Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salariile romanilor urca la cer

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC
 Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua
 Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...
 Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!
 

Ce părere aveți despre second-handul din România ca efect economic și social?

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
71 răspunsuri în acest subiect

#37
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.069
  • Înscris: 04.06.2007

Vizualizare mesajpoadol, pe 21 iulie 2017 - 15:04, a scris:

Calitatea second hand este intotdeauna net inferioara lucrurilor noi, fie ele si chinezesti. (Atentie: nu comparam calitate inferioara chinezeasca cu calitate superioara second hand desi tentatia este mare Posted image )


Mai sunt si alte categorii sau tipuri cum ar fi:
- persoanele zgarcite, dispun de bani pentru a-si permite aproape orice fita sau lucruri, aparatura ori automobile noi, dar prefera sa cumpere second hand.

Depinde din ce punct de vedere privesti, Daca ai intelege bine tehnologia si fiabilitatea ei ti-ai da seama usor ca orice are un pret.
Eu sunt amator de SH , cumpar numai produse care au fost in gama premium foarte scumpe la vremea aparitiei lor dar cu tehnologie ridicata  . Calitatea , functionarea si fiabilitate acestora ingenuncheaza orice produs nou de pe piata , produse care sunt in general din gama low-end, de unica folosinta.

#38
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.007
  • Înscris: 29.11.2005
Unul din motivele pentru care prefer produse SH e ca aceeasi producatori vand marfa de calitatea a doua la pret de prima cand e vorba de Romania.
Nu mai departe saptamana asta am cumparat o combina frigorifica Candy si cand am desigilat a,balajul are doua mici defecte care dincolo nu le gasesti.Curierul clar nu avea nici o vina erau mici defecte de pe linia de fabricatie nu de la transport.Nu am refuzat obiectul dar ma deranjeaza practica asta.

#39
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 5.552
  • Înscris: 03.05.2008
Primul PC cumparat de mine m-a tinut 9 ani fara sa schimb nimic.
La cel nou  mi-au picat placa video si monitorul, prima la 2 ani si 2 luni, monitorul la 2 ani si 6 luni. Utilizare normala.Coincidenta sau nu, cum au iesit din garantie.  Ambele produse de firme de renume si aproape de varf de gama, cand au fost luate. Cu preturi de varf de gama.

La masini nici nu vreau sa discut, am luat ceva vechi de 9 ani la pret de Logan nou si nu exista termen de comparatie .Mai multi mecanici mi-au confirmat, din ce-au vazut ei,  ca sunt facute sa se strice dupa 5 ani sau X Km....Posted image

Editat de vlad1102, 21 iulie 2017 - 21:34.


#40
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.658
  • Înscris: 02.09.2006

Vizualizare mesajsuper8, pe 21 iulie 2017 - 14:22, a scris:

Ca produsele folosite au inceput sa fie vandute la acelasi pret ca cele din magazin, fie putin mai mare fata de cele din magazin   Posted image
Da. Nu o data am auzit persoane care doreau sa vind un lucru folosit, spunid ca ''macar sa-mi scot banii dati pe el''! Deci daca il poate vinde chiar mai scump, e OK!

  Si apropo de groapa de gunoi: sint pline tirgurile de vechituri din europa pe linga emigranti si de bastinasi! Nu cred ca nimeni nu a vazut un tirg de vechitui in EU si nu a remarcat ca predomina totusi cetatenii nativi ai tarii respective!

Vizualizare mesajBogzaG, pe 21 iulie 2017 - 14:24, a scris:

m-ar interesa cam la ce preturi se vand electronicele si electrocasnicele de pe vremea lui Ceausescu, de colectie.
si cred ca nu sunt singurul.
respectivele obiecte pot fi numite oricum, numai ''de colectie'' nu!

Vizualizare mesajdjl, pe 21 iulie 2017 - 14:40, a scris:


Depinde ce noroc ai. Că unii au început să sară calul acuma că e la modă cu vintage (şi până acum le tocau).
Aiurea-n tramvaiul 16! ca cu asta am mers mult!

Vizualizare mesajdjl, pe 21 iulie 2017 - 14:52, a scris:

Deci putem avea 3 tipuri de oameni care caută la s.h: cei care caută din motive de preţ, cei care caută din motive de calitate şi cei care caută din ambele motive.
i-ai uitat pe cei care se plictisesc din cauza ca nu au servici!

Vizualizare mesajH6D-100c, pe 21 iulie 2017 - 14:56, a scris:

Depinde ce se intelege prin fiabil si nefiabil...pe vremuri masina n-o frecai zilnic ca aveai doar 30 litri/luna ratia de benzina, TV-ul functiona 2ore/seara, etc.
Efectul economic al  importurilor de SH este nefast, si la fel este efectul ecologic, vechile masini poluau mult, aparatele consumau mult, si-au isparavit durata normala de viata si ramanem cu deseurile aici, fiindca asta devin in scurt timp "vechiturile".
La electronice/IT nu are rost plimbatul de rable, fiindca oricum sunt perimate, mai mult costa transportul hardughiilor decat unele noi.
Daca nu le aduci cu avionul la business class nu costa mai mult!

Vizualizare mesajpoadol, pe 21 iulie 2017 - 15:10, a scris:

Nemtii au magazine second hand in centrul orasului?
Care-i centrul Munchen-ului?

Vizualizare mesajpoadol, pe 21 iulie 2017 - 15:22, a scris:

C&A =?

Fals 'djl' atata timp cat uiti sa specifici ca unele produse oferite pe piata interna erau slabe calitativ, pentru ca toti cei care au venit in contact direct sau indirect cu produse romanesti produse de romani pentru export stiu cu totul altceva, adica cele ce "mergeau" la export erau produse de calitate foarte buna.
Desigur, tarile aficane erau recunoscute pentru pretentiile deosebite la importurile din Romania!

Vizualizare mesajdjl, pe 21 iulie 2017 - 15:25, a scris:

Şi atunci de 3,14zda mă-sii de treabă, după 1989, când cică s-a terminat cu "faceţi ieconomie tovarăşi!" de ce nu au vândut pe piaţa internă produse mai bune?
Ca de fapt nu existau decit in folclorul gestionarilor care vindeau pe sub mina ''marfa refuzata la export''?

#41
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.278
  • Înscris: 01.03.2017
In conceptia noastra , romaneasca SH-ul se refera la produse vechi , intrebuintate sau nu , functionale partial , demodate , scoase din uz ...
,,,numai ca , din pacate , majoritatea produselor noi , cumparate din magazine stralucitoare , pot fi incadrate imediat la SH-uri , dar la pret de fite .
Ideea ? Ideea este ca importind SH-uri nu distrugem nimic , industria , ca nu avem , iar industria altora o sustinem cumparind rebuturile lor .

#42
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 113.036
  • Înscris: 13.06.2004
tytysor, tu ce faci, te plictiseşti la servici?

Ce rebuturi cumpărăm noi la s.h.? Cred că mai degrabă alea noi sunt rebuturi.

#43
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.327
  • Înscris: 04.03.2014

Vizualizare mesajdjl, pe 21 iulie 2017 - 14:52, a scris:

Deci putem avea 3 tipuri de oameni care caută la s.h: cei care caută din motive de preț, cei care caută din motive de calitate și cei care caută din ambele motive.

4.  Diverse patologii compulsiv-obsesive :)





#44
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.658
  • Înscris: 02.09.2006
nu sint la servici, tooooocmai miercuri voi incepe lucrul, deocamdata inca sint in concediu!

Vizualizare mesajdjl, pe 21 iulie 2017 - 23:59, a scris:

tytysor, tu ce faci, te plictiseşti la servici?

Ce rebuturi cumpărăm noi la s.h.? Cred că mai degrabă alea noi sunt rebuturi.


#45
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.943
  • Înscris: 28.11.2006
Eu nu stiu cum tratati voi produsele (ma gandesc la electronice/electrocasnice) de vi se strica asa repede. Ma rog, o fi si chestie de bafta, dar eu cumpar de ani de zile numai produse noi si rar am patit sa mis e strice ceva.

In schimb de la SH am luat teapa. Am o cunostinta care aduce electronice din Germania si le vinde la noi (cred ca sunt din alea lasate pe strada numai sa le ia cineva si sa scape proprietarul de ele). Am cumparat de la el un CD player Medion si dupa mai putin de un an a trebuit sa-l arunc pentru ca nu mai raspundea la nicio comanda, nici macar sa-l dau mai tare sau sa schimb melodia/postul de radio nu mai puteam. Atunci m-am enervat si am luat un microsistem Sony nou care merge si acum (are 8 sau 9 ani).

#46
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 113.036
  • Înscris: 13.06.2004
Depinde şi de noroc... dar apăi "Medion"   :rolleyes:

#47
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.822
  • Înscris: 30.01.2010

Vizualizare mesajdjl, pe 21 iulie 2017 - 14:05, a scris:

Ce părere aveţi despre second-handul din România ca efect economic şi social?
Unii zic că a dus la decăderea industriei Româneşti... parţial adevărat zic eu, dar cred că mai mult au dăunat Turcismele şi Chinezisemele.
Pe de o parte din păcate am ajuns groapa de gunoi a Europei, pentru că a ajuns şi destule lucruri proaste pe aici, dar Pe De aLtă parte trebuie să recunoaştem că fără second-hand nu ne-am fi permis unele lucruri, fie pentru că la sumele pe care le-am dat nu am fi găsit o anume calitate, fie pentru că nu se găseau în România.
Atenţie: vorbim de toată sfera second-hadului, începând de la vehicule, electronice, electrocasnice, mergând până la discuri, haine şi mobilă.
Cum ar fi trait clasa inferioara (cele cateva milioane de roamani) fara chinezarii,...?

Industria roamanesca a fost ditrusa cu buna stiinta, legal subteran cum s-a zice. A fost si o cerinta europeana, europa care mereu si-a dorit Romania agrara si bazata pe consumatorism, servicii (inclusiv orale), a fost si o cerinta europeana si romanesca a noii societati, capitaliste/"democratice" (a noilor clase sociale) in care fosta forta sindicala era de neacceptat.

Editat de altnume, 22 iulie 2017 - 04:27.


#48
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 113.036
  • Înscris: 13.06.2004

Vizualizare mesajdjl, pe 21 iulie 2017 - 14:52, a scris:

Deci putem avea 3 tipuri de oameni care caută la s.h: cei care caută din motive de preţ, cei care caută din motive de calitate şi cei care caută din ambele motive.

Vizualizare mesajionutzitaly, pe 22 iulie 2017 - 00:08, a scris:

4.  Diverse patologii compulsiv-obsesive Posted image

Mai bună patologia asta decât cea a certurilor, des practicată în România.

Editat de djl, 22 iulie 2017 - 11:57.


#49
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 750
  • Înscris: 02.07.2017

Vizualizare mesajPollux, pe 21 iulie 2017 - 14:50, a scris:

exact. renunta la lucruri fiabile ca sa faca lucruri nefiabile.

Vizualizare mesajHider141, pe 21 iulie 2017 - 14:57, a scris:

Traiasca consumerismul!

Asta e motivul pentru scaderea fiabilitatii. Astia pana si masinile le fac sa tina maxim 4-5 ani, fara probleme grave la motor sau alte ansamble ce te usuca de bani daca le repari.
Pe vremuri masina o frecai si 400.000-500.000km pana sa cedeze ambreiajul (desigur, daca nu te credeai Ken Block). Iar acum ai noroc daca nu-l schimbi de 2 ori pana ajungi la 300.000km.
Ce va mai place voua sa va hraniti cu mituri! Toate produsele sunt mai fiabile astazi. Pe vremuri electronicele aveau o multime de parti mecanice care se puteau defecta(ganditi-va doar la casetele incalcite, sau la lentilele de cd care se murdareau(sau cd-urile insele care se zgariau), iar in cazul masinilor, orice sofer era intr-o animita masura si mecanic(azi majoritatea nici nu stiu bine ce-i sub capota, multi nu stiu nici unde-i bateria la unele modele). Azi ai destule masini cu peste 100.000 la bord fara nicio interventie, in trecut toata lumea stia ce-i aia curatat/schimbat bujii, platini si alte din astea.

#50
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.932
  • Înscris: 15.08.2014
Spune-mi un amplificator audio nou la 1000 de euro mai bun decit un Crown SH la aceeasi bani.
Si mai am exemple.

#51
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 750
  • Înscris: 02.07.2017

Vizualizare mesajpetit_christian, pe 22 iulie 2017 - 17:28, a scris:

Spune-mi un amplificator audio nou la 1000 de euro mai bun decit un Crown SH la aceeasi bani.
Si mai am exemple.
Nu ma pricep la amplificatoare obisnuite, un pic la cele de casti(nici la astea foarte bine sincer sa fiu). Dar din ce am inteles eu din discutiile pasionatilor de casti, mai nimic dintre amplificatoarele vechi nu se apropie de chestii precum Oppo HA-1 (aprope sigur sunt si chestii mai ieftine care tot bat majoritatea chestiilor vechi, dar eu pe asta l-am testat si am fost foarte incantat :) ), dupa cum nici castile vechi nu se apropie de cele noi in general.

Editat de IllusiveMan, 22 iulie 2017 - 17:50.


#52
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 113.036
  • Înscris: 13.06.2004
Ce are mecanică e supectibil la a se uza mai repede. Videocasetofoanele erau cam pacoste la asta... bine, mai repede se uzau captele.
Mare chestie să cureţi lentilele la un aparat de redat discuri optice. E ca şi cum ai curăţa filtrul sau schimba uleiul la maşină.
La o chestie cu comutatori mecanici mai trebuia să cureţi contactele, poate să mai gresezi, dar în general mergeau reparate. Sau la nervi puneai o scobitoare. Dar mergea. Unele merg adaptate. Încearcă asta cu comutatoare digitale.
Radiourile pe lămpi bine făcute (adică nu cablaj imprimat de textolit pe partea de audio unde ai disipare mare de căldură, contacte aurite) merg bine cu anii.

Editat de djl, 22 iulie 2017 - 18:24.


#53
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 750
  • Înscris: 02.07.2017

Vizualizare mesajdjl, pe 22 iulie 2017 - 18:17, a scris:

Mare chestie să cureţi lentilele la un aparat de redat discuri optice. E ca şi cum ai curăţa filtrul sau schimba uleiul la maşină.
Cureti deageaba, tot se strica pana la urma(am patit-o si cu minisistem audio si cu unitati la pc/laptopt, si nu numai aia ci si mecanismul de preluare/ejectare a discului). Nu mai bine nu ai ce sa cureti? Bine, se pot strica si memoriile interne moderne, insa aproape peste tot avem intrari USB pentru memorii sau cititoare de carduri iar astea se pot schimba lejer.

#54
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.773
  • Înscris: 02.10.2009
Era o postare pe aici, la inceput in care se intreba careva in cat timp topicul ajunge pe mana lui djl si vechiturile lui...
Djl, vrei o duminica linistita, fara Softpedia, sa ai timp sa-ti re-arajnjezi videourile prin casa?

Editat de Rosebud09, 23 iulie 2017 - 05:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate