Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3
 Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"
 

Merita sau nu sa il astept?

* - - - - 5 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
132 răspunsuri în acest subiect

#73
u2019

u2019

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 357
  • Înscris: 06.02.2019
Din cele relatate, o problema pe care o ai, este cea a abuzului fizic și psihic. Ce ți s-a întâmplat în trecut tu știi.
In astfel de situații pe viitor trebuie sa reacționezi imediat. Cea mai mare greșeala, pe care poți sa o faci, este sa nu
vorbești despre cele întâmplate și sa ții totul în tine.

Referitor la "iubiți", povestea ta se încadrează în șablonul:

Atenție! Adolescentă la pubertate!
Iresponsabilă. Știe tot. Poate tot. Iritabilă.

(Șablon valabil și pentru băieții, dealtfel)

Exercițiile de combinatorică, permutări și sisteme de ecuații cu mai multe necunoscute le efectuezi exclusiv la ora de mate.
Învață sa comunici și evita anturajele toxice.
Merita sau nu sa îl aștepți? Eu zic ca ar trebui sa ai alte priorități: școala și sportul.

Editat de u2019, 07 iulie 2019 - 16:23.


#74
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.100
  • Înscris: 24.11.2016

View PostAlexandraCris, on 07 iulie 2019 - 16:04, said:

Spuneai ceva de convorbiri telefonice zilnice. Si mesaje.
Nu rezulta si nu se intelege cine le-a initiat, si cine le mentine in viata?
Tu sau el?

#75
AlexandraCris

AlexandraCris

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 35
  • Înscris: 06.07.2019

View Postu2019, on 07 iulie 2019 - 16:17, said:

Din cele relatate, o problema pe care o ai, este cea a abuzului fizic și psihic. Ce ți s-a ĂźntĂąmplat Ăźn trecut tu știi.
In astfel de situații pe viitor trebuie sa reacționezi imediat. Cea mai mare greșeala, pe care poți sa o faci, este sa nu
vorbești despre cele ĂźntĂąmplate și sa ții totul Ăźn tine.

Referitor la "iubiți", povestea ta se Ăźncadrează Ăźn șablonul:

Atenție! Adolescentă la pubertate!
Iresponsabilă. Știe tot. Poate tot. Iritabilă.

(Șablon valabil și pentru băieții, dealtfel)

Exercițiile de combinatorică, permutări și sisteme de ecuații cu mai multe necunoscute le efectuezi exclusiv la ora de mate.
Învață sa comunici și evita anturajele toxice.
Merita sau nu sa Ăźl aștepți? Eu zic ca ar trebui sa ai alte priorități: școala și sportul.
Îți mulțumesc pt sfaturi!

View PostXlander, on 07 iulie 2019 - 16:20, said:


Spuneai ceva de convorbiri telefonice zilnice. Si mesaje.
Nu rezulta si nu se intelege cine le-a initiat, si cine le mentine in viata?
Tu sau el?
Mesajele le initiem amandoi, recunosc. Cat despre apeluri, eu nu il mai sun de ceva timp, caci am ales sa ii las ceva spatiu, astfel pe timpul zilei vorbim foarte rar la telefon, o data la cateva zile. Seara el ma suna si vorbim 10-20 de minute, rar cate jumatate de ora. Facem lucrul asta dinainte sa fim impreuna (cum am mentionat si in mesajul initial) si a devenit parte din viata noastra zilnica. Probabil amandoi le tineam in viata, dat fiind faptul ca am decis sa nu vorbim vreo 3 zile la telefon seara si chiar si el a recunoscut ca ii lipsea ceva, nu doar mie.

#76
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.245
  • Înscris: 25.07.2008
Eu am citit si am o intrebare, una care va lamuri totul: esti blonda?

#77
AlexandraCris

AlexandraCris

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 35
  • Înscris: 06.07.2019

View PostObivankenobi, on 07 iulie 2019 - 19:29, said:

Eu am citit si am o intrebare, una care va lamuri totul: esti blonda?
Proasta gluma. Daca nu poti sa fii serios si sa dai un raspuns ok, data viitoare nu te mai chinui sa raspunzi. Si ca sa iti satisfac curiozitatea, nu, sunt brunetă :)

#78
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.100
  • Înscris: 24.11.2016

View PostAlexandraCris, on 07 iulie 2019 - 18:40, said:

Îți mulțumesc pt sfaturi!

Mesajele le initiem amandoi, recunosc. Cat despre apeluri, eu nu il mai sun de ceva timp, caci am ales sa ii las ceva spatiu, astfel pe timpul zilei vorbim foarte rar la telefon, o data la cateva zile. Seara el ma suna si vorbim 10-20 de minute, rar cate jumatate de ora. Facem lucrul asta dinainte sa fim impreuna (cum am mentionat si in mesajul initial) si a devenit parte din viata noastra zilnica. Probabil amandoi le tineam in viata, dat fiind faptul ca am decis sa nu vorbim vreo 3 zile la telefon seara si chiar si el a recunoscut ca ii lipsea ceva, nu doar mie.
Well, ok. Am mai citit inca o data povestea, dar am insistat asupra finalului, ca sa inteleg mai bine ce s-a intamplat din momentul cand dupa 2 luni de liniste, a cotit-o cu 180 de grade, nemultumit de amintirea baiatului de la volei. :)

Judecand simplist, el a inceput, parerea mea. Plus faptul ca are pretentii din astea de liber cugetător, vrea si relatie cu tine, dar vrea sa mai vorbeasca si cu altele. E de inteles, la 17 ani trebuie sa socializezi. Iar tu te simti vinovata aiurea, nu v-ati despartit din cauza ta, daca vrei, v-ati despartit pentru ca pur si simplu nu sunteti compatibili in acest moment. Asta e.
Si ca de obicei, intr-o astfel de poveste mai sunt si alte amanunte care nu pot fi spuse etc.
Un singur lucru nu-mi prea place. De cine va ascundeti voi toata ziua orice ati face?


#79
AlexandraCris

AlexandraCris

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 35
  • Înscris: 06.07.2019

View PostXlander, on 07 iulie 2019 - 20:28, said:


Well, ok. Am mai citit inca o data povestea, dar am insistat asupra finalului, ca sa inteleg mai bine ce s-a intamplat din momentul cand dupa 2 luni de liniste, a cotit-o cu 180 de grade, nemultumit de amintirea baiatului de la volei. :)

Judecand simplist, el a inceput, parerea mea. Plus faptul ca are pretentii din astea de liber cugetător, vrea si relatie cu tine, dar vrea sa mai vorbeasca si cu altele. E de inteles, la 17 ani trebuie sa socializezi. Iar tu te simti vinovata aiurea, nu v-ati despartit din cauza ta, daca vrei, v-ati despartit pentru ca pur si simplu nu sunteti compatibili in acest moment. Asta e.
Si ca de obicei, intr-o astfel de poveste mai sunt si alte amanunte care nu pot fi spuse etc.
Un singur lucru nu-mi prea place. De cine va ascundeti voi toata ziua orice ati face?
De iubita lui actuala. Stiu ca nu e bine si nu merge asa, stiu ca va afla, dar este decizia lui daca are de gand sau nu sa ii spun si cand. Eu nu ma ascund de nimeni.

#80
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.100
  • Înscris: 24.11.2016
Pai nu te ascunzi, dar in definitiv, gandeste-te si tu. :)
Ce speri de la el? pare-mi-se ca la el functioneaza numai relatiile cand cineva trebuie sa se ascunda.
In fine, treaba ta.

#81
floridegheata_15

floridegheata_15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 51
  • Înscris: 26.07.2012

View PostKhristine77, on 07 iulie 2019 - 14:49, said:

Tomaso, nu m-am referit la tine, tu esti o specie mai aparte, cum ar trebui sa fie mai multi probabil.
Am vorbit la modul general.
Un barbat cand vede ca tii la el mai mult decat tine el la tine e de rau..acea relatie nu va functiona. Va profita pentru ca in general nu se implica la fel de mult pe termen lung, decat la inceput cand vrea sa impresioneze.
Ea degeaba plange acum dupa el, nu face decat sa devina agasanta si sa-si piarda sansele de a-l recupera pe termen lung.
Pana la urma cu ce a gresit? A fost geloasa si s-au despartit 2 zile, timp in care a vorbit cu altcineva (banuiesc ca nimic mai mult). Dupa  care si-a dat seama ca a gresit si s-au impacat. Acum el foloseste asta ca pretext ca si-ar fi pierdut increderea in ea si si-a gasit pe altcineva, fiind in paralel cu ambele (o suna pe initiatoare, vorbesc zilnic, si-a inselat cu ea prietena actuala). Pare o persoana dupa care nu merita sa suferi, numai ca initiatoarei i-a atins niste puncte sensibile prin faptul ca a fost alaturi de ea la greu (dar poate ca facea asta tocmai ca voia sa o cucereasca la inceput). Acum ea in pericol sa se piarda intr-o iluzie, sa piarda ani din viata poate pt unul care isi hraneste orgoliul fiindca ea sufera dupa el.

I-am spus sa fie desteapta fiindca asa trebuie sa fie. Sa gandeasca cu mintea pt binele ei, nu sa se piarda in emotii.
Unul caruia ii pasa de tine are grija sa nu plangi si sa suferi din cauza lui. Ceea ce nu e cazul aici.
   Kristine, de acord cu o singura completare. Baiatul e mai degraba imatur si el, oricum nu cred ca e prea mare ca varsta si ca experiente. Deci probabil se poarta asa pt ca nu stie ce vrea si nici nu va afla in viitorul apropiat. In rest sunt de acord, mai ales cu faptul ca, indiferent de varsta si de nivelul de maturitate, cine te iubeste nu iti intretine suferinta.

#82
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.028
  • Înscris: 14.07.2008

View Postfloridegheata_15, on 08 iulie 2019 - 10:29, said:

Baiatul e mai degraba imatur si el, oricum nu cred ca e prea mare ca varsta si ca experiente. Deci probabil se poarta asa pt ca nu stie ce vrea si nici nu va afla in viitorul apropiat. In rest sunt de acord, mai ales cu faptul ca, indiferent de varsta si de nivelul de maturitate, cine te iubeste nu iti intretine suferinta.
yeah, sure, basme de gagici
daca da cu flit femeilor e imatur si nu stie ce vrea
poate ca fix aia vrea

#83
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.270
  • Înscris: 26.07.2007
1. Rezolva-ti problemele cu care ai ramas in urma abuzului fostului prieten. Daca tu la 17 ani deja ai bagaj care iti afecteaza viitoarele relatii, nu te vad bine pe viitor. Nu e vina ta ca ai dat de un imbecil, si avand in vedere varsta nu te pot invinovati prea tare nici ca n-ai fugit la timp, dar urmele au ramas si trebuie sa le repari daca vrei sa fii ok pe viitor. Daca nu reusesti singura, apeleaza la un psiholog ca nu e nicio rusine. Important este sa iti regasesti echilibrul.

2. Vorbeste cu Don Juan si vezi ce vrea de la tine. Nu mi se pare niciodata ok sa fii vioara 2, iar cu bagajul cu care ai ramas in urma fostului, asta e tot ce-ti mai trebuie. Ori e cu tine, ori e cu aia. Daca nu vrea sa aleaga, alege tu pentru el (adica du-te cat vezi cu ochii si accepta ca s-a terminat).

#84
AlexandraCris

AlexandraCris

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 35
  • Înscris: 06.07.2019
Îți mulțumesc pt sfat! De asemenea am luat în considerare sfaturile tuturor care mi-au răspuns la mesajul inițial și am vorbit cât se poate de deschis și sincer cu băiatul. Am ajuns amândoi la decizia de a rupe orice legătură, dacă ne vedem pe stradă ne salutăm și atât. Am ajuns amânoi la concluzia că dacă vreodată va mai fi ceva între noi, va veni de la sine și nu dacă forțăm noi sau dacă ne ascundem. Din nou, vă mulțumesc pt sfaturi!

#85
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.613
  • Înscris: 24.02.2017

View PostAlexandraCris, on 18 iulie 2019 - 15:24, said:

, dacă ne vedem pe stradă ne salutăm şi atât.


Pai ce rost mai are sa va salutati ? Intreb si eu  ....

#86
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.270
  • Înscris: 26.07.2007

View PostAlexandraCris, on 18 iulie 2019 - 15:24, said:

Îți mulțumesc pt sfat! De asemenea am luat în considerare sfaturile tuturor care mi-au răspuns la mesajul inițial şi am vorbit cât se poate de deschis şi sincer cu băiatul. Am ajuns amândoi la decizia de a rupe orice legătură, dacă ne vedem pe stradă ne salutăm şi atât. Am ajuns amânoi la concluzia că dacă vreodată va mai fi ceva între noi, va veni de la sine şi nu dacă forțăm noi sau dacă ne ascundem. Din nou, vă mulțumesc pt sfaturi!

Ai luat o decizie inteleapta, acum iti doresc sa ai si taria sa te tii de ea.

#87
Marcel_P

Marcel_P

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.113
  • Înscris: 08.02.2013
Fleacuri! La 17 ani eşti idealistă, iubeşti plină de inocenţă crezînd că el este alesul. Adevărata dragoste, sufletul pereche, apare abia după 65-70 de ani. Posted Image Doar că cei mai mulţi dintre noi sunt dezamăgiţi complet pe la 30-35 de ani şi ajung să nu mai creadă în iubirea adevărată, în şansa lor de a întîlni marea dragoste. Singuri ne blocăm la nivel mental din cauza eşecurilor anterioare. Generalizarea în sine este o catastrofă. N-ai de unde să ştii dacă bătrînica din faţa ta, care priveşte sfios în podea, n-ar vrea să te lege de pat şi apoi să te sărute pătimaş. Posted Image Orice este posibil! Important este să fii deschis la minte.
Întreabă-te dacă săruţi la un nivel acceptabil. No, asta e! Îndrăgostiţii se mai şi pupă din cînd în cînd. Contează mult dacă eşti compatibilă cu el în acest domeniu. La vîrsta ta, inclusiv eu am pierdut vreo două relaţii pentru că sărutam ca o cizmă. Poate ai nevoie de un mentor, de un model sau ceva în genul acesta. Cel puţin în cazul meu, aşa am reuşit să-mi revin. Al meu este Făt-Frumos! Tipul ăsta o vede pe Alba ca Zăpada leşinată într-un coşciug şi o pupă. Dar nu oricum! Ci într-un mod atît de pătimaş încît îi extrage din gît bucăţica de măr. Dacă urmam Politehnica, aş fi putut să calculez forţa de aspiraţie a lui Făt-Frumos, în timpul sărutului. Ideea e că a reuşit să-şi creeze în cavitatea bucală o presiune atît de scăzută, apropiată de cea a vidului. Habar n-am cum a făcut! N-am reuşit niciodată să egalez performanţa lui. Acum, mă-ntreb de ce Făt-Frumos n-a aplicat manevra Heimlich? Posted Image
Nu întîmplător am abordat acest aspect. Există expresia: "trebuie să săruţi mulţi broscoi, pînă îţi găseşti prinţul". Dar în acelaşi timp, cred că-i vital să-ţi controlezi forţa de aspiraţie. N-ai vrea să scoţi din greşeală vreo plombă lui iubi. Posted Image
Succes cu următorul broscoi! Forţa să fie cu tine! Posted Image

Editat de Marcel_P, 19 iulie 2019 - 11:47.


#88
u2019

u2019

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 357
  • Înscris: 06.02.2019

View PostMarcel_P, on 19 iulie 2019 - 11:42, said:

Fleacuri!
...
Dacă urmam Politehnica, aş fi putut să calculez forţa de aspiraţie a lui Făt-Frumos, în timpul sărutului. Ideea e că a reuşit să-şi creeze în cavitatea bucală o presiune atît de scăzută, apropiată de cea a vidului. Habar n-am cum a făcut! N-am reuşit niciodată să egalez performanţa lui.
...

Scuza-mă că te întreb ... la a câta bere ești?

#89
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
Are dreptate Marcel. În tinerețe, am întâlnit pe unul care, efectiv, nu deschidea gura cât trebuie că să l sărut cum mi aș fi dorit. Evident că i am dat papucii din cauza asta. I am explicat, degeaba, nu deschidea gura! = ))

#90
u2019

u2019

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 357
  • Înscris: 06.02.2019

View PostMembruAnonim, on 19 iulie 2019 - 15:02, said:

Are dreptate Marcel. ...

Fleacuri! ... Succes cu următorul broscoi! Forţa să fie cu tine!
Marcel_P

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate