Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Mobil

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Ajustare pret contract mixt

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...
 MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded

DUO Street View
 Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt

Cum setez sa trimit sms de pe dig...

Microciment in bucatarie
 

Vreau să cumpăr apartament în New Town 2 camere, etaj 3, faza 2, 115k. Ce părere aveți ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

#145
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018
Mai nou sa stai la casa înseamnă să ai pereți comuni cu vecinii?
Sa ai doar 5o mp de teren?
Înseamnă că bunicii meu trăiau mai bine la casa din chirpici...

#146
dark_tzotzo

dark_tzotzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 16.07.2008
Salut.

Am si eu o curiozitate pentru cei care ati luat sau ati vrut sa luati in New Town. Am cumparat si eu recent un apartament, nu mi-am permis New Town si sincer imi place complexul, dar nu pot sa imi dau seama daca as fi luat acolo. La 2 pasi in directia opusa, spre Ramnicul Valcea/Sarat sunt blocuri dupa anii 80 construiti foarte solid cu preturi de la 70 la 90k euro. Cateva exemple:

https://www.imobilia...lista=105465886
https://www.imobilia...lista=105465886
https://www.imobilia...lista=105465886

Apartamente de 3 camere de 70 de mp. Bagi 20k in ele si le faci vis. Recunosc ca nu ai terasa care e frumoasa (desi, pana la urma, ai vedere spre alte blocuri si nu ai intimitate, dar poti sa pui niste plante si sa faci ceva frumos) si dormitoare probabil mai micute, dar ai o camera in plus. Socrii mei stau in zona si au un apartament de 3 camere si mi se pare foarte ok, decomandat, bucatarie si sufragerie foarte ok, dormitoare de 10mp.

Nu am pus aceasta intrebare cu vreo intentie rea, chiar sunt curios dat fiind ca de diferenta poti sa iti platesti un loc de parcare la primarie, sa iti iei masina si sa iti faci lux in casa si mai ai si o camera in plus.

#147
marin-ion

marin-ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.06.2018
dark_tzotzo - Aia din New Town se visează americanii din New York și dorm cu capul pe aragazul din sufragerie că nu au bucătărie și ca să înțelegi cum sunt ap. de 2 camere de vreo 60 mp - imaginează-ți 2 garsoniere de 30 mp unite între ele din blocul în formă de Z de garsoniere de lângă complex, cel din dreptul stației de metrou Dristor 2 în care am fost când aveam și agenție imobiliară.

La tipul ăsta de clienți care se îndatorează la limita MAXIMĂ la bancă nu poți să le explici ce arăți tu. Te asigur că știu foarte bine ce scriu.Am JEFUIT în ultimul hal tipul ăsta de clienți prin mărirea prețului vânzătorilor când aveam agenție. Trebuia să citești ce am postat pe aici de la început dar dispăream cu totul din peisaj.

Eu am pus ca exemplu la preț de 125.000 de euro și un ap. de 4 camere la Obor în bloc de 10 ani vechime (cam cât are New Town) dublu ca suprafață, cam 110 mp. fără balcoane, decomandat și cam pe stilul celor din centru din clădirile cu 3-4 etaje în care am eu și scriau unii că e groapă și apartamentul și Oborul. Nu poți convinge tipul ăsta de cumpărători care au niște idei fixe.

Edited by marin-ion, 03 August 2018 - 21:37.


#148
marin-ion

marin-ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.06.2018
dark_tzotzo - Am văzut acum că i-ai dat like lui FIGO la poza aia care a pus-o la mișto de mine. Te asigur că NICIODATĂ nu o să ajungi să ai ce apartamente am eu în centru și nici măcar nu o să ajungi să intri prin ele. Am și lângă casa lui Dolănescu și habar nu ai ce chiriași am.

Iar de cum arată în poza aia să știi de la mine dacă nu ți-au spus socrii tăi că așa arăta în apartamentele de pe Rm. Vâlcea și Rm. Sărat care erau locuite de rromii (a modificat forumul că am scris artistic) care au fost mutați acolo din demolările care se făceau pe Dudești, Hala Traian, Sfânta Vineri și alte zone. Ei au vândut când au crescut prețurile.

Poți să-i mulțumești lui FIGO că ți-a pus poza aia ca să vezi ce VECINI aveau socrii tăi.

Edited by marin-ion, 03 August 2018 - 22:21.


#149
marin-ion

marin-ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.06.2018
Ceilalți care mai citiți pe aici - uitați-vă la pozele de pe pagina din urmă ca să vedeți cum era în apartamentele din Dristor - Bobocica, piața Albina, Rm. Vâlcea și Rm. Sărat care erau locuite de colorații din demolări și care au vândut. Mai sunt acum în apartamentele alea de 4 camere deasupra unui notariat (cine cunoaște zona știe unde este). Nu notariatul din fața de la New Town. Să nu vă ȘOCHEZE ce am scris că pot să dau și adrese unde am făcut vânzări iar un vânzător era la închisoare și a mers notarul la penitenciar (nu dau numele). Era apartament de 4 camere mai spre piața Albina așa și era la parter. În el stăteau cam 9 persoane. Poate citește pe aici cineva și știe de cine scriu. Prețul a fost mult mai mic și l-a luat ................

Edited by marin-ion, 03 August 2018 - 22:46.


#150
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,133
  • Înscris: 15.03.2005

 dark_tzotzo, on 03 august 2018 - 21:02, said:

Salut.

Am si eu o curiozitate pentru cei care ati luat sau ati vrut sa luati in New Town. Am cumparat si eu recent un apartament, nu mi-am permis New Town si sincer imi place complexul, dar nu pot sa imi dau seama daca as fi luat acolo. La 2 pasi in directia opusa, spre Ramnicul Valcea/Sarat sunt blocuri dupa anii 80 construiti foarte solid cu preturi de la 70 la 90k euro. Cateva exemple:

https://www.imobilia...lista=105465886
https://www.imobilia...lista=105465886
https://www.imobilia...lista=105465886

Apartamente de 3 camere de 70 de mp. Bagi 20k in ele si le faci vis. Recunosc ca nu ai terasa care e frumoasa (desi, pana la urma, ai vedere spre alte blocuri si nu ai intimitate, dar poti sa pui niste plante si sa faci ceva frumos) si dormitoare probabil mai micute, dar ai o camera in plus. Socrii mei stau in zona si au un apartament de 3 camere si mi se pare foarte ok, decomandat, bucatarie si sufragerie foarte ok, dormitoare de 10mp.

Nu am pus aceasta intrebare cu vreo intentie rea, chiar sunt curios dat fiind ca de diferenta poti sa iti platesti un loc de parcare la primarie, sa iti iei masina si sa iti faci lux in casa si mai ai si o camera in plus.
Nu am inteles exact care e curiozitatea. Sunt niste mici lucruri pe care nu le iei in calcul in expunerea ta.
1. ”2 pasi mai incolo” inseamna 20 minute probabil daca vii dimineata dinspre Ramnicu Valcea/Sarat spre rondul de la Baba Novac, toata strada Dristorului este bara la bara dimineata in sensul spre centru. Din Newtown iesi direct in intersectie (maxim un semafor stai)
2. Loc de parcare de la primarie nu se ia pe bani...in primul rand tb sa existe disponibilitate, si intr-o zona asa aglomerata nu cred ca gasesti locuri sa inchiriezi.
3. Pentru mine (si repet, pentru mine) e important ca sunt niste bariere si nu sunt nevoit sa vad in curte toti magraonii pe care ii vad pe bancute la blocul de garsoniere de langa, cel de care zicea marin_ion
Eu am stat 30 ani in bloc din asta de care spui tu, acum nu as mai sta, e pur si simplu (pentru mine) altceva.

In rest, sunt marini-ion care le stiu pe toate, care nu dorm cu capul pe aragaz, care au apartamente cum nu s-au inventat inca si care, pentru ca au asa multe au timp sa isi rezolve si frustrarile postand din juma in juma de ora din larga lor paleta de cunostinte. Posted Image Ce nu inteleg marinii este ca la sfarsitul zilei nu e importanta matematica si ”merita”, ci sa te culci linistit si fara frustrari. Si nu reusesc sa inteleaga ca succesul/linistea fiecaruia nu reprezinta nici apartamente, nici masini si nici ce expunem pe aici.Posted Image

Edited by nepot, 06 August 2018 - 09:28.


#151
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 dark_tzotzo, on 03 august 2018 - 21:02, said:

Salut.

Am si eu o curiozitate pentru cei care ati luat sau ati vrut sa luati in New Town. Am cumparat si eu recent un apartament, nu mi-am permis New Town si sincer imi place complexul, dar nu pot sa imi dau seama daca as fi luat acolo. La 2 pasi in directia opusa, spre Ramnicul Valcea/Sarat sunt blocuri dupa anii 80 construiti foarte solid cu preturi de la 70 la 90k euro. Cateva exemple:

https://www.imobilia...lista=105465886
https://www.imobilia...lista=105465886
https://www.imobilia...lista=105465886

Apartamente de 3 camere de 70 de mp. Bagi 20k in ele si le faci vis. Recunosc ca nu ai terasa care e frumoasa (desi, pana la urma, ai vedere spre alte blocuri si nu ai intimitate, dar poti sa pui niste plante si sa faci ceva frumos) si dormitoare probabil mai micute, dar ai o camera in plus. Socrii mei stau in zona si au un apartament de 3 camere si mi se pare foarte ok, decomandat, bucatarie si sufragerie foarte ok, dormitoare de 10mp.

Nu am pus aceasta intrebare cu vreo intentie rea, chiar sunt curios dat fiind ca de diferenta poti sa iti platesti un loc de parcare la primarie, sa iti iei masina si sa iti faci lux in casa si mai ai si o camera in plus.

E o intrebare buna, eu am fost fix in situatia descrisa de tine acum 2 ani si acum regret ca am luat in bloc vechi (1997) si nu in ceva facut acum. In primul rand, sunt cam 3 segmente de pret la blocurile noi. Sunt alea facute la "cost minim", cu finisaje proaste si unde s-a taiat de pe unde s-a putut. Sunt cele medii (cum e si cel de care discutam pe aici) si cele de lux. La cele ieftine, da, daca nu te pricepi bine si la acte si la finisaje si la structura si la citit oameni, atunci ai sanse bunicele sa iti iei un soi de teapa. Adica sa iei un apartament "nou" in porumb, dar in care ajungi sa bagi mai multi bani decat intr-unul vechi.

Asa, revenind la zona "medie". Dupa cum ziceam, am luat in bloc 1997 pe langa Unirii, avand de ales intre el si 3 camere in InCity. Ca bani, cu tot cu renovare, am iesit cam la aceeasi suma, dar sunt niste concesii pe care le faci atunci cand cumperi apt in bloc vechi. In general arhitectura e mai proasta, cu impartire dubioasa, ferestre mai mici, pereti grosi care iau mult din spatiul din camera. Nici scara blocului nu arata in general ca la un bloc nou, materialele folosite sunt vechi si urate etc. In plus, intervine marea problema a renovarii, stai si cauta mesteri, materiale, stat cu gura pe ei sa faca treaba etc. Singurul motiv pentru care eu nu am luat in InCity de exemplu a fost ca nu au vrut sa imi vanda decat un loc de parcare.

#152
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Blocurile vechi arata urat de putori ce sunt proprietarii, zici ca le cad testiculele daca pastreaza si ei curat si se organizeaza sa renoveze periodic spatiile comune. Blocurile noi ajung in cativa ani sa arate ca un mare rahat pentru ca in tara asta, orice e comun nu trebuie mentinut, poti sa iti bati joc cum vrei.

Edited by magic-gabi, 06 August 2018 - 09:57.


#153
marin-ion

marin-ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.06.2018
FIGO - Unde ai luat tu lângă Unirea în bloc din 1997 ? Vezi că poate ai greșit și poate trebuia să scrii TERMINAT în 1997 dar nici așa nu iese socoteala. Și ce locuri de parcare ai tu acolo că tu parcă erai paralel cu centrul. Acum ești proprietar și cunoscător din centru ? Vezi mâine să nu ajungi și pe Magheru și să spui că ești vecin cu mine, tu în bloc mai nou eu în bloc mai vechi.

NEPOT - Bucură-te de barierele alea dar spune-le și celorlalți (nu mie că nu mă ineresează unde stai) dacă ai luat pe banii tăi PERSONALI sau pe banii CĂMĂTARILOR (băncilor) ca să știe și lumea pe cine să APRECIEZE - pe tine sau pe banca care ți-a plătit casa. Dacă ai luat pe banii tăi personali - toată stima și tot respectul chiar dacă te-ai păcălit dar cu banii tăi poți să faci ce vrei. Dacă ai luat pe banii cămătarilor (banca) - toată stima și tot respectul pentru ei că te-au păcălit. Și nu îmi duce tu grija mie că eu nu sunt CERȘETOR la ușa CĂMĂTARILOR (banci).

Edited by marin-ion, 06 August 2018 - 11:07.


#154
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Da, terminat in 1997 sau 1996. M-am uitat acum si a fost cumparat de primul proprietar in 2000. Doar nu o sa imi dau adresa pe net, e la 10 minute de mers pe jos de magazin, spre Muncii, iti dai tu seama de restul.  Sunt locuri de parcare fara numar pe aici, noi avem 3 masini parcate, vecinii au multi cate 2 si nu e problema.

#155
marin-ion

marin-ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.06.2018
FIGO - 10 minute de la Unirea și unde spui tu este pe partea dreaptă cum mergi spre Muncii și nu are legătură cu Unirea, vezi că intri în altă zonă. Unirea înseamnă blocurile de la fântâni și cele din spatele lor de lângă Institutul Bancar și de lângă Circul Foamei. Cele de pe Calea Călărașilor de la Sf. Vineri intră deja la - Calea Călărașilor până la Mântuleasa de unde începe zona veche. Unde ai tu te las pe tine să alegi denumirea dar dacă tu vrei să zici Unirea poți să-i zici așa.

Edited by marin-ion, 06 August 2018 - 11:47.


#156
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,133
  • Înscris: 15.03.2005

 marin-ion, on 06 august 2018 - 10:51, said:

NEPOT - Bucură-te de barierele alea dar spune-le și celorlalți (nu mie că nu mă ineresează unde stai) dacă ai luat pe banii tăi PERSONALI sau pe banii CĂMĂTARILOR (băncilor) ca să știe și lumea pe cine să APRECIEZE - pe tine sau pe banca care ți-a plătit casa. Dacă ai luat pe banii tăi personali - toată stima și tot respectul chiar dacă te-ai păcălit dar cu banii tăi poți să faci ce vrei. Dacă ai luat pe banii cămătarilor (banca) - toată stima și tot respectul pentru ei că te-au păcălit. Și nu îmi duce tu grija mie că eu nu sunt CERȘETOR la ușa CĂMĂTARILOR (banci).
Intereseaza unde stau strict in raport cu topicul asta, poate nu i-ai citit titlul. Nu e nici semn de bogatie, nici de saracie, nu stiu de ce simti nevoia sa te pozitionezi cumva fata de altii, incearca sa nu o faci p ca e o sursa de frustrare. Am scris pe topicul asta fix pentru ca stand aici pot emite o parere. In rest...nu simt nevoia sa ma explic de unde am (sau nu am) bani, ma pot pacali pe banii mei sau ai altora, important este ca ma culc linistit cu capul pe aragaz :)

#157
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 marin-ion, on 06 august 2018 - 11:21, said:

FIGO - 10 minute de la Unirea și unde spui tu este pe partea dreaptă cum mergi spre Muncii și nu are legătură cu Unirea, vezi că intri în altă zonă. Unirea înseamnă blocurile de la fântâni și cele din spatele lor de lângă Institutul Bancar și de lângă Circul Foamei. Cele de pe Calea Călărașilor de la Sf. Vineri intră deja la - Calea Călărașilor până la Mântuleasa de unde începe zona veche. Unde ai tu te las pe tine să alegi denumirea dar dacă tu vrei să zici Unirea poți să-i zici așa.

Ti-am dat like pentru ca m-am plictisit de discutiile astea. Nu ma intereseaza cum ii zice sincer. Nu mi se pare nimic de laudat in a sta "la unirea", e aglomeratie ca la balamuc, fara locuri de parcare, si trafic infernal. Sunt doar cateva zone de top in Bucuresti, si nici acolo in intergime. O portiune pe langa Sos Nordului, Cotroceni (dar in blocuri noi), Dorobanti si o parte din Floreasca. Ah, si zona domenii - manastirea Casin (unde sta si tovarasu Dragnea).

Restul sunt cam la fel de rele, inclusiv pe unde stau eu (din perspectiva mea). Adica aglomeratie, blocuri inalte, multe betoane si putin verde, trafic semnificativ de masini

Edited by figo1988, 06 August 2018 - 15:34.


#158
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012
@Figo, cat era atunci mp incity?
Acum am vazut cam la 1500euro/mp de la particular fara loc de parcare parca.

#159
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 the_same, on 06 august 2018 - 15:45, said:

@Figo, cat era atunci mp incity?
Acum am vazut cam la 1500euro/mp de la particular fara loc de parcare parca.

Negociasem 150k cu un loc de parcare inclus, apt 3 camere tip 3B. Nu mai stiu suprafetele.

#160
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012
Apropo de preturi, tocmai am gasit un anunt cu un ap. de lux de 2 cam si 60mp la new town cu 148k euro si comision 3%.
E cineva suficient de nebun sa dea banii astia ?
Tot acolo am gasit unul de 3 cam si 200 mp cu tot cu terasa la 200k.
Pai se compara?


 figo1988, on 06 august 2018 - 15:51, said:



Negociasem 150k cu un loc de parcare inclus, apt 3 camere tip 3B. Nu mai stiu suprafetele.
E cel de 93mp.
Comparat cu pretul de acum, era un pret bun.

#161
marin-ion

marin-ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.06.2018
the_same - Diferența aia de prețuri este următoarea - 148.000 este cu credit iar 200.000 este chas și deja la suma asta fără bancă te îndrepți spre alte zone. Anunțul ăla de 200.000 este foarte vechi (câteva luni) și nu o să se vândă la banii ăștia.

Comisionul de 3% la cel de 148.000 este pus prostește de o agenție proastă și asta face ca să nu se vândă tocmai că potențialul cumpărător vede cât este JEFUIT de agenție. Comisionul trebuia inclus prin mărirea prețului vânzătorului cum procedam eu și anunțul să fie cu comision 0% tocmai ca cumpărătorul să nu observe cât este JEFUIT. Asta este greșeală de agenți amatori care mai mult încurcă vânzătorul și îi alungă cumpărătorii care nici nu mai citesc anunțul când văd - comision 3%.

Ăsta este anunțul dat prost și care nu o să se vândă. Celălalt îl găsiți voi dacă vă interesează.

https://www.imobilia...3?lista=9456797

Edited by marin-ion, 06 August 2018 - 17:18.


#162
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Marin-ion, ziceai ca ai avut agentie imobiliara, sunt si eu curios, la sume din astea (sau mai mari), plateste cineva comisionul full? Eu le spuneam de la inceput ca maxim 1-2% si erau de acord, ca na, nu voiau sa piarda vanzarea.

PS: Toate anunturile pe care le vedeam erau cu comision 3%, dar ma duceam oricum, stiam ca se negociaza lejer.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate