Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10
 Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...

Alternative, reducere costuri, pa...

SUMMER HITS!
 Conducta pluviala sparta la bloc....

Medii admitere 2023 UPB - Faculta...

Cum pot crea o iluzie de tipul Fa...

Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...
 Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?

5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...
 

Reconcilierea dintre romani si maghiari - o necesitate prin dialog sincer si civilizat

* * * - - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1634 replies to this topic

Poll: Chestionar (156 member(s) have cast votes)

Este nevoie de reconcilierea dintre romani si maghiari?

  1. Da (99 votes [63.87%])

    Percentage of vote: 63.87%

  2. Nu (56 votes [36.13%])

    Percentage of vote: 36.13%

Se poate realiza aceasta reconciliere in timp prin dialog sincer?

  1. Da (83 votes [53.55%])

    Percentage of vote: 53.55%

  2. Nu (72 votes [46.45%])

    Percentage of vote: 46.45%

Iti doresti ca aceasta reconciliere sa aiba loc?

  1. Da (103 votes [66.45%])

    Percentage of vote: 66.45%

  2. Nu (52 votes [33.55%])

    Percentage of vote: 33.55%

Vote Guests cannot vote

#19
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,176
  • Înscris: 31.07.2007

Quote

„Noi trebuie să fim iniţiatori ai dialogului cu majoritatea românească.

Daca dialogul incepe cu o fraza ce contine "Trianon" propun executia sumara a interlocutorului.

Pe de alta parte, ce dialog? O sa-i intreb pe prietenii unguri cand stam la o bere, cam ce doleante au. Initiez dialogu'.

#20
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 03.02.2005
Ideea de reconciliere e intotdeauna binevenita, insa uneori acest cuvant este rastalmacit si folosit in alt sens decat in sensul normal.
Cum e si aceasta reconciliere ce ar trebui sa aiba loc intre maghiari si romani.
Daca mergi pe strada oamenii sunt aceeasi, au aceleasi probleme si unii si altii.
Neputinta politicienilor si minciunile acestora creaza false probleme intre romani si alte etnii. Ei dau vina pe celialti pentru a-si ascunde matrapazlacurile.
Iar oamenii mai slabi de inger, usor manipulabili, ii cred.
Eu cred ca ar trebui invetit in educatia maselor, educatia civica si consider ca un om educat poate discerne mai bine ce-i rau si ce-i bine si poate de aceea sa nu mai accepte orice, astfel ca nu o sa mai fie nevoie de nici o reconciliere.

#21
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View Postradumiki, on 14 septembrie 2017 - 09:45, said:

"este necesar ca noi să putem spune ceea ce credem despre ultimii 100 de ani"
adica reiese ca de fapt, pana acum n-am auzit nimic real despre ceea ce crede de fapt kelemen si altii.
fiindca, din ceva motive, n-au putut spune.
dupa cum zice chiar el. kelemen. starostele lor.
nivelul meu de mirare este nul.

#22
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 53,210
  • Înscris: 30.01.2008

View Postradumiki, on 14 septembrie 2017 - 09:58, said:

Un dialog civilizat si sincer poate aduce concluzii si in final normala reconciliere.
Un dialog se poate incepe numai cu asumarea si scuzele de rigoare pentru genocidul facut impotriva poporului roman de catre maghiari !

#23
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postarg, on 14 septembrie 2017 - 09:50, said:

In Romania traiesc doar romani care sunt la ei acasa, ...
Aceasta ipoteza este falsa, si nu se incadreaza in nivelul de sinceritate al discutiei, dorit de noi.

Iar daca aceasta impresie persista, ne vedem nevoiti sa facem tot ce este posibil pentru a demonstra ca NU traiesc doar romani in Romania.

#24
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,554
  • Înscris: 23.07.2014

View Postleogoto, on 14 septembrie 2017 - 10:18, said:

adica reiese ca de fapt, pana acum n-am auzit nimic real despre ceea ce crede de fapt kelemen si altii.

Pai e o chestie spinoasa, politicienii lor cara imaginea minoritatii maghiare pe afara. Daca esti sincer intr-adevar si declari clar "pe noi nu ne doare de drepturi, ci vrem autonomie, federalizare, auto-guvernare etc.", nu te mai poti plange pe afara de drepturi (incalcate), ai declarat doar ca alea nu-s o problema si nici nu te intereseaza, ci durerea ta e alta.

Edited by SorinGT, 14 September 2017 - 10:27.


#25
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Postleogoto, on 14 septembrie 2017 - 10:18, said:

adica reiese ca de fapt, pana acum n-am auzit nimic real despre ceea ce crede de fapt kelemen si altii.
fiindca, din ceva motive, n-au putut spune.
dupa cum zice chiar el. kelemen. starostele lor.
nivelul meu de mirare este nul.
Știm ce spun, dar nu se simt ei liberi să își propage ideile șovine când vor și cum vor ei. Cam asta e ideea.

#26
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postgarett, on 14 septembrie 2017 - 09:50, said:

Asta spusă de cel care vântură proiectul de "autonomie locală" cu "președintele de regiune", judecători numiți pe criterii etnice și resursele subsolului ttrecute la "comunități"...
Mda, sunt absolut convins de sinceritatea dialogului! Posted Image
Autonomie sau federalizare, tot in cadrul frontierelor actuale inseamna.

Kelemen nu a fost absolut deloc nesincer. Dar trebuie citit cu atentie, nu in diagonala.

#27
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Reconciliere intre romani si maghiari,nu intre psd si udmr aka extremistii lor,dar pentru a-si forma o parere reala ,si sa scape de intoxicarile care-i tin sclavi pe plantatie,trebuie sa stie si limba romana,altfel se aude numai intr-o boxa si e naspa tot pentru ei.

View Postgarett, on 14 septembrie 2017 - 09:50, said:

judecători numiți pe criterii etnice
Atunci vor avea pretentia sa se renunte si la termenul de "Justitia Romana" si sa se treaca la "Justitia Romano-Maghiara"

#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,236
  • Înscris: 19.09.2005

View PostHunor_66, on 14 septembrie 2017 - 10:25, said:

Aceasta ipoteza este falsa, si nu se incadreaza in nivelul de sinceritate al discutiei, dorit de noi.,,,
falsa este ideea din capul tau, uita-te in buletin sa vezi ce scrie pe el, aaa si mai uita-te in ce limba scrie..
scrie acolo mic cetatenie => Romana/ ROU

#29
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View PostHunor_66, on 14 septembrie 2017 - 10:25, said:

Aceasta ipoteza este falsa, si nu se incadreaza in nivelul de sinceritate al discutiei, dorit de noi.

Iar daca aceasta impresie persista, ne vedem nevoiti sa facem tot ce este posibil pentru a demonstra ca NU traiesc doar romani in Romania.
Nu mai vorbi în numele altora, doar nu te-a desemnat nimeni purtătorul lor de cuvânt. Iar, dacă totuși e așa, menționează în numele cărui partid/asociație/orice ar fi, vorbești matale la plural.

Ba da, în România trăiesc românii, dintre care unii sunt de alte etnii, cum e și cea maghiară. Și asta nu doar pentru că s-au născut în România, ci și pentru că, trăind aici, s-au amestecat de mult și prea mult cu băștinașii, astfel încât să mai poată fi considerați ca aparținând cu precădere altei nații.

P.S. Iar, dacă dorești acte de maghiar, nu te oprește nimeni să emigrezi. Deocamdată trăiești în România, iar asta îți cam ocupă tot timpul tău de maghiar.

Edited by cleopatra00, 14 September 2017 - 10:37.


#30
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,554
  • Înscris: 23.07.2014

View PostHunor_66, on 14 septembrie 2017 - 10:28, said:

Autonomie sau federalizare, tot in cadrul frontierelor actuale inseamna.

Kelemen nu a fost absolut deloc nesincer. Dar trebuie citit cu atentie, nu in diagonala.


Nu, nu chiar. Ca sa folosim temeni cat mai blanzi e un fel de diplomatie vulpeasca. El in mod public a spus atata cat sa se inteleaga ca "nu avem nici o problema intre noi, vrem doar sa ne fie garantate drepturile cetatenesti si ca nu existe presiuni in sensul asimilarii, adica sa fie maghiarii obligati sa-si uite limba, obiceiurile etc." si cam astea ar fi toate problemele care trebuiesc avute in vedere. Ce vrea el e alta insa si asta nu a spus-o. Spunerea lucrurilor pe jumatate e tot minciunica. Eu as vrea sa-l aud public vorbind de treburile astea ("da, vrem autonomie, auto-guvernare si tot pachetul").

Edited by SorinGT, 14 September 2017 - 10:36.


#31
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostSorinGT, on 14 septembrie 2017 - 09:58, said:

Unul dintre ei a spus clar la un moment dat "nu ne trebuie drepturi (egale), ci autonomie, autoguvernare". E ok asa, nu mai pierzi timpul cu discutii despre drepturi.
Stimate coleg de forum, pentru noi, drepturi egale inseamna autonomie, autoguvernare. Mai sinceri decat atat, nu inteleg ce ar putea fi.

Dar, repet, asta tot in cadrul frontierelor actuale inseamna, fiindca o Romanie federala poate avea aceleasi frontiere, din punctul nostru de vedere.

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,236
  • Înscris: 19.09.2005

View PostHunor_66, on 14 septembrie 2017 - 10:28, said:

Autonomie sau federalizare, tot in cadrul frontierelor actuale inseamna.
Kelemen nu a fost absolut deloc nesincer. Dar trebuie citit cu atentie, nu in diagonala.
ideea e preluata de la americani pentru uniunea europeana, este vorba ca principu de federalizarea tarilor in uniunea europeana nu spargerea tarilor in bucatele mai mici...

#33
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postarg, on 14 septembrie 2017 - 10:33, said:

falsa este ideea din capul tau, uita-te in buletin sa vezi ce scrie pe el, aaa si mai uita-te in ce limba scrie..
scrie acolo mic cetatenie => Romana/ ROU
Confunzi cetatenia cu natiunea. Alta gasca-n alta traista.

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,236
  • Înscris: 19.09.2005

View PostHunor_66, on 14 septembrie 2017 - 10:35, said:

Stimate coleg de forum, pentru noi, drepturi egale inseamna autonomie, autoguvernare. Mai sinceri decat atat, nu inteleg ce ar putea fi.
Dar, repet, asta tot in cadrul frontierelor actuale inseamna, fiindca o Romanie federala poate avea aceleasi frontiere, din punctul nostru de vedere.
adica vrei pentru tine o bucatica din Romania....

View PostHunor_66, on 14 septembrie 2017 - 10:36, said:

Confunzi cetatenia cu natiunea. Alta gasca-n alta traista.
pai tu le confunzi sau te faci ca le confunzi
ai cetatenie romana esti roman, ca te crezi de ungur e alta poveste...
intamplator mai incalci si constitutia romaniei....

Edited by arg, 14 September 2017 - 10:39.


#35
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,889
  • Înscris: 13.10.2003

View PostDaco_Get, on 14 septembrie 2017 - 10:25, said:

Un dialog se poate incepe numai cu asumarea si scuzele de rigoare pentru genocidul facut impotriva poporului roman de catre maghiari !

Deci tu vrei sa incepem cu politele istorice. Sincer, eu nu ma consider raspunzator de ce au facut inaintasii mei, indiferent de ce etnie au fost.

Insa daca tot am vorbit de inaintasi, incerc sa-mi creionez arborele meu genealogic ca sa intelegeti ca aceasta reconciliere a existat intotdeauna in unele zone ale tarii, si nu numai intre romani si maghiari ci si intre celelalte etnii.

Mama
Bunic
Stabunic slovac
Strabunica nemtoaica

Bunica
Stabunic roman
Stabunica unguroaica

Cateva detalii aici: stabunicul roman, Coloja il chema, a fost invatator, jud. Arad, undeva pe valea Crisului Alb. Au ramas dupa el cateva carti printre care amintesc: Anton Pann - Povestea Vorbii - o am in biblioteca, prima editie; Vasile Alecsandri - Poezii populare ale romanilor - pierduta, prima editie, Gramatica limbii romane ptr. scolile romanesti din anul 1848 - cred ca o am eu, ar trebui sa o caut + inca cateva... casatorit cu o unguroaica, doua fete. Ana - bunica mea care a ramas acasa si Margareta care a continuat scoala si s-a mutat in Bucuresti.

Tata
Bunic
Tata sarb
Mama romanca

Bunica
Tata roman
Mama romanca

Dupa cum vezi, oamenii astia erau de mult timp conciliati si reconciliati. Au prosperat aici, si-au intemeiat familii mixte, nimeni nu se stresa atat pe baza de etnie, conta omenia si dragostea ma gandesc daca s-au casatorit. Posted Image

Edited by radumiki, 14 September 2017 - 11:13.


#36
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,554
  • Înscris: 23.07.2014

View PostHunor_66, on 14 septembrie 2017 - 10:35, said:

Mai sinceri decat atat, nu inteleg ce ar putea fi.

nimic, e maxim de sinceritate, lucru pe care l-am mentionat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate