Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior
 Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...
 Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...

Cum se numeste boala de piele ?
 Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...
 

Foto Video Evenimente

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
Florin_d_1300

Florin_d_1300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 06.04.2007
Eu v-as recomanda o carte: Wedding Storyteller, Volume 1: Elevating the Approach to Photographing Wedding Stories. Vedeti daca va atrage domeniul, apoi puteti investi in aparate, obiective, flash-uri, baterii, etc etc.

#20
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View PostSlymAlex, on 30 ianuarie 2020 - 17:45, said:

...  Fac research si mă documentez de cel puțin 3 luni. Am vorbit cu fotografi despre anumite aspecte ale meseriei, etc.
...
Băi dă-mă dreaq, și ce-ai aflat în astea 3 luni?

Uite, îți spun eu pe scurt.
Ia două camere Sony A7III cu câte un obiectiv 16-35 f2.8 GM, un 24-70 GM și un 70-200GM și minim câte două baterii de rezervă și carduri la ele (inclusiv de rezervă)
Blițuri Godox 4 bucăți, pentru Sony, de preferat cu baterie proprie și nu AA-uri precum și două declanșatoare Godox XT2S.

Pentru video orice cameră semipro care filmează 4k și o lampă bunuță și acumulatori de rezervă și carduri.
O blendă și 4 stative de calitate.

Mai adaugi după aia ce-ti mai trebuie în funcție de ceea ce faci.

#21
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Pai o camera 4K poate filma si HD, FHD, 2K si, bineinteles 4K

Daca tot trebuie sa achizitionezi echipament, de ce sa nu iei o camera buna de la bun inceput ?

Cat despre accesorii cred ca am fost destul de clar;
- obiective
- speedlight-uri
- battery grip
- carduri de memorie
- filtre foto
- trepied
- rucsac sau geanta
- huse si curele
- stabilizatoare imagine

Cam astea imi vin in cap deocamdata

#22
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 29.06.2005
@ SlymAlex.

Nu vreau sa te descurajez - insa colegii pe aici au dreptate - piata este suprasaturata, plina de agarici care fac poze la nunti. Batalia pe client este acerba, si aproape intotdeauna pretul face diferenta.
Daca vreti sa faceti asta SI din pasiune - atunci din start va spun ca nu va merge.

Am facut asta vreo 7 ani din pasiune (chestii, concursuri castigate..etc) - cu rezultate foarte bune, cu cotatie foarte buna in piata, nr 1 la calitate in zona. M-am lasat cu un gust amar si n-am mai pus mana pe o camera foto de atunci.
Clientul roman este oarecum atipic - in 90% din cazuri vrea sa controleze tot. Vrea poze cum a vazut la vecinu` si asta vrea. Vrea sa executi ce spune el, chiar daca vrea kitsch, chiar daca e "de porc". Practic vrea sa se simta sef - pentru ca plateste. De aici pleaca si o parte a nemultumirilor clientilor - ei vad un portofoliu fain si asteapta la fel. Dar nu inteleg ca evenimentul lor este unic si trebuie imortalizat ca atare - si nu inteleg ca nu poti livra poze "de portofoliu" atunci cand ei iti cer poze cu mireasa in palma si pe dupa copac.

Vrei sa faci afacere?
Atunci mergi pe preturi scazute/decente; respecti toate dorintele mirilor (chiar daca vor gunoaie - clientul e stapanul); reduci la maxim cheltuielile aditionale; furnizezi material mai "colorat" decat concurenta de acelasi nivel.
Bagi bani in lumini, blitzuri externe - pentru sali si restaurante, pentru rezultate faine direct din camera(lumini de contur...etc) - editezi in bloc cu Lightroom.
Folosesti DSLR-uri pentru foto - vezi direct prin vizor - reactionezi mai rapid cand se precipita actiunea; camere video pentru filmare - pentru ergonomie, DOF mai larg, focus mai lin.
Neaparat backup la toate cele.

#23
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,958
  • Înscris: 28.12.2006

View Postflorinel, on 30 ianuarie 2020 - 18:06, said:

.. ei vad un portofoliu fain si asteapta la fel...Dar nu inteleg ca evenimentul lor este unic si trebuie imortalizat ca atare
Dar dece le arati un portofoliu fain daca fiecare nunta e particulara? Dece sa ii arati ferrariul din vitrina daca el vrea dacia papuc si la sfarsit sa-ti auzi vorbe ca nu atinge 100 in 2.9s? Nu zic, dar spun, adevarul poate e undeva la jumatate, nici la fotograf dar nici la client.

Edited by crokodilu, 30 January 2020 - 18:32.


#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postflorinel, on 30 ianuarie 2020 - 18:06, said:

@ SlymAlex.
Nu vreau sa te descurajez - insa colegii pe aici au dreptate - piata este suprasaturata, plina de agarici care fac poze la nunti. Batalia pe client este acerba, si aproape intotdeauna pretul face diferenta.

Mai trist este ca sunt o gramada de "agarici" cu aparatura foarte scumpa, obiective  de top si fac niste poze de o iei la fuga !!!

Trebuie o aparatura decenta nu neaparat la preturi astronomice,  stiinta, arta. Pentru 4k un sistem puternic cu M2-uri de ultima generatie, o gramada de RAM, o placa video cu multi CUDA eventual, si iar stiinta pentru postprocesare. Nu mai zic de biblioteci, efecte care sunt scumpe pe piata.

In ziua de azi daca nu ai drona/macara/ Go-pro-uri nu prea ai ce cauta in domeniu.

Pentru filmari principale DSLR-uri, gimbal... si iese ceva deosebit.

Edited by bumpocbum, 30 January 2020 - 18:37.


#25
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 29.06.2005

View Postcrokodilu, on 30 ianuarie 2020 - 18:29, said:

Dar dece le arati un portofoliu fain?

Pentru ca ai avut cateva nunti la care ai avut mana libera si ai obtinut fotografii bune. Si pentru ca speri sa ai mana libera si la alti clienti. Din pacate - desi in discutiile preliminare/semnare contract - oamenii zic ca te lasa sa muncesti cum stii (adica bine); la fata locului se schimba lucrurile in foarte multe cazuri. Chiar se lasa cu: "daca nu faci ce iti spun eu nu te mai pletasc" si cu "eu imi bag sculele in masina si plec".

Cei mai dificili clienti - cei plecati afara, care vin sa-si faca nunta aici......

#26
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,958
  • Înscris: 28.12.2006

View Postflorinel, on 30 ianuarie 2020 - 18:34, said:

.."daca nu faci ce iti spun eu nu te mai pletasc..
Nu iei banii inainte?

Quote

Cei mai dificili clienti - cei plecati afara, care vin sa-si faca nunta aici......
Interesant. Ce anume e dificil cu ei?

Edited by crokodilu, 30 January 2020 - 18:44.


#27
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 29.06.2005
@crokodilu - nu-mi dau seama daca doar trollezi, sau chiar vrei sa ajuti in vreun fel initiatorul.

Intrebarile tale sunt cel putin hilare si o sa-ti explic:

- Clientului ii arati "ferrari -ul" pentru ca toti clientii vor "ferrari". Sau, ma rog, depinde in ce gama de clienti lucrezi - daca mergi pe gama de pret mai mare, vin la tine cei care sunt dispusi sa plateasca atat, deci le arati ce poti face *daca esti lasat
Clientul vede, ii zici " asa ceva pot face si pentru tine, insa specific tie" - zice da, da, da; se bucura ca a prins data, semneaza. La nunta vine mami, tati, verisoru`, bunicu`...etc care mai de care stie cum e mai bine sa faci tu pozele - si evident ca orice om/mire asculta de mami/tati....etc.

Si ca sa-ti dau exemplul propriu care mi-a pus capac: Nunta fainuta, miri frumusei. Discut la semnat contractul - explic - lucrez independent, fotojurnalistic, suprind momente/emotii; nu pozez la mese, nu pozez dupa poze gasite pe net...etc. Da, da, de acord, semneaza, plata avans.
Vine nunta. Fac pozele, prind zi faina, apus, lumina buna...etc iese un album super fain.
Vin mirii sa ia materialele. Intra in studio, ii poftesc sa se aseze - mireasa bosumflata maxim. La momentul asta materialele erau inca dosite. Intreb care e problema. " Suntem foarte nemultumiti de felul in care te-ai implicat in organizarea nuntii".  Ha??? Cum adica? " Pai ne asteptam sa ne organizezi, asa cum fac altii, se ne spui cum sa mergem, sa ne anunti cand pozezi ca sa zambim si sa ne uitam la aparat....."  Pai n-am discutat la contract cum lucrez???
Le dau materialele - deschide albumul.........."Da...intr-adevar ...sunt faine"...


- Banii. Se percepe un avans - diferenta se incaseaza la predarea materialelor. Asa e cinstit si fata de clienti .
- Clientii dificili din afara. Sunt acei clienti care muncesc din greu, nu neaparat munci calificate, strang niste banuti, vin in Romania sa-si faca nunta. Si daca tot au muncit, vor ce e mai bun/scump - deci implicit si fotograf bun, cauta dupa renume...etc. Doar ca la momentul evenimentului doresc sa se simta si ei stapani/patroni. Si se manifesta ca atare.
Exemplu personal. La o nunta - toata noaptea - dar toata, am stat in holul restaurantului facand poze "mirii cu parintii"; "mirii cu fratii"; "mirii cu verii","verii cu parintii"...etc (intelegi tu) - in loc sa lucrez in sala, sa surprind dansuri, momente, emotii. Deja radeau ironic invitatii "o poza cu dopul de sampanie, se poate?".

Exista experiente bune si rele. Problema e ca cele bune sunt mai rarute - asa ca de asta i-am recomandat initiatorului sa nu puna suflet, sa faca afacere la rece.

#28
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,958
  • Înscris: 28.12.2006
Multumesc.

Nu e neaparat hilar, chiar tu ai zis "" Pai ne asteptam sa ne organizezi,.." deci indiferent ce le arati/zici ei defapt se asteapta la altceva.

Edited by crokodilu, 30 January 2020 - 20:21.


#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postflorinel, on 30 ianuarie 2020 - 20:05, said:

Pai ne asteptam sa ne organizezi, asa cum fac altii, se ne spui cum sa mergem, sa ne anunti cand pozezi ca sa zambim si sa ne uitam la aparat....."  

Exista si aici o tehnica..... Plecand de la aranjarea la cununia civila, la biserica, restaurant si terminand cu sedinta  foto post nunta care implica tot felul de decoruri .... incepand cu ruine, munti, sine de tren, etc.... trebuie sa ai multa imaginatie ca fotograf !!!

Edited by bumpocbum, 30 January 2020 - 20:55.


#30
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

View Postflorinel, on 30 ianuarie 2020 - 20:05, said:

Si ca sa-ti dau exemplul propriu care mi-a pus capac:...
Esti cam sensibil daca asta ti-a pus capac. Trebuia sa iei intamplarea ca pe o confirmare.

#31
SlymAlex

SlymAlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 05.10.2006
@Naijax, @Reactor2015 mulțumesc pentru sugestii, am aflat ce ați spus și voi, cam toți sugerează aceleași camere de la Sony, alternative bune ați întâlnit, Nikon, Canon, Olympus etc? Apelez la experiența voastră.

Cat despre fotografi de nunți, in Craiova sunt câțiva de renume cu prețuri mari, dar în toate pachetele lor oferă drone, camere fixe, ședințe private etc, adică nu au nimic simplu, clasic, și nici nu vor sa facă ceva custom, dacă vrei să scoți 3500+ euro, bine, dacă nu, asta e. Ei au trecut la următorul nivel și nu concep ideea de a face ceva "cum se făcea odată", așa răspuns am primit, plini de dezgust și s-au simțit și ofensați când am zis că nu vreau drona și nici ședință după nuntă într-o pădure/poiană de lângă oraș, atitudine de cacao, mai ales că am mers cu recomandare.
În rest sunt mulți care fac nunți cu prețuri 500- 1500 euro, in funcție de ce vrei, albume digitale, ședințe după, filmare toată ziua sau doar restaurant, etc
Am fost la o nuntă, și era un cuplu, băiat, fată, filmau/pozau cu 2 Sony mirrorless a7ii, microfon extern, un laptop și baterii externe, fără ghimbal, fără trepied etc, enumerate de voi mai sus, totul filmat din mână, cu ședință după în parc și câteva albume digitale, 2500 euro. Am văzut filmarea și a fost bună, adică au surprins tot ce era esențial, compoziție și treceri de bun gust, fără shake, sunet ok.

La alte nunți, tarif peste 1000 euro, la fel, fără ghimbal, filtre, speedlight etc, maxim un trepied, filmare cu camera speciala, Panasonic au majoritatea, sau dslr/mirrorless, ceea ce mă face să mă întreb, voi in ce orașe filmați, ce tarife aveți și mai ales, ce clienți aveți de cer atâta exigență?

Nunta o vezi de câteva ori la început cu familia și prietenii, după zace în sertar alături de dvd, stick și albumele foto.

#32
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
La mine toata nebunia a inceput cu un Olympus pe care l-am primit gratis
Aparatul nu era nou si l-am "uitat" ceva timp intr-un sertar
Cand l-am "descoperit", am inceput sa ma joc cu el pana ... m-a "prins" pasiunea pentru fotografie

Am continuat cu Nikon D3300 (ti l-am si recomandat) pentru care am cumparat aproape toate accesoriile
Desi pare simplu de utilizat la prima vedere, s-a dovedit o mica provocare dar, cu rabdare, am invatat ce si cum

Este si motivul pentru care recomand sa incepi cu camere beginner cum ar fi Nikon D3500 sau Canon 90D

#33
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Alex, cu orice aparat decent poți face poze la evenimente.
Unii folosesc Nikon, alții Canon.
Pot să-ți spun că chiar și cu Olympus nu ai niciun motiv să nu faci treabă bună.

Eu am și Sony și Olympus, dar din fericire, nu fac poze la nunți, botezuri, cununii. Și nu am avut vreodată vreun gând în sensul ăsta.

#34
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,678
  • Înscris: 03.12.2014

View Postcrokodilu, on 30 ianuarie 2020 - 20:09, said:

Multumesc.

Nu e neaparat hilar, chiar tu ai zis "" Pai ne asteptam sa ne organizezi,.." deci indiferent ce le arati/zici ei defapt se asteapta la altceva.

Attached Files



#35
SlymAlex

SlymAlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 05.10.2006
Salut, după multă deliberare, luând în considerare și opiniile voastre, am luat o hotărâre.

Având în vedere faptul că anul acesta avem multe nunți, am vorbit cu aproape toți mirii să ne lase să ne formăm mâna din postura de fotografi de backup și de meseni.

Deocamdată ne gândim la niște aparate de începători, să ne obișnuim cu obiectivele, să folosim lumina cum trebuie, etc.
O să facem și niște cursuri prin aprilie, sa fie mai cald. Așa am făcut programarea.

Avem în vedere următoarele aparate entry level, când o să mai avansăm, o să investim în aparatură scumpă. Nu anul acesta.

Am vrea ceva cu image stabilization, dar nu este obligatoriu, sa filmeze bine, mirrorles.

Ce părere aveți despre următoarele:
Lumix DC GX9
Fujifilm X-T30
Fujifilm X-T100
Sony a6000
Canon EOS M50
Olympus OM-D E-M5 MK2

Sau alte modele, suntem deschiși la sugestii.

Ca și buget, până în 4000 lei, cu obiectiv inclus. Se poate mării doar dacă găsim o ofertă de nerefuzat.


#36
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Sunt 4 sisteme diferite.
Pentru ce vreți voi, aș scoate Fuji din discuție.
Cred că mai bine le luați prin eliminare decât prin incluziune.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate