Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare frontala

Meciuri euro cu comentariu in eng...

Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?
 Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat
 Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...
 Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...
 

Coronavirusul și turismul

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#145
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,619
  • Înscris: 17.08.2007
https://m.mediafax.r...iberic-19081798

#146
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,903
  • Înscris: 06.01.2008
Oare la noi cum va fi cu restaurantele? Avem șanse să vedem ceva deschis de la jumătatea lunii iunie?

#147
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,619
  • Înscris: 17.08.2007
https://www.thelocal...-to-italy-again

Cred că va fi anul turismului la rulota și cort în măsura și deschiderii granițelor.

#148
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

View PostHider141, on 18 aprilie 2020 - 23:45, said:

Oare la noi cum va fi cu restaurantele? Avem șanse să vedem ceva deschis de la jumătatea lunii iunie?

Nu, nu prea sunt sanse in iunie. Din septembrie 2020 incolo restaurantele. Posted Image A dat peste cap orice plan de calatorii si distractie chiar si pe termen mediul batjcoura de corona.
Anul asta, vara asta e oricum ratata.

Edited by -koss-, 19 April 2020 - 07:08.


#149
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,656
  • Înscris: 20.10.2006
Restaurantele sunt deschise si acum, insa doar pe livrari.

View Postatupi, on 19 aprilie 2020 - 02:07, said:

https://www.thelocal...-to-italy-again
Cred că va fi anul turismului la rulota și cort în măsura și deschiderii granițelor.
Dar turismul in tara ce are? Sa zicem mersi daca va fi permis si ala oricum.

View Postatupi, on 18 aprilie 2020 - 20:26, said:

Nu cred ca isi pot permite asta, daca totusi o vor face pot sa le considere inchise industriile alea, inclusiv turismul definitiv. Cu 0 incasari un an nu merge, cel mai probabil se vor reorienta.

#150
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,382
  • Înscris: 07.02.2003
Turismul e ceva care se face atunci cand celalalte necesitati de baza si libertati sunt accesibile, turismul trebuie sa se adapteze, nu sta la baza piramidei in zona necesitatilor de baza precum energia, sanatatea, industria alimentara Posted Image

Edited by andreic, 19 April 2020 - 09:00.


#151
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
nu vad cum e posibil sa relanseze turismul in europa, plus carantinele la reintoarcere. teoretic pana nu apare tratament sau vaccin astia nu vor da drumul la niciun bar/hotel/piscina fiindca nu ar fi posibila distantarea sociala.

#152
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,656
  • Înscris: 20.10.2006
La bar si hotel cum sa nu fie posibila distantarea sociala? La pisicina nu e clor mult? Intreb pentru ca nu am fost vreodata, am fobie de ele. Carantine se vor face oare si dupa calatoriile in acceasi tara? Eu cred ca mai degraba maxim izolare la domniciliu. O sa vedem ce va urma.

Edited by LunaCrystal, 19 April 2020 - 13:01.


#153
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,008
  • Înscris: 25.01.2007
Coreea de Sud a redeschis baruri, parcuri...

#154
Neaceasca85

Neaceasca85

    Jos Ursula!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,671
  • Înscris: 14.10.2008

View Postalex321, on 13 aprilie 2020 - 17:33, said:

Plecare in Antalya pe 31.05.2020.

"In momentul de fata, pachetul dumneavoastra nu este afectat de restrictii de calatorie si se desfasoara normal, prin respectarea termenilor contractuali. Neachitarea termenelor de plata, in situatia actuala, poate atrage anularea cu penalizare a contractului, fie majorarea tarifelor, din partea partenerilor.
În situatia în care si vacanța ta va fi afectată de aceeași situație extraordinară legată de pandemie, vom face toate diligențele pentru ca aceste sume plătite să fie folosite pentru o reprogramare a vacanței în viitor. Astfel, nu vei pierde banii plătiți acum."

Zboara sau nu avionul in Turcia pe 31.05.2020.
Eu am pachet de Antalya prin 25 iulie. Ramane de vazut, dar zic ca sunt mari sanse de reprogramare pentru la anul, bine ar fi tot asa cum am ales acum.

#155
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
momentan doar belarus si brazilia par valabile anul asta..

#156
PeRuZzI

PeRuZzI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 30.12.2005
Am primit si eu email de la Ryanair ca zborul s-a anulat si voi primi bani inapoi. Cand nu se stie .. dar cica ii voi primi.

#157
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 14.11.2005
Tocmai ne-a fost anulata o cursa de alergat din Austria de la sfarsitul lui iulie. In mail spun ca mai mult ca sigur vor fi restrictii pt calatorit in vara deci nu cred ca au cum sa soseasca alergatorii din strainatate.

#158
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,903
  • Înscris: 06.01.2008
Sunt zvonuri ca vor da drumul la turism, dar nu se stie daca vor mai accepta anul asta turisti non-UE in tarile din Uniunea Europeana. Iar noi, cei din UE s-ar putea sa avem nevoie de un "health passport" eliberat in tara de origine, care sa arate ca nu avem covid-19 (probabil niste teste rapide facute in aeroport, sau cum anume se va face testarea).

#159
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,656
  • Înscris: 20.10.2006
Mai e si varianta tinerii in carantina/autoizolare la domniciliu timp de 14 zile dupa calatorii.

#160
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,092
  • Înscris: 25.12.2005

View PostLunaCrystal, on 22 aprilie 2020 - 15:36, said:

Mai e si varianta tinerii in carantina/autoizolare la domniciliu timp de 14 zile dupa calatorii.

cine accepta ?

#161
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 14.11.2005
Zvonuri sunt de tot felul.
se pare ca organizatorii de evinimente nu isi fac sperante indiferent de ce zvonuri obtimiste ar circula.

In conditiile in care in momentul de fata nu exista suficiente teste in nici o tara nici ca sa acopere necesarul pt spitale/camine de batrani/personal medical etc ma indoiesc ca pana in iulie se va ajunge la situatia in care toata lumea e testata, pe loc in aeroport.

Ca sa nu mai spun ca in momentul de fata nici macar nu exista "point of care tests" adica testele astea rapide de care se tot vorbeste. Sunt inca in faza de cercetare.

Nu e nici o indoiala ca ele vor exista. Dar nu cred ca iunie-iulie-august intra in discutie.

#162
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,382
  • Înscris: 07.02.2003

View Post41ex, on 19 aprilie 2020 - 22:06, said:

momentan doar belarus si brazilia par valabile anul asta..
N-au cum ca sunt la inceput abia.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate