Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior
 Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...
 Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...

Cum se numeste boala de piele ?
 Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...
 

Foto Video Evenimente

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
SlymAlex

SlymAlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 05.10.2006
Salut,

Vreau să încep cu un prieten un business de foto/video pentru evenimente.

1. Vreau sa achiziționez 2 camere mirrorless atât pentru foto cât și pentru video. Să fie la fel sau diferite? Full frame sau nu? Ce marca, model?
2. Ce obiective recomandați?
3. Ce accesorii recomandați?
4. Merită investiție in cameră specială de filmat? Din multe articole am văzut că se renunță la ele, dar la toate nunțile la care am fost, ca invitat, încă se folosesc.
5. Este cerere de filmare 4k? În ultimii 2-3 ani, toți cunoscuții au primit filmare maxim full HD.

Vrem sa investim cât este nevoie, nu vrem sa facem overkill pe echipamente deoarece nu vrem clienți cu pretenții mari, drone, schele, GoPro camere fixe și alte nebunii cum am văzut la unele nunți, peste 2500 euro tarif.

Avem o listă cu echipamente de pe diferite site-uri, dar se promovează mai mult mărcile care îi sponsorizează pe ei.


Menționez că suntem pasionați de foto, avem camere, dar sunt slabe pentru evenimente. O sa fie activitate de weekend, amândoi avem serviciu, iar programul ne permite.

Cochetăm de mult cu ideea, dar în urma nunților noastre, am fost foarte dezamăgiți de rezultatele fotografilor, destul de scumpi, cu rezultate mediocre, am luat hotărârea să începem noi. Avem un pic de experiență de la nunțile prietenilor unde am făcut niște poze pentru un album foto cadou ulterior.
Fotografii de la nunta lui i-au dat filmare full HD, eu am primit 720p de la alții si au șters și filmarea raw. Poze la fel, culori șterse, am fost nevoit să le editez eu și pe cele de la nunta lui...
La început multe promisiuni, acum nu mai răspund la telefon.
Am întâlnit cupluri cu aceeași problemă. Fotografii cer mult și la sfârșit sunt neserioși. Le e lene să facă color/light correction la câteva sute de poze. Sunt tooluri care fac asta automat. E mai ușor să descarci camera direct pe stick si sa încasezi 800-1000 euro.

Nu vrem sa procedăm așa, vrem sa vedem la sfârșit zâmbete și mulțumiri deoarece o facem din pasiune, partea materială este pe locul 2, suntem conștienți că o să dureze până o sa facem profit, dar nu avem mare nevoie de el momentan.

Va mulțumesc!

#2
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,958
  • Înscris: 28.12.2006

 SlymAlex, on 30 ianuarie 2020 - 16:56, said:

Vreau să încep cu un prieten un business de foto/video pentru evenimente.

Succes!


Din ce ai zis in partea a doua defapt se deduce ca nu tehnica este problema ci seriozitatea/profesionalismul oamenilor. M-as axa pe rezultat si nu pe "ce camera", "sa fie 4k sau 8k", etc. Desigur aici e vorba de talent, relatia cu clientul, promovare, cum impachetezi rezultatul, cum reusesti sa identifici cerintele si cum raspunzi cerintelor clientului. Eu de ex. as fi foarte suparat sa primesc un film 8k cu dof ingust facut cu f0.95 si sa nu se vada clar totul si sa nu pot sa il deschid pe laptop sa il arat familiei, etc...intelegi tu. As privi totul ca o afacere si nu ca o chestie strict tehnica legata de iso, dof si rezolutii in pixeli. Nu cred ca profitul sau multumirea clientului este direct proportionala cu numarul de pixeli, dimensiunea senzorului sau cu apertura obiectivelor...decat daca sutem noi clientii Posted Image

Parerea mea.

LE: ce aparate ai de zici ca nu sunt bune?

PS: dece ai deschis la stiri?

Edited by crokodilu, 30 January 2020 - 17:13.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Dupa felul cum ai pus intrebarile nu pot sa-ti dau decat un singur sfat ;
NU VA APUCATI DE TRABA ASTA  CA DATI FALIMENT INSTANT !

Eu, ca fotograf amator, am sarit de 3000 EUR investiti in aparatura
Iar daca nu stiti cu ce se mananca programele de editare, sunteti ... mancati

#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Contează foarte mult de unde sunteți.
Piața pozacilor NCB este suprasaturată.

Ai dreptate cu multe chestii spuse de tine dar pozele slabe pe care le-ați avut/văzut voi la nunți sunt din cauza voastră că ați ales habarniști și nu v-ați informat, documentat, înainte.

#5
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,399
  • Înscris: 25.10.2008
e recomandat sa filmezi la o rezolutie mai mare decat cea pe care o livrezi clientului(in cazul in care si editati filmarile, in afara de un contrast/ brightness), de ex sa poti da un crop in cazul in care, vezi de ex ca ai in fundal pe unu ce isi varsa toate matele sau dca vrei sa adaugi cine stie ce efecte

#6
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,958
  • Înscris: 28.12.2006

 kopilu_198, on 30 ianuarie 2020 - 17:09, said:

e recomandat sa filmezi la o rezolutie mai mare decat cea pe care o livrezi clientului..
Teoretic e bine, practic iti trebuie calculator bun si stocare adegvata sa poti gestiona 4k sau 50MPx/poza raw de exemplu.

#7
SlymAlex

SlymAlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 05.10.2006
Eu lucrez in mediul IT, am experiență multă cu programe de editat foto/video, grafica, etc + computer puternic, achiziționat inițial pentru gaming, acum îl folosesc doar pentru editări ocazionale.

Avem 2 dslr entry level vechi, achiziționate pentru vacante. Sunt forjate rău și de noi și de prieteni...

Eram pe topicul SLR-URI/DSL-URI/MIRRORLESS când am deschis, nu înțeleg de ce este la știri foto. Rog mutare, scuze.

#8
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,958
  • Înscris: 28.12.2006
Aaa, si un alt aspect, una e sa faci poze la prieteni dezinteresat si fara consecinte, alta e sa fi la "cheremul" nuntasilor si sa ai responsabilitatea unui rezultat asteptat. In programare e simplu, daca gresesti faci undo, la nunta daca ai ratat buchetul sau n-ai prins-o pe nasa la momentul potrivit e mai nasol (ma rog, si daca o prinzi si te prinde nasul tot nasol e, dar asta e alta discutie...).

Quote

Fotografii de la nunta lui i-au dat filmare full HD, eu am primit 720p de la alții si au șters și filmarea raw.
Daca nu aparea in contract dece ai avea pretentia sa iti dea ceva anume?

Edited by crokodilu, 30 January 2020 - 17:26.


#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Pentru filmare ai nevoie de camera dedicata
Camerele foto filmeaza pentru perioade limitate
La 60fps poti filma vreo 10 minute dupa care ... gata - trebuie sa o iei de la capat si poti pierde un moment important
Daca imi faci asta, te strang de gat
De aia trebuie sa ai si camera video dedicata -  DA - 4K ar fi de preferat

Camere foto ar trebui macar 2 cu obiective diferite
Daca ai doar una si trebuie sa schimbi obiectivul - pierzi ceva important si - iar - te strang de gat
Obiectivele bune sunt mai scumpe decat camera in sine si ai nevoie de ele
Nu mai vorbesc de speedlight-uri

Incepeti cu fotografii de vacanta sau, pur si simplu trageti cadre prin oras pana va "dati drumul" la mana si va obisnuiti cu camerele
Asta este important deoarece, daca nu stii sa folosesti camera risti sa pierzi momente importante si, ai ghicit - te strang de gat

Nu este chiar asa usor precum pare iar matale, din cate imi dau seama, esti cam pe dinafara

Stai potolit

#10
SlymAlex

SlymAlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 05.10.2006
Asta este problema, toate contractele sunt la fel, in niciunul nu este specificată calitatea pozelor/filmării, tocmai de asta întreb, cere cineva 4k/full HD special?

#11
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,399
  • Înscris: 25.10.2008
poti gasi si asemenea clientul. si sa afli dupa ca nu au pe ce sa vada filmarea 4k

#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Pai la cati bani da omul pentru poze/filme, cam ce crezi ?
Vrea calitate maxima sau nu ?

Am uitat sa mentionez de battery grip + carduri de memorie + kit accesorii + etc, etc, etc ....
Astea costa o gramada de bani

#13
SlymAlex

SlymAlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 05.10.2006
@Naijax limbaj decent te rog și fără descurajări, ai impresia că mă trezi de dimineață cu o pofta nebuna sa mă apuc de fotografiat/filmat nunți? NU!  Fac research si mă documentez de cel puțin 3 luni. Am vorbit cu fotografi despre anumite aspecte ale meseriei, etc.
Nu am 20 ani și stau cu părinții și vreau să fac bani sa ies seara în oraș.
Și nu am spus că ne apucăm imediat de evenimente.

Am postat sa aflu ce aparate sunt recomandate, deși sunt sigur că o să recomandați Sony Alpha AIII etc.

Puțin respect va rog.

#14
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,958
  • Înscris: 28.12.2006

 SlymAlex, on 30 ianuarie 2020 - 17:35, said:

.., tocmai de asta întreb, cere cineva 4k/full HD special?
Pai tu esti seful aici, tu iti stabilesti publicul tinta, obiectivele, nivelul de calitate, viziunea, misiunea, valorile, etc.

Si lasa colegii in pace, ei simt doar suflul rece al concurentei...

Quote

1. Vreau sa achiziționez 2 camere mirrorless atât pentru foto cât și pentru video. Să fie la fel sau diferite? Full frame sau nu? Ce marca, model?..
..deși sunt sigur că o să recomandați Sony Alpha AIII
Pai atunci dece ne mai intrebi ce sa iei?

Edited by crokodilu, 30 January 2020 - 17:51.


#15
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

 SlymAlex, on 30 ianuarie 2020 - 17:45, said:

@N... limbaj decent te rog și fără descurajări, ...
Primele indicii că nu ești făcut pentru asta.
Vorba colegilor, stai potolit că nu știi în ce te bagi :D

#16
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Pai daca esti asa sensibil, chiar nu ai ce cauta in bransa asta ...

Cat despre camera - mai bine incepeti cu DSLR-uri beginner-friendly gen Nikon D3300
Abia dupa ce inveti cum se foloseste o astfel de camera, poti trece la nivelul urmator

#17
SlymAlex

SlymAlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 05.10.2006
Acum standardul este full HD in cel mai bun caz. Posibil să dureze ceva până o sa devină 4k standard? Întreb ca să știu spre ce fel de echipamente mă îndrept.

Exact, ce accesorii sunt recomandate pentru backup etc, am aflat din research, dar ma interesează și părerea voastră, poate aveți experiență în teren și știți sigur că trebuie ceva pentru că v-ați confruntat cu situația. Toate review-uri plătite pe site-urile de specialitate recomandă aceleași lucruri...

#18
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,958
  • Înscris: 28.12.2006
Daca ai experienta in IT sigur poti sa te decizi ce backup vrei (banui ca te referi la backup de date). Exista si review-uri neplatite.

Quote

Posibil să dureze ceva până o sa devină 4k standard?
Sigur sigur o sa dureze ceva. Dar nu este relevant ci ce vrei tu sa faci si ce vrea clientul de la tine.

Edited by crokodilu, 30 January 2020 - 18:02.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate