Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...
 Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...
 Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...
 Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...
 

Bunq

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#19
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,228
  • Înscris: 05.05.2003
Eu am alta varianta de calatorit... am carduri romanesti si doar in lei deci raman acasa.
Fac alimentari din ele in Bunq, TransferWise, Revolut si chiar mai mult (retrageri ATM) deoarece sunt inrolate in Curve.
Im concluzie, am doar 3-4 carduri fizice la mine si toate de la fintech-uri

#20
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View Postkjlfdshgfdlkgh, on 28 aprilie 2020 - 05:22, said:

intr-adevar, in unele locuri nu merge cu revolut/monese pentru ca ei au carduri prepaid.

Revolut a bagat carduri de debit in oferta. Probabil toate sunt debit acum dar nu s-a inscris nimeni recent sa ne zica ce e la cardul gratuit.

Iar Monese la fel, am 2 carduri la ei Debit/Credit in RON, nici nu stiu ce sunt, dar nu sunt prepaid.


Si eu am bunq de cand era gratuit si atunci trebuia sa inviti sa fie gratuit. Dar nimic nu tine o vesnicie, bati fierul cat e cald. Sunt unii care spun "ok, e gratuit dar de ce sa ma inscriu azi, ca n-am timp, n-am chef". Ok, uite, de-aia Posted Image


Alta chestie, folosesc Curve, deci nu conteaza ce card ar fi prepaid, ca tot debit e pana la urma cand folosesc Curve.

Edited by AdiTwism, 28 April 2020 - 20:15.


#21
jepetoz

jepetoz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.02.2018
haideti ca nici 10e pentru 4 ani (valabilitate card) nu e capat de lume. Acum e o perioada mai dificila si cu posta se pare.

#22
diva_hipsterova

diva_hipsterova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 05.12.2016
Reemiterea e gratuita, deci e 10 euro pentru eternitate

#23
jepetoz

jepetoz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.02.2018
Vesti bune, dupa aprope 2 luni de cand am aplicatia bunq, astazi a ajuns la posta al 2 lea card solicitat. Trimis prin Deutsche Post a durat cam 3+ saptamani.

#24
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,539
  • Înscris: 07.04.2005
La Travel card vad ca e comision 0.5% la top-up (debit/credit card), retragerile de numerar 0.99euro/retragere (exista ceva limitare pe zi / luna)?

Poate o sa-mi comand si eu... cand o fi (daca) o sa mai plec intr-o delegatie (cum am facut cu Monese, in RO au trimis de 2ori... nimic; in Franta din prima mi-a ajuns).

@jepetoz:
Te-au taxat pt al 2-lea card? Din ce vad din lista de comisionare pt Ordering a replacement card (Debit Mastercard/Maestro/ Travel Card) iti mai iau inca 10euro.

https://www.bunq.com..._pricing_EN.pdf

#25
jepetoz

jepetoz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.02.2018
Da, am platit 10e si pentru al 2 lea card.

Limite am gasit ceva aici, se pare ca se pot seta limite destul de mari pt cine are nevoie.

https://together.bun...my-daily-limits

#26
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Top-up nu este obligatoriu deci taxele sunt pentru cine vrea sa le plateasca. Pentru retragere incearca prin Curve. De fapt orice recomand incercat prin Curve.
In momentul in care treci bani prin Curve doar ajuta.

Monese trimite 100%, am primit toate cardurile lor in RO, la fel restul pe forum. Cand unui om i se intampla ceva nu inseamna ca are compania Monese vina.

Edited by AdiTwism, 04 May 2020 - 19:48.


#27
mytzulyka

mytzulyka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 13.01.2008
Pentru a evita comisionul de top-up poti face transfer bancar dintr-un cont de euro in contul bancar bunq din aplicatie. Sigur, comisionul pentru transfer trebuie sa fie mai mic decat cel pentru top-up (Bunq nu are comision la incasare bani in cont prin transfer bancar. Totul depinde de comisionul bancii tale pentru transferuri SEPA). Limita de retragere de numerar de la ATM pentru cardul bunq e 500 euro/zi. Pentru 1 euro comision merita. Poti de asemenea sa retragi numerar cu bunq selectat in Curve, limita standard la Curve e echivalentul a 200 lire/zi.

PS: Cardul Bunq Travel e vazut ca fiind card de credit, deci e posibil ca retragerea de numerar prin Curve sa fie limitata la 200 lire/luna.

Edited by mytzulyka, 04 May 2020 - 19:55.


#28
jepetoz

jepetoz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.02.2018
Curve a adaugat o taxa (Curve Fronted) de 1,5% pe tranzactie daca se foloseste un card de credit indifirent retragere sau POS.

#29
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,228
  • Înscris: 05.05.2003
Curve nu îl vede de credit... cel puțin așa era săptămâna trecută, când am făcut tranzacții cu el prin Curve
In schimb baga comision la Monese Lei deși nu este de credit

Edited by rz, 04 May 2020 - 20:08.


#30
jepetoz

jepetoz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.02.2018
si eu am facut tranzactii prin Curve pana sa primesc cardul si nu am avut comision. La titlu am Mastercard Credit dar in poza scrie debit...poate stiu ca de fapt e de debit.

#31
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,228
  • Înscris: 05.05.2003
Sunt unii care îl văd de credit cu credit zero și alții care-l vad de debit... este cel puțin debit (exclus prepaid).
Plus că ai cont in euro (in Olanda) pe numele tau... nu trebuie să adaugi referința client la transfer din alta parte.
Și bani garantați de legislația europeană... pentru toate astea ar merita și acele mici comisioane...  0.5% la top-up este de bun simt, părerea mea

Edited by rz, 04 May 2020 - 20:24.


#32
mytzulyka

mytzulyka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 13.01.2008
Curve Fronted se aplica pentru alte tranzactii folosind Bunq ca si card selectat in Curve: https://support.imag...ted-fees-apply-

In schimb, Curve avea o limitare de retragere ATM cu card de credit in spate la 200 lire/luna fara taxa. Nu am testat. Nu stiu nici daca top-up in OM prin Curve cu Bunq in spate se incardeaza la Curve Fronted.

#33
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,228
  • Înscris: 05.05.2003
Din moment ce Bunq nu este vazut ca fiind de credit nu taxeaza... la ATM chiar de 1 MAI am testat si e ok
La plati cu cardul la fel...

Attached Files



#34
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,624
  • Înscris: 13.03.2005
Alimentarea Bunq prin transfer bancar SEPA în euro e gratuit din Revolut și LibraBank. Testat de mine .


#35
jepetoz

jepetoz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.02.2018
Da, Curve il vede debit, am testat si eu acum cu Revolut si nu e comision.

#36
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,228
  • Înscris: 05.05.2003
Culmea e ca la cardul Monese lei prin CURVE se percepe comision la top-up in Orange Money dar la top-up in Revolut nu mai apare mesajul de atentionare si nici nu percepe comision!
Cam selectiva treaba... pai ori il vede de credit ori nu

View Postwertyck, on 04 mai 2020 - 20:48, said:

Alimentarea Bunq prin transfer bancar SEPA în euro e gratuit din Revolut și LibraBank. Testat de mine .

Din Bunq spre alte fintech-uri la fel... este gratuit dar sa fie transfer euro > euro

Edited by rz, 04 May 2020 - 21:04.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate