Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10
 Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...

Alternative, reducere costuri, pa...

SUMMER HITS!
 Conducta pluviala sparta la bloc....

Medii admitere 2023 UPB - Faculta...

Cum pot crea o iluzie de tipul Fa...

Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...
 Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?

5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...
 

Ungaria isi baga nasu' in politica interna a Romaniei

* * * * - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1061 replies to this topic

#1045
Esticul

Esticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 24.09.2016

 Malus_Dacus, on 16 ianuarie 2018 - 11:02, said:

Si eu imi spun ardelean, ca Brasovul inca e in Ardeal...dar spre deosebire de tine, eu nu ma inchin la steaguri straine ....
PS: credeam ca nu va place "bozgori", dar ma rog...fiecare cu placerile lui...
Dacă ai ajuns în Brașov învață felul de-a fi al brașovenilor (eu am multe neamuri acolo, știu despre ce e vorba). Transilvania este cu unguri și are nevoie de unguri. Ei sunt înrudiți cu cei din Ungaria, Transilvania are elemente de complementaritate economică cu Ungaria. Colaborarea e necesară.

Faptul că ceva împărat de la Viena a sprijinit o artificială alipire a Transilvaniei la Ungaria între 1867-1918, nu înseamnă că românii nu au profitat de drepturile și libertățile vremurilor de atunci. Și fapta lui Sisi nu mai are niciun impact azi. Nu mai emiteți atâtea minciuni nesimțite.

Edited by Esticul, 16 January 2018 - 11:26.


#1046
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

 Esticul, on 16 ianuarie 2018 - 10:50, said:

După mine  e necesară formarea unui singur județ maghiar din Covasna, părți din Harghita, Mureș, și încheierea unui protocol european cu Ungaria privind ajutorarea economică și culturală a județului respectiv.
Bine pui de dac, lumineaza-ne! Motivul fiind? Avantajele fiind?

C-asa altii ar imparti Covasna intre Vrancea, Buzau si Brasov, Harghita intre Suceava, Neamt si Bacau... Cred c-ar fi o masura mai populara. De ce am face asta? Cui i-ar folosi?

#1047
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

 Esticul, on 16 ianuarie 2018 - 10:57, said:

Nu ne place porecla aia. Noi ne spunem ardeleni.
Sigur cã unii vã autointitulați ardeleni, așa cum alții se autointituleazã secui. Credeți voi cã veți da astfel mai multã greutate și legitimitate pretențiilor pe care le emiteți apoi, vorbind în numele lor și abuzând de pluralul acesta problematic. Previzibil și jalnic, de altfel!

#1048
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 shogun1, on 16 ianuarie 2018 - 06:53, said:

Mai legitim chiar, ca noi moldovenii suntem aici, secuii vad c-au ramas oficial (cati s-au declarat) fo 500, mari, lati si cracanati Maturizati-va bre! Sunt mai multi care se cred daci,poate revendica si aia Dacia lui Burebista... Posted Image
Cati s-or declarat moldoveni ori daci la referendum... ?

 lil debul, on 16 ianuarie 2018 - 09:08, said:

Si tocmai ce i-a dat @colegul cu fima'n cap de ti se face si mila, deci pt. un conational @Hunor e mitic iar pt un roman @Hunor e ungur.
@Skyspy are dreptate.
Multi dintre maghiarii bucuresteni s-or miticizat, multi nu isi mai recunosc originile, ca sa fie bine, sa nu fie rau (proastele naravuri sunt contaminante).
Multi, dar NU toti.

Edited by Hunor_66, 16 January 2018 - 11:32.


#1049
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

 MembruAnonim, on 15 ianuarie 2018 - 22:12, said:

Dap, o regiune centrala Covasna - Brasov - Sibiu - Alba si o sa planga dupa judete ajentii ungurieni. PS - sunt brasovean, am nevasta unguroaica din Harghita si sa mor daca nu se pisa toti din familia ei si apropiatii pe cacaturile secesioniste. Aia-i atmosfera adevarata intre maghiari, nu cacaturile platite de p-aici.
Ai trait printre unguri si nu ai inteles nimic si se pare ca nici nu vei intelege nimic. Impresia ta este total falsa despre ei.
Vreau sa spun ca nimeni nu doreste sa isi arete adevaratele simtaminte fata de tine. Ce rost ar avea o controversa cu tine? Nici una.

#1050
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 08.11.2009

 Esticul, on 16 ianuarie 2018 - 11:25, said:

Dacă ai ajuns în Brașov învață felul de-a fi al brașovenilor (eu am multe neamuri acolo, știu despre ce e vorba). Transilvania este cu unguri și are nevoie de unguri. Ei sunt înrudiți cu cei din Ungaria, Transilvania are elemente de complementaritate economică cu Ungaria. Colaborarea e necesară.

Faptul că ceva împărat de la Viena a sprijinit o artificială alipire a Transilvaniei la Ungaria între 1867-1918, nu înseamnă că românii nu au profitat de drepturile și libertățile vremurilor de atunci. Și fapta lui Sisi nu mai are niciun impact azi. Nu mai emiteți atâtea minciuni nesimțite.
Nu cred ca ai vrea ca cineva care vine in Brasov sa-i priveasca pe unguri asa cum ii primesc brasovenii. Si vorbesc de brasovenii din mosi stramosi nu de basovenii veniti de o generatie, doua.
Ceva de genul: as face o Transilvania in mijlocul Australiei si i-as trimite pe toti acolo  ca sa aiba Transilvania lor.

#1051
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 christinne69, on 16 ianuarie 2018 - 09:05, said:

Pai eu am spus demult ca scrie in romana excelent, cunoaste subtilitati lingvistice ("doar" vs "decat"), ...
Alea, doamna, sunt subtilitati decat pentru unii...

#1052
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

 Hunor_66, on 16 ianuarie 2018 - 11:36, said:

Cati s-or declarat moldoveni ori daci la referendum... ?
Nu era rubrica domnule... Posted Image Posted ImageNe discrimineaza miticii, ioi istenem... Posted Image

Poate n-ai inteles, io faceam o paralela, dar daca insisti in modul asata autist (o fo odat, deci e si acum), daca exista ala, exista si Regiunea Autonoma Maghiara, deci aveti deja autonomie, retrageti-va acolo!

Edited by shogun1, 16 January 2018 - 11:44.


#1053
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 christinne69, on 16 ianuarie 2018 - 09:16, said:

Mai rau! Oricum era clar ceva necurat.
Dati cu agheasma, doamna, si aprindeti un bob de tamaie ! Posted Image

#1054
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 cleopatra00, on 16 ianuarie 2018 - 11:31, said:

Sigur că unii vă autointitulați ardeleni, așa cum alții se autointitulează secui. Credeți voi că veți da astfel mai multă greutate și legitimitate pretențiilor

Off topic

Unii se autointitulaza palestinieni si toata lumea alearga sa le satisfaca dorintele de autodeterminare si infiintare a unui stat.
Atentie....politica este ca cea mai veche meserie a lumii

#1055
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 08.11.2009

 Hunor_66, on 16 ianuarie 2018 - 11:40, said:

Alea, doamna, sunt subtilitati decat pentru unii...

Bah, voi nici macar nu intelegeti care este greaseala dintr-un text scris dar vorbiti.

Greseala gramaticala este asta:
Alea, doamna, NU sunt subtilitati decat pentru unii....

si nu asta:
Alea, doamna, sunt subtilitati decat/ doar pentru unii...

Asta este ce vrea sa spuna omul ala atunci cand spune: Alea, doamna, sunt subtilitati decat pentru unii...

Si stiu asta pentru ca, fiind nascut si crescut in zona, putin mai la Nord, stiu foarte bine ce este in capul meu atunci cand fac aceasta gramaticala.
Dar stii ce, ia spune-mi si mie care este regiunea aia din Romania in care se vorbeste exact limba literara?

#1056
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 53,210
  • Înscris: 30.01.2008

 Esticul, on 16 ianuarie 2018 - 11:25, said:

Faptul că ceva împărat de la Viena a sprijinit o artificială alipire a Transilvaniei la Ungaria între 1867-1918, nu înseamnă că românii nu au profitat de drepturile și libertățile vremurilor de atunci.
Dap au profitat 0,1 % si aia au fost cei care s-au catolicizat sau si-u schimbat numele in unul maghiar (maghiarizatii)
Iar 0,1 % nu inseamna ca romanii au profitat ci ca unii romani au reusit sa se descurce si sub ocupatie .

0,1 % nu este egal cu- romanii au profitat de x si de y sub stapinirea maghiara ,ci este egal cu -Manipulare ordinara  !!

 Esticul, on 16 ianuarie 2018 - 11:25, said:

Transilvania este cu unguri
Dap am observat , ca dupa uciderea romanilor si fugarirea lor de pe propriile lor paminturi ....Transilvania ..este intr-adevar cu unguri !

Logica de balta !

 Esticul, on 16 ianuarie 2018 - 11:25, said:

Colaborarea e necesară.

Nu va putea exista colaborare din punctul de vedere maghiar !  Colaborare in limbajul maghiaresc este -Maghiarul dispune si romanul executa !

Iar dovada cea mai buna este proiectul tarii inororgilor unde nu e vorba de NICI O COLABORARE !!!

colaboráre sf [At: C. PETRESCU, C. V. 145 / Pl: ~rắri / E: colabora] 1 Participare, alături de alte persoane, la realizarea unei acțiuni, a unei opere, a unei afaceri etc. care se efectuează în comun

 WestPoint, on 16 ianuarie 2018 - 11:37, said:

i.
Vreau sa spun ca nimeni nu doreste sa isi arete adevaratele simtaminte fata de tine.
Dap ,cunoastem parsivitatea maghiareasca ca una spun si alta gindesc .

Esti al 3-lea care le explica etnicilor romani asta dar se pare ca romanii cred(sau vor sa creada)  in continuare ca maghiarii sunt onesti ...Posted Image

Edited by Daco_Get, 16 January 2018 - 12:12.


#1057
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 Esticul, on 16 ianuarie 2018 - 11:25, said:

Dacă ai ajuns în Brașov învață felul de-a fi al brașovenilor (eu am multe neamuri acolo, știu despre ce e vorba). Transilvania este cu unguri și are nevoie de unguri. Ei sunt înrudiți cu cei din Ungaria, Transilvania are elemente de complementaritate economică cu Ungaria. Colaborarea e necesară.
Hai sa facem o delimitare. Sunt doua entitati diferite: ungurii care s-au adaptat aici la noi in Romania - Transilvania si ungurii extremisti care mananca rahat.
Fiecare este liber sa aleaga. Cel care alege sa manance rahat i se va servi rahat.

Care sunt elementele alea de completare economica a Transilvaniei cu Ungaria?

Edited by MembruAnonim, 16 January 2018 - 12:16.


#1058
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 Daco_Get, on 16 ianuarie 2018 - 11:20, said:

De fapt inaintea "infiintarii " Brasovului exista o asezare romaneasca . Fapt normal ca peste tot in Romania .

Nu sunt asa de convins ca ti-ai da casa verisorului Neanderthal doar pentru ca a fost inaintea ta prin zona, mandru Cro-Magnon.

Revenind la subiect, tie iti convine Brasovul actual infiintat de teutoni, nu o zona administrata  de romani ( cu pauze fanariote )  gen Ferentariul sau Strehaia.

 MembruAnonim, on 16 ianuarie 2018 - 12:15, said:

ungurii care s-au adaptat aici la noi in Romania

Sunt la fel cu romanii ce s-au adaptat in Ferentari sau Strehaia, adica vrednici de plans.

#1059
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 53,210
  • Înscris: 30.01.2008

 AMDG, on 16 ianuarie 2018 - 12:17, said:

1)Nu sunt asa de convins ca ti-ai da casa verisorului Neanderthal doar pentru ca a fost inaintea ta prin zona, mandru Cro-Magnon.

2) Revenind la subiect, tie iti convine Brasovul actual infiintat de teutoni, nu o zona administrata  de romani ( cu pauze fanariote )  gen Ferentariul sau Strehaia.

1)Nu prea ma intereseaza ce esti tu sau nu convins !

2)Iarasi nu stii ce imi convine sau nu mie .

Faptul ca unii ocupatori au venit si au facut lucruri ca sa le fie lor bine ,folosind banii ,resursele bastinasilor si bastinasii pentru a face unele chestii nu obliga cu  nimic bastinasii fata de ocupatori !

Cu absolut nimic ! Ba din contra !

Edited by Daco_Get, 16 January 2018 - 12:21.


#1060
Esticul

Esticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 24.09.2016

 cleopatra00, on 16 ianuarie 2018 - 11:31, said:

Sigur că unii vă autointitulați ardeleni,
Da, suntem ardeleni. Și suntem mândri că suntem ardeleni. Ne doare în fund dacă alții consideră că "ne autointitulăm".

#1061
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 Daco_Get, on 16 ianuarie 2018 - 09:11, said:

In afara ca nu e membru udemere ci membru ppmt(PPMT este partidul extremist hard-core al maghiarilor din Romania)   afiliatia ungara si-a descoperit-o dupa intrarea in politica si in partidul maghiar. !
Bine de stiut. Si sa stie si moderatorii care ii i-au partea. Trebuie sa fim atenti.
Apropo, regulamentul forumului permite asemenea campanii?

#1062
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

 vio69a, on 16 ianuarie 2018 - 11:49, said:

Unii se autointitulaza palestinieni si toata lumea alearga sa le satisfaca dorintele de autodeterminare si infiintare a unui stat.
Atentie....politica este ca cea mai veche meserie a lumii
Politica pașilor mărunți, după cum ne-a divulgat niște detalii însuși domnia sa, Hunor, într-un solemn moment de sinceritate maghiaro-secuiesc.

Edited by cleopatra00, 16 January 2018 - 12:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate