Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

Sute de rachete lansate catre Israel din Gaza

* * - - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1486 replies to this topic

#631
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,328
  • Înscris: 03.03.2007

View Postmishuletzu, on 13 mai 2021 - 21:26, said:

Asta cu exceptarea palestinienilor din Israel de la serviciul militar m-a uns la suflet mai ceva ca manelele, de parcă le-ar face o favoare arabilor și nu ar fi gândită tot ca o măsură de securitate.

Zici că ar fi fost o idee bună să impună armata obligatorie și pentru palestinienii din Israel și să le dea evreii acces și control la rachetele Iron Dome si la armele nucleare ca să nu mai sara în aer fanii hamas doar cu grenadele de gât, ci să dea direct cu bomba atomică în Ierusalim? Dar in rest, evreii ie buni și miloși și își tratează concetățenii palestinienii la fel ca pe frații lor din strămoșul Abraham..

Ii trateaza de 100 de ori mai bine decat au fost tratati evreii in tarile arabe - alea care i-au gonit. Nu stiu, eu nu vad tabere de refugiati evrei pe la granitele Siriei, Egiptului sau Iranului, cerandu-si casele inapoi. In Israel, palestinienii fac scoala laolalta cu evreii, participa in politica, in viata economica, au sanse sa fie gay sau trans daca asta isi doresc. Pentru unii de pe aici, asta e Apartheid, which is hilarious.

#632
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,472
  • Înscris: 05.08.2015

View PostAlexandru H., on 13 mai 2021 - 21:31, said:

Ii trateaza de 100 de ori mai bine decat au fost tratati evreii in tarile arabe - alea care i-au gonit.

Unii au plecat, pe altii i-au gonit, cam cum s-a-ntamplat si cu palestinienii din Israel

Una peste alta cred ca sunt mai putini evrei mizrahi [si urmasi ai lor] decat palestinieni refugiati [si urmasi ai lor]

E prea facila acuzatia de antisemitism cand lucrurile de acolo sunt mult mai complicate decat par la prima vedere

Un lucru este cert: simpatia de care s-au bucurat evreii si Israelul la fondare s-a erodat

#633
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,864
  • Înscris: 29.10.2017

View PostScorpion83, on 13 mai 2021 - 20:48, said:

Nu m-ar mira că Biden să iasă și să condamne Israelul.

N-ai sa vezi niciodata asa ceva
Biden e marioneta lor, il au in buzunar, il teleghideaza.

Si pe viitor indiferent cine ajunge pretendent la presedintia USA, isi pune tichia in cap si isi arata devotamentul fata de Israel

Edited by stalker2142, 13 May 2021 - 21:47.


#634
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,565
  • Înscris: 27.02.2018

View PostAlexandru H., on 13 mai 2021 - 21:31, said:

Ii trateaza de 100 de ori mai bine decat au fost tratati evreii in tarile arabe - alea care i-au gonit. Nu stiu, eu nu vad tabere de refugiati evrei pe la granitele Siriei, Egiptului sau Iranului, cerandu-si casele inapoi. In Israel, palestinienii fac scoala laolalta cu evreii, participa in politica, in viata economica, au sanse sa fie gay sau trans daca asta isi doresc. Pentru unii de pe aici, asta e Apartheid, which is hilarious.
Sunt de acord că israelienii îi tratează mai bine pe palestinienii lor decât mulți arabi se poartă cu evreii, însă au avut grijă să traseze niște limite tocmai acolo unde contează.

Ca  una e să se amestece cu ei la școală, la serviciu sau în societate unde lucrurile pot fi ținute sub control, și alta este mediul militar unde știm că este puterea cea mai mare, pentru că și în istorie știm că și dictaturile cele mai crunte s-au impus și menținut cu arma în mână. Deci armata e atotputernică și deasupra tuturor atunci când lucrurile se imput.

Edited by mishuletzu, 13 May 2021 - 21:44.


#635
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,714
  • Înscris: 29.12.2006

View PostScorpion83, on 13 mai 2021 - 20:43, said:

Sa vedem cate interceptoare mai are Iron dome-ul israelian la o medie de 1000 de rachete trase de Hamas zilnic.

Mă uitam în urmă cu câteva minute pe CNN şi vedeam ceva care parcă semăna doar cu filmul adolescenţei numit...Star Trek: rachetele trimise spre Israel parcă se loveau de...un "câmp energetic" şi explodau, precum dădeau klingonienii şi romulanii spre Enterprise-ul lui Jean-Luc Picard.

Vorbeam cu cineva în seara asta şi, omul zicea că aşa sunt de avansaţi israelienii de parcă ar lucra cu...


[ https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/LsCK8iqF2axWKc5eavenZ8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Edited by lupini, 13 May 2021 - 21:46.


#636
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,328
  • Înscris: 03.03.2007

View Postmishuletzu, on 13 mai 2021 - 21:42, said:

Sunt de acord că israelienii îi tratează mai bine pe palestinienii lor decât mulți arabi se poartă cu evreii, însă au avut grijă să traseze niște limite tocmai acolo unde contează.

Ca  una e să se amestece cu ei la școală, la serviciu sau în societate unde lucrurile pot fi ținute sub control, și alta este mediul militar unde știm că este puterea cea mai mare, pentru că și în istorie știm că și dictaturile cele mai crunte s-au impus și menținut cu arma în mână. Deci armata e atotputernică și deasupra tuturor atunci când lucrurile se imput.

Inseamna ca nu ai inteles ce e aia cu drepturile de a servi in armata.

Arabii au dreptul de a nu servi in armata. Asta inseamna ca nu sunt obligati sa serveasca - dar ca, in acelasi timp, au dreptul sa serveasca. Sunt arabi in armata israeliana - nu multi dar niciunul nu a fost adus acolo cu forta. Jura pe Coran, sunt egali cu colegii evrei.

Si ca sa pun aceeasi intrebare ca inainte - cumva vezi vreun evreu in armata siriana? Dar in cea iordaniana sau egipteana? Ah, dar cand e vorba sa indicam Apartheid-ul, ne uitam spre Israel si nu spre cazurile clare si evidente in care acest procedeu e folosit. Si da, e basically antisemitism, nu am nicio indoiala. Si o stiu si evreii - in 48 ar fi fost masacrati de arabi, in 67 s-ar fi intamplat la fel. Nu vor mai fi niciodata fraierii unei lumi ce le promite integrare si apoi ii masacreaza in cuptoare industriale.

#637
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,149
  • Înscris: 03.12.2005

View PostAlexandru H., on 13 mai 2021 - 21:05, said:

Dumneata realizezi ca e plin Israelul de palestinieni, da? Care au drepturi egale cu evreii (de fapt chiar mai multe - ca sunt exceptati de la serviciul militar), sunt alesi in Parlament etc.?
Si da, a fost invers - dupa al doilea razboi mondial evreii din mai toate tarile arabe au fost expulzati - din locuri in care traiau de sute de ani. Si-au gasit un camin acolo.
Uite statistici:
In Israel locuiesc 2 milioane de palestinieni. Atentie, in Israel, nu in Palestina/Gaza etc.
Sa vedem cati evrei locuiesc in:
Dar da, continua cu mizeriile astea antisemite...

draga, faptul ca in israel locuiesc 2 mil de palestinieni iar in egipt/siria/liban sunt zero evrei e un non-argument, nu are nimic deaface cu discutia de fata.
iar faptul ca palestinienii ar avea drepturi egale cu evreii in israel e o gluma buna.
e de ajus sa citesti orice raport international asupra drepturilor omului si o sa vezi ca nu e asa

si nu, daca sunt anti-zionist nu inseamna ca am ceva cu poporul evreu, ci doar cu politica lor de stat.

Edited by takillya, 13 May 2021 - 22:02.


#638
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,161
  • Înscris: 11.03.2006

View Poststalker2142, on 13 mai 2021 - 21:41, said:

N-ai sa vezi niciodata asa ceva
Biden e marioneta lor, il au in buzunar, il teleghideaza.

Si pe viitor indiferent cine ajunge pretendent la presedintia USA, isi pune tichia in cap si isi arata devotamentul fata de Israel

Ei, poate ca isi amintesc de episodul ala de pilotaj nereusit, sau de celelalte episoade cand si-au luat-o.

Edited by cumparator, 13 May 2021 - 22:03.


#639
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,414
  • Înscris: 07.02.2017
Hezbollahul a intrat în acțiune împotriva Israelului.
https://m.mediafax.r...israel-20078887
Hamas și Hezbollah, doua organizații înființate și controlate de Iran, ataca din doua direcții, Israel.Ca de obicei, musulmanii folosesc ca scut uman, civilii.Cele doua organizații islamiste acționează din mijlocul civililor.

#640
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,161
  • Înscris: 11.03.2006

View PostLex404, on 13 mai 2021 - 19:49, said:

Ai văzut Unorthodox?
Înțeleg ca nu ții cu evreii. Și așa e corect Posted Image

N-am vazut.

#641
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,328
  • Înscris: 03.03.2007

View Postmax_01, on 13 mai 2021 - 22:04, said:

Hezbollahul a intrat în acțiune împotriva Israelului.
https://m.mediafax.r...israel-20078887
Hamas și Hezbollah, doua organizații înființate și controlate de Iran, ataca din doua direcții, Israel.Ca de obicei, musulmanii folosesc ca scut uman, civilii.Cele doua organizații islamiste acționează din mijlocul civililor.

Faptul simplu ca folosesc scolile si spitalele ca sursa a rachetelor ar trebui sa-i faca pe astia "anti-zionisti" (antisemiti rusinati sa-si defineasca clar identitatea) sa bage capul in pamant de jena. Dar nu vei vedea treburi de astea - utilizarea copiilor ca scut e agreabila cand creeaza titluri senzationale gen "Israelul a ucis copii". Greata!

#642
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,708
  • Înscris: 27.06.2007

View PostAlexandru H., on 13 mai 2021 - 21:31, said:



Ii trateaza de 100 de ori mai bine decat au fost tratati evreii in tarile arabe - alea care i-au gonit. Nu stiu, eu nu vad tabere de refugiati evrei pe la granitele Siriei, Egiptului sau Iranului, cerandu-si casele inapoi. In Israel, palestinienii fac scoala laolalta cu evreii, participa in politica, in viata economica, au sanse sa fie gay sau trans daca asta isi doresc. Pentru unii de pe aici, asta e Apartheid, which is hilarious.
Ai fost acolo și ai văzut? Că eu am fost și am văzut cu totul altceva!

#643
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,328
  • Înscris: 03.03.2007
Uimeste-ma! Ce am scris gresit in postarea respectiva?

#644
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,880
  • Înscris: 06.08.2004

View Postmax_01, on 13 mai 2021 - 22:04, said:

Hezbollahul a intrat în acțiune împotriva Israelului.
https://m.mediafax.r...israel-20078887
Hamas și Hezbollah, doua organizații înființate și controlate de Iran, ataca din doua direcții, Israel.Ca de obicei, musulmanii folosesc ca scut uman, civilii.Cele doua organizații islamiste acționează din mijlocul civililor.
La ce densitate de populatie e in ghetoul ala, nici nu e de mirare ca se gasesc civili in zona.

#645
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,859
  • Înscris: 02.11.2016
Sper să nu ne afecteze și pe noi conflictul lor, îmi place să trăiesc pe timp de pace 🙂.

#646
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,161
  • Înscris: 11.03.2006

View PostWishShadow, on 13 mai 2021 - 22:28, said:

Sper să nu ne afecteze și pe noi conflictul lor, îmi place să trăiesc pe timp de pace ��.

N-are de ce sa ne afecteze prea mult. La o adica, israelienii o sa se refugieze in US, la noi o sa vina palestinienii. Multa lume vad ca ii simpatizeaza, poate construiesc si moscheea aia imensa, sa aiba un loc in care sa invete sa fabrice chestii.

#647
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,328
  • Înscris: 03.03.2007
Ce sa fabrice cand ei inca locuiesc in tabere de refugiati la 70 de ani de la primul razboi cu Israelul? :D 3 generatii succesive care asteapta sa le pice pleasca in cap...

#648
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,880
  • Înscris: 06.08.2004
Nu i-a dus capul sa se care de pe terenurile alea mai demult. Sa stea in ghetou atunci. Poate le vine mintea la cap si elibereaza pamanturile de buna voie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate