Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Procedura cumparare ticket rabla ...

interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa ii pui botnita un...
 Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata
 Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024
 Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 

Honda Civic 10, 1.5l VTEC turbo, CVT

* * * * - 5 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1012 răspunsuri în acest subiect

#181
jabadar

jabadar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 65
  • Înscris: 18.06.2017

 tatalor51, on 08 iulie 2017 - 23:13, said:

Multumesc! Asa sper si eu, desi baietii de la Asko sunt OK Posted Image
   Cel mai bine este sa nu afli tu direct,daca sunt buni sau nu...Lasa sa afli asta din povestile altora...Chiar daca esti multumit de cum ai fost tratat la achizitie.poate cand va fi cazul sa puna mana sa faca ceva la masina,nu vei mai fi asa multumit.
   Ma repet si-ti doresc sa nu afli tu cat de competenti sunt cei de la Asko

#182
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.977
  • Înscris: 22.12.2005
Adica?sunt sau nu okAsko?

#183
jabadar

jabadar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 65
  • Înscris: 18.06.2017
Nu cunosc situatia de la Asko pt ca nu sunt din Bicuresti.In schimb stiu ce se intampla pe la alte serviceuri/reprezentante din tara si n-as putea recomanda pe nimeni.Toti niste carpaci

#184
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.319
  • Înscris: 01.01.2014
Nici eu nu am avut vreo problema, dar am abia 1600km. Mi se par ok oamenii de la Asko ca idee, din contactele cu cei de la vanzari si service pentru verificarea de 1000km.
Nu am motive sa suspectez chestii aiurea si Honda sunt masini fiabile, in general. Sa vedem daca si noua generatie de Civic cu turbo continua in acelasi stil.

#185
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.599
  • Înscris: 18.09.2003
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sWjwh1CfoMk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#186
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.319
  • Înscris: 01.01.2014

 QAZ, on 09 iulie 2017 - 23:22, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sWjwh1CfoMk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asteptam de ceva timp asta! O sa ma uit in cateva ore. Sunt curios de impresii de la noi.

Editat de tatalor51, 09 iulie 2017 - 23:32.


#187
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.998
  • Înscris: 01.03.2006
Initiator, felicitari pentru achizitie si sa ai noroc de masina! Posted Image

 foxbat, on 09 iulie 2017 - 12:03, said:

Adica?sunt sau nu okAsko?

 tatalor51, on 09 iulie 2017 - 23:02, said:

Nici eu nu am avut vreo problema, dar am abia 1600km. Mi se par ok oamenii de la Asko ca idee, din contactele cu cei de la vanzari si service pentru verificarea de 1000km.
Nu am motive sa suspectez chestii aiurea si Honda sunt masini fiabile, in general. Sa vedem daca si noua generatie de Civic cu turbo continua in acelasi stil.

Oamenii de la Asko sunt ok si foarte intelegatori pana trebuie sa le calci pragul cu probleme in afara reviziilor.
De doua ori am fost la ei si de fiecare data m-am umplut de spume. Unele faza au fost de un amatorism colosal, dar astea sunt serviciile pe la noi.

#188
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.319
  • Înscris: 01.01.2014

 Reynolds, on 09 iulie 2017 - 23:33, said:

Initiator, felicitari pentru achizitie si sa ai noroc de masina! Posted Image





Oamenii de la Asko sunt ok si foarte intelegatori pana trebuie sa le calci pragul cu probleme in afara reviziilor.
De doua ori am fost la ei si de fiecare data m-am umplut de spume. Unele faza au fost de un amatorism colosal, dar astea sunt serviciile pe la noi.
Multumesc! Mda, am tot auzit si eu de faze de genul. Sincer, sper sa-i vizitez doar la revizii :)

#189
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.319
  • Înscris: 01.01.2014
In alta ordine de idei, am testat de curiozitate cam ce consum pot sa scot daca merg (relativ) calm. Zona Plaza Militari pana la Therme Balotesti (vreo 23km, din care cam jumatate prin oras, dar trafic lejer, de duminica). Viteza 50-70 in oras, 80-100 prin localitatile de langa Bucuresti, 110 in afara. Fara accelerari bruste, mers cat mai cursiv. Rezultat: 6.1l/100km.

Nu intentionez sa-mi bat capul sa merg la modul asta de prea multe ori, eram curios numai.

Editat de tatalor51, 10 iulie 2017 - 17:28.


#190
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.501
  • Înscris: 18.06.2007
și eu am fost duminică la therme. Am avut un consum de 4 nefiltrate din care mi-am revenit instantaneu când mi-am dat seama că am uitat verigheta în vestiar

#191
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.319
  • Înscris: 01.01.2014
Astazi in parcare:

Fișiere atașate


Editat de tatalor51, 11 iulie 2017 - 09:21.


#192
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.109
  • Înscris: 02.09.2005

 tatalor51, on 11 iulie 2017 - 09:17, said:

Astazi in parcare:
rosul ala de pe Mazda e senzational dar e atat de proasta vopseaua incat se zgarie si daca tipi la ea.

#193
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.501
  • Înscris: 18.06.2007

 jericho, on 11 iulie 2017 - 09:22, said:

rosul ala de pe Mazda e senzational dar e atat de proasta vopseaua incat se zgarie si daca tipi la ea.
la toate mașinile japoneze vopseaua se zgârie și de la privit.

#194
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.501
  • Înscris: 21.03.2017
La Mazda se folosește 1.5 l de vopsea.
La ford- 1l.

#195
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.109
  • Înscris: 02.09.2005

 bobalex18, on 11 iulie 2017 - 09:52, said:

la toate mașinile japoneze vopseaua se zgârie și de la privit.
Asta era valabila acum cativa ani, daca urmaresti toate forumurile monomarca o sa vezi ca peste tot sunt plangeri, vopsea si lac de calitate au mai ramas doar pe masinile premium.

#196
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.501
  • Înscris: 18.06.2007
eu la a4 b6 am revopsit mașina pentru că o vroiam mai „proaspătă”. am ales un lac ceramic care a făcut toți banii. sunt puțini cei care știu să îl dea și de obicei nu prea se încumetă decât la anumite culori la care nu se vede efectul de coajă de portocală. are 5 ani de când a fost revopsită și nici măcar zgârieturi de la spălătorie, de la pietricele etc etc nu are. este impecabilă.

#197
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.330
  • Înscris: 23.02.2017

 Reynolds, on 09 iulie 2017 - 23:33, said:

Oamenii de la Asko sunt ok si foarte intelegatori pana trebuie sa le calci pragul cu probleme in afara reviziilor.
De doua ori am fost la ei si de fiecare data m-am umplut de spume. Unele faza au fost de un amatorism colosal, dar astea sunt serviciile pe la noi.
E normal, mecanicii buni pleaca in afara tarii. Am vorbit la cateva service-uri si toti mi-au spus "nu gasim oameni"
Intamplator, chiar acum mi-au aparut pe FB niste anunturi ca Honda angajeaza coleg pt service, bimmer-service angajeaza si ei "coleg" etc

Deci intrebarile pe forum "sint ok?" nu prea au sens, depinde de om, nu de firma. Azi poate fi unul ok, dar rulajul e f mare, oamenii vin si pleaca, maine poate sa nu fie ok.

 bobalex18, on 11 iulie 2017 - 09:52, said:

la toate mașinile japoneze vopseaua se zgârie și de la privit.
confirm si eu, am avut niste japoneze si sarea efectiv vopseaua de pe ele. Am intrebat chiar la un moment dat la reprezentanta ce se intampla, mi s-a spus ca sint vopsele ecologice, mai putin rezistente din pacate.

Avusesem un Passat B5 vechi si refuza sa sara vopseaua de pe ea... de ce, nu stiu, poate in 2004-2005 nu era inca ecologia la putere.

 tatalor51, on 11 iulie 2017 - 09:17, said:

Astazi in parcare:
O intrebare legata de subiectul vopsea: nu ti-au dat o data cu masina si o sticluta mica de vopsea?

#198
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.319
  • Înscris: 01.01.2014

 fotbal5, on 13 iulie 2017 - 10:37, said:

Am mai zis la numarul mare de masini care s-au vandut si se vand e clar ca sunt si multe probleme. Vinzi 10000000 mil masini vandute la 1% cu probleme ai 100000 de masini problematice, daca vinzi 1000000 clar la 1% ai 10000 in service, deci ce ve gasi in service !!
Iar aici vorbim de Romania, dincolo inca se vand aceste masini vechi. Se vand cu multi km chiar daca la noi ajung cu doar aprox 200000 km ele au deja >400000 km ceea ce arata ca au mers mult cu acele motoare praf...
Problema cu aceste masini este urmatoarea, toti sunt mecanici si le stiu repara (orice service mergi), chiar daca mai mult fac rau decat bine si cei care isi repara masinile opteaza pentru piesele cele mai ieftine, nu cele mai bune sau originale (mai ales la noi in tara).
Si inca ceva, daca iei o masina si nu o verifici daca are km reali, cu carte de service, cum vrei sa ai pretentii ca aceea masina sa mearga bine.
Personal nu am achizitionat nici o masinia fara carte de service la zi si verificare la reprezentanta !! Insa vad o gramada de persoane care o verifica ochiometric, o conduce si o cumpara. Dupa care se plange ca a bagat o gramada de bani in ea...
Din toate aceste cauze sunt tot mai multe cazaturi pe acest segment de piata (personal am avut 2 masini VW din acea perioada si ambele au mers snur, singura buba care este cunoscuta la acest tip de masini si e generala, este partea electrica care in timp incepe sa pice, dar nu afecteaza motorul).
Din punctul asta de vedere asa e, poti sa repari la orice service si gasesti piese semnificativ mai ieftine pentru orice VW, devreme ce masinile sunt foarte populare in Romania.

La Honda Civic 10, varianta fiind abia lansata in Europa si, in plus, fiind o masina complet diferita fata de varianta precedenta (motor, suspensii, cutie de viteza, software etc), probabil ca e cel mai sigur sa merg la reprezentanta in caz de eventuale probleme si sunt sigur ca piesele sunt mai greu de gasit si mai scumpe, cel putin deocamdata. Pe de alta parte, am 3 ani garantie bara la bara si inca 2 in care se exclud consumabile (bucse, capete de bara etc).

Oricum, eram perfect constient de toate astea atunci cand am cumparat masina, nu am luat decizia in necunostinta de cauza. Deocamdata eu sunt optimist si imi place enorm de mult masina, n-as fi vrut in niciun caz altceva (evident, in range-ul de pret respectiv, nu vorbim de premium sau whatever).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate