Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand ajung banii de la banca dupa...

Divani&Sofa

Caut software antic Kasperski Ant...

Intrebare despre ppc (fostul enel)
 Radiator spart? Pierdere freon - ...

Grafice Tesla model Y LR

Sfat achizitie lumini DSLR

Sfat cumparare moneda de aur
 Daca am un filet stricat la fuzet...

Transferurile de active intre bro...

Solutie amenajare interior apartm...

Probleme priza carlig de remorcare
 UST.FR vs NQSE.DE (ETF pe Nasdaq)

Autoturismele BMW nu semnalizeaza...

Reparatie VFD

ETF termen lung VWCE vs VUAA.
 

Iresponsabilitatea celor ce nu vaccineaza

* * * - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
879 replies to this topic

#829
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,398
  • Înscris: 05.06.2002
oare un parinte sau o asociatie a parintilor cu copii decedati sau care au avut de suferit din cauza rujeolei n-o poate da in judecata pentru propaganda care o face? o propaganda care are consecinte clare in morti nu prea ar fi cazul sa intre la libera exprimare. ceva de genul cum este reglementata calomia, daca n-am dovezi care sa stea in picioare in instanta n-am voie sa-l fac pe un oarecare hot in numele dreptului la libera exprimare.

Edited by Fane, 08 May 2018 - 23:00.


#830
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Nu mă pricep, dar părerea mea este că ea a consultat vreo câțiva avocați și este perfect asigurată.
Probabil că este greu să dovedească un părinte că fix ea e vinovată pt că i s-a îmbolnăvit copilul sau pt că i-a murit copilul.
Nah, ea spune ce o duce capul, nu are studii în domeniu, citează la rândul ei alți duși cu pluta etc.
În plus, eu aș zice că principalul vinovat este părintele :).
Ce vină are tanti Olivia, dacă părintele o asculta pe ea, o aia de pe net, fără studii de specialitate, în loc să asculte medicul, nu? :)
Și-apoi in Romania, nu pățește nimic nici măcar medicul, dacă moare un pacient din cauza lui. Mai e până să pățească tanti Olivia. Până atunci, are timp să își etaleze toate rochiile și toți pantofii, pe articolele despre rujeola :lol:.

#831
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostChayah, on 08 mai 2018 - 23:35, said:

Nu mă pricep, dar părerea mea este că ea a consultat vreo câțiva avocați și este perfect asigurată.

Dpdv legal/juridic, mda.
Posted Image

Edited by shefu_de_combinat, 08 May 2018 - 23:43.


#832
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Creca are și bodyguards, ar fi culmea să nu aibă :lol:.


#833
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostChayah, on 08 mai 2018 - 23:50, said:

Creca are și bodyguards

Dobut it. Hai sa fim seriosi, e o duduie care scrie pe interneti tampenii si face poze.

#834
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Are pe dracu sa o pieptene, probabil :)
O supraestimezi.

#835
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
3 mai 2018

http://m.cugetliber....vaccinat-347586


"Doi copii, frații unui bebeluș decedat de rujeolă, au ajuns la spital, internați cu același diagnostic. Precum copilul de opt luni care a murit sâmbătă, la Iași, nici frații lui nu sunt vaccinați împotriva rujeolei.


De altfel, la acest spital a fost amenajat un pavilion special pentru copiii care au rujeolă. Numărul cazurilor de rujeolă a crescut anul acesta de zece ori, față de anul trecut. Medicii spun că principala explicație este aceea că unii dintre părinți nu își vaccinează copiii."


A crescut de 10 ori numărul îmbolnăvirilor, față de anul trecut. De 10 ori, da?
A murit încă un bebeluș, da? E drept, avea doar 8 luni, nu era încă vremea să i se facă vaccinul antirujeolic. Dar dacă frățiorii lui ar fi fost vaccinați, dacă ceilalți copii cu care a fost poate în contact ar fi fost vaccinați, nu ar fi avut de unde să ia boala și nu ar fi murit.
Ce poți să mai zici?


A, copiii proveneau dintr-o familie numeroasa din Neamț. Mă îndoiesc că mama lor avea vreme să o citească pe Olivia Steer pe net.
Dar ce sa vezi, și prin biserici e puternic susținut curentul anti-vaccinare. Nu stai pe net, dar poate mergi la biserică și afli acolo ca vaccinurile ucid și alte conspirații.
Sau poate nu mergeau la biserica, dar au avut de-a face cu medici care, dacă nu dau seamă de vaccinări, nu ii interesează, nu se implică.

Totuși, dacă aș fi Olivia Steer și aș citi știrea asta, l-aș lua pe Anducu și tocmai în junglă m-aș opri și aș mânca până la moarte scoarță de arbore de cauciuc, ca să mi se ierte toate păcatele.

#836
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostChayah, on 09 mai 2018 - 00:20, said:

Ce poți să mai zici?

Macar n-au fost vaccinati cu forta de un stat abuziv care stie el ce e mai bine pentru ei, aia e ceea ce conteaza!

Great success.

#837
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

View Postshefu_de_combinat, on 08 mai 2018 - 23:43, said:

Dpdv legal/juridic, mda.
Posted Image

daca o dau in judecata niste parinti carora le-au murit copiii si spun ca ei nu si-au vaccinat copiii pentru ca asa au citit pe blogul Oliviei, atunci cred ca Olivia o baga rau pe maneca. Si chiar daca e ea achitata, procesul o sa faca un scandal monstru, ca Olivia noastra e terminata mediatic. O sa apara si cazul asta, eu sunt optimista. Chiar e super-nevoie de un astfel de proces.

View PostChayah, on 09 mai 2018 - 00:20, said:

3 mai 2018

http://m.cugetliber....vaccinat-347586


"Doi copii, fraţii unui bebeluş decedat de rujeolă, au ajuns la spital, internaţi cu acelaşi diagnostic. Precum copilul de opt luni care a murit sâmbătă, la Iași, nici fraţii lui nu sunt vaccinaţi împotriva rujeolei.


De altfel, la acest spital a fost amenajat un pavilion special pentru copiii care au rujeolă. Numărul cazurilor de rujeolă a crescut anul acesta de zece ori, față de anul trecut. Medicii spun că principala explicație este aceea că unii dintre părinți nu își vaccinează copiii."


A crescut de 10 ori numărul îmbolnăvirilor, față de anul trecut. De 10 ori, da?
A murit încă un bebeluș, da? E drept, avea doar 8 luni, nu era încă vremea să i se facă vaccinul antirujeolic. Dar dacă frățiorii lui ar fi fost vaccinați, dacă ceilalți copii cu care a fost poate în contact ar fi fost vaccinați, nu ar fi avut de unde să ia boala și nu ar fi murit.
Ce poți să mai zici?


A, copiii proveneau dintr-o familie numeroasa din Neamț. Mă îndoiesc că mama lor avea vreme să o citească pe Olivia Steer pe net.
Dar ce sa vezi, și prin biserici e puternic susținut curentul anti-vaccinare. Nu stai pe net, dar poate mergi la biserică și afli acolo ca vaccinurile ucid și alte conspirații.
Sau poate nu mergeau la biserica, dar au avut de-a face cu medici care, dacă nu dau seamă de vaccinări, nu ii interesează, nu se implică.

Totuși, dacă aș fi Olivia Steer și aș citi știrea asta, l-aș lua pe Anducu și tocmai în junglă m-aș opri și aș mânca până la moarte scoarță de arbore de cauciuc, ca să mi se ierte toate păcatele.

e vb de comunitatile de sectanti, care nu accepta diverse proceduri medicale, printre care si vaccinul. Nu e neaparat vina Oliviei in moartea acestor copii, e vina religiei lor tembele si a prostiei lor personale, dar recunosc ca nu m-ar deranja daca ar imparti si Olivia vina cu ei. Legal vorbind. M-am saturat de prosti care se trezesc vorbind pe costurile altora.

Edited by chique, 09 May 2018 - 00:40.


#838
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Chique, intra de curiozitate pe Facebook-ul Oliviei Steer și citește vreo câteva comentarii. Ai să te îngrozești și ai să-ți dai seama că niciun scandal de pe lumea asta nu o să-i dea înapoi pe cei care sunt împotriva vaccinării și cred că forțe oculte uneltesc împotriva lor și îi vor uciși lent cu vaccinuri, medicamente etc :frust:.
Poftim ce cred ei despre ei:

"nu stiu cum....dar ar trebui ,pt copiii nostri, sa ne facem un partid al oamenilor carora sa le pese." :confused:

Zicea aseară Imperathor că a făcut un comentariu, după care a primit block. Acum s-a scos opțiunea pt comentarii. Și nici măcar follow nu mai poți da. Și nici like nu mai poți da. Foarte bine, să vorbească singură, ca o nebună care cere țigări în stația de tramvai, asta este perfect din punctul meu de vedere.

#839
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,769
  • Înscris: 06.08.2004
Oare Steer asta are vreo remuscare pentru faptul ca a contribuit la moartea unor oameni? Ca ma indoiesc ca nu stie ca o face pentru click-uri, din cate am inteles copiii ei sunt vaccinati?
Nu e vorba de retete de bucate aici, e vorba de vietile unor oameni..

#840
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
N-are vreo remușcare, crede că are dreptate :confuzzled:.

"Pentru un om care a terminat dreptul și a practicat mai mulți ani presa de investigații, sufãr de un simț exacerbat al dreptãții, care s-a scrijelit singur în ADN. Vine ca o misiune de onoare sã-i avertizez pe oameni asupra capcanelor și minciunilor sistemului medical. Deseori am fost întrebatã de ce fac asta? De ce îmi pasã?! Și am rãspuns, parafrazând o replicã dintr-un film celebru: "Pentru cã sunt ziarist!"...

Vai de lume...

#841
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Un articol foarte, foarte interesant despre manipularea online și cum funcționează ea :):


http://newsletter.ap...i-poti-rezista/

#842
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,501
  • Înscris: 18.06.2007
haideți să nu o învinovățim pe olivia pentru că anumiți copiii mor. exact cum au spus colegii mai sus, sigur mulți dintre părinții acestor copii nici nu au auzit de ea.

dar să nu luăm de bune orice informație care ne este servită.
„Numărul cazurilor de rujeolă a crescut anul acesta de zece ori, față de anul trecut.” - poate înregistrate într-un anume spital. adică o astfel de informație mi se pare clar manipulatoare pentru că anul acesta nr de decese din cauza rujeolei a fost foarte mic în comparație cu anul trecut.

#843
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Postbobalex18, on 09 mai 2018 - 14:33, said:

haideți să nu o Ăźnvinovățim pe olivia pentru că anumiți copiii mor. exact cum au spus colegii mai sus, sigur mulți dintre părinții acestor copii nici nu au auzit de ea.

dar să nu luăm de bune orice informație care ne este servită.
„Numărul cazurilor de rujeolă a crescut anul acesta de zece ori, față de anul trecut.” - poate Ăźnregistrate Ăźntr-un anume spital. adică o astfel de informație mi se pare clar manipulatoare pentru că anul acesta nr de decese din cauza rujeolei a fost foarte mic Ăźn comparație cu anul trecut.

Păi in primul rând, tu ar trebui să știi să citești o informație :).
În citatul pe care l-am pus din articol, este evident ca situația cazurilor de rujeolă este raportată pentru spitalul acela din Iași.
În al doilea rând, normal că numărul morților de anul acesta este mai mic decât cel al morților de anul trecut, atâta timp cât suntem abia la începutul lui mai, nu?


Cât despre consecințele pe care ar trebui sa le suporte tanti Olivia, citiți topicul alăturat.
În mereu surprinzătoarea Românie, este amendat cetățeanul care spune despre niște penali că sunt penali.
Mai e mult până departe.


#844
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,501
  • Înscris: 18.06.2007
Fără să atrag antipatii. Nu sunt provaccinari pt că le consider inutile. Nu deschid o polemică. La grădiniță, fetița mea era singura nevaccinata. Din ianuarie au tot făcut varicelă iar din grupa ei, ea este a 6-a care a facut. Acum are varicelă. Putina temperatură, dar nu este apatică sau mai știu eu ce. Se joacă și sare incontinuu. Mănâncă, este ok.
Soția este medic cu doua specialități.
Aceste boli se numesc ale copilăriei pt că trebuie să fie făcute în copilărie. Cu cât le faci mai târziu cu atât dezvoltă forme mai grave.
Repet, nu consider că vaccinul îți face copilul autist sau că dacă nu il faci îți condamni copilul la moarte. Ci că trebuie să fim mai educați.

#845
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Vezi ce înseamnă să prezinți informații trunchiate? Înseamnă să spui că varicela nu e nimic altceva decât "puțină temperatură".
Or, nu asta este varicela.
În primul și în primul rând, varicela înseamnă multe, multe vezicule pe piele, vezicule care îți provoacă mâncărimi groaznice, care nu te lasă să dormi și pe care nu ai voie sa le atingi sau și mai rău, să le scarpini, pt ca poți rămâne cu semne pe viață.
Varicela mai înseamnă stat închis în casă vreo 2-3 săptămâni, pt ca nu e bine sa ieși afara și sa răspândești boala - este o boală ff contagioasă -, eventual sa o dai unei femei însărcinate, care poate naște un copil cu grave malformații.
Plus că veziculele alea se pot infecta dacă le porți prin praful de afară.
In afară de asta, odată ce ai făcut varicela, virusul rămâne cuibărit în organism și poți face Zona Zoster, care este o boală ce poate fi dureroasă și tare neplăcută.
Există vaccin - neobligatoriu - impotriva varicelei, dar, na, ce pot zice eu, dacă există părinți "medici cu două specializări", care prefera ca, în loc să-și vaccineze copilul, sa îl lase să se chinuie 3 săptămâni în casă cu bube pe corp, să îl expună la îmbolnăvire cu Zona Zoster, pt că, considera ei, de aia e copil, ca să se îmbolnăvească :huh:.
Ma depășesc astfel de raționamente și astfel de hotărâri, recunosc.
Aș propune ca, pentru a avea parte de cât mai multă acțiune în viață, să lăsați copilul sa facă și tuberculoza și hepatita B și tuse convulsiva și, cu puțin noroc, si o poliomielita mică, ca n-o fi dracu chiar așa de negru, e o simplă răceală până la urmă :huh:.
Hai, jos vaccinarea, că doar de aia suntem oameni, ca să ne îmbolnăvim.

Edited by Chayah, 10 May 2018 - 13:46.


#846
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Postbobalex18, on 09 mai 2018 - 23:06, said:

Fără să atrag antipatii. Nu sunt provaccinari pt că le consider inutile. Nu deschid o polemică. La grădiniță, fetița mea era singura nevaccinata. Din ianuarie au tot făcut varicelă iar din grupa ei, ea este a 6-a care a facut. Acum are varicelă. Putina temperatură, dar nu este apatică sau mai știu eu ce. Se joacă și sare incontinuu. Mănâncă, este ok.
Soția este medic cu doua specialități.
Aceste boli se numesc ale copilăriei pt că trebuie să fie făcute în copilărie. Cu cât le faci mai târziu cu atât dezvoltă forme mai grave.
Repet, nu consider că vaccinul îți face copilul autist sau că dacă nu il faci îți condamni copilul la moarte. Ci că trebuie să fim mai educați.
Eu aș considera comentariul tău, nu doar inutil, ci și inutil de needucat. Și nu se numesc ale copilăriei pentru că trebuie făcute în copilărie, ci pentru că apar cu preponderență atunci. Cuvântul cheie acolo e momentul apariției, nu vreo trebuință închipuită. Apariția mai târzie a bolii nu determină neapărat forme mai grave. Categoric, unii trebuie să fie mai educați.

P.S. Postarea ta e una cu iz neașteptat de Facebook. Nu mai faceți experimente pe copii! Le puteți face pe voi, adulții, când veți avea vreo ocazie, dacă țineți neapărat. Succes!

Edited by cleopatra00, 10 May 2018 - 14:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate