Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O femeie sustine ca este propriet...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?

5 mituri comuniste demontate
 Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux

Sfaturi amplificator + bose
 Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...

Cer autorizatie, modific fara aut...
 Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024

Ventilatorul centralei nu se opre...
 

Revizie centrala/instalatie gaze vs. Coronavirus/COVID-19

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 07.02.2011

View Postepetroiu, on 07 aprilie 2020 - 12:19, said:

vine un nene se uita la furtune, la aragaz si gata.
Nenea ala nu doar se uita, ci verifica = testeaza instalatia cu un aparat care detecteaza scaparile de gaze.
...
Spre exemplu la mine a constatat o problema la aragaz, in partea unde are doar un dop (se poate pune furtunul pe dreapta sau pe stanga).
La acel dop erau scapari de gaze, a fost nevoie doar de strans cu cheia un sfert de tura.
Eu dadeam vina pe detectorul de gaz ca s-a invechit, (din start au specificata durata mica de utilizare) si incepe sa tiuie din senin.
Sincer, datorita presupunerii false ca detectorul da semnale false, tendinta a fost sa il scot din priza.
...
Acum intrebare pentru cei care nu dau importanta, ce se intampla daca detectorul e defect si tu nu iti faci verificarea instalatiei la timp?
Uitati-va in certificatul unui detector de gaze si vedeti cat se garanteaza functionarea lui optima si apoi mai ganditi-va daca e necesara verificarea periodica a instalatiei, sau sa te multumesti cu "un nene care iti da hartia gata completata".

#20
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

Quote

Nenea fratele lui Karax, iti dai seama la nenea instalatorul ce frica ii este?
chiar trebuie sa te iei de mine ?

#21
Sheogorath

Sheogorath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 16.07.2009
Acum cinci minute a plecat domnul de la Engie de la mine din apartament, in urma verificarii periodice a instalatiei de gaze. Initial si eu am fost circumspect, voiam chiar sa o aman, insa m-am gandit ca o firma atat de mare ca Engie nu isi permite sa trimita oameni suspecti sau infectati prin domiciliile altora. Imaginati-va doar ce scandal s-ar isca daca s-ar afla ca un angajat Engie a cauzat nu stiu cate zeci de infectari datorita acestor revizii/verificari periodice.

Tehnicianul mi-a spus de la inceput ca nu are masca de protectie, nici botosi, insa am trecut cu vederea acest lucru. Firesc ar fi fost sa ii refuz interventia, insa, realizez ca cu cat devenim mai paranoici, cu atat ne facem mai mult rau. E bine sa ne protejam, insa deja latura paranoica a acestei protectii incepe sa dauneze.

De asemenea, domnul de la Engie mi-a precizat ca ei acorda o perioada de gratie cam de patru luni in general pentru aceste revizii, pana cand gazele vor fi taiate. Nu stiu daca este real sau doar bluff, insa eu deja eram intarziat cu doua luni.

#22
Siraugustin

Siraugustin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 14.09.2015
Salutare . Tot vad diferente de preturi la aceste servicii, la engie mi se spune 350 de lei standard, firme autorizate care iau 50-60 de lei daca sunt minim 5 apartamente, firme care iau 160 de lei si tot asa . Care e diferenta ? Data trecuta am ales engie si ce minune am avut eu cand au venit a dat cu o bagheta 20 de secunde, mi-a stat pe cap 5 minute sa completeze si au mai fost si nesimtiti si plini de noroi pe pantofi . Mi se pare aberant sa dau 350 de lei pe nimic efectiv .

Sunt genul care prefera sa plateasca dar sa fie vefificat si totul in regula, nu doar luat banii si bagat servicii pe gat ( dupa am vazut niste asigurari si rahaturi pe hartia ce mi-a lasat-o ) .

Imi poate spune cineva cum e cel mai ok si care sunt tarifele defapt ? Cred ca daca vine iar unul si nu face nimic si mai e si nesimtit, il bat doar ca sa scot toti nervi adunati in aceasta perioada ( plus eventuala amenda ) .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate