Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ
 Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...
 Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 

Programul Prima Casa a fost anulat?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019

View Posthightech-sys, on 01 decembrie 2019 - 20:55, said:

de la 1.783 de miliarde de euro la 2.322 de miliarde de euro.

1,783 miliarde respectiiv 2,322 miliarde... de la 1-2 miliarde pana la mii de miliarde mai este.
Jurnalistul are probabil tastatura pe US care a inlocuit (,) cu (.) ca la US e invers, virgula e folosita ca separator de mii si punctul ca separator de zecimale. Asta ca sa nu il suspectez de prostie, ca nu stie sa foloseasca separatoarele cum trebuie sau ca nu stie sa citeasca un raport BNR in care apare 2.322 milioane dar el crede ca sunt 2.322 miliarde.
Raporturile BNR nici nu vorbesc de MILIARDE, cifrele BNR sunt mereu date in MILIOANE.

#38
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postbossake, on 01 decembrie 2019 - 21:05, said:


adevarul ca si 20% sunt o nimica toata Posted Image))))
Clar ca nimica toata daca stai sa te gandesti ca doar salariile romanilor cresc cu atata pe an...
Cam toti analistii spun ca piata e umflata cam cu 25-30% din diferite parti..agentii, "investitori", constructori... "cerere"

#39
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019

View Postbossake, on 01 decembrie 2019 - 21:05, said:


adevarul ca si 20% sunt o nimica toata Posted Image))))
Am spus scenariul cel mai optimist pentru telul lor, presupunand ca toti cei care erau eligibili pentru Prima Casa n-ar mai cumpara nimic, ceea ce clar nu o sa se intample, majoritatea tot vor cumpara, pentru ca nu cumpara ca asa e moda si ca exista Prima Casa, ci ca au nevoie de o locuinta ca sa aiba unde sa se adaposteasca de ploaie, ninsoare si ger cu familia.

#40
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,222
  • Înscris: 14.08.2007

View Postgreenlife, on 01 decembrie 2019 - 17:56, said:

Iti iei in Madrid locuinte mai ieftine si mai spatioase decat in Romania.
Madridul e de 2-2.5 ori mai scump decat Clujul, care e cel mai scump oras din Romania. Unde mai exact sunt locuintele alea mai ieftine? La ce distanta de centru?

View Postgreenlife, on 01 decembrie 2019 - 17:56, said:

Inteleg ca e cerere si oferta dar piata imobiliara e tinuta artificial pe baza programului prima casa. Cu preturi gen 60 000  euro pe un apartament de 45mp. Apartament care fara programul respectiv s-ar vinde cu maxim 30 000 euro.
In Cluj 80% din apartamente se cumpara cash ... si totusi e cel mai scump oras din Romania. Ce influenta crezi ca ar avea Prima Casa? Nici macar 5%. Deja exista credite accesibile oricui in conditii relativ asemanatoare cu Prima Casa ... sau tu crezi ca o diferenta de dobanda de 0.5% va duce preturile la jumate? :)

#41
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,937
  • Înscris: 25.01.2007
Nici 0.5 %. Am luat credit clasic cu 0.05% diferența. Cu avantajul ca am făcut creditul în câteva zile, fără comisioane, singurul lucru plătit fiind asigurarea casei. Bonus am primit, ca am făcut creditul, un gift card încărcat cu 500 lei.
Dacă dispare prima casa, probabil concurenta băncilor va face și sa se reducă avansul, acum nu are rost, ca s-ar duce peste creditul prima casa.

#42
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009

View Postsergr, on 01 decembrie 2019 - 21:07, said:

1,783 miliarde respectiiv 2,322 miliarde... de la 1-2 miliarde pana la mii de miliarde mai este.
Jurnalistul are probabil tastatura pe US care a inlocuit (,) cu (.) ca la US e invers, virgula e folosita ca separator de mii si punctul ca separator de zecimale. Asta ca sa nu il suspectez de prostie, ca nu stie sa foloseasca separatoarele cum trebuie sau ca nu stie sa citeasca un raport BNR in care apare 2.322 milioane dar el crede ca sunt 2.322 miliarde.
Raporturile BNR nici nu vorbesc de MILIARDE, cifrele BNR sunt mereu date in MILIOANE.

eu totusi inclin sa cred ca e vb de mld .... de zeci de mld de euro investitii in sectorul imobiliar, poate chiar sute

daca este asa cum spui tu inseamna ca BNR minte cu nerusinare si ascunde investitiile reale care s-au facut in ultima perioada in Romania

nu are cum sa fie vb de 1mld, 2 sau 3 ..... cu siguranta este vorba de sume mult mai mari. BNR ascunde ceva ....

foarte ciudat ...

are cineva idee unde am putea gasi niste rapoarte exacte cu privire la investitiile facute in ultima perioada in sectorul imobiliar?

o arhiva, ceva, accesibila si muritorilor de rand ...

View Postutopium, on 02 decembrie 2019 - 01:51, said:

Madridul e de 2-2.5 ori mai scump decat Clujul, care e cel mai scump oras din Romania. Unde mai exact sunt locuintele alea mai ieftine? La ce distanta de centru?


Am cumparat si eu undeva in zona periferica a Barcelonei, langa mare si confirm ca preturile sunt chiar mai jos decat la noi

Sunt multe corporatii din Spania care au investiti aici in cartiere rezidentiale, vile, blocuri etc, la fel SUME COLOSALE!!!!. Am avut chiar cateva discutii directe cu unele dintre acestea .... am fost foarte socat sa vad firme mari spaniole, italiene, engleze, samd, investind in Romania

Foarte ciudat raporul BNR cu privire la investitiile facute in ultima perioada .... astia ascund sigur ceva

Edited by hightech-sys, 02 December 2019 - 07:05.


#43
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,162
  • Înscris: 04.02.2011

View Postleusteanul, on 01 decembrie 2019 - 17:11, said:

Topicul ar trebui mutat pe Imobiliare.

View Posthightech-sys, on 01 decembrie 2019 - 17:01, said:

un program care a adus Romaniei investitii din afara de sute de mld de euro.


Mai degrabă la psihiatrie.

#44
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
http://www.ziardeclu...tul-de-chiriasi

http://www.ziardeclu...-e-o-garsoniera

#45
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
e exact ce am zis si stiu cam toti, din cauza plafonului undeva la 400k lei corelat cu cresterea preturilor de banii aia poti lua un apartament tot mai mic si mai prost. Constructorii fac apartamente care se incadreaza in aceste conditii si sunt tot mai proaste. Sigur ca ei isi pun profit 100% sau chiar mai mult si nu scad din profit ci din suprafata si calitatea apartamentului. De ce? Pentru ca vanzarea e asigurata prin acest program. Vine nea caisa cu palma in cur si isi ia un credit garantat de stat fara avans la locuinta si ia si el ce se poate lua ca nu-l intereseaza foarte tare, daca nu mai poate plati plateste statul , el nu pierde nimic si oricum nu are mare alegere. Daca dispare programul atunci constructorii trebuie sa vanda apartamentele celor care au banii sau pot obtine credit fara prima casa si vor trebui sa construiasca mai decent si sa mai si scada din profit altfel o sa ramana cu ele in brate. Populatia romaniei nu creste ci scade doar ca migreaza unii din orase saracite de ciuma in alte orase sperand ca acolo sunt caini cu colaci in coada si acolo sunt locuinte insuficiente. Guvernul a luat practic bani de la alti oameni ca sa sponsorizeze constructia de "prime case" in aceste orase ca sa aiba migrantii unde sa stea si sa manca si gura constructorilor ceva. Majoritatea acestor firme de constructii sunt "firme de casa" deci e explicabil interesul guvernului de a da bani pentru a construi apartamente la fel cu cele ceausiste dar mai scump si uneori si mai prost.

Edited by chilly willy, 04 December 2019 - 15:00.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate