Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Editarea pozelor

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#19
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Ceva gen sa se editeze primesc, dar sa nu se schimbe nimic, sau sa nu se editeze dar sa se schimbe pe ici pe colo prin partile esentiale .. :)

Restaurarea e una, editarea e alta.

Daca editezi fara sa se vada nimic..mai bine nu editezi.

Edited by crokodilu, 11 October 2017 - 14:30.


#20
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

 arg, on 11 octombrie 2017 - 14:11, said:

ok, frumos, dar nu-mi place, asta mie-mi suna a carpeala.....

Pai, nici plozilor mei nu le place muzica simfonica, doar-doar ce au inceput sa ciuleasca urechea la niscai Mozart, ca e asa...mai melodios Posted Image

Asa ca, lasa, tu ia si fa poze, nu-ti bate capul cu filozofia deocamdata.
Stai geana pe acilea, iesi la pozat cu prietenii, zburda si pe alte site-uri de foto, clateste-ti ochii cit poti de mult ... si mai discutam dupa aia, la anul, peste vreo 2 ani...
Ce aparat ai, arata-ne si niste poze de ale tale, dar nu craci de copac, hai!

Edited by Taxon, 11 October 2017 - 14:30.


#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
colegu, buna analogia cu muzia sifonica, ai vazut ce scule aia?
muzica aia nu se face din calculator prin editare ci din istrumente cu talent si daruire.....

p.s. vezi ca etapele sunt: inveti sa faci poze corect, inveti sa editezi, inveti sa faci pozele fara sa mai fie nevoie de editare si in final renunti la editare (este valabil la orice nivel).

Edited by arg, 11 October 2017 - 14:39.


#22
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

 arg, on 11 octombrie 2017 - 14:35, said:

p.s. vezi ca etapele sunt: inveti sa faci poze corect, inveti sa editezi, inveti sa faci pozele fara sa mai fie nevoie de editare si in final renunti la editare (este valabil la orice nivel).

Am inteles, multumesc, o sa ma straduiesc sa absolv prima etapa.

#23
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 15.06.2005
arg, ne dai și nouă un link unde putem să-ți vedem portofoliul?

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
portofoliu?
nu-s de meserie desi ma stradui sa invat tot ce poate fi invatat.

#25
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 15.06.2005
Nu de alta da să vedem ce pricepere ai și de la cine vine critica.

#26
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

muzica aia nu se face din calculator prin editare ci din istrumente cu talent si daruire.....
Vangelis face totul din sintetizator..de ex.

Eu m-as opri la partea cu "talent si daruire" :)

Edited by crokodilu, 11 October 2017 - 15:57.


#27
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Cateva intrebari care ar trebui sa dea de gandit celor ce considera editarea o blasfemie:

  • Vreau sa pozez, alaturat, doua articole de imbracaminte, colorate diferit. Incerc diverse setari pe aparat, descarc pozele pe PC si constat ca oricum am combinat setarile, nu se vad ambele culori la fel ca in realitate. Ce fac?
  • De ce sunt mai bine vazut daca aleg o valoare pentru o setare in aparat dintre 0, 1, 2, cand, pentru poza ce-o vreau, se potriveste mai bine 0.75 ales la post-procesare?
  • De ce ar trebui sa fiu vazut intr-o lumina mai proasta daca aleg sa aplic din postprocesare editari asupra chipului unei persoane versus aplicarea unui machiaj de n-o mai recunoaste nimeni?


#28
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Nu cred ca o considera neaparat blasfemie, dar "nu e domle ca si cum o scoti din aparat, neprelucrata, asa dai clikaclika si iese colorata din PP, fotograful adevarat e ala care scoate poza direct din camera, daca se poate chiar direct din fotositi inainte sa loveasca siliciul, ca sa nu mai treaca prin sensibilitatea neliniara a siliciului, prin amplificatia neliniara din senzor, prin convertorul AD, corectiile si calibrarile din procesor, procesarile neliniare specifice fiecarui producator, convertorului in RAW, convertorului RAW-JPEG din aparat, spatiul de culoare setat, monitorul care afiseaza interpretarea browserului asupra jpegului din pagina, luminii ambientale, sensibilitatii ochiului uman, perceptiei fiecarui observator, ...., nuu, sa iasa ea direct, 2 fotoni au lovit senzorul, 2 fotoni sa vad pe ecran".

Edited by crokodilu, 11 October 2017 - 20:15.


#29
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

 arg, on 11 octombrie 2017 - 14:35, said:

....
p.s. vezi ca etapele sunt: inveti sa faci poze corect, inveti sa editezi, inveti sa faci pozele fara sa mai fie nevoie de editare si in final renunti la editare (este valabil la orice nivel).

Asta-i din colectia "Dacă nu-i poți convinge zăpăcește-i..."? :)

#30
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Cateva ganduri:

1. Fotografia nu inseamna redarea cat mai fidela a realitatii.
2. O persoana care nu a fotografiat si editat tone de poze, are simturile atrofiate. De exemplu nu realizeaza cand WB-ul ales de camera este gresit. Sau marja in care WB-ul i se pare OK, este foarte larga.

O poza pe care numai un incepator sau habarnist poate sa o numeasca "autentica", ma face sa zambesc pentru ca ma uit la ea si vad urmele de la "NR" aplicate de camera, vad ca nuantele sunt cam calde ("warm"), vad ca rosul bate un pic spre mov, vad ca aberatiile cromatice au fost scoase de camera si a ramas un contur gri in locul lor ...etc. Adica vad ca este editata masiv de motorul de imagine al camerei.
Oricum nu exista camera in lumea asta care sa scoata poze "autentice", adica fix cum le vede ochiul. Iar senzorul functioneaza cu totul altfel decat ochiul uman.


Am un prieten care la un de zile dupa ce si-a luat permisul mergea pe autostrada cu 90-100 de km/h si ii injura pe cei care mergeau cu 70-80 de km/h pentru ca il incurcau.
Si el la randul lui ii incurca pe cei care mergeau cu 120-130 de Km, dar el nu mai realiza chestia asta, din contra. I se parea ca aia merg cu viteza si ca il preseaza agresiv.

De ce v-am povestit asta ? Care era morala ?
Sunt niveluri si niveluri de experienta. Cei mai multi nu reusesc sa vada dincolo de propriul nivel. Au senzatia ca ei sunt reperul, ca ei detin adevarul absolut.


-

Edited by katran, 11 October 2017 - 22:22.


#31
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

 arg, on 11 octombrie 2017 - 07:13, said:

e suficient, pentru ca poza si-ai piarda autenticitatea, este o poza editata.
Până la urmă ce reclami tu aici, că eu nu înțeleg? Că ar trebui să tragi numai JPEG OOC pentru a nu pierde autenticitatea și pentru a nu edita?

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 calexe, on 12 octombrie 2017 - 16:42, said:

Până la urmă ce reclami tu aici, că eu nu înțeleg? Că ar trebui să tragi numai JPEG OOC pentru a nu pierde autenticitatea și pentru a nu edita?
Asta sa intrebi moderatorul care a facut topicul asta din posturi adunate si din care nu se intelege nimic.
Nici eu nu am inteles, practic postarile mele scoase din context sunt o tampenie.

#33
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Moderatorul a făcut bine că a separat subiectul.
Poate totuși explici să înțeleagă tot omul ce reclami, că eu unul n-am înțeles.

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 calexe, on 12 octombrie 2017 - 17:37, said:

Moderatorul a făcut bine că a separat subiectul.
Poate totuși explici să înțeleagă tot omul ce reclami, că eu unul n-am înțeles.
Era vorba de o poza cu un portret, poza aia mie-mi pare sintetica, ca si cum ar fi fost randata.
Da subiectul, editarea pozelor, e ok dar modul in care e facuta introducerea e o bataie de joc.
Moderatorul putea sa se treaca ca initiator si sa preia discutia de unde a plecat si sa explice ce si cum.
Sau putea pur si simplu sa ceara cuiva sa faca introducerea.

Edited by arg, 12 October 2017 - 17:52.


#35
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Tot nu înțeleg. Poți fi mai concret?

 arg, on 12 octombrie 2017 - 17:51, said:

Era vorba de o poza cu un portret, poza aia mie-mi pare sintetica, ca si cum ar fi fost randata.
...
Da, știu poza. Că ți se pare sintetică - este o părere subiectivă la care oricine are dreptul. Că a fost "randată" - păi cum altfel? Cum arată o poză "ne-randată"?

 arg, on 12 octombrie 2017 - 17:51, said:

...
Da subiectul, editarea pozelor, e ok dar modul in care e facuta introducerea e o bataie de joc.
Moderatorul putea sa se treaca ca initiator si sa preia discutia de unde a plecat si sa explice ce si cum.
Sau putea pur si simplu sa ceara cuiva sa faca introducerea.
Nu văd "bătaia de joc". Moderatorul cred că face muncă voluntară, așa că nu e corect să pretinzi ceva de la el.
Ar fi mai simplu dacă ai fi pur și simplu mai explicit.

Deci ce reclami? Că pare sintetică? OK. Discuția s-ar termina aici, întrucât oricine are dreptul la opinie. Ar fi util să arăți ce fel de poze faci ca să-și dea tot omul seama de la cine vine părerea (nu e un reproș). Altceva? Eram curios. Dar poți renunța la a răspunde.

Edited by calexe, 12 October 2017 - 18:12.


#36
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 arg, on 12 octombrie 2017 - 17:51, said:

poza aia mie-mi pare sintetica, ca si cum ar fi fost randata.
Unele obiective asa redau, ce sa le faci. Deci defapt problema este ca nu iti place tie si nu ca e prelucrata poza...nu?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate