Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua
 Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti
 Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...

Boxe fata golf 5
 Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu
 

Alegerea hranei uscate pentru pisici

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
arthasfleo

arthasfleo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 03.08.2006
Cei care aveți pisică, atunci când cumpărați hrană uscată pentru pisici, după ce criterii o alegeți? Aici mă refer în special la ingrediente. Ce considerați că ar trebui să conțină, sau ce să nu conțină?

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca o mananca cu pofta, aia e. Daca nu, alta. A mea mananca mai ales "pernute"-le acelea la plicuri mici, de cateva zeci de grame. Din celelalte, doar pe cele cu continut peste.

#3
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 arthasfleo, on 06 ianuarie 2020 - 16:02, said:

Cei care aveți pisică, atunci când cumpărați hrană uscată pentru pisici, după ce criterii o alegeți? Aici mă refer în special la ingrediente. Ce considerați că ar trebui să conțină, sau ce să nu conțină?
Daca ar fi sa aleg eu , poate ceva din stomac de soareci si capete de sobolani ...dar cum nu exista , singura hrana solida sint " boabele " pe care NU noi le alegem , ci ELE . daca le plac , asta este .
Ale mele sint pe whiskas albastru , ton si ficat , dar mincare naturala , la greu ...

#4
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
EU le iau la matze whishas.. le mai schimb le dau alternativ cu ton, cu vita, cu peste, cu pui. Fiecare matza a mea are preferintele ei.. isi alege fiecare boabele pe care le vrea. Eu oricum din 6 matzi ce nu le place unora mananca altii.
E buna si hrana friskies la punga.. bobite. Le place..

Am incercat si cu purina.. si cu kitekat... alea nu le mai plac.. raman in farfurie.. Le-am luat chiar si boabe brandate auchan.. mare prostie am facut.. Mor de foame dar din alea nu mananca.

#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,145
  • Înscris: 06.09.2008
E bine daca mananca boabe uscate, la a mea ii luam Equlibrio, nu stiu daca se scrie asa Posted Image

Orice ai face sa nu te apuci sa-i dai mancare umeda la pliculet, asa a facut maicamea si acum pisica vrea numai din alea !!
Comparat cu boabele uscate pliculetele costa de vreo 5-6x mai multi bani, si sunt porcarii.. continut mai prost !

Edited by sirgoofy, 06 January 2020 - 17:08.


#6
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 11.10.2007
Ia de la Royal Canin, nu-ti recomand Whiskas.
Pentru un sfat mai bun, intreaba un veterinar in care ai incredere, eventual cel la care duci pisica.

#7
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 05.01.2004
Asa cum mai spunea cineva, pisica isi alege ce ii place sa manance. Si daca alege, stie ea de ce...
A mea, de exemplu, nu vrea Whiskas. In schimb, mananca fara probleme Purina.
Iar cu hrana umeda, la pliculete, Gourmet, jumatate de plic dimineata, jumatate seara. E ce ii trebuie, daca ii dau mai mult ramane nemancata si se usuca. Restul isi completeaza cu graunte.

#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,145
  • Înscris: 06.09.2008
Daaaa, jumatate de plic dimineata si jumatate seara ! ce bine suna, daca ar fi mereu asa Posted Image
Insa ce te faci cu a mea care mananca 4 pliculete/ zi ?!!! Posted Image
Deja muncesti pt kkturile alea de pliculete, deci fii atent cu prostiile alea.

Edited by sirgoofy, 06 January 2020 - 17:24.


#9
bc74abs

bc74abs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 08.01.2011
Pisica mananca cat ii dai.
1 plic sau 4, e alegerea ta. Eu am 2 motani de 15 ani fiecare, castrati ambii si alternez felurile de hrana umeda (ff scumpe), dar au biscuiti la discretie.
Total am 12 kg de matze...

#10
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,145
  • Înscris: 06.09.2008
Am de ales, ori ii dau sa manance ori imi "canta" in urechi Posted Image
Stai, ce "biscuiti" le dai ?

Edited by sirgoofy, 06 January 2020 - 17:41.


#11
bc74abs

bc74abs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 08.01.2011
La mine canta mai greu....
La nevasta canta in continuu... Pana intervin eu...
Cum ii cresti, asa ii ai...
biscuiti=graunte=hrana uscata

Edited by bc74abs, 06 January 2020 - 17:47.


#12
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Nu ii cumpăr ceva anume.

Și boabe ieftine, și unele mai scumpe.

A mea mânca și parizer țărănesc de pui, ii mai dau și măsline câteodată pe astea le Ă®nfulecă că cine știe ce delicatese

ĂŽi dau și pui la grătar

In schimb pisica lu sormea mânca numai boabe Dreamies
Rar de tot mai linge sosu dintr-un plic.

E ciudata rău pisica asta, prefera sa nu mance daca nu are boabele alea.

Edited by zzhunt, 06 January 2020 - 18:03.


#13
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,677
  • Înscris: 03.12.2014

 zzhunt, on 06 ianuarie 2020 - 17:59, said:

E ciudata rău pisica asta, prefera sa nu mance daca nu are boabele alea.
nu e ciudată deloc, e pisică. A văzut că dacă rabdă un pic, nu mult primește exact ce vrea.
Noi pierdem din vedere că pisicile sunt animale de pradă care sunt construite din naștere să stea zile întregi nemâncate. După să se giftuiască, iar să rabde și tot așa.

Eu am două pisici. Una mănâncă aproape orice îi dau, cealaltă face mofturi și are pretenții.
Aia mofturoasă ar mânca numai bobițe Purina One.
Dar eu le dau amândorura la fel, în două vase diferite, dimineața și seara. Ori plicuri umede sau hrană umedă din conservă, ori hrană uscată, le variez și felul și mărcile.
Una mănâncă tot, alta face mofturi. Aia care mănâncă, mănâncă și ce nu vrea mofturoasa.
După trei cicluri de refuzat, mofturoasa se repede înaintea celeilalte să apuce să mănânce ceva până nu se termină.

#14
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 05.01.2004

 zzhunt, on 06 ianuarie 2020 - 17:59, said:

... ii mai dau și măsline câteodată pe astea le ĂŽnfulecă că cine știe ce delicatese
Exact, si a mea se da in vant dupa masline (alea negre). Face ca trenul daca miroase ca mananc masline si nu-i dau si ei.

#15
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
maslinele contin un iritant pentru pisici,de aia aparent le cauta...Aceeasi substanta e continuta si in unele medicamente...Cit despre hrana uscata,o folosesc doar cind plec citeva zile de acasa,din practicitate.Mincarea uscata face bine doar buzunarului detinatorilor de pisici,pisicilor le face rau.Am una din pisici,doar una Posted Image ce maninca pina la 4 plicuri de 1,75 ron pe zi....

#16
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 11.04.2006
Daca mananca numai mancare umeda fac tartru . A mea a renuntat la un an la mancare umeda  dar e extrem de pretentioasa daca sunt acasa . Daca nu sunt mananca orice.

#17
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Daca stati la bloc e cam problema cu mancarea la pisici. Eu daca stau la casa.. pisicile mai fura mancare de prin vecini. Nici nu va inchipuiti cat se ghiftuiesc cu ce fura de prin vecini. ba mai mult mai aduc si pe acasa "prada"..
Gasesc tot timpul prin curte.. ciolane, pesti, salamuri.. ce apuca de prin bucatarii lasate cu geamul/usa deschise..
A venit motanul si cu un carnat afumat de 1 metru taras dupa el. Am un motan hot... care ar trebui condamnat pe viata pentru furt..
Am mai gasit prin curte de le el o punga intreaga cu capete de peste... + multe altele.. care le vad.. ca sunt si care le ascunde.. pe te miri unde.
E atat de hotoman incat a deschis si usa la cuptorul electric si a furat un pui intreg...

S-a invatat hotomanul sa fure cu tot cu punga.. cand vede pungi sare pe ele.. mai ales daca ii miroase ceva.

Edited by -koss-, 07 January 2020 - 15:41.


#18
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 27.04.2008
Alor mei, cei 2 din poza - pisica si motan - ambii sterilizati, le dau cele din link

https://www.maxi-pet...in-sos-85g.aspx - de toate sortimentele. Le mai dadeam si din conservele de la Tomi de 400grame, dar nu le mai gasesc. O portie la 2 matze in fiecare dimineata.
https://www.maxi-pet...i-orez-3kg.aspx - varianta pt pisici sterizilizate creste PH-ul urinei si miroase mai puternic a amoniac
https://www.maxi-pet...terilizate.aspx am trecut recent pe astea

Si recompense stick-uri pt matze de la kaufland, marca lor. Cum aud ca am un baton ambalat in mana si nici nu apuc sa il desfac, cum vin la raport.
Cea neagra este innebunita dupa carne cruda, motanul este mai mult cu branzeturile.

Edited by crazyalex86, 07 January 2020 - 16:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate