Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand ajung banii de la banca dupa...

Divani&Sofa

Caut software antic Kasperski Ant...

Intrebare despre ppc (fostul enel)
 Radiator spart? Pierdere freon - ...

Grafice Tesla model Y LR

Sfat achizitie lumini DSLR

Sfat cumparare moneda de aur
 Daca am un filet stricat la fuzet...

Transferurile de active intre bro...

Solutie amenajare interior apartm...

Probleme priza carlig de remorcare
 UST.FR vs NQSE.DE (ETF pe Nasdaq)

Autoturismele BMW nu semnalizeaza...

Reparatie VFD

ETF termen lung VWCE vs VUAA.
 

Cer un ajutor de la cei care cunosc urmatoarea situatie

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
5HP

5HP

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.05.2019
Buan seara,varul meu a achizitionat de curand o masina din Germania,a platit numerele provizorii pentru doua saptamani + asigurarea inclusiv toate taxele care i s-au cerut.Acum,la mai bine de o saptamana distanta,primeste acasa o instiintare de la oficiul vamal din Dresden in care se arata ca trebuie sa plateasca 44Eur reprezentand taxa auto.A fost sa plateasca iar cei de la bani nu stiu sa completeze forumlarul.Va rog sa ma ajutati in acest sens,ce ar fi bine de facut in aceasta situatie.

Attached Files



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Are acolo IBAN-ul si numele companiei unde care trebuiesc trimisi banii. Ce probleme sunt ?

Edited by pasilla, 27 May 2019 - 20:37.


#3
5HP

5HP

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.05.2019

View Postpasilla, on 27 mai 2019 - 20:36, said:

Are acolo IBAN-ul si numele companiei unde care trebuiesc trimisi banii. Ce probleme sunt ?
II cere un cod BIC/SWIFT

#4
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
Nu stie sa citească

#5
5HP

5HP

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.05.2019

View Postadicontakt, on 27 mai 2019 - 20:39, said:

Nu stie sa citească
Unde este specificat stimate domn ?

#6
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 23.03.2007
Vezi poza bic:

Attached Files


Edited by botelucian, 27 May 2019 - 20:47.


#7
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Pe pagină jos

#8
5HP

5HP

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.05.2019

View Postbotelucian, on 27 mai 2019 - 20:46, said:

Vezi poza bic:
sunt mentionate doua conturi IBAN,unul din Dresden,ce observ ca are codul SWIFT/BIC si mai sus,cel din Leipzig nu are

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ori te duci la un traducător  (circa 40 de lei pagina, nu ai nevoie de legalizare), ori îl rogi pe Bursul să-ți explice ce scrie acolo.

#10
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,260
  • Înscris: 21.06.2011
Nu are nevoie de Bursul, că e eugeniusro aici.

#11
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Da și pe mine mă cam dor mâinile când traduc Posted Image , sper că e bună traducerea cu google translate.

#12
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,260
  • Înscris: 21.06.2011
Ce Google Translate?
Savurasem pozele tale de la muzeul nemțesc cu picturile alea cu purcării și am crezut că știi germană, nu ca alții.

Chiar mă gândeam să te periez din când în când, că am cumva în plan să iau la anul o mașină (se citește ,,Honda") de la naziști și poate-mi erai util.
Dezamăgit...:D

#13
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018
Eu ignoram fituica aia... de unde stii cine a pus-o in posta ta si unde trimiti tu banii?
La cate tepe umbla pe planeta...

Aia mai lipsea, sa trimiti bani aiurea in niste conturi fantoma pe motiv ca ai gasit o hartie in posta care incearca sa te pacaleasca sa faci asta fara sa ai cunostinta de asa ceva.

#14
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Stai că acum procesai mai atent, păi contul din Leipzig este debitor și contul din Dresda este primitor, acolo este un document pentru autorizare retragere automată a banilor din cont, înțeleg că contul din Leipzig este al vărului ?
Dacă nu e contul lui ăla și nu mai are treabă prin Germania prea curând poate să facă ce zice VIGame, problema este că dacă chiar trebuie plătită taxa aia că o să facă demersurile către fiscul român să rețină banii și o să coste mai mult că se mai adaugă și alte cheltuieli de recuperare a banilor.

#15
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 07.08.2015

View Post5HP, on 27 mai 2019 - 20:25, said:

Buan seara,varul meu a achizitionat de curand o masina din Germania,a platit numerele provizorii pentru doua saptamani + asigurarea inclusiv toate taxele care i s-au cerut.Acum,la mai bine de o saptamana distanta,primeste acasa o instiintare de la oficiul vamal din Dresden in care se arata ca trebuie sa plateasca 44Eur reprezentand taxa auto.A fost sa plateasca iar cei de la bani nu stiu sa completeze forumlarul.Va rog sa ma ajutati in acest sens,ce ar fi bine de facut in aceasta situatie.
Nu trebuie sa platesti nimic la Zoll. Impozitul, cei 44,00 Euro, vor fi retrasi de Zoll din contul IBAN DE21xxxxxx5642, ptr ca au imputernicire SEPA ptr acel cont bancar. Asta este procedura standard in DE la inmatricularea unei masini, egal daca inmatriculare ptr export sau normala.

Scrie concret acolo: "Bitte zahlen Sie (Einzug erfolgt per Lastschrift)" si ceva mai jos "...Betraege werden mittels Lastschrifteinzug..."

#16
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Oricum este prea tarziu !
    Scrie acolo pana pe 30 mai 2019
    Probabil amenda s-a dublat intre timp !

#17
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,753
  • Înscris: 30.04.2006

View Postcspot, on 27 mai 2019 - 22:40, said:

Oricum este prea tarziu !
    Scrie acolo pana pe 30 mai 2019
    Probabil amenda s-a dublat intre timp !
iti mai trimit o Mahnung, apoi creste suma

#18
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,753
  • Înscris: 30.04.2006
stoooooop!!!!

toată hârtia este un Bescheid (informare), nu ordin/informare de plată!

acolo se informeză că suma datorată în valoare de 44€ se va trage (per Lastschrift) din contul ala de la Stadt- und Kressparkasse Leipzig. mie unul mi se lasă impresia că acela este contul celui care a organizat/intermediat toate formalitățile de vânzare.

nicăieri în document nu scrie că trebuie să se efectueze o plată, adică cineva chiar să transfere banii datorați.

View PostPassenger001, on 27 mai 2019 - 21:58, said:

Nu trebuie sa platesti nimic la Zoll. Impozitul, cei 44,00 Euro, vor fi retrasi de Zoll din contul IBAN DE21xxxxxx5642, ptr ca au imputernicire SEPA ptr acel cont bancar. Asta este procedura standard in DE la inmatricularea unei masini, egal daca inmatriculare ptr export sau normala.

Scrie concret acolo: "Bitte zahlen Sie (Einzug erfolgt per Lastschrift)" si ceva mai jos "...Betraege werden mittels Lastschrifteinzug..."
corect!

View PostVIGame, on 27 mai 2019 - 21:33, said:

Eu ignoram fituica aia... de unde stii cine a pus-o in posta ta si unde trimiti tu banii?
La cate tepe umbla pe planeta...

Aia mai lipsea, sa trimiti bani aiurea in niste conturi fantoma pe motiv ca ai gasit o hartie in posta care incearca sa te pacaleasca sa faci asta fara sa ai cunostinta de asa ceva.
a se ignora această postare!

Edited by mannes, 27 May 2019 - 23:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate