Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Păreri despre o relație

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#73
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Ghita_Bizonu, on 09 aprilie 2018 - 12:48, said:

???!~!~!!!
Zodiile chinezesti sunt

Lasa,nene,ca stiam,era gluma,nu-s votant Floricica...ca altii care stiu ca Rio e capitala Braziliei.

#74
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

 bazucker2009, on 09 aprilie 2018 - 09:23, said:

Vara trecuta, am inceput o relatie cu o tipa pe care o cunosteam din facultate ( de aproximativ 5 ani). Totul ok, super frumos la inceput, Dupa cateva luni ne-am cunoscut si familiile, totul bine si frumos. Si acum am inceput sa le vad si p-alea mai putin frumoase, ea tot insista sa nu mutam impreuna desi ea are un venit foarte mic din care le mai da si alor ei, iar numai cu salariul meu nu cred ca ne-am descurca sa platim chirie, intretinere si mancare. Ceea ce ma deranjeaza  e ca mama ei tot insista cu mutatul asta desi stie ca nu are posibilitati, iar ai ei nu o ajuta cu nimic. Mia mult de atat peste tot unde ne duceam numai eu plateam, ea invoca intotdeuna ca nu are bani. Odata am hotarat sa plecam la munte si ne-am inteles ca eu platesc benzina si o parte de cazare, iar ea mancarea si cealalta parte de cazare. Cand a venit ziua sa plecam mi-a zis ca nu are bani decat sa supravietuiasca si ca imi va da banii pe urma, lucru care nu s-a intamplat nici pana in ziua de azi. Ceea ce a pus capac la tot si m-a facut sa incheiaceasta relatie a fost la ziua ei cand i-am luat cadou destul de ok zic eu, anume un tort, o bratara de argint si o floare Dupa ceva timp imi spune "sti draga cumnata-miu mi-a luat cadou mai scump decat tine", lucru care m-a deranjat enorm, in conditiile in care eu de ziua mea am primit cadou un parfum de la Avon de 20 ron, iar din politete m-am bucurat si nu i-am reprosat nimic *(insa scrii toate aceste lucruri pe forum, e acelasi lucru!). Am hotarat sa termin aceasta relatie. Acum dupa aproape doua luni de atunci a inceput din nou sa ma caute cerandu-si scuze si invocand ca ea inca ma iubeste.
Intrebarea ar fi voi ce parere aveti de cele relatate? Se mai merita sa mai acord o sansa unei asemenea persoane?
Nu numai ca nu trebuie sa mai stai cu ea dar o perioada ar trebui sa nu stai cu niciuna. Nu doar ea greseste ci si tu!  esti prea imatur sa stai langa o femeie din moment ce spui lucrurile astea pe forum si ceri  parereri de la altii! In concluzie: mai ai de invatat multe! Iubirea nu inseamna bani iar daca o rezumi doar la bani o sa fie un dezastru! In viata apar tot felul de probleme, chiar si problema banilor! ce faceti atunci cand o sa fie mai greu?  va dati papucii unul la celalalt?  si uitati de iubire? Oricum tu nu o iubesti, altfel te-ai fi bucurat sa stea impreuna cu tine, indiferent de conditii!

Edited by stlk, 09 April 2018 - 13:43.


#75
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Dimpotriva,eu vad ca e mai ingrijorat de comportamentul ei si al familiei ei decat de banii aia.

Edited by daniMMM, 09 April 2018 - 13:46.


#76
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 29.03.2006
Nu e vorba doar de bani si nesimtire, daca ti-a dat de ziua ta un parfum avon de 20 de lei, si apoi a mai si comentat la ce a primit ea, este oligofrena.
Daca vrei sa ai o femeie oligofrena langa tine, ramai cu ea.
E oligofrena pt. ca te-a jignit intentionat si are impresia ca esti asa de prost incat nu-ti dai seama ca-si bate joc de tine.

Edited by loock, 09 April 2018 - 14:21.


#77
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 stlk, on 09 aprilie 2018 - 13:34, said:


Nu numai ca nu trebuie sa mai stai cu ea dar o perioada ar trebui sa nu stai cu niciuna. Nu doar ea greseste ci si tu!  esti prea imatur sa stai langa o femeie din moment ce spui lucrurile astea pe forum si ceri  parereri de la altii! In concluzie: mai ai de invatat multe! Iubirea nu inseamna bani iar daca o rezumi doar la bani o sa fie un dezastru! In viata apar tot felul de probleme, chiar si problema banilor! ce faceti atunci cand o sa fie mai greu?  va dati papucii unul la celalalt?  si uitati de iubire? Oricum tu nu o iubesti, altfel te-ai fi bucurat sa stea impreuna cu tine, indiferent de conditii!

Tu ar trebui sa scrii o carte despre iubire. Ceva la fel de relevant ca Poveștile nemuritoare ale lui Ioan Slavici.

Edited by mihaigerard, 09 April 2018 - 14:30.


#78
dorel_acdc

dorel_acdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 28.12.2017
stlk nu ai inteles nimica . Lui nu ii pasa de bani , la nici un barbat nu ii pasa ca da bani la femeie . Problema e ca la femeie ii pasa de bani si nu de barbat si el simte asta .

#79
bazucker2009

bazucker2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 09.06.2013

 loock, on 09 aprilie 2018 - 14:06, said:

Nu e vorba doar de bani si nesimtire, daca ti-a dat de ziua ta un parfum avon de 20 de lei, si apoi a mai si comentat la ce a primit ea, este oligofrena.
Daca vrei sa ai o femeie oligofrena langa tine, ramai cu ea.
E oligofrena pt. ca te-a jignit intentionat si are impresia ca esti asa de prost incat nu-ti dai seama ca-si bate joc de tine.
Nu sunt ingrijorat de bani, nu ma deranjeaza ca am platit eu, ma deranjeaza comportamentul asta.

 dorel_acdc, on 09 aprilie 2018 - 14:32, said:

stlk nu ai inteles nimica . Lui nu ii pasa de bani , la nici un barbat nu ii pasa ca da bani la femeie . Problema e ca la femeie ii pasa de bani si nu de barbat si el simte asta .
Bine punctat exact asa e.

#80
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009

 bazucker2009, on 09 aprilie 2018 - 15:22, said:

Nu sunt ingrijorat de bani, nu ma deranjeaza ca am platit eu, ma deranjeaza comportamentul asta.
Eh, lăsați... Nu pare chiar așa:

 bazucker2009, on 09 aprilie 2018 - 09:23, said:

Mia mult de atat peste tot unde ne duceam numai eu plateam, ea invoca intotdeuna ca nu are bani.

Cand a venit ziua sa plecam mi-a zis ca nu are bani decat sa supravietuiasca si ca imi va da banii pe urma, lucru care nu s-a intamplat nici pana in ziua de azi.

in conditiile in care eu de ziua mea am primit cadou un parfum de la Avon de 20 ron, iar din politete m-am bucurat si nu i-am reprosat nimic.

Nu e nefiresc să te roadă chestiile astea, dar fii corect. Nu cred că s-a prefăcut că e bogată când ați început relația.

#81
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 04.01.2006
@bazucker2009 - ti-ai expus oful aici asteptand ca userii sa iti dea imboldul de a incheia de tot relatia, adica de a nu o relua. Corect?
Asta nu e OK. Fiind patit cam ca tine, cam banuiesc ce gandesti - e rau, ti-e ciuda, probabil se si purta urat cu tine in alte ocazii, dar tii la ea si speri ca isi revine la normal, se va purta frumos etc. Si parca stii ca daca incerci sa pui piciorul in prag pune si ea bot si te face la sentiment apoi, ca de fapt tu esti ala absurd. Si apoi tot tu esti cel care trage de ea sa fie bine. Daca mai e si frumoasa, tragi de ea mai cu spor. Sunt pe aproape?
Niciunul din cei de aici nu poate sa ia decizia in locul tau. Nici cu mistouri, nici cu sfaturi de viata, nici cu zodiacul chinezesc. Tu alegi.
Personal (doar parerea mea), nu cred in schimbarea oamenilor. A, ca uneori cand pierdem ceva bun ne juram pe toti sfintii ca nu mai facem aceleasi greseli, si daca il obtinem din nou ne tinem de juraminte ... cateva zile, da, se intampla.
Am avut  in trecut o relatie de 5 ani cu o domnisoara asemanatoare. Poate o fi aceeasi, cine stie. Cand deja aveam 3-4-5 ani impreuna am incetat sa ma prefac ca nu vad ca lista ei de prioritati era neschimbata din prima zi: 1. ajutat familia ei 2. cheltuielile ei personale .................................. 785 cheltuielile casei (chirie, utilitati - niciodata nu erau bani, ramanea pe luna viitoare, in prima joi dupa Miercurea Ciuc)
Am descoperit ca financiar o duc mult mai bine stand singur cu chirie decat cu 2 salarii in casa si teoretic cu cheltuielile impartite la doi.
In fine. Tu crezi ca bunastarea ta (financiara, afectiva etc) e o prioritate pentru ea? si ca se va schimba complet, va contribui la cheltuielile voastre de cuplu mai mult si se va purta mai frumos? daca da, incearca. Daca nu, vezi-ti linistit de viata, decat stres in doi mai bine liniste singur.

Edited by ambr0zie, 09 April 2018 - 16:09.


#82
bazucker2009

bazucker2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 09.06.2013

 althea, on 09 aprilie 2018 - 15:40, said:

Eh, lăsați... Nu pare chiar așa:


Nu e nefiresc să te roadă chestiile astea, dar fii corect. Nu cred că s-a prefăcut că e bogată când ați început relația.
Nu e vorba de asta dar preferam sa fie cinstita sa-mi spuna de la inceput, nu sa stabilim una si cand ajungem acolo sa-mi spuna ca ea de fapt nu are bani si peste o saptamana sa vad ca apare cu nu stiu ce geanta. Si mai mult de atat sa-mi strige ca nju i-am luat nu stiu ce cadou. Asta m-a deranjat mult.

#83
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 althea, on 09 aprilie 2018 - 15:40, said:

Eh, lăsați... Nu pare chiar așa:


Nu e nefiresc să te roadă chestiile astea, dar fii corect. Nu cred că s-a prefăcut că e bogată când ați început relația.
Pai nici pe el nu l-o fi ros de la inceput,dar daca inaintezi in relatie si vezi ca doar tu te slefuiesti si celalalt are pretentia sa-l accepti asa cum e,trage doar pentru el,fara sa faca nici o schimbare,incepi sa te indoiesti de viitor.O relatie nu e formata doar din fluturasi,inimioare si sex,vrem,nu vrem, exista si chestia materiala.

#84
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009

 bazucker2009, on 09 aprilie 2018 - 15:50, said:

Si mai mult de atat sa-mi strige ca nju i-am luat nu stiu ce cadou.  
Nu ți-a strigat, acum de ce exagerezi?

 bazucker2009, on 09 aprilie 2018 - 09:23, said:

"sti draga cumnata-miu mi-a luat cadou mai scump decat tine"
Poate nici măcar nu ți-a reproșat, ci doar s-a lăudat prostește cu cadoul mai scump decât al tău. Ea e săracă, tu ești cu puțin mai bazat material decât ea și în plus ești și econom (nu zic zgârcit că nu vreau să te superi).  

 daniMMM, on 09 aprilie 2018 - 16:43, said:

Pai nici pe el nu l-o fi ros de la inceput,dar daca inaintezi in relatie si vezi ca doar tu te slefuiesti si celalalt are pretentia sa-l accepti asa cum e,trage doar pentru el,fara sa faca nici o schimbare,incepi sa te indoiesti de viitor.
Pe cuvânt că îl înțeleg, n-o fi având un venit care să-i permită și excursii, și cadouri și toate pretențiile pe care le-o fi având fata, dar îi văd și meschinăriile. Doar șlefuitul de care zici nu-l văd.  

 daniMMM, on 09 aprilie 2018 - 16:43, said:

O relatie nu e formata doar din fluturasi,inimioare si sex,vrem,nu vrem, exista si chestia materiala.
Așa e, dar de obicei dragostea durează mai mult. Fluturașii lui au murit la câteva luni, i-a omorât poșeta nouă Posted Image Practic nici n-au apucat să se cunoască prea bine.

Edited by althea, 09 April 2018 - 16:56.


#85
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,126
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă crezi că te iubeşte, mai stai cu ea, până se mai iveşte o ocazia gen aia Siania. De ce ocazia Siania? Că aia a fost o chestie mai scumpă şi ai putea vedea cum ar reacţiona dacă i-ai zice că nu aveţi bani de stat mult sau că să mergeţi undeva mai ieftin ori că amânaţi vacanţa un pic până se redresează situaţia financiară.
Şi-a ajutat familia numai din banii tăi sau a avut loc de muncă şi a dat şi de la ea?

Edited by djl, 09 April 2018 - 17:08.


#86
bazucker2009

bazucker2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 09.06.2013

 djl, on 09 aprilie 2018 - 17:07, said:

Dacă crezi că te iubeşte, mai stai cu ea, până se mai iveşte o ocazia gen aia Siania. De ce ocazia Siania? Că aia a fost o chestie mai scumpă şi ai putea vedea cum ar reacţiona dacă i-ai zice că nu aveţi bani de stat mult sau că să mergeţi undeva mai ieftin ori că amânaţi vacanţa un pic până se redresează situaţia financiară.
Şi-a ajutat familia numai din banii tăi sau a avut loc de muncă şi a dat şi de la ea?
Familia si-o ajuta din banii munciti de ea, avea si inca are un loc de munca, insa ai ei sunt niste oameni necumpatati sa zic asa care au facut nu stiu cate imprumuturi la banca si care acum nu se mai descurca si asemenea lor e si ea.

Acum sa mai si radem putin, cam asa sta treaba.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i7yxUPuhIqs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bazucker2009, 09 April 2018 - 17:17.


#87
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

 bazucker2009, on 09 aprilie 2018 - 09:23, said:

Vara trecuta, am inceput o relatie cu o tipa pe care o cunosteam din facultate ( de aproximativ 5 ani). Totul ok, super frumos la inceput, Dupa cateva luni ne-am cunoscut si familiile, totul bine si frumos. Si acum am inceput sa le vad si p-alea mai putin frumoase, ea tot insista sa nu mutam impreuna desi ea are un venit foarte mic din care le mai da si alor ei, iar numai cu salariul meu nu cred ca ne-am descurca sa platim chirie, intretinere si mancare. Ceea ce ma deranjeaza  e ca mama ei tot insista cu mutatul asta desi stie ca nu are posibilitati, iar ai ei nu o ajuta cu nimic. Mia mult de atat peste tot unde ne duceam numai eu plateam, ea invoca intotdeuna ca nu are bani. Odata am hotarat sa plecam la munte si ne-am inteles ca eu platesc benzina si o parte de cazare, iar ea mancarea si cealalta parte de cazare. Cand a venit ziua sa plecam mi-a zis ca nu are bani decat sa supravietuiasca si ca imi va da banii pe urma, lucru care nu s-a intamplat nici pana in ziua de azi. Ceea ce a pus capac la tot si m-a facut sa incheiaceasta relatie a fost la ziua ei cand i-am luat cadou destul de ok zic eu, anume un tort, o bratara de argint si o floare Dupa ceva timp imi spune "sti draga cumnata-miu mi-a luat cadou mai scump decat tine", lucru care m-a deranjat enorm, in conditiile in care eu de ziua mea am primit cadou un parfum de la Avon de 20 ron, iar din politete m-am bucurat si nu i-am reprosat nimic. Am hotarat sa termin aceasta relatie. Acum dupa aproape doua luni de atunci a inceput din nou sa ma caute cerandu-si scuze si invocand ca ea inca ma iubeste.

Intrebarea ar fi voi ce parere aveti de cele relatate? Se mai merita sa mai acord o sansa unei asemenea persoane?
Nu as mai baga in seamna asemenea femeie !!!

#88
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,102
  • Înscris: 24.11.2016
Acum observ ca o lauzi.
Mie nu-mi iese din cap replica ei (din cate afirmi tu) cu cadoul.
Eu nu mai ajungeam nici la coltul strazii cu ea, darmite pe forum.
Sa se duca cu cumnatul, ce mare chestie ?

#89
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 14.01.2006

 bazucker2009, on 09 aprilie 2018 - 15:50, said:

Nu e vorba de asta dar preferam sa fie cinstita sa-mi spuna de la inceput, nu sa stabilim una si cand ajungem acolo sa-mi spuna ca ea de fapt nu are bani si peste o saptamana sa vad ca apare cu nu stiu ce geanta. Si mai mult de atat sa-mi strige ca nju i-am luat nu stiu ce cadou. Asta m-a deranjat mult.

Ceea ce vrei tu să știi este foarte complicat - practic ai vrea să știi dacă mai are rost să reiei relația sau nu, doar că nimeni de pe forum nu va putea să îți dea un sfat care să fie perfect pentru tine.
Ca părere personală să știi că oamenii au diferite frustrări și diferite influențe din partea celor din jur, dar pe care nu le vor recunoaște aproape niciodată direct.
De ex. - faptul că prietena ta dă mare parte din banii ei familiei ei poate fi consecința unor discuții prelungite în acea familie, prin care părinții ei (mai ales că înțeleg că are tată vitreg) i-au reproșat că au ținut-o la facultate, i-au dat bani când i-a trebuit și acum trebuie să dea și ea înapoi.
Pe de altă parte lipsa banilor și faptul că societatea din jur te judecă atât de mult în funcție de banii pe care îi ai îi face pe unii oameni să braveze, să exagereze ori să aibă comportamente incorecte pentru a fi pe plac societății - de ex. pentru o mare parte dintre oameni este important să posteze fotografii pe facebook din diverse locații pentru a arăta că s-au distrat. Dacă prietena ta nu are bani, dar totuși vrea să posteze pe facebook atunci va prefera să te mintă că o să pună și ea jumătate când mergeți undeva, chiar dacă știe că nu o să facă asta, pentru că dacă nu ar spune așa nu ați mai merge și atunci nu ar avea ce să mai posteze iar pentru ea este posibil să conteze să se laude în fața prietenelor ei.
Chiar și insistența ei și a familiei ei pentru a vă muta împreună poate fi determinată de faptul că ea are totuși 26 de ani, poate familia ei vrea să o vadă și pe ea că se apropie de o căsătorie, fără ca familia ei să vrea neaparat să profite de tine material.
Faptul că nu înțelege cu mama ta nu este un lucru ieșit din comun - în general nora nu se înțelege cu soacra.

Este evident că este posibil să fie așa după cum la fel de bine este posibil să fie altfel și anume ea să nu aibă niciun fel de sentiment pentru tine, tu să fii un simplu furnizor de bani pe care să-l dea la o parte în momentul în care va apărea ceva mai bun.

De asta părerea mea este că este important ca tu să stai să te gândești rațional la situație și la relația voastră, având în vedere :
-tu ai chiar atât de mulți bani raportat la venitul ei astfel încât să ți se pară că profită de tine ?
-voi per ansamblu, lăsând la o parte problema cu banii, vă înțelegeați bine ?
-aspectele care te-au deranjat, cum ar fi cu acel cadou, cu faptul că a spus că va pune bani pentru a merge la munte și apoi nu a mai pus i le-ai spus ei la acele momente ?  
-dacă i-ai spus aceste lucruri care te deranjează, ea a încercat să nu mai facă la fel ?

În funcție de toate aceste elemente doar tu poți decide dacă are rost să reiei această relație ori nu.
Este posibil ca tu de fapt niciodată să nu fi stat de vorbă cu ea despre toate aceste aspecte care te deranjează, adică poate ai mai spus unele lucruri la nervi, ea a spus alte lucruri și a rămas ca în tren, cum se spune, adică fără să fi lămurit între voi acele lucruri.
Dacă tu crezi că ar mai avea rost să reiei relația, nimic nu te împiedică să ai acum o astfel de discuție cu ea în care calm, rațional, tu să spui ce te-a deranjat și să vezi cum vede ea lucrurile și dacă ar fi de acord să schimbe acele lucruri care te deranjează și abia apoi să iei o decizie.

Edited by spider8, 09 April 2018 - 17:37.


#90
bazucker2009

bazucker2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 09.06.2013

 Xlander, on 09 aprilie 2018 - 17:31, said:

Acum observ ca o lauzi.
Mie nu-mi iese din cap replica ei (din cate afirmi tu) cu cadoul.
Eu nu mai ajungeam nici la coltul strazii cu ea, darmite pe forum.
Sa se duca cu cumnatul, ce mare chestie ?
Replica aia chiar m-a marcat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate