Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...
 Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...
 La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...
 MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...
 

Recomandări mașini de spălat rufe (2018+)

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
3952 replies to this topic

#2377
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,849
  • Înscris: 21.08.2008
Sarea de lămâie este agentul principal de dezincrustare, se găsește și e ieftin.
Problema e că apa rămâne dura și acel filtru elimina carbonatul de calciu.

Daca as pune un astfel de filtru la intrarea in casa (cu pulbere ca la CT sau cu cristale), e vreo problema in utilizarea apei eventual si pentru mancare?

Edited by danghetau, 16 August 2022 - 12:49.


#2378
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,553
  • Înscris: 13.01.2011
Eu am făcut o derivație, din tronsonul principal de apă rece, prin derivație, apa care trece prin filtrul cu cristale de fosfați, ajunge în mașină.

Nu, apa care trece prin filtrul cu fosfați nu este potabilă.

#2379
lucky81kta

lucky81kta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.04.2009

View Postcrisstonne, on 16 august 2022 - 01:10, said:

Uau, dar ești grăbit, nu glumă!
Deja s-au făcut vre-o două săptămâni de când caut să cumpăr o mașină de spălat rufe. Am pierdut destul de mult timp, am terminat chiar și concediul Posted Image Posted Image Posted Image.
Plus de asta am mai scăpat de o grijă.

View Postcrisstonne, on 16 august 2022 - 01:10, said:

Are și abur.
8.5 kg.
Bun agregatul, bun prețul.
Pe hârtie arată bine, sper să fie așa si atunci când o s-o pun la treabă.

View PostMMike, on 16 august 2022 - 10:32, said:

Exact.
Graba cam strica treaba....
Să sperăm că nu o să fie așa Posted Image Posted Image Posted Image .

#2380
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,849
  • Înscris: 21.08.2008

View Postcrisstonne, on 16 august 2022 - 14:45, said:

Eu am făcut o derivație, din tronsonul principal de apă rece, prin derivație, apa care trece prin filtrul cu cristale de fosfați, ajunge în mașină.

Nu, apa care trece prin filtrul cu fosfați nu este potabilă.
Am robinet colt dedicat pentru alimentarea MSR, pot pune orice acolo special pentru ea.
E mai bun filtrul ingust cu polifosfat pulbere (inlocuiesc lunar pentru CT) sau filtrul mai larg cu cristale?

Astea https://altex.ro/fil...APOWER/#reviews sunt ok sau nu? Fara chimie nu vad cum ar disparea calcarul...

Edited by danghetau, 16 August 2022 - 18:27.


#2381
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,553
  • Înscris: 13.01.2011
Colegul, eu nu recomand niciodată ,,uleiul de șarpe ", recomand doar ce știu, sau doar ce testez eu.

Pune ce îți spun eu, o să dormi liniștit, o să fii satisfăcut, și totul la un preț modic.

Attached Files



#2382
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,849
  • Înscris: 21.08.2008
Voi pune doar ca... pulbere sau cristale? La CT unde am pulbere schimb lunar (si sa fie vreo 10 ani) iar la alta CT am folosit cristale (de fapt am pus dar nu au prea disparut). Cum iti dai seama cand e vremea sa schimbi aceste cristale?

#2383
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,553
  • Înscris: 13.01.2011
Cinci ani este garantat efectul, cu un plin de cristale.
Ale mele au mai mult, dar deja trebuie să cumpăr o rezervă, că au cam dispărut.

#2384
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,849
  • Înscris: 21.08.2008
Băgăm în curând niste Jvarovsche din astea.

#2385
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,553
  • Înscris: 13.01.2011
:D  💎

#2386
Eiji

Eiji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.03.2014
Salut,

Vreau sa cumpar o masina de spalat.

1. Am citit recenzii negative despre cele cu uscator. Are cineva experienta cu ele?
Nu ma intereseaza ca usuca mai putin decat spala.

2. Am auzit chestii pozitive despre tehnologia Direct Drive de la LG.

3. Nu stiu la ce altceva ar trebui sa ma uit.

#2387
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016
Eletrolux cu uscator
https://altex.ro/mas...d/MSFEW7WO448W/
Mi se pare ca are cineva de pe forum modelul si e multumit.
AEG msr
https://altex.ro/mas...pd/MSFL7FNE48S/
Ambele made in Italy. 5 ani garantie, a se verifica pe siteu producatorului.


#2388
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006

 danghetau, on 16 august 2022 - 12:39, said:

Sarea de lămâie este agentul principal de dezincrustare, se găsește și e ieftin.
Problema e că apa rămâne dura și acel filtru elimina carbonatul de calciu.

Daca as pune un astfel de filtru la intrarea in casa (cu pulbere ca la CT sau cu cristale), e vreo problema in utilizarea apei eventual si pentru mancare?
Poti "inmuia" apa si cu vreo 2 linguri de bicarbonat de sodiu puse la un loc cu detergentul.
La 6 luni poti face o detartrare a masinii de spalat, folosind vreo 10-12 linguri cu sare de lamaie la o spalare fara rufe, setezi temperatura la 60 de grade.

#2389
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,849
  • Înscris: 21.08.2008
Da, se poate folosi chiar sare sau orice agent dar intr-un ciclu de spalare masina trage de mai multe ori apa... sa stai sa adaugi inainte de fiecare e cam aiurea. Voi monta inainte un filtru de dedurizare, e musai ca la ce apa dura e...
Culmea e ca o aductiune de apa din munte (de la care oamenii iau apa in trecere) are tot 4 patratele colorate in mov, ca aia din oras. Crezi ca daca vine direct din minte e mai buna, poate mai putin tratata dar CaCo3 e prezent la cote inalte, pacat, asta e natura.

PS: azi imi ajunge si uscatorul Candy de 10Kg cu tehnologia pompa de caldura, wi-fi. Pana acum masina merge brici, te anunta pe telefon cand e gata, cat consuma, cat mai dureaza programul.

Edited by danghetau, 19 August 2022 - 14:34.


#2390
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 10.03.2020
La whirlpool după 40 de cicluri de spălare, mașina te anunță că trebuie să o decalcefiezi.... O chestie foarte utilă, astfel îți aduce aminte regulat că trebuie să o cureți... De obicei toate electrocasnicele le curăț cu soluții de la DM (marcă proprie) care sunt foarte bune și foarte ieftine

La whirlpool după 40 de cicluri de spălare, mașina te anunță că trebuie să o decalcefiezi.... O chestie foarte utilă, astfel îți aduce aminte regulat că trebuie să o cureți... De obicei toate electrocasnicele le curăț cu soluții de la DM (marcă proprie) care sunt foarte bune și foarte ieftine

Cam așa arată ambalajul, numai că este mai mare și are o msr pe el... Ăsta căruia i-am făcut poză este pt espressor și costă doar 2ron ambele plicuri

Attached Files



#2391
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,849
  • Înscris: 21.08.2008
Mi-a sosit si uscatorul, saptamana viitoare montez filtrul dedurizator apoi suportul de sustinere al uscatorului pus peste MSR si gata.

#2392
lucky81kta

lucky81kta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.04.2009
Salutare
Azi am fost să iau mașina de spălat de la depozitul firmei de curierat. M-au sunat de dimineață dar, cum eram la serviciu, i-am rugat să lase coletul la depozit.
Am avut ghinion. Mașina avea o îndoitură pe una din laterale, în partea de jos, și am refuzat primirea.
Plus de asta pe factura emisă de evomag apare serviciul de deschidere colet la livrare (pe care l-am plătit) dar cei de la fan courier nu m-au lăsat să deschid ambalajul pe motiv că pe awb nu apare acest lucru.
Nu mai zic de faptul că fan courier-ul s-a mișcat ca mortul.

Attached Files


Edited by lucky81kta, 19 August 2022 - 17:02.


#2393
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,553
  • Înscris: 13.01.2011
Eu ca să nu o primesc îndoită, am preferat să o iau eu și cu fratele meu, am mers cu o dubă, am luat mașina s. din magazin fizic.

 Eiji, on 19 august 2022 - 08:57, said:

1. Am citit recenzii negative despre cele cu uscator. Are cineva experienta cu ele?

Are fratele meu, îl mai întreb periodic, cum este, el zice că bine, acum, alte detalii nu am, nu știu cu lux de amănunte, cît durează uscatul, cîtă apă extrage, etc.
Tot L.G.

Edited by crisstonne, 19 August 2022 - 20:19.


#2394
lucky81kta

lucky81kta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.04.2009
Data viitoare o să mă duc e să o iau. Nu o mai las pe mâna curierilor. Bucureștiul nu e departe de Ploiești.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

9 user(s) are reading this topic

1 members, 8 guests, 0 anonymous users

maccip

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate