Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Valoare vanzare laptop

Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....
 Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 

Revizie centrala/instalatie gaze vs. Coronavirus/COVID-19

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Zarax

Zarax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.06.2017
Salutare tuturor,

Se fac 2 ani de cand am pus in functiune centrala termica si instalatia separata de gaze la bloc. In mod normal as cauta o firma autorizata care sa vina, sa faca ce trebuie facut pentru revizie si gata.

Dar data fiind situatia curenta, parca nu prea imi vine sa las un nene strain sa imi umble prin casa, eventual sa mai completeze si ceva acte, dupa ce probabil a mai facut asta azi de cateva ori, cine stie pe unde. Mi se pare riscant si pentru mine si pentru el. Nu e ca un curier care iti lasa pachetul la usa si pleca.

Aveti idee daca se poate amana? Care sunt consecintele? Evident, cum trece toata nebunia o sa fac tot ce pot sa am toata situatia birocratica in ordine cat mai repede posibil.

Orice sfat este binevenit! Multumesc si sanatate!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Cum adica ce se intampla ?
Ramai fara gaze pur si simplu
A ... sa nu uit ... daca se intampla ceva, orice,cat de mic, esti responsabil 100% si vei plati fara numar ... fara numar ... fara numar
Vezi ca furnizorul de gaze are o lista cu personae si firme autorizate pentru revizii
Alege cat mai urgent o firma sau o persoana din lista aia si termina cu prostiile ca nu-i de joaca

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
În principiu, centralele termice trebuie autorizate ISCIR. N-ai ce face, trebuie să-l laşi pe nenea să vină.
Depinde, însă, de parametrii centralei; unele sunt re-autorizate de inspector CNCIR, altele de operatorul RSVTI (care aparţine de o firmă sau care poate fi PFA).
În 2009 n-am putut să mă cazez la o pensiune în Sovata din acest motiv: nu puteau să dea drumul la încălzire (şi nici la apă caldă) fiindcă nu aveau VTU efectuată la centrală (depăşiseră scadenţa).

Edited by PSC, 07 April 2020 - 10:46.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Am uitat sa precizez
Vei fi decuplat de la gaze
Dupa aia va trebui sa platesti amenda + recuplare + revizie
Decizia iti apartine

#5
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,602
  • Înscris: 16.03.2014
Nenea fratele lui Karax, iti dai seama la nenea instalatorul ce frica ii este?

#6
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 07.02.2011

 Zarax, on 07 aprilie 2020 - 10:34, said:

Orice sfat este binevenit!
Contacteaza-i pe cei de la Engie.
www.engie.ro/caminul-tau/siguranta-instalatiilor-si-echipamentelor/verificarea-instalatiei-de-gaze-naturale-si-a-centralei-termice/

#7
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Dar ce crezi că se întâmplă dacă... Și vreau să privești problema deschis la minte... Dacă suni la compania care îți furnizează gaze. Știu, e ceva ce pare greu, dar dacă te uiți pe factură, au un număr de telefon, suni acolo și întrebi cum se rezolvă situația.

Captain out!

#8
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Nu il taie nimeni de la gaze. In decembrie m-am dus la banca sa platesc factura la gaze a unui amic (ma rugase sa o platesc eu, el fiind plecat din tara). Era abonat la Engie, si mi-a trimis factura pe mail. Pe factura lui scria ca ultina revizie la instalatia de gaze s-a facut in 2013!!! Si pana atunci (decembrie 2019) nu il deconectase nimeni.
Dar e bine sa o faci, pentru siguranta ta.

Edited by XL700VA, 07 April 2020 - 11:22.


#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Nu m-as risca
Mie mi-au taiat gazele cu revizia facuta
Cum a fost posibil ? "Geniile" au pierdut copia a PV-ului de revizie pe care, culmea, le-am dat-o personal si in persoana

#10
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Dureaza 10-15 minute cu totul.
Eventual le dezinfectezi la intrare incaltamintea si miinile.
Si tu porti masca, pentru orice eventualitate.
Si ii rogi, daca se poate, sa semnezi direct hirtiile si le completeaza ei dupa aceea, la birou - deoarece asta dureaza mai mult decit verificarea in sine a instalatiei si centralei.

#11
Zarax

Zarax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.06.2017

 XL700VA, on 07 aprilie 2020 - 11:21, said:

Nu il taie nimeni de la gaze. In decembrie m-am dus la banca sa platesc factura la gaze a unui amic (ma rugase sa o platesc eu, el fiind plecat din tara). Era abonat la Engie, si mi-a trimis factura pe mail. Pe factura lui scria ca ultina revizie la instalatia de gaze s-a facut in 2013!!! Si pana atunci (decembrie 2019) nu il deconectase nimeni.
Dar e bine sa o faci, pentru siguranta ta.

De cazuri din astea stiu si eu, dar n-as vrea sa se ajunga acolo. Dorm mai linistit daca ma stiu in regula.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,739
  • Înscris: 01.12.2001
Cateva răspunsuri greșite. Revizia centralei nu e totuna cu revizia instalației. @xl700
Centrala la 2 ani, instalația la 10

@najax
Nu plătește nicio amenda.


@initiatir
Îți închide gazul la centrala.

Caută pe unul ce îți completează hârtia in 60 secunde. Fara să măsoare ceva la centrala. Ii dai actele și îți aduce hârtia completata.
Știu că vor sări mulți pe mine.
Dar se poate.

#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017

 dorin_2k, on 07 aprilie 2020 - 11:54, said:

@najax
Nu plătește nicio amenda.

Am scris mai sus ca mi-au taiat gazelle in ciuda faptului ca aveam revizia facuta
Primul lucru care l-au cerut a fost 2000 lei amenda
Deci ...

#14
Zarax

Zarax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.06.2017

 dorin_2k, on 07 aprilie 2020 - 11:54, said:

Cateva răspunsuri greșite. Revizia centralei nu e totuna cu revizia instalației. @xl700
Centrala la 2 ani, instalația la 10

@najax
Nu plătește nicio amenda.


@initiatir
Îți închide gazul la centrala.

Caută pe unul ce îți completează hârtia in 60 secunde. Fara să măsoare ceva la centrala. Ii dai actele și îți aduce hârtia completata.
Știu că vor sări mulți pe mine.
Dar se poate.

Deci sunt in necunostinta de cauza? In situatia in care instalatia de gaze si centrala au ambele 2 ani, acum am nevoie de revizie doar la centrala, urmand ca instalatia de gaze sa fie verificata la 10?

#15
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 07.02.2011
Teava si furtunul de la aragaz fac parte din instalatie si se verifica la 2ani.
Vezi link-ul de mai sus.
Citat:
Pentru a te asigura că realizezi serviciile tehnice obligatorii în timp util fii atent la informările pe care ți le transmitem sau reţine că:
  - verificarea periodică a instalaţiei de gaz şi a centralei termice se realizează la maximul 2 ani sau la cerere
   - revizia periodică a instalaţiei de gaz se realizează la maximum 10 ani, dacă nu a mai fost folosită de peste 6 luni, după orice eveniment care ar fi putut afecta instalaţia sau la cerere.

Edited by costeld69, 07 April 2020 - 12:10.


#16
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,884
  • Înscris: 06.04.2013
Mai terminati domne cu prostiile, eu am uitat vreo 2 ani sa fac revizia la centrala si nu m-a amendat nimeni. Cat despre revizia la instalatia de gaz, d-abia acu vreo 2 luni am primit hartia de la gaz. Dupa 16 ani de la ultima revizie. Adica, desteptii aia au intarziat 6 ani.
Ca nu poti sa faci revizia aia de capul tau, tre sa astepti pana te baga domnii in seama.

#17
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Sunt 2 chestii separate:
1) Verificarea instalatiei de gaze, care dureaza 30 sec maxim, vine un nene se uita la furtune, la aragaz si gata.
Asta nu prea poti sa o eviti, ca daca depasesti te suna ei sa vina, cel putin la Engie asa e
Si probabil daca nu o faci chiar iti taie gazele.
2) Revizia centralei, asta dureaza mai mult, trebuie sa o desfaca, sa vada pe acolo, sa completeze hartoage etc, te duce in 30 minute.
Nu iti taie nimeni gazele insa daca nu o faci! (si asta o zic din experienta, probat).
Dar evident, in caz de eveniment neprevazut raspunzi daca nu o aveai facuta. Avand in vedere cate centrale bubuie prin tara, cred ca una la 2 ani, riscul este totusi minuscul.

Totusi daca omul vine cu masca, manusi etc eu l-as primi.

Cu 10 ani e altceva, mi se pare ca e vorba de o verificare mai amanuntita a instalatiei de gaze la 10 ani, diferita fata de cea obisnuita de la 2 ani.

Edited by epetroiu, 07 April 2020 - 12:21.


#18
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,690
  • Înscris: 10.10.2011
acum 2 saptamani l-am primit pe nenea cu verificarea instalatiei de gaze. mirosea a alcool cu masca cu tot:)) era dezinfectat nenea dar pe dinauntru lol

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate