Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet
 Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?
 Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...

Dispar punctele de restaurare la ...
 

Sisteme fotovoltaice ON-GRID pentru prosumatori - program AFM

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
10916 replies to this topic

#10891
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 24.05.2022

View PostV A L I, on 03 iunie 2024 - 12:27, said:

O intrebare: se poate pune invertorul in alta parte, respectiv la 5 - 10 m de blocul de sigurante ?   Ma gandesc sa nu il pun expus pe peretele casei ci sunt acoperis, pe o teresa de la manasarda.
Sigur ca da, fara grija. La fel l-am montat si eu.

View PostV A L I, on 03 iunie 2024 - 14:17, said:

Ideea e ca cam aproape de acoperis. Sunt sanse ca un invertor sa ia foc Posted Image  !?
Sigur ca da, ca orice lucru alimentat la curent.

View PostV A L I, on 03 iunie 2024 - 14:17, said:

Si o ultima intrebare. invertorul o sa fie Huawei. In aplicatie pot sa vad doar energia care se produce sau si consumul instant ? Mai e nevoie de un contor inteligent ca cel de mai jos care sa imi zica instantant care este consumul si cat produc panourile ?
In mod normal smart meter-ul ar trebui sa fie inclus, ia legatura cu instalatorul.

#10892
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 545
  • Înscris: 04.07.2006

View PostKTF, on 03 iunie 2024 - 15:07, said:

Daca te intereseaza consumul total al casei, mai bine iti iei smart meter-ul de la Huawei si ai toata informatia in acelasi loc.

Smartmeterul este de la Huawei. Ma interseaza sa stiu in tip real cat produc panourile si cat am consumul total in casa.

Attached Files



#10893
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 24.05.2022
Pai asta iti arata. Citeste manualul?

Au postat colegii capturi de ecran, poti sa-ti faci o idee cum arata.

#10894
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,319
  • Înscris: 26.06.2009

View PostV A L I, on 03 iunie 2024 - 17:33, said:

Smartmeterul este de la Huawei. Ma interseaza sa stiu in tip real cat produc panourile si cat am consumul total in casa.
Daca verifici din contul online Huawei acolo vezi in "timp real cu delay 15 min" - deci nu e chiar in timp real. Daca te conectezi direct in invertor pe wifi atunci vezi in timp real.

#10895
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 545
  • Înscris: 04.07.2006
Mulțumesc frumos tuturor pentru sfaturi.
Sistemul inca nu este montat, am strans doar componentele momentan, urmează sa primesc panourile azi si sa fac instalarea săptămâna aceasta.

#10896
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 24.05.2022
Sper ca nu singur?!

Topicul este pentru programul AFM.

Vezi mai degraba aici:
https://forum.softpe.../page__st__8964

#10897
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 545
  • Înscris: 04.07.2006
Nu singur, o sa il instaleze o firma specializata.

#10898
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 24.05.2022
Bun asa, bafta!

La sistemul instalat saptamana trecuta la tara a trebuit sa revina echipa sa monteze si celebra cutie pentru contorul suplimentar. O imensitate. Posted Image

Am reusit sa bransez la tabloul general si restul casei care era pe monofazic, am finalizat si tabloul, ar mai trebui sa inlocuiesc disjunctorul ABB cu unul de 25A dar nu aveau acum pe stoc Schrack.

Trebuie sa gasesc pe cineva care sa "toaleteze" nucul ce face umbra dimineata pe panourile de pe sud. Poza e facuta ieri la ora 12.

Attached Files



#10899
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,390
  • Înscris: 17.01.2012

View Postlexraz, on 30 mai 2024 - 06:48, said:

Asa arata oferta, nu stiu daca mai e de actualitate.

mie-mi dă cu virgulă un detaliu tehnic
un panou are 2,42 mp
14 panouri înseamnă 34 mp
oferta zice că e nevoie de doar 28 mp...

scuze, acu văzui că sunt și mai mici... :(

Edited by gushpi, 04 June 2024 - 12:44.


#10900
oxbridge

oxbridge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 22.10.2011
Niște statistici noi

În cadrul Programului privind instalarea sistemelor de panouri fotovoltaice pentru producerea de energie electricã, cunoscut drept Casa Verde Fotovoltaice, Administrația Fondului pentru Mediu decontase, până la finele lunii trecute, 35.827 de sisteme în valoare de 714 milioane lei pentru sesiunile 2019-2021, iar pentru sesiunea 2023, au fost decontate 642 sisteme în valoare de 12.820.000 lei.

Citește mai mult la: https://www.profit.r...naliza-21626336

#10901
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,201
  • Înscris: 16.02.2008
https://www.profit.r...uitori-21643859

Era de asteptat sa se ajunga la asa ceva avand in vedere faptul ca tot acest sistem electoral de pomana prin AFM nu a fost gandit inginereste. Abia acum si-au dat seama si politrucii ca seara si noaptea daca nu ai stocare, nu ai energie pentru consum. Mintea vine greu la romani....

#10902
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 17.01.2014
in acel articol e un amalgam de cifre/puteri pe care autorul nu pare a le intelege !

mai intai se afirma: "...care dețin sau vor să dețină sisteme de panouri fotovoltaice cu puteri instalate între 10,8 kW și 400 kW, vor fi obligați să-și monteze și instalații de stocare a energiei electrice regenerabile produse" ... si mai tarziu: "Instalațiile de stocare ale prosumatorilor vor trebui să aibă fiecare putere de cel puțin 30% din puterea instalată a unităților de producție cu care sunt asociate, pentru puteri ale acestora din urmă cuprinse între 3 și 200 kW, și de cel puțin 50%, pentru puteri ale unităților de producție cuprinse între 200 și 400 kW"

pai ori e de la 10,8 kW ori e de la 3 kW ?!?!
si e stocata putere sau energie  !?!Posted image))

mai departe: "prosumatorii existenți au ca termen de respectare a obligației de montare a instalațiilor de stocare data de 31 decembrie 2027, iar operatorii de distribuție au obligația actualizării certificatelor de racordare ale acestora. Celor care nu își vor îndeplini obligația până la termenul menționat li se vor modifica certificatele de racordare, de către operatorii de distribuție, în sensul stabilirii valorii puterii aprobate pentru a fi evacuată în rețea la valoarea de 3 kW, indiferent de puterile instalate ale capacităților de producere a energiei electrice ale prosumatorilor respectivi"

lege cu aplicare retroactiva... este aplicabila/constitutionala?!? Automobilele de la non-euro pana la euro 5 nu le pot scoate de pe strazi...

Se pune invertor offgrid cu baterie lifepo4? Este clar o instalatie de stocare! Dar un UPS?!?
...cum astfel de achipamente nu au nevoie de autorizare din partea distribuitorului, cum o sa stabileasca distribuitorul ca prosumatorul si-a montat stocare?

iar asta e cireasa de pe tort: "Prosumatorii cu o putere instalată de până la 400 Kv/loc de producție sunt scutiți prin lege de la plata dezechilibrelor"... hai cu inalta tensiune, ca ne scade tensiunea arteriala Posted image)))

autorul mai trebuia sa se prezinte ca "expert in energie" si aveam circul absolut complet.

halal...

Edited by stoianalin, 26 June 2024 - 16:51.


#10903
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 15.07.2007
Ce mișto!
Înseamnă că se vor grăbi cu un program subvenționat pentru baterii!!! Posted Image

#10904
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 12.11.2003
Salutare,

Sunt proaspat posesor de sistem fotovoltaic prin AFM2023 si vin cu o intrebare catre cei care au deja si sunt prosumatori.
Este vreun avantaj sa ai acelasi furnizor pentru gaz si curent electric? Se compenseaza ceva din factura de la gaz cu energia injectata in retea sau este vreun furnizor care face acest lucru?

Imi cer scuze daca s-a mai pus intrebarea aceasta sau daca s-a mai dat aceasta informatie. Este un topic lung.

Va multumesc,

#10905
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 09.01.2008
Da, e lege care reglementeaza compensarea asta. Vezi pe site-ul furnizorului tau.

#10906
florianu

florianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 03.08.2017

View Postcamsonat, on 27 iunie 2024 - 07:42, said:

Da, e lege care reglementeaza compensarea asta. Vezi pe site-ul furnizorului tau.

Nu si la PPC...

"Buna ziua,
Va informam faptul ca, se efectueaza compensare doar pentru energia electrica, deoarece de asemenea, energie  produceti cu instalatia de panouri fotovoltaice.
Va multumim,
Echipa PCC"


#10907
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,168
  • Înscris: 28.02.2006
Nu cred ca e cineva care compenseaza gazul cu energia livrata.

#10908
oxbridge

oxbridge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 22.10.2011
Greșit. Nova îmi compensează facturile de curent și de gaz de peste un an, după ce am devenit prosumator. Și mai sunt și alți furnizori care compensează.

View PostMirceaDWC, on 27 iunie 2024 - 13:12, said:

Nu cred ca e cineva care compenseaza gazul cu energia livrata.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate