Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ajustare pret contract mixt

Incurajarea, stimularea si sustin...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?
 Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded

DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...
 Ajustare pret contract mixt

Cum setez sa trimit sms de pe dig...

Microciment in bucatarie

La mulți ani @nick5roo!
 DDNS Digi

Marantz MM7025 vs Rotel RB1552 mkii

Recomandare bicicleta electrica

Venom - The Last Dance
 

Schimbari in trafic produse de masinile electrice

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,950
  • Înscris: 30.10.2003
Eu astept cu nerabdare ca masinile electrice sa puna stapanire pe traficul de pe drumuri.
Insa vor fi avantaje si dezavantaje.

Un avantaj va fi scoaterea restrictiilor de viteza datorita poluarii. In orasele mari, pe anumite autostrazi exista aceste restrictii. Vom scapa de ele. Uraaa.

Dezavantaj: se vor scoate restrictiile de poluare din orase si atunci sa-i vezi pe toti venind cu masina in buricul targului.
Clar vor fi probleme, se vor baga alte restrictii scoase din burta, noi nemultumiri.

Ce alte avantaje si dezavantaje vedeti vizavi de trafic?

#2
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostBursul, on 30 ianuarie 2018 - 19:30, said:

Un avantaj va fi scoaterea restrictiilor de viteza datorita poluarii. In orasele mari, pe anumite autostrazi exista aceste restrictii. Vom scapa de ele. Uraaa.
Permite-mi sa rad politicos.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Bursule, restrictiile de viteze nu decurg din problema poluarii. Aceea este tratata prin incadrarea masinii in diferite norme Euro si impozitarea aferenta.
Pentru moment, masinile electrice vor aduce doar apa de ploaie. Nu ma refer la faptul ca-s scumpe, ca sunt, In draci. Cand imi scot eu banii pe ea, tinand cont de faptul c ama costa cat o viata de masini noi, una electrica?! Dar nu la asta ma refer, ci la faptul ca nu sunt fabile. Bateriile acelea sunt viata lor. Si bateriile au, la nivelul acela, doua probleme, durata de viata, durata de incarcare. Eu am pe masina GPL/Bnezina. Ma ia de cap cand pun gaz. Dureaza o gramada. Sa stau cu masina o ora si ceva in priza, mi se pare imens.

View PostBursul, on 30 ianuarie 2018 - 19:30, said:

Un avantaj va fi scoaterea restrictiilor de viteza datorita poluarii. In orasele mari, pe anumite autostrazi exista aceste restrictii. Vom scapa de ele. Uraaa.
Pe acest principiu, sa se scoata treptele 1 si 2, ca acestea produc cea mai mare poluare.

#4
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,796
  • Înscris: 04.01.2018

View PostYOUR_GOD, on 30 ianuarie 2018 - 19:40, said:

Sa stau cu masina o ora si ceva in priza, mi se pare imens.
Pai las-o peste noapte in priza si gata, doar nu stai sa o pazesti, sa vezi cand s-a incarcat.
Cand iti incarci telefonul mobil, la fel stai langa el, asteptand sa se incarce?

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,950
  • Înscris: 30.10.2003
Sunt orase unde sunt restrictii din cauza poluarii. Noxe + zgomot.

De exemplu in Austria:

IG-L stands for high pollutant load
In some cases, the abbreviation "IG-L" appears next to the speed limit. This stands for "Air Pollution Control Law" and means that the limit was granted because of too high a pollutant load in the air.
Important to know: If the abbreviation is active, higher punishments threaten higher speed punches than usual. So you should stick even more to the restriction than usual already.

Nu vad de ce ar mai baga aceste restrictii

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu astept primul cocalar electrocutat cand s-o poza intre doua Mercedese sau Beemvee  electrice si o sa-i faca punte intre acumulatori lantul cel de 'haur .

Edited by JurasikMan, 30 January 2018 - 19:49.


#7
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,268
  • Înscris: 24.01.2008

View PostYOUR_GOD, on 30 ianuarie 2018 - 19:40, said:

Sa stau cu masina o ora si ceva in priza, mi se pare imens.
In viata tre' sa stii sa te descurci.  Mai faci o mica investitie in accesorizare si nu te mai doare capu'.

Attached File  a7DNq7z_700b.jpg   78.71K   110 downloads

Dupa ce-ai dat o poala de bani pe-o electrica, 10.000 € pe-o remorca, un generator si-un carlig de remorcare inseamna maruntis.

Edited by Barboso, 30 January 2018 - 19:55.


#8
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostBursul, on 30 ianuarie 2018 - 19:44, said:

Nu vad de ce ar mai baga aceste restrictii
Asa ar spune logica, dar ma tem ca le vor mentine, gasesc alte pretexte: ca siguranta, ca se consuma prea multa electricitate (la viteze mari se consuma mult) deci poluare. Posted Image

#9
ce10

ce10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 10.04.2007

View PostBarboso, on 30 ianuarie 2018 - 19:55, said:

In viata tre' sa stii sa te descurci.  Mai faci o mica investitie in accesorizare si nu te mai doare capu'.

Attachment a7DNq7z_700b.jpg

Dupa ce-ai dat o poala de bani pe-o electrica, 10.000 € pe-o remorca, un generator si-un carlig de remorcare inseamna maruntis.


Geniala solutia de incarcarea!!! Poate fi adaptata sa incarce si in mers? Sau macar pana la prima benzinarie?

#10
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008
Din cauza poluarii nu esti lasat in oras sa mergi cu 150 km/h Posted Image

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View PostAldulescu, on 30 ianuarie 2018 - 19:43, said:

Pai las-o peste noapte in priza si gata, doar nu stai sa o pazesti, sa vezi cand s-a incarcat.
Cand iti incarci telefonul mobil, la fel stai langa el, asteptand sa se incarce?
Eu am mereu combustibil in masina. Nu o las la incarcat.

#12
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,268
  • Înscris: 24.01.2008

View Postce10, on 30 ianuarie 2018 - 20:13, said:

Geniala solutia de incarcarea!!! Poate fi adaptata sa incarce si in mers? Sau macar pana la prima benzinarie?
Pai generatorul functioneaza, remorca e remorca, poate fi tractata (si-o faci chiar cu electrica)... doar electrica sa functioneze in timpul incarcarii.
Asta nu mai stiu, da-i singura forma in care-as iesi din localitate cu asa ceva.

Edited by Barboso, 30 January 2018 - 20:32.


#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View PostBarboso, on 30 ianuarie 2018 - 20:30, said:

Pai generatorul functioneaza, remorca e remorca, poate fi tractata (si-o faci chiar cu electrica)... doar electrica sa functioneze in timpul incarcarii.
Asta nu mai stiu, da-i singura forma in care-as iesi din localitate cu asa ceva.
Si ai scoate vreo 20%, lol. Dar, ce conteaza, important este sa fie verde. De fapt, asta este ideea. Masinile electrice, deocamdata, nu-si ating scopul.

#14
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,796
  • Înscris: 04.01.2018

View PostYOUR_GOD, on 30 ianuarie 2018 - 20:20, said:

Eu am mereu combustibil in masina. Nu o las la incarcat.
Pai trebuie sa iti schimbi mentalitatea, de acum o sa tratezi masina la fel ca pe laptop, telefon, tableta, etc. si o pui la incarcat daca vrei sa mergi cu ea. Uita de combustibil !

#15
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View PostBursul, on 30 ianuarie 2018 - 19:30, said:

Un avantaj va fi scoaterea restrictiilor de viteza datorita poluarii. In orasele mari, pe anumite autostrazi exista aceste restrictii. Vom scapa de ele. Uraaa.
Dezavantaj: se vor scoate restrictiile de poluare din orase si atunci sa-i vezi pe toti venind cu masina in buricul targului.
Clar vor fi probleme, se vor baga alte restrictii scoase din burta, noi nemultumiri.
Ce alte avantaje si dezavantaje vedeti vizavi de trafic?

Pot sa scoata astia toate restrictiile de viteza, cu masina electrica daca depasesti 110-130 ai jumatate autonomie. E un film pe youtube unde cineva face un test cu o Tesla, mers constant 200 km/h . Dupa 50 km a ales sa intoarca ca nu ii ajungea bateria. Restul de masini electrice mai ieftine sunt limitate pe la 150-160 km/h deci tot cu 90-100 mergi daca nu vrei sa incarci pe traseu.
Din experienta proprie, te bagi pe banda de tiruri cu 100-110 pui "autopilotu" si te gandesti la nemurirea sufletului. Daca masina e izolata bine, e relaxant, asculti o muzica , vorbesti la telefon, etc.

" Rezistenta la inaintare este direct proportionala cu patratul vitezei "

#16
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View PostBarboso, on 30 ianuarie 2018 - 19:55, said:

Dupa ce-ai dat o poala de bani pe-o electrica, 10.000 € pe-o remorca, un generator si-un carlig de remorcare inseamna maruntis.
Si haudi q7 unde-l pontăm?

#17
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,950
  • Înscris: 30.10.2003
Mie imi place discutia asta, ca eu vorbesc de 20 ani in viitor, dar si voi vorbiti tot de viitor dar cu tehnologia actuala, de parca nu s-ar mai dezvolta nimic. :lol:

#18
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016

View PostBarboso, on 30 ianuarie 2018 - 20:30, said:

Pai generatorul functioneaza, remorca e remorca, poate fi tractata (si-o faci chiar cu electrica)... doar electrica sa functioneze in timpul incarcarii.
Asta nu mai stiu, da-i singura forma in care-as iesi din localitate cu asa ceva.
Se vede ca nu esti neamt.

Nemtii deja au incorporat generatorul, poti sa-l iei ca optiune la, Opel Ampera si BMW i3 (probabil si altele).

View PostBursul, on 30 ianuarie 2018 - 22:12, said:

Mie imi place discutia asta, ca eu vorbesc de 20 ani in viitor, dar si voi vorbiti tot de viitor dar cu tehnologia actuala, de parca nu s-ar mai dezvolta nimic. Posted Image
Daca nu se face vreo revolutie in domeniul bateriilor, nu prea poti face mare lucru pentru a trece de limitele fizice ale bateriilor actuale.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate