Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 Recomandare camera monitorizare i...

Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...

Reparatie interfon
 Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...

Ce este Rotary si la ce serveste?...

Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti
 Explozie la Dedeman Botoșani...

Cat consuma un AC ?

La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...
 

Necesar de apă pomi fructiferi columnari și arbuști fructiferi

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
45 răspunsuri în acest subiect

#19
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.259
  • Înscris: 02.11.2012
Udarea zilnica e un pic cam riscanta, pentru ca atunci dozarea apei ar trebui sa se faca perfect, altfel exista riscul ca sa fie excedent permanent si plantele sa mearga spre mormant.

Asa ca mai bine sa fie udati anul asta de 2 ori pe saptamana, la fel si anul viitor, apoi o data pe saptamana. Pamantul oricum nu se usuca in profunzime de pe o zi pe alta si nici de pe o saptamana pe alta. Daca acum ar fi aprovizionare optima cu apa pana la adancimea de 50 cm, seceta nu ar interveni nici dupa 2 saptamani de lipsa de precipitatii.

#20
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.785
  • Înscris: 23.02.2006

View Posts3ven, on 11 aprilie 2020 - 19:10, said:

Copacii vor avea siare cam toata ziua,

Pomii.
Pune furtune irigare suspendate la 40-50cm de sol si da`le drumul odata pe saptamana cat consideri tu, in functie de cum arata s solul, o sa iti dai seama n`are rost sa faci socoteli pe forum.
Te vad foarte entuziasmat Posted Image
Eu zic sa incepi sa te documentezi despre taierile de formare la pomi, care`s critice in primii ani, ca sa`i conduci pe rand cat mai corect si eficient ca altfel n`o sa mai ai loc sa intri pe acolo.
Ei le zic columnari din motive de marketing, te asigur ca o sa creasca foarte frumos pe toate partile :)

#21
s3ven

s3ven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 198
  • Înscris: 31.07.2005
Da, am tot citit asta ca asa se recoamnda, dar gasisem pe ceva site din afara explicat de ce e mai ok zilnic, dar si eu zic ca e mai bine bisaptamanal.

Dar, ar finomalta solutie, cei de la karcher au programator cu senzor de umiditate.

In toamna sau in orimavara daca fac tiata curtea voi avea mai multe zone, si mai multi senzori ce vornfi comandati de serverul din casa, e un sistem ibteligent de la Loxone.

Pana atunci fie fac niste estimari si bine a fi, fie pun aia de ma Karcher si uda cand vede ca nivelul de umiditate a scazut, setez sa fie oe mediu-high si sa ude tot la 3 zile, daca ploua, nu mainuda ca vede senzorul ca e ud solul.

#22
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.133
  • Înscris: 30.04.2017
cum frate sa uzi pomii zilnic? tu ai acolo un pamant care pastreaza apa vrei sa faci mlastina? Murul e un mare consumator de apa necestia 700 mm pe an, de altfel asa se exprima nevoile de apa ale unei plante in mm. Prunul necestia 650-700, ciresul 600 restul le cauti tu pe google

#23
s3ven

s3ven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 198
  • Înscris: 31.07.2005
@rid
Mi-au sisit cartile de taiere si intretinere :) nu e asa mare filosofie, am citit ca la vara tau in verde. Ce sa zic, e o lume noua pentru mine :) pana acum mi le faceau altii, dar nu se pricep si mi-au stricat gradina. Am zis sa-mi fac timp, mai ies din casa, ca ma simt la bloc uneori, vad curtea doar pe geam ��

@powerup
Nu e asa mare diferenta intre ele.
Si consumurile alea nu sunt date pentru columnari, ci cel mai probabil
Pentru livezi normale.

Se pot uda zilnic, nu bagi ca bernecul apa pana le nenorocesti, lemdai mai putin :) dar zici ca nu ajunge jos la radacina ... in fine. O sa dau de 2 ori pe saptamana si fie pun senzor de umiditate fie fac niste estimari in fiecare luna.

https://www.kaercher...r-26452130.html

Uite de asta ziceam.

#24
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.259
  • Înscris: 02.11.2012
Se uda zilnic in plantatii intensive cu sistem inteligent de verificare a umiditatii si zilnic se inlocuieste cantitatea de apa pierduta, dar pentru ceea ce ai tu acolo pentru cativa pomi nu se justifica sa faci asa ceva. Chestia asta se face intr-o agricultura performanta in care scopul este obtinerea unui profit cat mai mare.

La tine acolo va fi de ajuns sa-i uzi anul asta si la anul de cate 2 ori pe saptamana, iar apoi o data pe saptamana, nu mai des. Daca ar fi fost pomi normali, atunci ar fi mers sa fie udati chiar o data la 2 saptamani, dar cu cantitati mari de apa, care vara ar fi trebuit sa fie de 50-60 l/mp cel putin in conditiile in care nu ar fi plouat.

#25
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.653
  • Înscris: 27.01.2012
Udarea zilnica e o prostie

#26
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 736
  • Înscris: 10.05.2019

View Posts3ven, on 11 aprilie 2020 - 21:11, said:

@rid
Mi-au sisit cartile de taiere si intretinere :) nu e asa mare filosofie, am citit ca la vara tau in verde. Ce sa zic, e o lume noua pentru mine :) pana acum mi le faceau altii, dar nu se pricep si mi-au stricat gradina. Am zis sa-mi fac timp, mai ies din casa, ca ma simt la bloc uneori, vad curtea doar pe geam

Uite de asta ziceam.

prietene, pomii indiferent ca.s pitici sau mari ca.s in primul an sau au deja 10 sunt niste plante vii.

Nici un senzor nu te va ajuta daca au probleme, insecte sau boli. Trebuie sa te duci la ei, sa.i pipai , sa ,,vorbesti,, cu ei si daca vei face ceea ce.ti cer te vor rasplati cu fructe.

Lasa pt inceput sistemele de irigatii cu toti senzorii ca nu e linie de asamblare in industria auto.
Trage apa cat mai aproape sa.ti fie comod sa.i uzi cu furtunul atunci cand au nevoie iar cu ocazia aia observi ce se intampla cu ei. In felul asta o sa.ti dai seama daca e pt tine hobby.ul asta sau nu.

Citeste topicul asta scris pe o alta arie, sa vezi cat timp i.a luat unei alte persoane sa inteleaga ce si cum are de facut pt automatizari in agricultura.
https://forum.softpe...at-la-recoltat/

Spor

#27
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.887
  • Înscris: 12.01.2018
nici  rosiile nu se uda zilnic,ideea cu udatul lor apare pe tip de seceta fiindca au radacinile la supafata.cand vei fi intre ei vei simti daca au nevoie de apa sau nu.acum ca i-ai pus fa un 10l de champ adica un ploc la 10l si uda-i bine pe toata scoarta.poti pune si un insecticid daca vrei

cand da frunza poti pune si un ingrasamant foliar in apa de tratament si se vor simti excelent pomisorii.sunt si  naturale bionatul de ex

Editat de EMPP, 12 aprilie 2020 - 06:49.


#28
s3ven

s3ven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 198
  • Înscris: 31.07.2005
Care dintre cele două variante ar fi mai ok?

Dacă pun un furtun cu găuri din 20 în 20 cm în jurul pomului voi avea cam 4 găuri de picurare. Aici ar trebui să caut un start conector cu robinet să pot regla debitul al fiecare plantă. La varinata asta fie vin cu microtuburi fie să suspend tubul și pun direct pe el duzele de picurare dar atunci sunt mult mia greu de schimbat. Va avea fiecare pom un arac să îi duc la 2 m înălțime cât mia drepți, deci pe araci (tutori) aș putea suspenda furtunul.

În a doua varianta, trebuie să pun minim 2 duze de picurare. Aici pot schimba oricând duzele de la final cu alte debite dacă este necesar. Ai merge totul pe jos, nu știu cât de mult încurcă dacă am de săpat sau alte chestii pe lângă pomi.


Păreri?

Fișiere atașate



#29
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.259
  • Înscris: 02.11.2012
Despre dripline si drip line in irigatie citeste aici: https://www.thespruc...ripline-3269491

Mai bine faci o linie de picurare suspendata la 40-50 cm ca sa poti sa efectuezi lucrarile solului cand ai nevoie.
Dar cea mai eficienta metoda ar fi cu o linie de picurare ingropata: https://agrointel.ro...l-nutrientilor/

#30
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.141
  • Înscris: 17.03.2005
Ce e aia columnari?

#31
s3ven

s3ven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 198
  • Înscris: 31.07.2005
@parintele
Hai nu mă lua la mișto, știi bine ideea de pom columnar :)
O să îți fac poze la anul și peste 2 ani dacă nu uit.

@vincentiu_1981
Cunosc toate componentele de la drip line în detaliu, și majoritatea sistemelor. Am urmărit și citi zeci de filmulețe și articole detaliate.
Nu știam însă fiecare sistem cum încurcă lucrările la ce am eu de făcut la mine.
Aș evita să îngrop pentru că nu poți vedea dacă este o problemă, iar când este una este greu de depistat și depanat. Nu mă deranjează să fie la vedere.

#32
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.141
  • Înscris: 17.03.2005
Seven, nu fac mișto.
Zi-min ce e ala pom columnar. Înainte sa faci trebuie sa stii despre ce e vorba.
Nu am nevoie sa îmi arati nimic peste 10 ani, eu am uitat deja ce tu încă abia iti imaginezi sau nici măcar.
Ca idee, eu am livada cu ce crezi tu ca inseamna columnari asa ca...

Revenind, ca și răspuns la problema ta: pune picuratoare reglabile și reglezi cantitatile pe baza practicii, nu a unor aiureli teoretice bazate pe niște presupuneri făcute azi plecând de la nimeni nu știe ce o fi acolo...
Lasa teoriile savante și calculele, cu toată simpatia îți spun că deocamdată nu ai idee despre ce vorbești.
Rezolva problema practic în modul cel mai simplu..
2 picuratori la pom, reglabile.... Daca e prea puțin schimbi picuratoarea, mai pui una lângă, etc.  
Teoriile lasă-le pentru peste câțiva ani când vei fi studiat și observat.


#33
s3ven

s3ven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 198
  • Înscris: 31.07.2005
Bine. Mi-au venit accesoriile mă apuc de montat.

Am observat PRACTIC că lângă gard stă mult mia bine apa, era încă ud după 3 zile și la restul era deja uscat al suprafață.

Deci, Practica mă va învăța. Mai revin că m-am apucat să fac ordine și în curte unde stau acum :)

#34
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.259
  • Înscris: 02.11.2012
Ca sa nu se mai evapore apa rapid din sol si sa irigi mai rar, va trebui sa mulcesti solul. Daca ai iarba de unde sa faci rost, pui iarba prin zona plantelor, dupa ce in prealabil o lasi sa se usuce cateva zile.

#35
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.133
  • Înscris: 30.04.2017
Nimurugul asta se vrea a fi columnar?
Fișier atașat  20200429_143757~3.jpg   631,8K   48 download-uri

#36
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.548
  • Înscris: 28.12.2010
E frumushel tare nimurgul. E mic si tzantzosh se uita cu aroganta de-acolo de jos.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate