Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...

Senzori de miscare aprind lampile...

Gaura dreapta in perete gros
 Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...

Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?
 Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...

Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...
 Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...
 

Editarea pozelor

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#1
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,234
  • Înscris: 19.09.2005

View Postvoodooeye_69, on 09 octombrie 2017 - 23:57, said:

hai să încerc să te lămuresc de Fuji. Histograma eu personal am dezactivat-o, nu mă ajută cu nimic atât timp cât imaginea în vizor îți spune exact cu va fi fotografia din punct de vedere al expunerii. Cu ce te ajută să vezi canalele de culoare? Culorile sunt geniale, probabil în scurt timp vei renunța la formatul RAW, care oricum nu se prea împacă cu Lightroom, datorită matricei senzorului X-Trans. Suita Adobe preferă senzori Bayer, dar jpeg-ul de la Fujifilm este mult peste orice altceva. Obiectivele Fuji sunt foarte bune, în special prime-urile. Unele sunt mai lente în autofocus dar sunt foarte bune optic. Din păcate nu se prea găsesc, sunt atât de căutate încât în colțul nostru de lume...nu prea ajung. Una peste alta, Fujifilm trebuie să îți placă, să-i simți feelingul, eu am renunțat la o trusă full frame destul de completă pentru el și nu regret. Atașat este un fișier la rezoluție mare tras cu celebrul 56mm f/1,2

View Postarg, on 10 octombrie 2017 - 07:48, said:

e prea lucrata, poza aia, pare randata.

View Postvoodooeye_69, on 11 octombrie 2017 - 06:44, said:

.... editată la nivelul tenului și expunere contrast. .....
e suficient, pentru ca poza si-ai piarda autenticitatea, este o poza editata.

Edited by dani.user, 12 October 2017 - 18:50.
quote pentru intelegerea contextului


#2
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 15.06.2005
Bun, eu mă retrag din discuție. Tot ce am vrut a fost să expun o părere personală care vine în urma experienței mele timp de trei ani cu sistemul Fujifilm în ideea că poate fi de folos cuiva.

#3
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,118
  • Înscris: 19.01.2004
Nu e cazul sa fugi din cauza unui troll, mai ales ca nu ai mai dat pe aici de o vesnicie. Eu iti multumesc pentru interventie, am avut ceva de invatat din ce ai spus si aratat.
Mai zi-ne, nu prea e lume cu Fuji pe aici.

Edited by Taxon, 11 October 2017 - 09:17.


#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,234
  • Înscris: 19.09.2005
ce frumos scrii repede troll, cand cine nu este de acord cu preferintele tale...
ok, eu nu folosesc fuji, am folosit de prin 2006 un ap cu obiectiv pentax, pe urma un olympus si acu' un dslr canon,
am editat poze in toate felurile, eu consider ca poza poate iesi finala direct din aparat dar pentru asta e nevoie de "ceva"... care nu poate fi compensat prin soft si beculete...
mai era un coleg pe aici care omora pozele cu prea multe surse de lumina....

ca veni vorba de acel "ceva", uneori il simt, dar din pacate rar, foarte rar....


IMG_2329.JPG

Edited by arg, 11 October 2017 - 09:33.


#5
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View Postarg, on 11 octombrie 2017 - 09:29, said:

ce frumos scrii repede troll, cand cine nu este de acord cu preferintele tale...
ok, eu nu folosesc fuji, am folosit de prin 2006 un ap cu obiectiv pentax, pe urma un olympus si acu' un dslr canon,
am editat poze in toate felurile, eu consider ca poza poate iesi finala direct din aparat dar pentru asta e nevoie de "ceva"... care nu poate fi compensat prin soft si beculete...
mai era un coleg pe aici care omora pozele cu prea multe surse de lumina....

ca veni vorba de acel "ceva", uneori il simt, dar din pacate rar, foarte rar....
Sunt 2 tipuri de poze.
Poze care se intampla si poze pe care le faci.


Poza o faci mai intai in cap
Daca vrei sa corespunda ce e in capul tau cu poza finala, folosesti orice mijloace. Compozitie,  loc, focala, setari, editare, lumini. Tot. Ca sa iasa cum vrei tu.

Daca iti place varianta cu "se intampla"  foarte bine si asa.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,234
  • Înscris: 19.09.2005

View Postidaho333, on 11 octombrie 2017 - 11:04, said:

Daca iti place varianta cu "se intampla"  foarte bine si asa.
in geneal cand fac poze casc bine ochi sa gasesc "poza", dupa ce vad poza, caut locul din care sa o fac, si pe urma incepe "chinuiala" cu setarile din aparat cu care sa obtin poza pe care am vazut-o...

#7
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,118
  • Înscris: 19.01.2004
adica o "editezi" direct in aparat, da?

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,234
  • Înscris: 19.09.2005

View PostTaxon, on 11 octombrie 2017 - 11:32, said:

adica o "editezi" direct in aparat, da?
Confunzi setarile aparatului cu editarea.
Setarile sunt: balans alb, iso, diafragma, bliz si timp de expunere. Care se fac inainte de a face poza.
Editarea e tot ce faci cu poza dupa ce ai facut-o.

#9
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,118
  • Înscris: 19.01.2004
asa zici tu ? asa o fi, deh....

#10
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 15.06.2005
Am zis că nu mai intervin în discuție dar dacă tot vă înverșunați, hai să vedem cum văd eu treaba. Toată lumea sau cel puțin majoritatea discută și editează pe RAW, dar nimeni nu conștientizează că în momentul în care ai convertit fișierul raw in alt format ai făcut post procesare (editare), pentru că ai aplicat un spațiu de culoare, o adâncime, și o compresie. Asta așa basic Posted Image Ce se întâmplă mai departe devine subiectiv. Spre exemplu, dacă am de fotografiat pentru băiatul care face shaorma la colțul străzii, este clar că fotografia va fi mult procesată, poate vor fi mai multe expuneri, cu setări diferite, cu blitzuri puse în unghiuri diferite, poate voi folosii uleiuri și substanțe care să facă produsul mai arătos. De ce? Pentru că asta este cerința clientului. El trebuie să câștige bani ca la rândul meu și eu să câștig bani. Am fost pus în situația să fotografiez produse la care trebuiau redate perfect culorile. A fost momentul în care am aflat că nici o cameră digitală/analog nu poate face asta fără postprocesare. Atunci am cumpărat un X-Rite Color Checker passport și a trebuit sa-mi creez în softul de post procesare unprofil de cameră pentru fiecare situație de fotografiere. Asta oare nu este tot postprocesare? Alteori am considerat că vreau alb/negru. Și asta este tot post procesare dacă nu folosești jpeg-ul, pentru că RAW-ul nu este niciodată alb/negru. Dacă clientul este un model și îi fac poze o las cu coșuri sau cearcăne? Nu, pentru că mă plătește pentru asta, sau pentru că așa vreau eu să fie fotografia. Dacă simt nevoia să fiu hipster, îmi iau camera anolgică, două role de Cinestill 800T și fac pe grozavul. Deci eu zic să încheiem cu discuția asta mega stupidă despre editare, este un topic despre hardware, despre ce și cum poate un anumit echipament nu despre cum este o fotografie pusă spre exemplificare. Referitor la hardware, sistemul Fujifilm trebuie să îți placă, cunosc mulți fotografi buni și foarte buni care s-au îndrăgostit de el dar cunosc alții la fel de buni care nu s-au putut adapta cu el. Imaginea este diferită de ce se obține de la restul sistemelor, focusul nu este cel mai rapid și obiectivele nu sunt nici ele ieftine (și mai rău nici nu se prea găsesc) dar contează să îți placă să fotografiezi cu el. Eu am în paralel încă un sistem FF dar îl folosesc ocazional, strict la anumite joburi. Dacă nu era Fujifilm, era Olympus. Probabil PEN F sau OM-D E5MkII.

Edited by voodooeye_69, 11 October 2017 - 12:58.


#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,234
  • Înscris: 19.09.2005
si daca "modelul" are o alunita pe care tu o confunzi cu-n cos? si ii stergi "marca integistrata", ce faci atunci?

din puctul meu de vedere nu exista culori perfect redate si inclusiv nici culori perfecte in realiate, ochiul uman face un balans de alb automat, incredibil de subiectiv.
una din marile probleme pe care le am acasa e ca folosesc becuri economice cu lumina calda si cri mic, practic ce prinde blitz-ul iese ok ce e in fundal iese galben-portocaliu... de obicei compesez cu niste becuri pe halogen care redau bine culorile...

p.s. nu traiesc din poze e doar o pasiune... ca multe altele...

Edited by arg, 11 October 2017 - 13:11.


#12
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 15.06.2005
Nu fac asta, fi sigur. Mă descurc destul de bine cu separarea frecvențelor că să lucrez la retuș de ten chiar și la pistruiați. Apropo, tot Fujifilm, tot 56mm dar la f/2,2

Attached Files


Edited by voodooeye_69, 11 October 2017 - 13:12.


#13
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View Postarg, on 11 octombrie 2017 - 11:47, said:

Confunzi setarile aparatului cu editarea.
Setarile sunt: balans alb, iso, diafragma, bliz si timp de expunere. Care se fac inainte de a face poza.
Editarea e tot ce faci cu poza dupa ce ai facut-o.

Si in editare poti face "setari". Balansul de alb, compensare de expunere etc.
De exemplu.
In unele cazuri e mai bine sa alegi setari in aparat care nu corespund unei poze "corecte" . Adica tragi RAW si expui de asa natura incat sa ai o gama dinamica maxima. In aparat poza arata cam nasol. Apoi acasa o ajustezi, tragi cerul inapoi in albastru, luminezi umbra copacilor (sau invers o duci in negru) si obtii un produs final net superior. Adica o poza mai frumoasa.
Sau acasa pe calculator poti sa faci editari selective, masti, dodge, burn etc. Un mod exterm de puternic de a obtine un produs mai bun, la care nu ai acces in camera.

Inca de pe vremea filmului se faceau genul asta de editari. Nu e nimic nou.

In plus pentru unii chiar daca nu facem bani, editarea e placuta.

Edited by idaho333, 11 October 2017 - 13:28.


#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,234
  • Înscris: 19.09.2005

View Postvoodooeye_69, on 11 octombrie 2017 - 13:09, said:

.... separarea frecvențelor .....
ups, termen nou trebuie studiat...

#15
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 15.06.2005

View Postarg, on 11 octombrie 2017 - 13:15, said:

ups, termen nou trebuie studiat...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rmyfJri4lRg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by voodooeye_69, 11 October 2017 - 13:49.


#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,234
  • Înscris: 19.09.2005
ok, frumos, dar nu-mi place, asta mie-mi suna a carpeala....
deci a cui e poza a celui care a folosit aparatul sau a celui care a manarit editat poza?

am vazut ca multi pozari de nunti colaboreaza cu diversi care le fac editarea.....

Edited by arg, 11 October 2017 - 14:12.


#17
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,958
  • Înscris: 28.12.2006
Conteaza ca e sau nu editata? Sau conteaza rezultatul, adica ce vezi?

Edited by crokodilu, 11 October 2017 - 14:15.


#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,234
  • Înscris: 19.09.2005
nu, conteaza doar daca se vede ca-i editata....
culmea e ca sunt poze care nu-s editate si arata ca si cum ar fi fost editate... dar acolo problema e pe la echipamente...

editarea foto e similara cu restaurarea picturilor, trebuiesc si cunostinte si talent...

Edited by arg, 11 October 2017 - 14:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate