Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...
 Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...
 Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A
 Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 

BCR Romania - topic dedicat

* * * * - 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3785 răspunsuri în acest subiect

#3655
princematei

princematei

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 441
  • Înscris: 17.04.2021
Sa se duca naibii ca au crescut toate comisioanele, iar 2% pentru schimb valutar era oricum deja enorm. Facilitati extra nema, macar de cursul ala “preferential” era mai bun… aia e, eu personal vara asta inchid la ei ca nu imi ofera aproape nimic pentru rulajul pe care il fac

#3656
Drizzt89

Drizzt89

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 636
  • Înscris: 27.11.2008
Ca sa compenseze ofera 0 comision conversie valutara "pe viata" daca aduci venituri (adica transferi) la ei prin ceva promotie acuma

#3657
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.707
  • Înscris: 29.08.2013
 Beneficiezi de ZERO comision de conversie valutară pentru plățile efectuate cu cardul George în altă valută decât RON, prin returnarea în Contul tău Curent a comisioanelor de conversie valutară reținute în mod automat, dacă îndeplinești cumulativ condițiile de eligibilitate: (1) Ești client nou / ești clientul nostru dar încă nu îți primești venitul în cont la BCR: vii cu salariul / venitul în cont la BCR și achiziționezi minimum un produs adițional în perioada campaniei; (2) Ești clientul nostru și îți primești deja venitul în cont la BCR: achiziționezi minimum două produse adiționale în perioada campaniei si mentii venitul la BCR. Detalii in regulamentul campaniei “Alege bine pentru tine”, pe bcr.ro. Oferta poate fi accesată până la data de 08.06.2024, cu posibilitate de prelungire.

DIn ce mai scrie in regulamentul campaniei, https://cdn0.erstegr...-comerciale.pdf , pagina 13, Perioada de tranzactionare pentru Carduri de debit George eligibile este 08.03.2024 - 31.07.2024. Perioada de decontare a tranzactii eligibile este 08.03.2024 - 07.08.2024.
Premiile cashback vor fi virate în conturile participantilor pana cel tarziu la data de 30.09.2024.

Deci nu e ca nu-ti retin comisionul de schimb valutar, doar ti-l returneaza eventual peste cateva luni, daca indeplinesti ceva conditii de eligibilitate (salariu incasat la ei si sa ai in plus 1 sau 2 produse extra din anexa de la final). ... Cam mare bataia de cap.

Editat de sftpdt, 11 aprilie 2024 - 18:27.


#3658
st3fan18

st3fan18

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 407
  • Înscris: 29.11.2007
Văd ca au lansat si round up, cel puțin așa zic în notificare. Are cineva opțiunea în aplicație? Cum se activează? :)

#3659
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.234
  • Înscris: 10.04.2006
De ce e bucuria asta cu round up la bănci?
Fac 50 de plăți pe lună, dacă nu rotunjesc, la sfârșitul lunii am 46 de ron rămași în cont.
Dacă folosesc roundup am tot 46 ron dar sunt în contul de roundup.

Care-i faza?
Sunt tot banii mei, nu îmi dă banca nimic.

Sunt tot banii mei cu extra steps.
De ce m-aș bucura de asemenea feature?

#3660
princematei

princematei

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 441
  • Înscris: 17.04.2021

View Postsftpdt, on 11 aprilie 2024 - 18:27, said:

 Beneficiezi de ZERO comision de conversie valutară pentru plățile efectuate cu cardul George în altă valută decât RON, prin returnarea în Contul tău Curent a comisioanelor de conversie valutară reținute în mod automat, dacă îndeplinești cumulativ condițiile de eligibilitate: (1) Ești client nou / ești clientul nostru dar încă nu îți primești venitul în cont la BCR: vii cu salariul / venitul în cont la BCR și achiziționezi minimum un produs adițional în perioada campaniei; (2) Ești clientul nostru și îți primești deja venitul în cont la BCR: achiziționezi minimum două produse adiționale în perioada campaniei si mentii venitul la BCR. Detalii in regulamentul campaniei “Alege bine pentru tine”, pe bcr.ro. Oferta poate fi accesată până la data de 08.06.2024, cu posibilitate de prelungire.

DIn ce mai scrie in regulamentul campaniei, https://cdn0.erstegr...-comerciale.pdf , pagina 13, Perioada de tranzactionare pentru Carduri de debit George eligibile este 08.03.2024 - 31.07.2024. Perioada de decontare a tranzactii eligibile este 08.03.2024 - 07.08.2024.
Premiile cashback vor fi virate în conturile participantilor pana cel tarziu la data de 30.09.2024.

Deci nu e ca nu-ti retin comisionul de schimb valutar, doar ti-l returneaza eventual peste cateva luni, daca indeplinesti ceva conditii de eligibilitate (salariu incasat la ei si sa ai in plus 1 sau 2 produse extra din anexa de la final). ... Cam mare bataia de cap.

Pai asta e un program temporar, asa cum au mai avut si in trecut...

View Postst3fan18, on 11 aprilie 2024 - 18:34, said:

Văd ca au lansat si round up, cel puțin așa zic în notificare. Are cineva opțiunea în aplicație? Cum se activează? Posted Image

Una dintre cele mai mari prostii acest Round Up, daca vrei economisire faci depozit sau investesti, contul de economii e o teapa totala

#3661
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.707
  • Înscris: 29.08.2013

View PostNenea Zap, on 11 aprilie 2024 - 18:45, said:


Chestie psihologica .. nimic mai mult, nimic mai putin.

#3662
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.715
  • Înscris: 13.12.2006

Vizualizare mesajprincematei, pe 11 aprilie 2024 - 18:46, a scris:

Una dintre cele mai mari prostii acest Round Up, daca vrei economisire faci depozit sau investesti, contul de economii e o teapa totala

esti constient ca nu toata lumea are 1000 lei lunar sa faca depozite si/sau investitii la un nivel minimal? esti constient ca round-up-ul nu este un "feature" care are ca target bogatasii ca tine? mai exista pe lumea asta si "patura de mijloc" a societatii care e destul de numeroasa si din pacate traieste de la o zi la alta fara oportunitati de investitii.
spune-i unei familii cu 2 copii care traieste cu 6000 de lei pe luna ca-s prosti ca nu fac investitii Posted image

#3663
princematei

princematei

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 441
  • Înscris: 17.04.2021
Nu voiam sa o zic in felul asta, ci doar ca nu mi se pare util aproape deloc. Daca vrei niste bani de rezerva ii muti singur in contul de economii, cu maruntisul ala oricum il mut degeaba…

#3664
isterik

isterik

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 25.03.2024

Vizualizare mesajsftpdt, pe 11 aprilie 2024 - 18:27, a scris:

 Beneficiezi de ZERO comision de conversie valutară pentru plățile efectuate cu cardul George în altă valută decât RON, prin returnarea în Contul tău Curent a comisioanelor de conversie valutară reținute în mod automat, dacă îndeplinești cumulativ condițiile de eligibilitate: (1) Ești client nou / ești clientul nostru dar încă nu îți primești venitul în cont la BCR: vii cu salariul / venitul în cont la BCR și achiziționezi minimum un produs adițional în perioada campaniei; (2) Ești clientul nostru și îți primești deja venitul în cont la BCR: achiziționezi minimum două produse adiționale în perioada campaniei si mentii venitul la BCR. Detalii in regulamentul campaniei “Alege bine pentru tine”, pe bcr.ro. Oferta poate fi accesată până la data de 08.06.2024, cu posibilitate de prelungire.

DIn ce mai scrie in regulamentul campaniei, https://cdn0.erstegr...-comerciale.pdf , pagina 13, Perioada de tranzactionare pentru Carduri de debit George eligibile este 08.03.2024 - 31.07.2024. Perioada de decontare a tranzactii eligibile este 08.03.2024 - 07.08.2024.
Premiile cashback vor fi virate în conturile participantilor pana cel tarziu la data de 30.09.2024.

Deci nu e ca nu-ti retin comisionul de schimb valutar, doar ti-l returneaza eventual peste cateva luni, daca indeplinesti ceva conditii de eligibilitate (salariu incasat la ei si sa ai in plus 1 sau 2 produse extra din anexa de la final). ... Cam mare bataia de cap.


Eu am avut mai multe discutii cu ei si am primit raspunsuri in contradictoriu in legatura cu campania asta de comision zero pentru schimb valutar.

Cand am intrebat in aplicatie, am primit raspunsul asta: https://imgur.com/a/xUGVPqo

Cand am vorbit la telefon, mi s-a zis ca nu, e vorba de o campanie temporara si ca acel comision se returneaza in cashback.

Am sunat a 3-a oara, primind deja 2 raspunsuri pe dos, si am tot insistat sa mi se clarifice ce si cum. M-a pus pe hold, a vorbit cu un superior, apoi a zis ca pana ce se termina campania actuala, acel comision o sa fie returnat sub forma de cashback. In momentul in care campania se termina, comisionul de conversie o sa fie in continuare 0 atata timp cat se respecta conditiile pe care mi le-au trimis ca raspuns in chat, doar ca nu a stiut sa-mi zica daca 0 pe bune sau tot cu cashback.

Cica documentele cu comisionae o sa fie actualizate mai tarziu.

Problema e ca am facut deja 2 plati unde am fost taxat cu comision de schimb valutar si nici urma de cashback, desi am cont nou Platinum deschis in campanie si indeplinesc toate conditiile.

Mi se pare ca support-ul la ei e un talmes balmes absolut. Pe chat dureaza zile intregi sa-ti raspunda, la telefon sunt super nepregatiti si dau raspunsuri dupa cum bate vantul iar la mail vad ca au tendinta sa te ignore complet (astept de 2 saptamani un raspuns la un prim mail pe care l-am trimis).

Am deschis cont la ei pentru beneficiile de Platinum cu intentia de a ma muta complet de la ING dar vazand ce haos e, cred ca nu e o miscare buna.

#3665
soldatel56

soldatel56

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 875
  • Înscris: 18.06.2006

 st3fan18, pe 11 aprilie 2024 - 18:34, a scris:

Văd ca au lansat si round up, cel puțin așa zic în notificare. Are cineva opțiunea în aplicație? Cum se activează? :)
Eu nu il gasesc pe nicaeri.

#3666
Cosmin_Andrei

Cosmin_Andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.692
  • Înscris: 26.12.2015
Încă nu e lansat și-n aplicație. E posibil să apară după un update viitor.

#3667
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.135
  • Înscris: 16.10.2007

View PostNenea Zap, on 11 aprilie 2024 - 18:45, said:

De ce e bucuria asta cu round up la bănci?

Care-i faza?
Sunt tot banii mei, nu îmi dă banca nimic.
Mie nu imi foloseste serviciul asta.
Mai rau m-ar incurca, eu lucrez usor cu cifrele si prefer economiile sa fie cu cifre rotunde.

E posibil sa fie util celor care nu manipuleaza usor cifrele si nici nu au obiceiul economisirii.
Poate fi un inceput pt acestia.

#3668
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.448
  • Înscris: 11.08.2003
Pare un fel de pusculita in care arunci marunt doar ca-i pe card. Am incercat in trecut sa pun intr-un astfel de cont toate asa-zisele reduceri de la cumparaturi si, dupa ceva luni, abia ajunsesem la 100 de lei, si atunci cumparam mult de la farmacie unde reducerea era evidentiata.
Pentru unii o fi util, pentru mine nu. :)

Editat de sorin147, 12 aprilie 2024 - 08:14.


#3669
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.167
  • Înscris: 24.04.2013
Am citit si eu notificarea, si mai sunt si alte modificari care conteaza, de regula in rau:
  • Comisioanele de administrare pentru toate pachetele George se aliniaza cu cele curente. Deci cresc pentru cei ce le aveau deschise mai demult. Cel putin asa inteleg eu din faptul ca nu face nici o diferentiere in functie de data deschiderii. LE: Acum am citit mai cu atebtie, se refera exact la pachetele mai vechi.
  • Comisionul pentru plati prin internet banking, pentru cand nu sunt gratuite, cresc de la 3LEI la 4LEI. Nu pomeneste nimic despre includerea sau nu a comisioanelor SENT/ReGIS, deci probabil ramane ca inainte adica acestea sunt incasate separat.
  • Dispare mentiunea despre reincarcarea de cartele telefonice sau de transport la ATM. De cardurile de transport STB ex-RATB ex-ITB stiu ca nu au mai putut fi reincarcate in acest mod de multa vreme, deci acum doar le-au eliminat si din text. Nu prea inteleg care e insa treaba cu codurile de reincarcare prepay (pentru telefonia mobila).
  • Dispare de tot posibilitatea de acumulare in depozite. Depozitele noi nu mai au aceasta posibilitate de ceva vreme, dar ramasese la depozitele vechi, deja constituite cu aceasta optiune. Acum nici depozitele vechi nu o vor mai avea incepund cu urmatoarea reinnoire. Era ceva bun si in plus fata de alte banci. Acum ca sa economisesti periodic fara a deschide j’de’mii de depozite trebuie sa mentii o vreme banii in cont de economii (cu dobanda mica) si sa pandesti ziua reinnoirii pentru a lichida depozitul vechi si a face altul mai mare. Pe langa inconvenienta ca trebuia sa pandesti ziua, pierzi si istoricul depozitului vechi - ceea ce conteza foarte mult cand vrei sa iti faci socoteli pentru CASS pe dobanzi.
Ok, adauga ‘raundap’. O prostie din punctul meu de vedere. Maruntisul acela nu inseamna economisire ca nu te alegi cu nimic care sa insemne ceva, poate doar pentru copii sa reprezinte un inceput.

Editat de sags, 12 aprilie 2024 - 08:36.


#3670
Drizzt89

Drizzt89

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 636
  • Înscris: 27.11.2008

View Postisterik, on 11 aprilie 2024 - 21:12, said:

Am sunat a 3-a oara, primind deja 2 raspunsuri pe dos, si am tot insistat sa mi se clarifice ce si cum. M-a pus pe hold, a vorbit cu un superior, apoi a zis ca pana ce se termina campania actuala, acel comision o sa fie returnat sub forma de cashback. In momentul in care campania se termina, comisionul de conversie o sa fie in continuare 0 atata timp cat se respecta conditiile pe care mi le-au trimis ca raspuns in chat, doar ca nu a stiut sa-mi zica daca 0 pe bune sau tot cu cashback.

Am deschis cont la ei pentru beneficiile de Platinum cu intentia de a ma muta complet de la ING dar vazand ce haos e, cred ca nu e o miscare buna.

Ms pentru relatarea ta, deci nu e nimic foarte clar.
Cat despre pachet, Platinum e unul dintre cele mai bune de pe piata (card Platinum, lounge intern si extern, asigurare, conturi si transferuri gratis) DAR pe partea de conversie valutara in cont sau prin card e mult sub CEC MC/Salt/Revolut. Vorba lui wertyck, trebuie sa combini ofertele la mai multe banci fiindca niciuna nu iti ofera complet de ce ai nevoie.
George Platinum + CEC MC/Salt + Intesa/Unicredit pentru schimburi valutare + BT direct pentru cashback e o oferta care acopera destul de bine nevoile. La asta mai poti sa adaugi poate si ceva pentru rate (CEC/BRD) daca preferi rate vs cashback de la BT Direct

Editat de Drizzt89, 12 aprilie 2024 - 08:49.


#3671
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.234
  • Înscris: 10.04.2006
George platinum funcționează și pe Otopeni?
Știu că are priority pass pentru extern.

#3672
Drizzt89

Drizzt89

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 636
  • Înscris: 27.11.2008
Da, prin programul Visa Premium. Ai aici detali:: https://www.visa.ro/...ge-otp-fy24.pdf

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate