Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

taierea cocosului

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#91
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
eu as fi zis 2/5 :)) - parca asa era la scoala, cazuri favorabile/nr total de cazuri...putin surprins ca face la scoala probabilitati, e la olimpiada banuiesc :)

#92
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019

 adisz, on 29 ianuarie 2019 - 17:49, said:

Un barbat adevarat nu taie cocosul,il expune.
Nu are cine sa te auda ...nu vezi ca o dau din pepsi in cola  ?

#93
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,260
  • Înscris: 21.06.2011

 adisz, on 29 ianuarie 2019 - 17:49, said:

Un barbat adevarat nu taie cocosul,il expune.
Bine zis!
Attached File  tumblr_mcnenxs8F11qkfwf2o1_1280.png   182.38K   15 downloads

#94
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

 silesax, on 29 ianuarie 2019 - 13:27, said:

   da, unul odată cand i am luat gâtul s a dus si a mai calcat o gaina apoi si a dat sufletul..!!  

Un alt exemplar, o gaina a fost taiat de mama mea inainte de Craciun in spatele curtii pe zapada.   Desi i-a luat capul, gaina a luat-o la fuga in jurul curtii ca nu-l puteam urmari, eram stropiti cu sange si eram lesinati aproape ca n-a mai facut mama asa ceva iar eu eram mic, doar tineam un castron pentru a colecta sange sau ce, sa nu lasam urma pe zapada.   Dupa o vreme ne-am trezit cumva si am cautat gaina, dar abia am fost capabili de ceva in acea zi.  Nu tin minte sa fi mancat din ea dar eram ingroziti multa vreme de acea scena sangeroasa.

#95
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 jimi91, on 28 ianuarie 2019 - 20:37, said:

Am ajuns azi la bunici si vrea mama sa taiem doi cocosi (avem prea multi). Acum problema e in felul urmator...mie imi e mila sa-l tai, stiu cum se face, nu-i mare inginerie, am mai vazut la bunica-miu. Mama a zis ca o il cheme pe nea Gheorghe, dar nea Gheorghe ma cam enerveaza, parca il si aud "ai flacau in curte si ma chemi pe mine la 80 de ani, ptiu drace, pe vremea mea taiam 10 cocosi cu o mana legata la spate"...mda...acum, daca eu nu vreau sa-l tai, inseamna ca nu sunt barbat ? Posted Image  Voi ce ati face in locul meu? Vreau sa arat ca sunt barbat dar fara sa tai cocosul...ce solutii sunt?
Eu nu pot manca propriile pasari. De taiat nici nu se pune problema.

Edited by Clovis, 31 January 2019 - 01:55.


#96
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Omul vorbea de cucosi nu de papagali !🤣

#97
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Aranzazu, on 30 ianuarie 2019 - 12:41, said:

   Desi i-a luat capul, gaina a luat-o la fuga in jurul curtii ca nu-l puteam urmari, eram stropiti cu sange si eram lesinati aproape ca n-a mai facut mama asa ceva iar eu eram mic, doar tineam un castron pentru a colecta sange sau ce, sa nu lasam urma pe zapada.  
Da-o incolo de treaba .Aia era gaina Klingoniana. Cum naiba sa mai alerge daca nu mai vedea ?

 pacaliciosu01, on 31 ianuarie 2019 - 01:56, said:

Omul vorbea de cucosi nu de papagali !��

Tot un fel de papagali sunt si cocosii......doar un pic mai mari si scot alt sunet.
Am si eu 2 cocosi ...un Araucana potarnichiu si un Australorp.

#98
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
aleargă.. si unii porci mai aleargă dupa ce dai foc la paie sa i parlesti.. :))

#99
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Patit si cu pasaret si cu porc fugit...diferenta este ca la pasaret este mai urat ...cum fuge fara cap si tasneste fantana arteziana

#100
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
la porc cred ca am vazut cel mai bun macelar anul trecut....il facea singur, fara bataie de cap cu 4-5 insi sa tina de porc...nu, singur...ii oferea si o moarte rapida. Dar omul e profesionist....taie 3-4 porci pe zi iarna...plm, avea programari, atat de ocupat era...si nu lua mult...parca 150 de lei sau 200 de lei, fara carne...el facea tot (injunghiere, parlit, curatat, transat), venea pregatit cu tot (arzator,masa, cutite).
Pana si bunicul a fost surprins de el si vorba aia, am taiat porci anual, le-a vazut pe toate :))...dar ca el, nimeni :)

#101
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Este un filmulet de pe la niste rromi unguri oe net ...transeaza unu porcul in cateva minute .
Acu doi ani mi-am transat porcu cu tf in fata ...singur singurel..cam 45 min...si eu nu is crescut la tara :)

#102
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

 Clovis, on 31 ianuarie 2019 - 02:00, said:

  Da-o incolo de treaba .Aia era gaina Klingoniana. Cum naiba sa mai alerge daca nu mai vedea ?

Era o gaina foarte mare de rasa Leghorn Brun, avea o forta imensa, abia a reusit mama s-o tina la sol, dar a scapat si l-a zgariat cu aripi pe picioare.

#103
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 Aranzazu, on 30 ianuarie 2019 - 12:41, said:

Un alt exemplar, o gaina a fost taiat de mama mea inainte de Craciun in spatele curtii pe zapada.   Desi i-a luat capul, gaina a luat-o la fuga in jurul curtii ca nu-l puteam urmari, eram stropiti cu sange si eram lesinati aproape ca n-a mai facut mama asa ceva iar eu eram mic, doar tineam un castron pentru a colecta sange sau ce, sa nu lasam urma pe zapada.   Dupa o vreme ne-am trezit cumva si am cautat gaina, dar abia am fost capabili de ceva in acea zi.  Nu tin minte sa fi mancat din ea dar eram ingroziti multa vreme de acea scena sangeroasa.
Pe mine m-a impresionat odata o anghila. Adus acasa in sacosa fara un pic de apa, taiat si golit de maruntaie, pus in frigider, a doua zi inca mai misca.

#104
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

 Paz, on 31 ianuarie 2019 - 21:38, said:

Pe mine m-a impresionat odata o anghila. Adus acasa in sacosa fara un pic de apa, taiat si golit de maruntaie, pus in frigider, a doua zi inca mai misca.


Sa stii ca si eu eu am vazut cand eram mica o faza din asta. Eram in curtea blocului si cineva a taiat o pasare. Dupa ce a cotcodacit din toti rarunchii,, a zburat corpul fara cap in toate partile.

#105
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Cel care a taiat pasarea a fost neindemanatic. Eu am tait odata 6 pui impreuna. Deja pe la al treilea regretam ca m-am "angajat" in chestia asta. De atunci nu mi s-a mai intamplat sa am nevoie omor chiar eu vreun animal.

#106
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Sunt multe chestii care mi-au traumatizat copilaria crescand la tara....de la pus belciug (sarma ) in nas la porc, de la castratul porcului, de la taiat puiul din curte.
Cand vine Craciunul... "prietenul GHITA" , ce l-a cumparat bunica si ma jucam cu el trebuie sa ajunga slana si carnati..are soarta lui si mai ales ca in RO se intampla cu mult zgomot si chin pentru sacrificarea unui animal
Nu mai spun ca am asistat odata la sacrificarea unui vitel cand un nenea i-a bagat un fel de cutit in frunte de a cazut instant.
Nu-mi trebuie chestii din astea ... sunt prea sensibil la asa ceva.


Daca NU-S BARBAT.....asta E....

Edited by keta, 01 February 2019 - 02:44.


#107
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ai avut sangele rece sa asisti la masacrele astea ? Eu ma refugiam in casa. :D

#108
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Si eu am stat mai mult ascuns , dar nu prea am avut cale de scapare...
Eram copil de 6-7 ani prin 76....

Edited by keta, 01 February 2019 - 02:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate