Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...
 Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...
 Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?
 Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...
 

emag face concurenta neloiala cu sellerii

* * * - - 10 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#1
marius_go

marius_go

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.02.2019
Salutare,

Tin sa informez sellerii de pe emag ca nu mai dureaza mult pana cand emag-ul va importa produsele pe care le aduc si le va vinde mai ieftin, asta daca nu au exclusivitate. De exemplu daca aduci ceasuri si le vinzi pe emag cu 500 lei (90RON comision emag), iar vanzarile cresc binisor cat sa te faca fericit, nu te bucura, emag va fi fara scrupule si va aduce fix aceleasi produse pe care le va vinde cu 300-400 RON, nu se satura co comisionul enorm platit tot de consumator, vor si profitul tau.Emag detine absolut toate detaliile despre volumele de vanzari, ca seller primesti oricum periodic statistici cu cele mai vandute game de produse. Citisem lucruri de genul asta despre amazon dar nu am crezut ca in tara asta mizeria a ajuns pana la nivelul asta. Practic emag - DANTE INTERNATIONAL S.A. mi-a furat si omorat afacerea pe produsul respectiv. Nu pot sa dau prea multe detalii despre ce produs este vorba, asta pentru ca mai am cateva produse puse la vanzare pe emag si din pacate doar pe emag le pot vinde, la cate scrupule au, daca afla imi vor inchide contul. Da, mi-e frica de ei pentru ca am bani blocati in marfa.  Sunt sigur ca si alti au patit asta, era bine daca stiam de la inceput cu cine am de-a face, nu as mai fi deschis cont in vecii vecilor !

O alta neregula pe care am observat-o este notificarea de acte aditionale pentru crestere a comisionelor dupa bunul plac, acte aditionale care se autobifeaza prin simpla curgere a timpului in cateva zile, practic ei le emit si tot ei le bifeaza ca agreate.

Un alt aspect interesenat este firma de curierat SAMEDAY, detinuta tot de Iulian Stanciu. De curand sunt asaltat cu telefoane si spam-uri de la SameDay sa schimb firma de curierat cu care lucrez de ani de zile, sa trec la  SAMEDAY. Nici asta nu mi se pare in regula, sa folosesti datele seller-ului si sa-l suni pentru a promova servicii oferite de noi firme cumpare de Iulian Stanciu, servicii pe care le presteaza alti furnizori cu care lucreaza emag-ul (firmele de curierat).

Daca mai sunt si altii care au patit asta sunt dispus sa incepem un proces class action impotriva Date International SA pentru concurenta neloiala. Dupa ce termin marfa, cu probele stranse, ii dau in judecata oricum, singur. Nu s-a intamplat odata, ci de doua ori, prima data am zis ca-s nebun, ca e o coincidenta, nu-mi venea sa cred, dar cand am patit-o si la al doilea produs m-am lamurit, ce e interesant este ca stau linistiti pana incep vanzari consistente, deci treaba e premeditata.

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,290
  • Înscris: 18.12.2007
Vezi pe cine dai in judecata, firma e Dante International SA si nu Date. Pe de alta parte, in contractul de reseller ce zice? E vreo clauza prin care eMag-ul nu are voie sa vanda acelasi produs?
Daca vrei pareri juridice, vezi ca e arie dedicata pentru asta.

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Poate nu e corect ce fac ei, dar ei isi pun taraba ca tu sa vinzi si e normal sa vada ce si cat vinzi. Iti dai seama ca nu esti singurul care vinde un produs (sa zicem Produsul X). Probabil tu ai face la fel (esti administratorul pietei si vezi ca la o taraba se vinde bine Produsul X si ai incepe si tu sa faci importuri).

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,223
  • Înscris: 09.01.2007
Capitalismul e bestial.
Daca ai putea, ai face la fel.
Da, platforma lor e ideala pentru a testa piata pe riscul tau, dupa care sa-ti preia clientela.
Diabolic de genial.

#5
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Si unde e concurenta neloială?

#6
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014

 marius_go, on 18 februarie 2019 - 15:01, said:

Salutare,

Tin sa informez sellerii de pe emag ca nu mai dureaza mult pana cand emag-ul va importa produsele pe care le aduc si le va vinde mai ieftin, asta daca nu au exclusivitate. De exemplu daca aduci ceasuri si le vinzi pe emag cu 500 lei (90RON comision emag), iar vanzarile cresc binisor cat sa te faca fericit, nu te bucura, emag va fi fara scrupule si va aduce fix aceleasi produse pe care le va vinde cu 300-400 RON, nu se satura co comisionul enorm platit tot de consumator, vor si profitul tau.Emag detine absolut toate detaliile despre volumele de vanzari, ca seller primesti oricum periodic statistici cu cele mai vandute game de produse. Citisem lucruri de genul asta despre amazon dar nu am crezut ca in tara asta mizeria a ajuns pana la nivelul asta. Practic emag - DANTE INTERNATIONAL S.A. mi-a furat si omorat afacerea pe produsul respectiv
Pai normal ca emag vede ce merge bine la vanzare si apoi isi aduce stoc propriu. Le baga la pret mai mic si va scoate in decor.  Mai umblati si voi la preturi, acceptati niste marje de profit mai mici, vedeti cum faceti cu transportul (emag are multe variante) ca altfel nu rezistati, sau rezistati cat sa subzistati, la primul hop inchideti taraba. In concluzie: trebuie sa "furati" voi de le emag unele lucruri care merg bine si cu care isi atrag clientii.

Edited by Bibulus, 18 February 2019 - 15:17.


#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 marius_go, on 18 februarie 2019 - 15:01, said:

Salutare,

Tin sa informez sellerii de pe emag ca nu mai dureaza mult pana cand emag-ul va importa produsele pe care le aduc si le va vinde mai ieftin, asta daca nu au exclusivitate. De exemplu daca aduci ceasuri si le vinzi pe emag cu 500 lei (90RON comision emag), iar vanzarile cresc binisor cat sa te faca fericit, nu te bucura, emag va fi fara scrupule si va aduce fix aceleasi produse pe care le va vinde cu 300-400 RON, nu se satura co comisionul enorm platit tot de consumator, vor si profitul tau.Emag detine absolut toate detaliile despre volumele de vanzari, ca seller primesti oricum periodic statistici cu cele mai vandute game de produse. Citisem lucruri de genul asta despre amazon dar nu am crezut ca in tara asta mizeria a ajuns pana la nivelul asta. Practic emag - DANTE INTERNATIONAL S.A. mi-a furat si omorat afacerea pe produsul respectiv. Nu pot sa dau prea multe detalii despre ce produs este vorba, asta pentru ca mai am cateva produse puse la vanzare pe emag si din pacate doar pe emag le pot vinde, la cate scrupule au, daca afla imi vor inchide contul. Da, mi-e frica de ei pentru ca am bani blocati in marfa.  Sunt sigur ca si alti au patit asta, era bine daca stiam de la inceput cu cine am de-a face, nu as mai fi deschis cont in vecii vecilor !

Nu stiu, n-am probe sa dovedesc dar mie imi pare ca Emag vinde prin firme fantoma in marketplace (prin interpusi).. tocmai produse din astea mai obscure, sau afiseaza lipsa stoc, apoi apare cate o firma de pe la Sigehtul Marmatiei care, ce sa vezi.. importa si vinde produse ultimul racnet in materie de tehnologie.

Preturile sunt, binenteles ceva mai mari.  Nu e nicio pierdere, exista berbeci care cumpara si la astfel de preturi ca nu stiu sa caute pe net, iar daca nu se vand, nicio problema, peste o saptamana Emag are din nou stoc, cu 10 lei mai ieftine.

ma intreb de ce doarme Consiliul Concurentei.

In privinta spetei descrise de initiator - cat credeti voi ca merge ulciorul la apa, pana se prind si aduc si altii? Maxim 2 luni.. timp in care veti avea maxim 20-30 de clienti.. dupa care adio afacere.  Asa e capitalismul.. ce aduc unii de la chineji, pota aduce si altii de la chineji.

Marketplace e un loc de falsa concurenta, dupa parerea mea.. Tre sa fii idiot ca retailer sa crezi ca vreun client va alege sa plateasca cu 15% mai mult + taxa de curierat adica vreo 50-200 lei in plus pe un produs, cand le aduce mai ieftin Emag si cu transport gratis in showroom.

Edited by rosix, 18 February 2019 - 15:26.


#8
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
comisionul ala e enorm. si pe langa ca le dai o tona de bani ca sa apari la ei pe site, iti mai si baga cutitul in spate daca vad ca iti merge bine :)
fa-ti propriul site, scapi de niste griji si cu timpul apar si clientii.
eu daca caut un produs intru pe price.ro, compari.ro + bag in google "nume produs pret", si deschid vreo 10 taburi, apoi aleg. fara emag ca acolo stiu ca-s cele mai mari preturi,
sunt singurul de aici care face asta? nu cred

#9
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 882
  • Înscris: 08.01.2008

 alx42, on 18 februarie 2019 - 15:23, said:

comisionul ala e enorm.
Dar e adevarat, emag percepe comision in jur de 18-20% din valoarea produselor vandute.

#10
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014

 Bibulus, on 18 februarie 2019 - 15:16, said:

Pai normal ca emag vede ce merge bine la vanzare si apoi isi aduce stoc propriu. Le baga la pret mai mic si va scoate in decor.  Mai umblati si voi la preturi, acceptati niste marje de profit mai mici, vedeti cum faceti cu transportul (emag are multe variante) ca altfel nu rezistati, sau rezistati cat sa subzistati, la primul hop inchideti taraba. In concluzie: trebuie sa "furati" voi de le emag unele lucruri care merg bine si cu care isi atrag clientii.
ce sa mai umble la preturi daca numai emagul le ia 20% ? m-as mira sa aiba si 5% profit, chiar si cu preturile alea astronomice

vorbeam cu cineva si imi enumera aia produse de pe emag la jumatate de pret gasite pe aliexpress. pai dupa ce platesti comisioane, taxe si toate cacaturile chiar esti demn apreciat ca poti sa faci profit.

pai la astia mari profitul este urias si daca vand aceleasi produse la jumatate de pret pt ca ei isi permit sa le cumpere cu tonele la xxx% discount, isi permit sa fenteze statul la taxe etc

Edited by alx42, 18 February 2019 - 15:35.


#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,669
  • Înscris: 01.12.2001

 marius_go, on 18 februarie 2019 - 15:01, said:

asta pentru ca mai am cateva produse puse la vanzare pe emag si din pacate doar pe emag le pot vinde,
De ce doar pe emag le poti vinde?

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Viața e greu dar e frumos !

Emagu face teste de piață pe banii sellerilor. Bravo Emag.

Pe mine cumpărătorul mă interesează prețul final.
Și dacă e mic e bine.

#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,660
  • Înscris: 24.09.2006
exact acelasi lucru il face si amazon, nimic nou

#14
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Eu nu inteleg unde e concurenta neloiala ?!
Ca aduce aceleasi produse - pai, problema este.... ?!
Ca baga comisioane mari la selleri - din nou, care e problema ?
Ca.... ?!

#15
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 alx42, on 18 februarie 2019 - 15:23, said:

comisionul ala e enorm. si pe langa ca le dai o tona de bani ca sa apari la ei pe site, iti mai si baga cutitul in spate daca vad ca iti merge bine Posted Image
fa-ti propriul site, scapi de niste griji si cu timpul apar si clientii.
eu daca caut un produs intru pe price.ro, compari.ro + bag in google "nume produs pret", si deschid vreo 10 taburi, apoi aleg. fara emag ca acolo stiu ca-s cele mai mari preturi,
sunt singurul de aici care face asta? nu cred

+1 de la mine, si eu procedez exact cum ai descris aici

#16
`Giovanni

`Giovanni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 22.12.2006
Foarte bine le face emag-ul. Mai scapam de bisnitari/samsari.

#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,976
  • Înscris: 30.08.2017
Emag e naspa, huo emag...dar daca sunt asa hapsini, de ce le folositi platforma?

@marius_go N-ai ce-i face, era de asteptat ca sistemul asta de tipul cumpar de pe Ali si vand pe emag sa n-aiba viata lunga. Investitie minima, promovare zero, astfel de afaceri merg cat timp esti printre primii, apoi se prind si altii plus pestii mari (gen Emag)

#18
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,886
  • Înscris: 12.01.2018
da e magul nu-i bișnițar samsar?fiindcă-i mai mare?ce idei pe unii

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate