Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...
 

calculatorul scoate un zgomot ciudat si se reseteaza

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
38 răspunsuri în acest subiect

#19
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.155
  • Înscris: 01.07.2005
al meu a cresuc tla 61 grade
am verificat priza, acumularea, molex-ul, totul pare ok
acum sa vedem daca se mai reseteaza
p.s mai astept idei

#20
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.135
  • Înscris: 22.05.2005
Temperatura este cam mare, posibil ca in full load sa creasca mai mult si sa atinga pragul limita
Verifica coolerul de la procesor vezi daca se roteste normal, pune mana pe radiator ,vezi daca poti tine mana pe el, daca este caldut si nu "arde" e bine.

#21
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 524
  • Înscris: 04.12.2005
Cel mai bine ar fii sa i faci o "curatenie generala", Curatindu-l scapi de povestea cu incalzirea din cauza prafului.De obicei atunci cind scoate un zgomot ciudat si de blocheaza, este defect hdd .Dar reset .....

#22
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.155
  • Înscris: 01.07.2005
radiatorul presupun ca sunt fiarele alea iesite din placa de baza, langa cooler
daca e ala, e rece

nu stiu ce a fost cu temperatura aia, pentru ca pana acum niciodata nu a sarut de 50 grade

#23
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.155
  • Înscris: 01.07.2005
iar s-a resetat, nu stiu ce sa mai fac, innebunesc  :cursing:  :cursing:  :cursing:  :cursing:  :cursing:

#24
Big_Ben

Big_Ben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 179
  • Înscris: 01.07.2005
Pai ai putea imediat ce se reseteaza sa intrii in Bios sa vezi cat e temperatura proc-ului.Daca e enorma ~80 de grade,ar merge un curatat de cooler care presupun ca iti e imbacsit cu praf(ma refer la cooler-ul de pe procesor si nu numai).Sursa sigur e ok?Ai posibilitatea sa iei o sursa imprumut,sau sa o testezi la cineva pe a ta?

#25
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 3.917
  • Înscris: 24.10.2004
probabil ca Neo are drepate, in full load.

#26
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.155
  • Înscris: 01.07.2005
la aproximativ 30-45 secunde dupa restart m-am uitat in everest la temperaturi si au fost 40-50grade
sa vad daca pot sa fac rost de o sursa

#27
Logitech

Logitech

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 240
  • Înscris: 11.09.2004
si mie mi se reseta dar nu facea un zgomot prea ciudat ca era silentzios hdd-ul dar oricum problema era ca procesorul si memoria nu erau la aceasi fregventza si mi se reseta des, verifica in bios mi se pare daca sunt la acceasi mai ales daca ai procesor mai vechi si memorie noua


si mie mi se reseta dar nu facea un zgomot prea ciudat ca era silentzios hdd-ul dar oricum problema era ca procesorul si memoria nu erau la aceasi fregventza si mi se reseta des, verifica in bios mi se pare daca sunt la acceasi mai ales daca ai procesor mai vechi si memorie noua

#28
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.135
  • Înscris: 22.05.2005
Temperatura este mare totusi!  Verifica cum ti-am spus coolerul, curatal de praf cu o pensula sau un compresor, dai un reset de bios, dupa care treci la sursa de alimentare daca face la fel.

#29
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.155
  • Înscris: 01.07.2005
mi s-a resetat azi noapte, cand nu avea de unde sa fie full load, fiindca era doar pe odc si ym, deci trebuie sa fie altceva

@Logitech cum sa vad daca sunt la aceeasi frecventa sau nu? in bios pot doar sa setez eu frecventa memoriei, de procesor nu zice nimic. oricum prima memorie de 256 e la aceeasi frecventa cu asta de 512 pe care am pus-o acum 1 luna ( 400mhz ).

o sa curat coolerul si sa vad ce fac cu sursa

cum sa dau reset de bios?

#30
nebunu

nebunu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 97
  • Înscris: 19.01.2006
Ar fi bine daca ai putea sa reinstalezi windowsul curat sa vezi daca se mai restarteaza, dar poate sa-ti ia erori la instalarea windowsului. Sfatul meu este sa incerci cu un alt hard disk sa vezi daca face figuri sau sa pui un cooler din CU pe procesor cu ventilator puternic pe el. Eu am avut un athlon xp 2100+ palomino si aveam un cooler prost de aluminiu care nu prelua bine caldura procesorului si se restarta pc-ul cand incercam sa joc ceva. Acum cu coolerul din CU nu am nici un fel de probleme.

#31
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4.532
  • Înscris: 26.11.2001
salveaza ce ai pe HDD ca sa nu plingi dupa aia:)
Vezi marca si modelul exact si mergi la producator...da jos softul lui si treci la treaba...vezi ce rezultat da la sfarsit!
Inclusiv dupa ce testezi faci un zerofill si iar testezi...dupa care treci la partitionat si formatat...bagi XPul pe curat etc...
dca la teste si zerofill totul e ok....dar la instalare se blocheaza restarteaza... verifica cu atentie radiatorul la procesor memoriile etc
In momentul cind faci testele si zero fill la Hdd e bine sa fie liniste in camera...astfel vei auzi sunetul constant de HDDin miscare si daca apar probleme...va schimba destul de sesizabiul acel zumzet!

#32
csman

csman

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 411
  • Înscris: 12.04.2005

 sandossu, on Feb 28 2006, 15:53, said:

o sa dau un test in dos sa vedem


vezi ca poate sa fie si de la divere ... eu aseara am avut problema asta cu un driver SCSI ptr unitatea virtula

#33
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.155
  • Înscris: 01.07.2005

 nebunu, on Mar 2 2006, 14:10, said:

Ar fi bine daca ai putea sa reinstalezi windowsul curat sa vezi daca se mai restarteaza, dar poate sa-ti ia erori la instalarea windowsului. Sfatul meu este sa incerci cu un alt hard disk sa vezi daca face figuri sau sa pui un cooler din CU pe procesor cu ventilator puternic pe el. Eu am avut un athlon xp 2100+ palomino si aveam un cooler prost de aluminiu care nu prelua bine caldura procesorului si se restarta pc-ul cand incercam sa joc ceva. Acum cu coolerul din CU nu am nici un fel de probleme.

am reinstalat ieri pe la pranz si de atunci e ok

ramane de vazut in continuare

 AIWAMAN, on Mar 2 2006, 15:12, said:

salveaza ce ai pe HDD ca sa nu plingi dupa aia:)
Vezi marca si modelul exact si mergi la producator...da jos softul lui si treci la treaba...vezi ce rezultat da la sfarsit!
Inclusiv dupa ce testezi faci un zerofill si iar testezi...dupa care treci la partitionat si formatat...bagi XPul pe curat etc...
dca la teste si zerofill totul e ok....dar la instalare se blocheaza restarteaza... verifica cu atentie radiatorul la procesor memoriile etc
In momentul cind faci testele si zero fill la Hdd e bine sa fie liniste in camera...astfel vei auzi sunetul constant de HDDin miscare si daca apar probleme...va schimba destul de sesizabiul acel zumzet!

o sa fac un hard la backup, restul cred ca o sa fac daca nu dau rezultat celelalte variante, mi se pare prea complicat si in ultimele 36 de ore a mers ok, dupa ce am reinstalat win

 csman, on Mar 2 2006, 15:19, said:

vezi ca poate sa fie si de la divere ... eu aseara am avut problema asta cu un driver SCSI ptr unitatea virtula

e posibil, fiindca o data cu reinstalarea windowsului normal ca am reinstalat si driverele

#34
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.135
  • Înscris: 22.05.2005
Asta trebuia sa o faci de prima data .......!

#35
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 524
  • Înscris: 04.12.2005
Nu ai facut inca asta?

#36
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.155
  • Înscris: 01.07.2005
nu, pentru ca inca se tine bine, nici un restart de la reinstalare :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate