Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Schimbari in trafic produse de masinile electrice

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View PostBursul, on 07 mai 2019 - 08:07, said:

Avand in vedere ca in viitor numarul masinilor electrice se va inmulti oare ce se va intampla cu benzinariile, respectiv companiile petroliere? Cifra de afaceri probabil se va diminua, vor fi someri, benzinariile poate vor disparea, iar in locul lor vor aparea statii de incarcat, probabil preluate de alte firme.
In loc de "benzinarii" Petrom, vom avea Enel sau Digi Energy.

Deja sunt peste tot in spate la benzinarii in Olanda.
[ https://cdn.fastnedcharging.com/uploads/images/scaled/banner_image_large/1119 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Sunt, sunt, dar sunt cele ale benzinariilor traditionale sau sunt alte firme?

#39
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,131
  • Înscris: 13.11.2017
Sunt ale benzinariilor traditionale. In Romania au asa ceva MOL si ROMPETROL. La noi in Bacau ROMPETROL are incarcatoare in doua din cele 3 benzinarii.

#40
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Mda, deocamdata eu am vazut doar "benzinarii" Tesla (undeva in Ungaria langa granita cu Croatia) , adica exclusiv pentru Tesla, nu stiu daca merge si pe alte electrice, banuiesc ca da.

Edited by Bursul, 24 May 2019 - 10:42.


#41
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,131
  • Înscris: 13.11.2017
Depinde daca au fost adaptate cu mufa ccs

#42
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Chiar daca ai mufa CCS pe masina nu poti incarca la statiile Tesla. Cand bagi mufa Chargerul comunica cu masina si daca nu este o Tesla nu ii da curent. Asta in cazul Superchargerelor.
In reteaua Tesla Destination Caharger (mult mai multe puncte decat Superchargere), Tesla a instalat si ofera gratis posibilitatea de a incarca si alte masini.

#43
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,131
  • Înscris: 13.11.2017
Destination charger la ce putere maxima incarca ?

#44
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
22kw

#45
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Se pare ca masinile electrice trebuie sa produca un sunet artificial, cel putin in UE, care sa imite sunetul unui motor conventional. Se aplica si pentru masinile hibride, iar sunetul trebuie sa apara la viteze mai mici de 20km/h.
Sistemul se numeste Acoustic Vehicle Alert System sau AVAS si va fi un standard in 2021, iar cine nu il are trebuie sa-l instaleze deoarece se poate achizitiona separat.

Ieri eram cu ala mic pe o alee. El era pe bicicleta in fata, oprit sa treaca strada. Am auzit venind o masina si mi-am amintit de stirea asta. Cred ca e o idee buna.

Edited by Bursul, 10 July 2019 - 10:45.


#46
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010

View PostBursul, on 10 iulie 2019 - 10:45, said:

[i
Ieri eram cu ala mic pe o alee. El era pe bicicleta in fata, oprit sa treaca strada. Am auzit venind o masina si mi-am amintit de stirea asta. Cred ca e o idee buna.

Un pârț cu miros ce se  elibereaza dintr-un recipient plin ochi cu h2s (hidrogen sulfurat pt nescoliti ).

#47
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Am avut asa ceva la phev-ul anterior. Asta nou nu mai are bazaitoarea aia la motor. E o chestie opțională la momentul asta. Ma sacaia enorm. Bine ca nu mai e pe mașină nouă.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate