Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuire hdd cu ssd

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...
 Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 

Sony Bravia android TV - 4K

* * * * - 17 votes
  • Please log in to reply
8178 replies to this topic

#1153
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
@ MisterM

Incearca cu urmatoarele setari:

Picture Mode: Cinema Pro
Brightness: 10
Contrast: 90
Gamma: -2
Black level: 50
Black adjust: Off
Adv. contrast enhancer: Off
Auto local dimming: Medium
X-tended Dynamic Range: Off
Colour: 50
Hue: 0
Colour temperature: Warm
Live Colour: Off
Sharpness: 50
Reality Creation: Off
Random noise reduction: Off
Digital noise reduction: Off
Smooth gradation: Low
Motionflow: Custom
Smoothness: 1
Clearness: 1
Film mode: High

Apoi, functie de intensitatea luminii din camera, umbli doar la brightness.

Edited by y0z, 09 December 2018 - 15:47.


#1154
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 06.09.2017

View Postekoly, on 09 decembrie 2018 - 13:10, said:

Este free?
HBO GO este disponibil acum și prin abonare directă. Încearcă o lună gratuit.
Perioada de gratuitate este valabilă pentru toți abonații noi. După luna gratuită, plătești doar 2,99 EUR/lună.
Poți anula oricând

#1155
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 20.11.2007
Prin UPC e 5 lei și cam tot atât prin RDS.

#1156
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 06.09.2017

View Postgabize, on 09 decembrie 2018 - 18:58, said:

Prin UPC e 5 lei și cam tot atât prin RDS.
Costa 5 lei daca ai deja optiunea HBO pe catv. Adica 10 lei + 5 lei... cam tot acolo ajungi.
Corectati-ma daca gresesc.

#1157
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 20.11.2007
Doar că sunt servicii diferite, canalele TV HBO, din ce stiu, nu sunt oferite în abonamentul de 2,99€.

#1158
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 11.03.2010
E 12,50 lei la rds, hbo pe cablu (include hbogo gratuit, deci acces in aplicatia hbogo, despre care se vorbea mai devreme)

Attached Files


Edited by trandafirdoru, 10 December 2018 - 11:23.


#1159
MisterM

MisterM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 24.09.2004

View Posty0z, on 09 decembrie 2018 - 15:45, said:

@ MisterM

Incearca cu urmatoarele setari:


Da, iti multumesc. Este ceea ce imi doream si pot sa spun ca a redust clouding-ul aproape la 0, desi, tot e putin sesizabil. Totusi, cu aceste setari imaginea mi se pare putin prea....fada si pra maronie, insa m-au ajutat totusi sa-mi setez o imagine ceva mai plina de viata si putin mai colorata cu un nivel acceptabil de clouding, aproape spre insesizabil.

Pana in week-end mai vad eu daca ma obisnuiesc cu asta sau fac retur (ca de schimbat nu cred ca mi-l schimba doar pentru atat).

Multumesc inca odata.

#1160
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,492
  • Înscris: 06.11.2014
MisterM, esti culmea. Nu vrei sa intelegi sub niciun chip ca tv-ul tau e defect...

Edited by iZet, 11 December 2018 - 12:52.


#1161
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Daca ti se par prea calde si prea fade culorile, seteaza Colour pe 52-53, iar Colour temperature pe Neutral.
Incearca totusi sa-l folosesti cu setarile date, mi se par foarte naturale culorile.
Eu cred ca nu are nicio problema display-ul, era pur si simplu de la local dimming-ul foarte agresiv. O sa-ti mai apara la filme HDR in jurul subtitrarii, dar este o limitare tehnologica, nu un defect.
Ar fi perfect daca te-ai uita fara subtitrare.

#1162
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 22.02.2014

View PostMisterM, on 11 decembrie 2018 - 12:39, said:

Da, iti multumesc. Este ceea ce imi doream si pot sa spun ca a redust clouding-ul aproape la 0, desi, tot e putin sesizabil. Totusi, cu aceste setari imaginea mi se pare putin prea....fada si pra maronie, insa m-au ajutat totusi sa-mi setez o imagine ceva mai plina de viata si putin mai colorata cu un nivel acceptabil de clouding, aproape spre insesizabil.

Pana in week-end mai vad eu daca ma obisnuiesc cu asta sau fac retur (ca de schimbat nu cred ca mi-l schimba doar pentru atat).

Multumesc inca odata.
Nu trebuie sa mentionezi niciun defect al tv-ului.Spui doar ca vrei sa-l schimbi si nimic mai mult,deoarece ei vor incerca sa-l trimita in service daca mentionezi ca are probleme, si au scapat de tine.Merita sa incerci si alt tv ca sa-ti formezi o parere despre aceasta serie.

#1163
specgogu

specgogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 13.01.2008
Am intrat de ieri in clubul Sony cu un XF9005 de 138. Ca si MisterM am observat si eu clouding pe imagini statice cu fundal negru, în camera f întunecata (lumini stinse complet, etc). Ce mi se pare ciudat este ca efectul nu e vizibil in timpul filmelor deloc. Este observabil doar la imagini statice, gen pagina de încărcare Netflix sau in aplicatia Display Test din PlayStore pe Negru. Si in review-ul de pe rtings.com am vazut ca sony-ul nu sta grozav la black uniformity (clouding), xf9005 avand nota 7.7. Am atasat poza din testul lor.

Attached Files



#1164
MisterM

MisterM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 24.09.2004

View Poststoshiba, on 11 decembrie 2018 - 13:02, said:

Nu trebuie sa mentionezi niciun defect al tv-ului.Spui doar ca vrei sa-l schimbi si nimic mai mult,deoarece ei vor incerca sa-l trimita in service daca mentionezi ca are probleme, si au scapat de tine.Merita sa incerci si alt tv ca sa-ti formezi o parere despre aceasta serie.
Vrei sa spui ca daca ma duc in magazin si le spun sa imi dea alt TV, acelasi model, ei ar trebui sa faca asta fara niciun motiv intemeiat? Ca daca e asa, merita incercat...

#1165
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016

View Postspecgogu, on 11 decembrie 2018 - 21:50, said:

[...] sau in aplicatia Display Test din PlayStore pe Negru. Si in review-ul de pe rtings.com am vazut ca sony-ul nu sta grozav la black uniformity (clouding), xf9005 avand nota 7.7. Am atasat poza din testul lor.[...]

As vrea sa rulez si eu aplicatia, dar vad ca sunt mai multe. Cine produce acest utilitar? sa stiu dupa ce ma uit ...
merci

#1166
specgogu

specgogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 13.01.2008
Aplicatia se numește Display Test (Dead pixel display test for watch and TV) si e produsa de Denis Shakurov. A costat 3-4 Ron.

#1167
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,492
  • Înscris: 06.11.2014
In anii trecuti, daca un tv avea clouding, DSE, banding, era considerat defect. Acum ne multumim cu asa ceva, desi e vorba de tv-uri scumpe...

#1168
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,321
  • Înscris: 25.04.2016

View PostMisterM, on 12 decembrie 2018 - 00:50, said:


Vrei sa spui ca daca ma duc in magazin si le spun sa imi dea alt TV, acelasi model, ei ar trebui sa faca asta fara niciun motiv intemeiat? Ca daca e asa, merita incercat...
Citeste cu atentie politica de retur a magazinului. Ideea este ca daca te duci cu tv-u in magazin si le spui ca vrei sa-l returnezi pe motiv ca ar ar avea ceva, cei din magazin iti vor spune sa te duci in service si apoi cei de acolo sa decida (daca nu iti pot remedia problema) daca sa fie schimbat cu alt tv. Complicat,nu ? Altfel, te duci simplu cu el in magazin si spui ca pur si simplu vrei sa-i faci retur (conform politicii de retur a magazinului ! ).

#1169
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Zici ca-i prea mare si nu-ti incape ,de exemplu. Daca insista. Sau nu-i place nevestii ,sau nu e karma buna.....

#1170
specgogu

specgogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 13.01.2008
Daca setez auto local dimming pe off sau low, clouding-ul este vizibil aproximativ la fel ca în poza din review-ul rtings.com. Daca setez pe medium sau high se schimbă situatia si nu mai avem clouding. Si in review-ul rtings.com am observat ca e diferenta mare intre poza fără local dimming si cea cu. Sunt teste pe youtube pentru a testa local dimming-ul și se vad clar diferențele cu si fara.

Edited by specgogu, 13 December 2018 - 16:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate