Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 

De ce creștinul nu este vegan ?

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
237 replies to this topic

#91
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,100
  • Înscris: 24.11.2016

View Postheart_of_ice, on 09 septembrie 2018 - 14:00, said:



Auzi, apostatule, de la ebioniți la conciliul de la Niceea era un talmeș-balmeș, creștinismul era împrăștiat pe toată suprafața imperiului și nu numai, iar doctrinele difereau de la o biserică la alta, de la o grupare la alta! Abia după conciliul respectiv, s-a coalizat creștinismul paulian, deci putem vorbi de sute de ani, inteligentule care ești tu! :)
Nu se intelege clar ce nedumerire ai. Primele grupari crestine sunt de dinainte ca Pavel sa-si scrie epistolele. Asa ca la care "primii crestini" te referi ? Ce spui tu cu sectele respective si invatatura lor se intinde pe cateva secole. Si nu sunt primii crestini deci. Stilul difuz de exprimare lasa sa se inteleaga ca intre primele grupari de crestini si Pavel sau invers, intre Pavel si primii crestini sunt secole, ceea ce este evident o gogoașa. Oricum ai lua-o.

#92
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostXlander, on 09 septembrie 2018 - 14:10, said:


1. Nu se intelege clar ce nedumerire ai. Primele grupari crestine sunt de dinainte ca Pavel sa-si scrie epistolele. Asa ca la care "primii crestini" te referi ?

2. Ce spui tu cu sectele respective si invatatura lor se intinde pe cateva secole. Si nu sunt primii crestini deci.

3. Stilul difuz de exprimare lasa sa se inteleaga ca intre primele grupari de crestini si Pavel sau invers, intre Pavel si primii crestini sunt secole, ceea ce este evident o gogoașa. Oricum ai lua-o.

1. La ebioniți și nazarineni!

2. Nu înțeleg la cine te referi prin: "sectele respective", la ebioniți și nazarineni, sau la alții?!

3. Eu nu mă refeream la Pavel și scrierile lui, ci la "creștinătatea din imperiu", fragmentată în mii de părții, care nu aveau o doctrină comună, ci era un talmeș-balmeș de credințe, VT, evanghelii, scrierile lui Pavel, gnosticism, filosofii de tot felul, etc.! Creștinii după Pavel erau puțini (mă refer la cei care înțelegeau doctrina lui), majoritatea sectelor nu aveau o doctrină comună, abia la Niceea, în 325 s-au coalizat cu toții împotriva "ereticilor", ariani, evrei, etc.!!

#93
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View Postheart_of_ice, on 09 septembrie 2018 - 13:19, said:



Diferențele doctrinale dintre primii creștini și creștinismul Paulian sunt de la cer la pământ, nu te supăra!

... și să nu-mi spui că primii creștini erau eretici, că nu te cred! :)

Bineînțeles că erau. Față de doctrina de mai târziu...

#94
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,423
  • Înscris: 10.09.2008
Într-adevăr, față de doctrina de mai târziu, numitî convențional ”paulină”. Pavel era tot evreu și în principiu ”ebionit”. În ce privește cristologia, Pavel susține adopționismul, înfierat mai târziu de biserică ca erezie a ebioniților. Singura divergență cu ebioniții (biserica evreiască din Ierusalim condusă de Iacov, fratele lui Isus) a fost cu privire la Lege, dacă să fie impusă și Neamurilor sau nu, și s-a manifestat cu adevărat cel mai probabil după moartea lui Pavel.

Edited by logic1, 09 September 2018 - 14:44.


#95
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postsubjective, on 09 septembrie 2018 - 14:29, said:



Bineînțeles că erau. Față de doctrina de mai târziu...

:)

#96
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View Postheart_of_ice, on 09 septembrie 2018 - 14:47, said:

:)

Nu pot sa cred!! Ești preten cu mossel!? :lol:
Ce mai face? :)

#97
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,100
  • Înscris: 24.11.2016

View Postheart_of_ice, on 09 septembrie 2018 - 13:19, said:

Diferențele doctrinale dintre primii creștini și creștinismul Paulian sunt de la cer la pământ, nu te supăra!
... și să nu-mi spui că primii creștini erau eretici, că nu te cred! :)

View Postheart_of_ice, on 09 septembrie 2018 - 13:27, said:

1. Ebioniții vs. Creștinii Paulini!
2. Sute de ani!
3. Aștept!

View Postheart_of_ice, on 09 septembrie 2018 - 14:25, said:

1. La ebioniți și nazarineni!
2. Nu înțeleg la cine te referi prin: "sectele respective", la ebioniți și nazarineni, sau la alții?!
3. Eu nu mă refeream la Pavel și scrierile lui, ci la "creștinătatea din imperiu", fragmentată în mii de părții, care nu aveau o doctrină comună, ci era un talmeș-balmeș de credințe, VT, evanghelii, scrierile lui Pavel, gnosticism, filosofii de tot felul, etc.! Creștinii după Pavel erau puțini (mă refer la cei care înțelegeau doctrina lui), majoritatea sectelor nu aveau o doctrină comună, abia la Niceea, în 325 s-au coalizat cu toții împotriva "ereticilor", ariani, evrei, etc.!!
Ai inceput cu primii crestini. Daca pe parcursul a trei mesaje si juma de ora uiti de unde ai plecat, e de bine.

Deci primii crestini sunt de dinainte de Pavel. Pe masura ce Biserica devenea o realitate, prin asta intelegand un corp comun de credinciosi dintre neamuri si evrei, trupul lui Hristos pe pamant, atunci si Ap. Pavel a inceput sa primesca revelatii si mesaje care priveau acest trup sau Biserica. Progresiv. A fost un proces progresiv, asa cum nu toti apostolii au primit revelatii si nu toti la fel. Este de fapt rolul epistolelor, de a comunica si explica aceste revelatii. Si pentru primii crestini a fost un proces progresiv de trecere de la un nivel al cunoasterii si doctrinar la un alt nivel, superior. Asta e rolul epistolelor, nu ? Asa ca poti spune intr-un fel ca primii crestini au trecut de la un nivel al cunoasterii la altul, dar nu ca erau eretici. Eretici erau cei care au deformat sensul epistolelor, rastalmacindu-l. Ca si azi.

#98
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postsubjective, on 09 septembrie 2018 - 14:55, said:



Nu pot sa cred!! Ești preten cu mossel!? :lol:
Ce mai face? :)

Nu știu cum am devenit prieten cu @mossel, asta era de prin perioada când mi-am deschis contul respectiv, cu mulți ani în urmă... și nu știu cine este! :)

#99
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View Postheart_of_ice, on 09 septembrie 2018 - 15:46, said:



Nu știu cum am devenit prieten cu @mossel, asta era de prin perioada când mi-am deschis contul respectiv, cu mulți ani în urmă... și nu știu cine este! :)

Mossel era o figură! :)

#100
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostXlander, on 09 septembrie 2018 - 15:22, said:




Ai inceput cu primii crestini. Daca pe parcursul a trei mesaje si juma de ora uiti de unde ai plecat, e de bine.

Deci primii crestini sunt de dinainte de Pavel. Pe masura ce Biserica devenea o realitate, prin asta intelegand un corp comun de credinciosi dintre neamuri si evrei, trupul lui Hristos pe pamant, atunci si Ap. Pavel a inceput sa primesca revelatii si mesaje care priveau acest trup sau Biserica. Progresiv. A fost un proces progresiv, asa cum nu toti apostolii au primit revelatii si nu toti la fel. Este de fapt rolul epistolelor, de a comunica si explica aceste revelatii. Si pentru primii crestini a fost un proces progresiv de trecere de la un nivel al cunoasterii si doctrinar la un alt nivel, superior. Asta e rolul epistolelor, nu ? Asa ca poti spune intr-un fel ca primii crestini au trecut de la un nivel al cunoasterii la altul, dar nu ca erau eretici. Eretici erau cei care au deformat sensul epistolelor, rastalmacindu-l. Ca si azi.

Eu nu am uitat de unde am plecat! Ideea era că primii creștini nu mâncau carne, erau vegetarieni! De asta spuneam că este diferență de la cer la pământ între ce credeau primii creștini/ebioniții/adevărații creștini și ceea ce cred apostații/ereticii/rătăciții/zăpăciții din prezent! Dar așa îți place ție să arunci cu noroi, să minți, să dezinformezi, să răstălmăcești, să creezi diversiuni ieftine, etc., ca să poți să-ți pregătești terenul pentru manipularea fraierilor, halal ție!
Restul mesajului tău e apă de ploaie, nu merită efortul de a răspunde! Eu ți-am scris punctual, la subiect! Dacă vrei să continuăm, conformează-te, că altfel riști să cazi în derizoriu, și să te faci de râsul softpediei!

#101
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View Postheart_of_ice, on 09 septembrie 2018 - 15:57, said:



Eu nu am uitat de unde am plecat! Ideea era că primii creștini nu mâncau carne, erau vegetarieni! De asta spuneam că este diferență de la cer la pământ între ce credeau primii creștini/ebioniții/adevărații creștini și ceea ce cred apostații/ereticii/rătăciții/zăpăciții din prezent! Dar așa îți place ție să arunci cu noroi, să minți, să dezinformezi, să răstălmăcești, să creezi diversiuni ieftine, etc., ca să poți să-ți pregătești terenul pentru manipularea fraierilor, halal ție!
Restul mesajului tău e apă de ploaie, nu merită efortul de a răspunde! Eu ți-am scris punctual, la subiect! Dacă vrei să continuăm, conformează-te, că altfel riști să cazi în derizoriu, și să te faci de râsul softpediei!

Dar de ce crezi că primii creștini erau și cei adevărați?

#102
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,100
  • Înscris: 24.11.2016

View Postheart_of_ice, on 09 septembrie 2018 - 15:57, said:



Eu nu am uitat de unde am plecat! Ideea era că primii creștini nu mâncau carne, erau vegetarieni! De asta spuneam că este diferență de la cer la pământ între ce credeau primii creștini/ebioniții/adevărații creștini și ceea ce cred apostații/ereticii/rătăciții/zăpăciții din prezent! Dar așa îți place ție să arunci cu noroi, să minți, să dezinformezi, să răstălmăcești, să creezi diversiuni ieftine, etc., ca să poți să-ți pregătești terenul pentru manipularea fraierilor, halal ție!
Restul mesajului tău e apă de ploaie, nu merită efortul de a răspunde! Eu ți-am scris punctual, la subiect! Dacă vrei să continuăm, conformează-te, că altfel riști să cazi în derizoriu, și să te faci de râsul softpediei!
Aaaaaa, deci tu zici ca primii crestini erau vegetarieni si nu omnivori ? Asta te roade pe tine ? Si de asta omnivorii sunt eretici sau cum ? Doar la asta te referi tu, la dieta ?!!

Edited by Xlander, 09 September 2018 - 16:14.


#103
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,423
  • Înscris: 10.09.2008

View Postsubjective, on 09 septembrie 2018 - 16:04, said:

Dar de ce crezi că primii creștini erau și cei adevărați?

Asta este o întrebare de nota zece. Posibil că au devenit mai adevărați după Pavel, prin revelație progresivă. Dar noi nu avem decât scrierile NT, conținînd această revelație progresivă. Deci orice teologie ulterioară (diferită), trebuie judecată tot după NT. Ceea ce justifică orice discuție de aici, exact așa cum au fost justificate conciliile facțiunilor bisericii în primele cinci secole.

#104
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postsubjective, on 09 septembrie 2018 - 16:04, said:



Dar de ce crezi că primii creștini erau și cei adevărați?

Pentru că ei sunt continuatorii adevărați ai lui Isus Cristos (Mashiah)! Isus a fost cu ei, i-a învățat, i-a educat, i-a încurajat, i-a învățat adevărul, cum să fie oamenii ăia eretici, apostați, etc., pentru că nu au crezut interpretările deocheate ale zăpăciților de secol III, IV?!

Edited by heart_of_ice, 09 September 2018 - 16:30.


#105
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View Postlogic1, on 09 septembrie 2018 - 16:22, said:



Asta este o Ă®ntrebare de nota zece. Posibil că au devenit mai adevărați după Pavel, prin revelație progresivă. Dar noi nu avem decât scrierile NT, conținĂ®nd această revelație progresivă. Deci orice teologie ulterioară (diferită), trebuie judecată tot după NT. Ceea ce justifică orice discuție de aici, exact așa cum au fost justificate conciliile facțiunilor bisericii Ă®n primele cinci secole.

Înseamnă că ne mișcăm pe nisipuri moi și adanci, fiindcă textele NT sunt adanc impregnate de adaugiri și taieri. Mă întreb oare câte minți au contribuit până la urmă la textul contemporan și câtă onestitate e cuprinsă în acest demers lung de  secole.
Și cred cu tărie că Iisus poate fi apropiat, cunoscut și impregnat in conștiința noastră independent de aceste texte, mai mult, chiar fără a le cunoaște deloc, fiindcă dacă există, El există în fiecare dintre noi. Trebuie doar să îl scoatem la lumină.

View Postheart_of_ice, on 09 septembrie 2018 - 16:29, said:



Pentru că ei sunt continuatorii adevărați ai lui Isus Cristos (Mashiah)! Isus a fost cu ei, i-a învățat, i-a educat, i-a încurajat, i-a învățat adevărul, cum să fie oamenii ăia eretici, apostați, etc., pentru că nu au crezut interpretările deocheate ale zăpăciților de secol III, IV?!

Pai cu Pavel a fost? Pavel nu l-a cunoscut personal. A auzit si el de la altii...

Edited by subjective, 09 September 2018 - 16:30.


#106
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,423
  • Înscris: 10.09.2008
Așa cum am zis, coruperea textului din partea bisericii, din motive apologetice pentru a lupta mai ușor cu ”ereticii”, nu ne impiedică să refacem ”big picture”.
Dacă Dumnezeu este responsabil de text, atunci este și de aceste modificări și este cum spune Pavel - ”Fiindcă trebuie să fie şi erezii printre voi, ca să fie arătaţi printre voi cei aprobaţi” (1 Cor. 11:19, BTF).

#107
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postsubjective, on 09 septembrie 2018 - 16:32, said:



1. Înseamnă că ne mișcăm pe nisipuri moi și adanci, fiindcă textele NT sunt adanc impregnate de adaugiri și taieri. Mă întreb oare câte minți au contribuit până la urmă la textul contemporan și câtă onestitate e cuprinsă în acest demers lung de  secole.
Și cred cu tărie că Iisus poate fi apropiat, cunoscut și impregnat in conștiința noastră independent de aceste texte, mai mult, chiar fără a le cunoaște deloc, fiindcă dacă există, El există în fiecare dintre noi. Trebuie doar să îl scoatem la lumină.



2. Pai cu Pavel a fost? Pavel nu l-a cunoscut personal. A auzit si el de la altii...

1. Dar despre VT ce părere ai, a fost el adânc impregnat de adăugiri și tăieri?!

2. În cazul lui Pavel sunt două posibilități, ori a mințit în legătură cu revelația (lui Isus), ori a spus adevărul!
Dacă a mințit, asta îi descalifică scrisorile, dacă nu, înseamnă că este vorba despre o revelație progresivă (cu sau fără adăugirile și omisiunile NT)!

#108
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View Postheart_of_ice, on 09 septembrie 2018 - 17:04, said:



1. Dar despre VT ce părere ai, a fost el adânc impregnat de adăugiri și tăieri?!

2. În cazul lui Pavel sunt două posibilități, ori a mințit în legătură cu revelația (lui Isus), ori a spus adevărul!
Dacă a mințit, asta îi descalifică scrisorile, dacă nu, înseamnă că este vorba despre o revelație progresivă (cu sau fără adăugirile și omisiunile NT)!

Habar n-am. :)

Corect!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate