free la ATM se percepe comision 2% pentru toate cardurile din spate... fie ele credit, debit, prepaid

Edited by rz, 04 May 2020 - 21:19.


#39
mytzulyka

mytzulyka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 13.01.2008
Se percepe comision pentru retragerile de la ATM peste 200 lire/luna care presupun schimb valutar. Pentru retragerile ATM care nu presupun schimb valutar, limita standard la ATM e echivalent a 200 lire/ZI. Poti seta cardul Bunq pe lei in Curve (Lasi Bunq sa faca schimbul valutar) si incerci retrageri de peste 200 lire (echivalent in lei) la bancomat in 2 zile la rand. Daca merge, inseamna ca Bunq e vazut ca un card debit in Curve. Daca iti apare vreun comision, e din cauza cardului de credit folosit in spatele Curve. Cum am spus, nu am testat. In cazul meu, folosesc foarte putin retragerile ATM. Chiar nu am nevoie.

#40
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,228
  • Înscris: 05.05.2003
Nici eu nu depasesc la ATM... scot doar atunci cand in zona nu se poate achita cu cardul/telefonul (de regula la micii comercianti)
Din moment ce CURVE nu il vede de credit la top-up spre alt fintech nu il va vedea asa nici la ATM...

Edited by rz, 04 May 2020 - 21:50.


#41
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,539
  • Înscris: 07.04.2005

View PostAdiTwism, on 04 mai 2020 - 19:44, said:

Top-up nu este obligatoriu deci taxele sunt pentru cine vrea sa le plateasca.

Poti detalia Posted Image ?

Daca am inteles bine:
a) SOFORT e pt cei cu IBAN din: Germania, Austria, euro@Elvetia euro@Polonia, Italia, Spnia, Belgia, Olanda/Tarile de Jos).
b) Bancontact: e pt cei cu IBAN din Belgia
c) Giropay ???
d) Ideal ???

La ultimele 2 te referi?

LE: Ah... te refereai la transfer bancar :) ?

Am povestit si pe topicurile dedicate, primul card de Revolut a fost pierdut, la Monese am cerut 2 si n-au ajuns timp de 8luni de zile!


@mytzulyka:

Nu erau gratis toate transferurile de euro prin SEPA? (might be stupid question, eu asa aveam impresia; nici un comision de incasare, nici un comision pt initiere transfer; singurele conturi de euro ce le am sunt la Raiffeissen si in rest Revolut si Monese).

Edited by ghitapg2, 04 May 2020 - 23:03.


#42
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View Postghitapg2, on 04 mai 2020 - 23:02, said:

Am povestit si pe topicurile dedicate, primul card de Revolut a fost pierdut, la Monese am cerut 2 si n-au ajuns timp de 8luni de zile!

@mytzulyka:

Nu erau gratis toate transferurile de euro prin SEPA? (might be stupid question, eu asa aveam impresia; nici un comision de incasare, nici un comision pt initiere transfer; singurele conturi de euro ce le am sunt la Raiffeissen si in rest Revolut si Monese).

Da, transfer bancar in bunq e gratuit, pentru cine vrea gratuit.

Spoiler
Pentru a face transferul gratuit catre bunq, nu e necesar un card Revolut sau Monese, de nici-un fel. Tocmai, ca alea sunt obligatorii doar la topup, nu la transferuri. La transferuri iti trebuie doar aplicatia.

Transferurile SEPA sunt gratuite doar daca vrea o companie sa le dea asa, cum e Revolut spre exemplu. Exista companii fintech care taxeaza.

Edited by AdiTwism, 04 May 2020 - 23:37.


#43
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 09.01.2010
Ca info pentru cei care scot bani cu Bunq direct de la ATM: comisionul de 0,99 Euro/tranzactie nu se retrage imediat. Daca faci 10 retrageri, vei fi taxat cu 9,99 Euro.
Apare ca plata unei facturi catre Bunq BV la sfarsitul lunii contractuale (daca contractul a fost facut pe 20 aprilie, luna contractuala este de pe 20 pana pe 19 a lunii viitoare).
Da, stiu se poate cu Curve - informatia e pentru cei care scot direct de la bancomat.
Alimentarea se face cel mai usor prin transfer gratuit SEPA, iar cardul este vazut peste tot in Germania drept card de credit cu limita 0 (poate fi folosit spre exemplu pentru inchiriere auto).

#44
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,624
  • Înscris: 13.03.2005
Da. Eu am folosit Bunq travel card anul trecut la Atm in Grecia si apoi la diverse plăti pentru autostrada si factura de la sfârșitul lunii contractuale mi-a adus contul pe minus dupa emiterea  facturii pentru comisionul de retragere Atm. Am primit mesaj sa alimetez contul Bunq. L-am alimentat prin transfer bancar si totul a intrat în normal .

#45
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,228
  • Înscris: 05.05.2003
Am primit si eu balanta negativa in Bunq asta dupa mai multe cumparaturi in lei direct cu el (fara cardul Curve)... era totul ok dupa conversia Mastercard din ziua respectiva insa a fost putin mai mult dupa procesarea tranzactiei, la cateva zile distanta. In ziua respectiva au ramas vreo 6 centi in cont iar acum apare  -9 centi
Facut top-up si rezolvat... sunt baieti faini deoarece nu te bombardeaza cu alte mesaje ci doar cu interfata din imagine (cardul se reactiveaza instant si automat dupa top-up - fara alte interventii sau setari)

Attached Files


Edited by rz, 07 May 2020 - 14:18.


#46
SorinEu

SorinEu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 25.12.2018
Salut la toti .
Intrebare pentru cei care folosesc BUNQ TRAVEL  : pe telefonul unde instalez aplicatia BUNQ, trebuie sa am  functia de localizare activa ? sau functioneaza aplicatia si fara '' localizare '' activa ? Mersi .

#47
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,228
  • Înscris: 05.05.2003
Functioneaza si fara locatie activata... din cate imi aduc aminte trebuie doar la instalare sa ii dai permisiuni dar dupa se pot dezactiva o parte dintre ele.
Singura cerinta este sa ai net/date activate deci oricum te localizeaza dupa reteaua din tara respectiva

Edited by rz, 08 May 2020 - 14:24.


#48
diva_hipsterova

diva_hipsterova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 05.12.2016
Vrei să spui că fără net nu merge?

#49
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,228
  • Înscris: 05.05.2003
Cum vrei sa mearga fara net, aplicatia?
Inca de la deschidere iti spune ca nu ai internet... nu poate actualiza nici datele din aplicatie

#50
diva_hipsterova

diva_hipsterova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 05.12.2016
Eu am crezut ca se vorbește de card. My bad

#51
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,228
  • Înscris: 05.05.2003
De aplicatie... cardul merge peste tot inclusiv in avion!

#52
diva_hipsterova

diva_hipsterova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 05.12.2016
Aplicația era prea logic ca nu merge fără net

#53
kjlfdshgfdlkgh

kjlfdshgfdlkgh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 23.08.2018
e vreo modalitate prin care sa-ti faci card bunq fara sa platesti?

#54
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,624
  • Înscris: 13.03.2005
Anul trecut eu mi-am făcut Bunq Travel card fara sa plătesc cei 10 euro, invitând din aplicație minim 3 sau 5 persoane . Și acele persoane nu trebuiau să facă nimic. Astfel am beneficiat de emitere și transport gratuit pentru cardul Bunq.

Nu știu daca mai e valabilă acea oferta.

Edited by wertyck, 09 May 2020 - 13:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate