Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior
 Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...
 Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...

Cum se numeste boala de piele ?
 Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...
 

Foto Video Evenimente

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
SlymAlex

SlymAlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 05.10.2006
Vă mulțumesc pentru răspunsuri și o să țin cont de ele.

Am dat-o în atâta seriozitate de parcă am dezvolta noul Easy-R de la Dacia.

O să cumpărăm 2 camere și dacă până la anul nu învățăm si nu se prinde nimic de noi, asta e, o să rămânem cu ele pentru concedii și gata.

D7100, DA, am verificat pozele de la câteva nunți și toate erau făcute cu D7100, care erau șansele? :)

On topic.

Ce părere aveți de Lumix G7, e ofertă 1990 lei sau să aștept o ofertă mai bună la G80?

G80 este mai nou, are ibis și rezistență la praf, picături apă și alte features. Din comparații și review-uri se comportă cam la fel, chiar este și un hack pentru G7 să filmeze fără limită de timp.


#56
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 16.02.2004

 SlymAlex, on 11 februarie 2020 - 23:09, said:

Vă mulțumesc pentru răspunsuri și o să țin cont de ele.

Am dat-o în atâta seriozitate de parcă am dezvolta noul Easy-R de la Dacia.

O să cumpărăm 2 camere și dacă până la anul nu învățăm si nu se prinde nimic de noi, asta e, o să rămânem cu ele pentru concedii și gata.

D7100, DA, am verificat pozele de la câteva nunți și toate erau făcute cu D7100, care erau șansele? Posted Image

On topic.

Ce părere aveți de Lumix G7, e ofertă 1990 lei sau să aștept o ofertă mai bună la G80?

G80 este mai nou, are ibis și rezistență la praf, picături apă și alte features. Din comparații și review-uri se comportă cam la fel, chiar este și un hack pentru G7 să filmeze fără limită de timp.


Trebuie sa cauti ceva cu:

1. Focus foarte bun (chiar de gaseste mai greu, sa nu faca front/back focus).
2. Senzor bun la lumina slaba.

Ibis si rezistenta la praf nu te vor ajuta foarte mult.... ibis cel putin, aproape deloc...daca e vorba de evenimente...

#57
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

 Dizlpower, on 12 februarie 2020 - 22:00, said:



....

Ibis si rezistenta la praf nu te vor ajuta foarte mult.... ibis cel putin, aproape deloc...daca e vorba de evenimente...
WTF, de ce nu este bun IBIS la evenimente? Sunt situații când nu ai mișcare în cadru și poți folosi timp de expunere scurt ca să păstrezi iso mic. De exemplu la biserică, starea civilă...

#58
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,958
  • Înscris: 28.12.2006

 Reactor2015, on 13 februarie 2020 - 08:47, said:


WTF, de ce nu este bun IBIS la evenimente?
Pentru ca canikon n'are.

La d'astea nu e mai bun un aparat cu face detection?

Edited by crokodilu, 13 February 2020 - 10:37.


#59
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 11.03.2014
Eu am incercat acum ceva timp.
M-au rugat 2 prieteni sa le pozez "actele" aka starea civila.
Am luat 100d, si un nikon 5300, pe canon aveam 18-55 si pe nikon 55-200
Am zis: ce poate fi asa de greu? :)
Ei, o fu al dracu de dificil.
Poze mai faceam ca si invitat, dar cand esti in "mijloc" nu mai e ca atunci cand stai pe margine.
Problema principala a fost modul de asezare si pozele artistice. La capitolul asta eu sunt praf!
Deci, aparatura e una, ochiul artistic este alta mancare de peste!

Succes!

#60
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Poți să ai orice aparat, nu înlocuiește practica.

#61
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,958
  • Înscris: 28.12.2006
Totusi cand vorbim de business (adica de bani) conteaza profitul la final. CUm il faci insa este alta discutie, "Rapid si ieftin", "Putin da' bun", "Artistic si frumos", "High tek 8k", "Clientu sa fie multumit", etc..

Edited by crokodilu, 13 February 2020 - 12:34.


#62
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 19.01.2004
Se invata.
Ca orice alta meserie, numai sa vrei.

#63
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 16.02.2004

 Reactor2015, on 13 februarie 2020 - 08:47, said:


WTF, de ce nu este bun IBIS la evenimente? Sunt situații când nu ai mișcare Ă®n cadru și poți folosi timp de expunere scurt ca să păstrezi iso mic. De exemplu la biserică, starea civilă...

Ai făcut ceva nunți?

Probabil ai vrut sa spui că vrei timp de expunere lung....pentru ce? Sa pozezi verighetele? Daca tot esti acolo cu echipament, poți sa ai si un trepied, daca vrei neapărat expunere lunga... Nunta este un fel de reportaj, sau ceva care presupune oameni in principal, care se si misca...
   Ce faci cu expunerea lunga, in afară de un efect de miscare sau ceva (care nu va fi foarte apreciat de miri)...deci îți trebuie minim 1/60....

Eu zic ca este nefolositor....

Cat despre celelalte comentarii :), am avut Canon, Nikon, Fuji, Sony...eu nu am simțit nevoia de stabilizare, decat in cu totul alte cazuri/stiluri de fotografie...nu fac cascade laptoase :)

Eu zic ca stabilizarea nu ne salvează :)

Omul cauta ceva in buget oarecum si eu am spus ce contează cu adevărat la o nunta.....stabilizarea nu este ceva necesar...

Daca cineva spune ca trebuie stabilizare neapărat, il rog sa ilustreze cu ceva fotografii proprii, cu timp de expunere lung, care sa fie ptezente și in albumul mirilor...

#64
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Lung, da, am greșit Posted Image
E folositor la filmare :P

Edited by Reactor2015, 13 February 2020 - 13:14.


#65
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,958
  • Înscris: 28.12.2006
Folosesti timp lung la filmale?

#66
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu, stabilizarea. Despre aia vorbeam.

#67
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
De asta spuneam unii pe aici că e nevoie de formare în domeniu, să nu aberăm tehnic!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate