Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

iPhone 8/8 Plus - discutii generale

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
2977 replies to this topic

#523
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 27.09.2008

View Postboy4ever, on 18 septembrie 2017 - 14:00, said:

Asta ma intreb si eu. Nu pot intelege de ce se posteaza despre iPhone X in aceeasi arie cu iPhone 8. Chiar nu merita un topic separat? Este, totusi, un cu totul alt telefon.
https://forum.softpe...scuii-generale/
Ești mulțumit acum?
Acum aveți subiecte separate, spor!

#524
ab06deg

ab06deg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 13.04.2009
Si-asa suntem vreo 3-4 pe forumul asta, in timpul anului. Acuma o sa fim fiecare pe thread-ul lui :))) mai sta cineva cu mine pe aici? :)

#525
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,373
  • Înscris: 14.06.2006

View Postab06deg, on 18 septembrie 2017 - 15:35, said:

Si-asa suntem vreo 3-4 pe forumul asta, in timpul anului. Acuma o sa fim fiecare pe thread-ul lui Posted Image)) mai sta cineva cu mine pe aici? Posted Image
Poate deja s-au spus parerile pe topicul asta deja (in cele 30 de pagini) si pe celalalt o sa fie liniste. Nu stiu ce ar mai fi de spus pe topicul ala Posted Image

Edited by December, 18 September 2017 - 15:40.


#526
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007

View PostTony7Y, on 18 septembrie 2017 - 12:42, said:

Pe scurt, nu as cumpara un iPhone X. Nu pentru ca e prea scump. Am platit 3100 pentru un S8. Nu as da banii astia pe un iPhone X in schimb.

Nici nu ai cum sa dai 3100 ron pe X pt ca va fi cu minim 2000 de ron mai mult decat S8Posted Image

#527
Tony7Y

Tony7Y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 05.12.2012
^Sunt constient.
merita? Nu cred.
Comparabil cu alte telefoane are in continuare stabilitatea si numele.
Si parea interesant cand ziceai ca ai iPhone acum cativa ani. In timp se cam duce vraja mai ales ca il pun acum pe langa telefoane iPhone mai vechi si incep sa observ mai multe chestii in minus.

Si nu sunt hater, am avut 3 iPhone-uri diferite. Imi zicea cineva ceva, aparam si eu brandul ca restul.
Dar acum ca vad incotro se indreapta nu-i vad deloc bine. Au uitat de inovare si cea mai mare schimbare din ultimii ani vine datorita aceleiasi schimbari aparuta la altii inainte.

#528
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Inovatie inseamna sa iei si sa imbunatatesti ceva existent. Adica exact ce face Apple. Ia niste concepte de la altii si incearca sa le implementeze mai bine. Daca te referi la "inventie", Apple nu prea se ocupa cu asta.

#529
ab06deg

ab06deg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 13.04.2009
Pana la urma ni te alături anul ăsta?

#530
`Giovanni

`Giovanni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 22.12.2006

View PostMr_Woppit, on 15 septembrie 2017 - 20:21, said:

aberezi fara sa stii ce vorbesti
Intel g4560 single core-3955 multicore-7523
Apple a11 single-4195  multi-10005

Edited by `Giovanni, 19 September 2017 - 02:56.


#531
Estel

Estel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 13.01.2007
Tu compari un procesor de desktop care probabil a scos scorul ala in Windows cu un procesor de telefon,care vorba aia e si iOS exclusive ? Nu stiu ce fumezi dar da si mie ca vreau si eu.

#532
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 27.09.2008


View PostEstel, on 19 septembrie 2017 - 04:50, said:

Tu compari un procesor de desktop care probabil a scos scorul ala in Windows cu un procesor de telefon,care vorba aia e si iOS exclusive ? Nu stiu ce fumezi dar da si mie ca vreau si eu.

Cam are dreptate, dar dacă vrei îți dau eu să fumezi câteva zile pauză dacă faci atac la persoana!
Uite aici, este comparat cu Macbook pro 13"
https://www.mobilissimo.ro/stiri-telefoane/iphone-x-este-testat-in-geekbench-4?utm_source=android_app&utm_medium=app&utm_campaignnews

#533
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Post`Giovanni, on 19 septembrie 2017 - 02:55, said:

Intel g4560 single core-3955 multicore-7523
Apple a11 single-4195  multi-10005

View Postnick5roo, on 19 septembrie 2017 - 07:11, said:

Cam are dreptate, dar dacă vrei îți dau eu să fumezi câteva zile pauză dacă faci atac la persoana!
Uite aici, este comparat cu Macbook pro 13"
https://www.mobiliss...tm_campaignnews

luati-va de mana si fumati amandoi ceva dupa care puneti mana si cititi, poate descoperiti ca setul de instructiuni din cele 2 procesoare este total diferit (x64/arm), prin urmare, nu pot fi comparate direct, intrucat orice aplicatie care ruleaza "similar" pe cele 2 procesoare este de fapt bazata pe un cod total diferit, compilata diferit si tot asa.. iar in aplicatiile cu pricina intra inclusiv benchmark-urile.

Prin urmare, ar fi de preferat sa ramaneti in comparatiile voastre versus alte telefoane, bazate pe aceeasi arhitectura si sa nu vi se suie la cap, sa incepeti sa va comparati cu procesoare de desktop-uri, care sunt cu totul in alta liga.

#534
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Corect, dar oarecum:

http://bgr.com/2017/...ks-macbook-pro/

#535
DragosMugurel

DragosMugurel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 09.10.2016
Pe viitor vom compara procesoarele din telefoane cu cele din PC (i3, i5 ,i7, AMD s.a.m.d) :))

#536
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Asta e viitorul, pc-ul moare

#537
`Giovanni

`Giovanni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 22.12.2006

View PostMr_Woppit, on 19 septembrie 2017 - 12:36, said:

luati-va de mana si fumati amandoi ceva dupa care puneti mana si cititi, poate descoperiti ca setul de instructiuni din cele 2 procesoare este total diferit (x64/arm), prin urmare, nu pot fi comparate direct, intrucat orice aplicatie care ruleaza "similar" pe cele 2 procesoare este de fapt bazata pe un cod total diferit, compilata diferit si tot asa.. iar in aplicatiile cu pricina intra inclusiv benchmark-urile.

Prin urmare, ar fi de preferat sa ramaneti in comparatiile voastre versus alte telefoane, bazate pe aceeasi arhitectura si sa nu vi se suie la cap, sa incepeti sa va comparati cu procesoare de desktop-uri, care sunt cu totul in alta liga.
Vino si demonstreaza stiintific, teste reale. Daca te bagi intr-o discutie adu argumente cu probe nu balarii ca e arhitectura diferita si rahat. Ia-mi cel mai ieftin procesor lansat anu asta ori de amd ori de intel si demonstreaza-mi ca e net superior a11.

#538
klaw_godly

klaw_godly

    Preafericitul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,659
  • Înscris: 10.06.2008

View PostMr_Woppit, on 19 septembrie 2017 - 12:36, said:




nu pot fi comparate direct, intrucat orice aplicatie care ruleaza "similar" pe cele 2 procesoare este de fapt bazata pe un cod total diferit, compilata diferit si tot asa.. iar in aplicatiile cu pricina intra inclusiv benchmark-urile.

Prin urmare, ar fi de preferat sa ramaneti in comparatiile voastre versus alte telefoane, bazate pe aceeasi arhitectura si sa nu vi se suie la cap, sa incepeti sa va comparati cu procesoare de desktop-uri, care sunt cu totul in alta liga.

Nu mai spune . Sa speram ca te referi la aplicațiile în C, ca pt java exista jvm în fiecare procesor. De asta ai portabilitate. Nu o sa prea vezi tu aplicații pe mobil care trebuiesc portate de la un procesor la altul. De-asta ai java.
Orice aplicație iti rulează același cod pe orice procesor. Nu vorbim de aplicații embedded în care se folosesc procesoare dedicate platformei.

#539
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,301
  • Înscris: 21.06.2016
Raspunsul la nelinistile voastre e foarte simplu. In aceeasi tehnologie (aca nu cumva Intel are un avantaj acolo) nu poti sa obtii aceeasi putere de calcul cu 5W ca si cu 50W. Evident, asta daca amindoua procesoarele sint proiectate competent.

E drept insa ca Apple are marele avantaj (care nu le intra in cap fanilor Android) ca poate face hardware-software codesign. Ori asta e o mare chestie, si asta e si motivul pentru care Apple isi face singur procesoarele si nu cumpara unele generice de la Qualcomm sau altii.
Motivul pentru scorurile mari in teste este ca A11 are hardware specializat si e optimizat pentru anumite taskuri intilnite des care probabil se intilnesc in testul ala. Asta nu insemna ca poate face orice, de exemplu sa calcule, simulari, jocuri care nu-s potrivite pentru optimizarile lui etc. E o mina de aplicatii importante unde A11 e foarte puternic, comparabil cu un x86 rezonabil.

Ce spun eu aici se vede foarte usor la diferenta laptop (mai ales ultrabook)/desktop. Un ultrabook se descurca foarte competent in anumite sarcini (web, video, documente) dar daca vrei sa tragi de el cu o aplicatie intensiva se incinge si moare. Toate procesoarele astea mobile sint proiectate in ideea de a optimiza viata bateriei si incarcarea termica, ca nu poti sa bagi un procesor cu radiator si ventilator intr-un telefon sau ultrabook. E o limitare fizica.

#540
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Pai ce contează dacă dezvoltatorilor le e dat pachetul apple care să îl folosească? E limitat fix cum vrea apple :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate