Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...
 Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...
 Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix

Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 

Bulgarii schimba macazul. Pe cand si romanii ?

* - - - - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
112 replies to this topic

#19
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,867
  • Înscris: 01.10.2002

View PostDormi_Hete, on 09 iunie 2018 - 20:45, said:

Bulgaria resuma relatiile cu Rusia dupa o pauza de 4 ani. Bulagrii si rusii vor colabora pentru finalizarea lucrarilor la centrala nucleara de la Belene dar si pentru constructia unui gazoduct care sa traverseze aceasta tara.
Ar fi fain daca am avea cateva dispozitive nucleare, ne-ar ajuta mult in relatia cu Rusia. N-ar trebui sa ne mai bazam pe dispozitivele nucleare ale prietenilor nostri americani. Posted Image

P.S.
Cred ca realizati faptul ca acel gazoduct care traverseaza Bulgaria intra in competitie directa cu gazele pe care le vom produce in cativa ani din platoul nosru continental din Marea Neagra... Daca am avea guvernanti cat de cat capabili, am opri gazoductul rusesc ala prin orice mijloace posibile...

Edited by Wotan, 09 June 2018 - 21:55.


#20
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Posttfmercedez, on 09 iunie 2018 - 20:46, said:

Cumva aderarea la UE interzice relatiile economice cu Rusia?
absolut! toate cîrpele de prin fruntea statului s-au războit cu Putin
să nu-mi zici că io i-am pus!

#21
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,649
  • Înscris: 13.01.2011

View Posttfmercedez, on 09 iunie 2018 - 20:46, said:

Cumva aderarea la UE interzice relatiile economice cu Rusia?

Sau...
Cumva am terminat banii de la U.E. si nu am mai primit ?! :roflmaofast:
Poate nu mai avem bun simt, unii, dar nici minte, nici logica ?!

#22
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostWotan, on 09 iunie 2018 - 21:52, said:

Cred ca realizati faptul ca acel gazoduct care traverseaza Bulgaria intra in competitie directa cu gazele pe care le vom produce in cativa ani din platoul nosru continental din Marea Neagra... Daca am avea guvernanti cat de cat capabili, am opri gazoductul rusesc ala prin orice mijloace posibile...
ce visezi domnul meu?
care gaz al tău?
mai are poporul ăsta prostit ceva?
da! cele mai mari preţuri la combustibili! că deh...sunt independenţi energetic fraierii...

#23
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostWotan, on 09 iunie 2018 - 21:52, said:

Daca am avea guvernanti cat de cat capabili, am opri gazoductul rusesc ala prin orice mijloace posibile...

Si propaganda din care face parte si acest thread + initiatorii + sustinatorii. Dar nunu, doamne fere. Sa nu cumva, libertatile...

Edited by shefu_de_combinat, 09 June 2018 - 22:31.


#24
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Posttfmercedez, on 09 iunie 2018 - 20:46, said:

Cumva aderarea la UE interzice relatiile economice cu Rusia?
Restrictions on economic relations with Crimea and Sevastopol
The Council adopted restrictive measures in response to the illegal annexation of Crimea and Sevastopol by the Russian Federation.
The measures apply to EU persons and EU based companies. They are limited to the territory of Crimea and Sevastopol.
These measures include:
an import ban on goods from Crimea and Sevastopol
restrictions on trade and investment related to certain economic sectors and infrastructure projects
a prohibition to supply tourism services in Crimea or Sevastopol
an export ban for certain goods and technologies
On 19 June 2017, the Council extended these measures until 23 June 2018.
Economic sanctions targeting exchanges with Russia in specific economic sectors
In July and September 2014, the EU imposed economic sanctions targeting exchanges with Russia in specific economic sectors.
In March 2015, EU leaders decided to align the existing sanctions regime to the complete implementation of the Minsk agreements, foreseen for the end of December 2015. Since this did not happen, the Council extended economic sanctions until 31 July 2016.
The economic sanctions were prolonged for 6 months successively on 1 July 2016, 19 December 2016, 28 June 2017, and 21 December 2017. The extension was decided each time following an assessment of the Minsk agreements implementation. The economic sanctions are currently extended until 31 July 2018.
These restrictive measures:
limit access to EU primary and secondary capital markets for certain Russian banks and companies
impose an export and import ban on trade in arms
establish an export ban for dual-use goods for military use or military end users in Russia
curtail Russian access to certain sensitive technologies and services that can be used for oil production and exploration
Measures concerning economic cooperation
Restrictions on economic cooperation were introduced by EU leaders in July 2014:
the EIB was requested to suspend the signature of new financing operations in the Russian Federation
EU member states agreed to coordinate their positions within the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) Board of Directors with a view to also suspend the financing of new operations
the implementation of EU bilateral and regional cooperation programmes with Russia was re-assessed and certain programmes suspended

(http://www.consilium...ukraine-crisis/)

View Postvio69a, on 09 iunie 2018 - 21:36, said:

aici ai dreptate....am niste rude prin Bulgaria si i-am vizitat candva in 80-85.....Cand Jivkov aparea la televizor, cereau liniste si se trageau cu scaunul mai aproape......din tatucu ....nu-l scoteau.....
Desi veneau in Romania sa cumpere cafea si ness si alimente
Poftim ?
Pai in Romania nu mai existau cafea, ness si alimente in anii aia.

P.S. Eu bulion mai bun decat ala bulgaresc, de cumparat n-am gasit.

View Postvio69a, on 09 iunie 2018 - 21:47, said:

Ce mi-e mie frica este sa nu vrea sa ajunga in Rusia pe autostrada Romania ca a mai fost odata un asemennnnnea plan de impartire a Romaniei
O zis cineva ceva de vreo autostrada ??? Posted Image Posted Image

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View PostHunor_66, on 09 iunie 2018 - 22:41, said:

Pai in Romania nu mai existau cafea, ness si alimente in anii aia.
Mai aduceau marinarii pe sub mana si vindeau in cantitati considerabile.

#26
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Posttfmercedez, on 09 iunie 2018 - 20:46, said:

Cumva aderarea la UE interzice relatiile economice cu Rusia?

Doar daca ar fi dupa mintea romanilor

#27
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,867
  • Înscris: 01.10.2002

View Postshefu_de_combinat, on 09 iunie 2018 - 22:31, said:

Si propaganda din care face parte si acest thread + initiatorii + sustinatorii. Dar nunu, doamne fere. Sa nu cumva, libertatile...
Ar trebui sa constientizeze ca rusii si noi facem parte din civilizatii diferite, incompatibile si aflate in concurenta. Iar, foarte probabil, la un moment dat in viitor, doar una dintre ele va supravietui...
Iar sanctiunile economice reprezinta doar continuarea razboiului, prin alte mijloace... Rusul sarac si flamand face orice i se zice. Posted Image

Edited by Wotan, 09 June 2018 - 22:55.


#28
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,454
  • Înscris: 23.02.2017

View Postbritneysbitch, on 09 iunie 2018 - 20:53, said:

Cred că e de preferat să arzi cel mai toxic și ineficient tip de cărbune decât să lași pe mâna rusnacilor lucruri care au de-a face cu materiale radioactive. Dacă pun un mic Stuxnet rușii undeva în mecanismele de control ale centralei, așa doar să fie în caz că e nevoie ... ?
rusii au nevoie de uraniu si plutoniu ca sa mai iradieze cate un dizident.

a revenit in forta propaganda rusa pe forum

View PostDormi_Hete, on 09 iunie 2018 - 20:45, said:

Bulgaria resuma relatiile cu Rusia dupa o pauza de 4 ani. Bulagrii si rusii vor colabora pentru finalizarea lucrarilor la centrala nucleara de la Belene dar si pentru constructia unui gazoduct care sa traverseze aceasta tara. Iata deci ca Borisov, acest Basescu al Bulgariei a intors-o cu 180 de grade. Bulgarii dovedesc ca sunt pragmatici si dovedesc ca stiu sa-si urmareasca propriile interese. Noi continuam sa ne comportam ca o colonie si sa o ardem aiurea cu americanii si europenii care ne dau gaura de la covrig.  . Uite ca si Borisov s-a prins care e trendul.
mai bine colonie europeana decat ruseasca.

Vorbeste si tu cu bunicii, despre ocupatia rusa comparata cu cea germana:

- nemtii erau politicosi, nu violau femei, salvau arta, construiau drumuri, poduri, alimentare cu gaze in bucuresti e facuta de nemti

- rusii: violau, omorau femei, copii, barbati, distrugeau orice obiect de arta, si au plecat cu tezaurul

- acum mai recent: rusii sint saraci lipiti si emigreaza toti pe unde pot, germanii si americanii trimit rachete in cosmos, au nivel de trai ridicat si la ei isi doresc toti emigrantii sa ajunga pt o viata mai buna.

#29
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

View Postvio69a, on 09 iunie 2018 - 21:36, said:

candva in 80-85.....
Desi veneau in Romania sa cumpere cafea si ness si alimente
Ori scurtezi drastic lista de cumparaturi ori, realizezi ca aberezi.

#30
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Pai nemtii nu violau pt ca aveau papusi gonflabile.
Nemtii construiau daca construiau ceva doar ca sa fie siguri ca nu sunt sabotati si calitatea se pastreaza.
Nici romanii nu au fost politicosi in odessa si nu au construit, asa ca la reintoarcerea frontului numai politete nu puteau primi de la fostii combatanti.
Probabil ca Hitler avea dreptate cu superioritarea rasei.
Insa nemtii de atunci nu mai exista pt ca au fost exterminati in mare parte in lagare dupa 45 dupa ocuparea germ de catre aliati, e o pagina de istorie inca putin difuzata si o pagina neagra in istoria nemtilor ca si distrugerile atomice din 46 din japonia.
Nemtii colaboreaza pe ascuns cu rusii, au luat gaz eftin incalcand tocmai embarboul impus de ei.

Edited by babarzotea, 09 June 2018 - 23:27.


#31
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 02.09.2006

View Postvio69a, on 09 iunie 2018 - 21:36, said:

aici ai dreptate....am niste rude prin Bulgaria si i-am vizitat candva in 80-85.....Cand Jivkov aparea la televizor, cereau liniste si se trageau cu scaunul mai aproape......din tatucu ....nu-l scoteau.....
Desi veneau in Romania sa cumpere cafea si ness si alimente
De fapt era pe dos! poate s-au mai estompat sau inversat amintirile in timp!

#32
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postbritneysbitch, on 09 iunie 2018 - 20:53, said:

Cred că e de preferat să arzi cel mai toxic și ineficient tip de cărbune decât să lași pe mâna rusnacilor lucruri care au de-a face cu materiale radioactive. Dacă pun un mic Stuxnet rușii undeva în mecanismele de control ale centralei, așa doar să fie în caz că e nevoie ... ?
da' de unde stii tu toate "astea" ?...Posted Image

#33
ionitam

ionitam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.04.2015
Relatii bune cu UE, SUA si cu Rusia si cu orice tara care iti poate aduce beneficii ......... asa cum fac vecinii nostri Posted Image

Edited by ionitam, 10 June 2018 - 02:07.


#34
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Adica o sa avem un nou Cernobal fix langa gardul nostru?
Misto!

#35
kingsky

kingsky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,227
  • Înscris: 07.07.2015

View PostDormi_Hete, on 09 iunie 2018 - 20:45, said:

Bulgaria resuma relatiile cu Rusia dupa o pauza de 4 ani. Bulagrii si rusii vor colabora pentru finalizarea lucrarilor la centrala nucleara de la Belene dar si pentru constructia unui gazoduct care sa traverseze aceasta tara. Iata deci ca Borisov, acest Basescu al Bulgariei a intors-o cu 180 de grade. Bulgarii dovedesc ca sunt pragmatici si dovedesc ca stiu sa-si urmareasca propriile interese. Noi continuam sa ne comportam ca o colonie si sa o ardem aiurea cu americanii si europenii care ne dau gaura de la covrig.  . Uite ca si Borisov s-a prins care e trendul.

trecand peste dreptul matale la liibera exprimare da-mi voie sa amintesc unui moderator ca asta e o infiletata de la o posta ...
ca si cum as deschide eu un thread ca Romania si-a mutat parlamentul in america de la aparitia scutului antiracheta sau ca ne-am dat cu kligonienii de cand a trecut ultima cometa ...
si ai are si insolenta sa intrebi ca Romania pe cand ...cam pe cind o sa-ti vezi tu ceafa bre!!!
sa-ti pun si v-o poza sau ceva pe yt cu Putin  sa fiu mai convingator?

Edited by kingsky, 10 June 2018 - 02:22.


#36
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postkingsky, on 10 iunie 2018 - 02:19, said:

trecand peste dreptul matale la liibera exprimare da-mi voie sa amintesc unui moderator ca asta e o infiletata de la o posta ...

Neah, nu exista asa ceva, propaganda tolerata aiurea pe aici? Neaaaaah...never.

View PostFriskey, on 10 iunie 2018 - 02:12, said:

Adica o sa avem un nou Cernobal fix langa gardul nostru?
Misto!

Adica nu.
Ce exporta rusii acum sunt reactoare VVER-1200, care n-au legatura cu reactoarele RBMK de la Cernobal. Sunt doua tehnologii complet diferite. Reactoare RBMK n-au mai fost construite din 1986, cand au fost sistate lucrarile la reactoarele de acel tip.

Mai degraba sa fie CANDU apropiat de RBMK daca luam in considerare posibilitatea de realimentare on-line existenta in ambele situatii. Desi, din nou, vorbim de tehnologii complet diferite.

Rusii sunt naspa si trebuie evitati cu orice pret - 100% de acord.
Dar hai sa n-o dam in paranoia antinucleara. Prefer o Bulgarie cu un reactor in plus si niste grupuri pe lignit in minus.
La ora actuala rusii fac reactoare foarte faine, sunt competenti in domeniu, le ies relativ on-time, on-budget. Nu le-as alege pentru Romania exclusiv din motive de independenta energetica/motive geostrategice, nu din ratiuni tehnice sau de siguranta (vorbim de reactoare Gen. III+).

Edited by shefu_de_combinat, 10 June 2018 - 02:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate