Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Am primit credit in avans desi op...

3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle
 o masina legendara, Moskvitch 408

Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?
 Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...
 Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...
 

Tencuiala uscata

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,715
  • Înscris: 29.03.2006
Legat de hota treaba e clara, de serie sunt toate zgomotoase la puterea maxima, uzual 57-67db si sunt si peste 70.
Recordul la cele de lux este de 40db dar nu pe turbo unde iar ajung cel putin la 45.
Cu sistem integrat cu unitate exterioara de extractie, burlan de 150 cu sicana dubla si fonoabsorbant, Elica a reusit la 2 ani dupa mine sa ajunga la 23 db in casa si 34 afara, dar trebuie sa trimita echipa de montaj din Italia si sa permita constructia casei.
Insa burlanul de 150mm, chiar daca mai gros de uzualul de 120/125/130mmm, la puterea maxima de extractie are o viteza a aerului inca mare, care genereaza zgomot, si 23db oricum e tot exagerat in jos, nu e pe treapta turbo unde ar trece cu pestec10 db mai mult.
Cand am facut eu hota silentioasa nici nu exista inca sistemul de la Elica, care a aparut dupa 2 ani.
Am dus conceput la maxim cu burlan de 40cm pt ca oricum era extractie activa si nu era limitata de tiraj natural care cere maxim 30cm. Astfel aerul in treapta maxima nu trece de 4,7 m/s, iar turbina exterioara cu 24 de pale genereaza suficienta depresiune si la turatie mica, e silentioasa si in exterior, facuta la comanda inclusiv cu lagar pe fluid dublu-autostabilizat hidrodinamic si magnetic.

Edited by loock, 17 April 2020 - 00:48.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate