Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Plata contactless - telefon mobil

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1266 replies to this topic

#1009
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 Doggfather, on 30 august 2021 - 21:29, said:

Ce pot face să pot plăti cu telefonul având un card MasterCard de la GarantiBBVA ?

Vezi daca au aplicatia lor de plata cu telefonul.
Sau alternative gen:

1. inrolezi cardul daca merge in Curve. Si apoi inrolezi Curve in Google Pay
2. poate merge sa inrolezi direct cardul Garanti in GPay

#1010
Ariu

Ariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.06.2019
Îl adaugi in Curve, iar Curve in Apple Pay sau Google pay și plătești cu telefonul apoi

#1011
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,709
  • Înscris: 17.01.2008
Daca nu ai aplicatie a bancii pentru plata NFC, nu prea ai ce sa faci.
Poti transfera banii in Revolut (daca ai) si cu asta poti plati cu NFC...

#1012
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,488
  • Înscris: 13.03.2005
danutzu_1069, de unde atâta convingere?
Funcționează înrolat în Curve și apoi Curve înrolat în GooglePay.

#1013
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,709
  • Înscris: 17.01.2008
Mda... Scarpinat la urechea dreapta cu mana stanga..

#1014
EnderDj37

EnderDj37

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 28.12.2014
E acelasi lucru cu ideea ta cu Revolut. Singurul + ar fi ca nu trebuie sa dea mereu top-up in Revolut pentru ca ii ia direct de pe card

#1015
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 26.09.2005
Am instalat curve , trebuie alimentat sau își "trage" singur bani din Garanti când fac plată ?

#1016
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,488
  • Înscris: 13.03.2005
Își trage la fiecare plata. Nu ai cont de alimentat cardul Curve.

#1017
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 26.09.2005

 wertyck, on 31 august 2021 - 11:20, said:

Își trage la fiecare plata. Nu ai cont de alimentat cardul Curve.

Curve ce avantaj are , văd că nu au luat nici un comision la plată

#1018
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,488
  • Înscris: 13.03.2005
Curve il poti folosi ca un proxy pentru toate cardulrile tale. Le adaugi pe toate in aplicatia Curve si poti seta din aplicatie care card sa fie implicit la plata si inca 2 carduri pot fi setate de backup, in caz ca nu ai bani pe cardul implicit, plata se realizeaza automat de pe unul din celellalte carduri setate in sectiunea Anti-Embarrassment Mode la Curve.

#1019
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 26.09.2005

 wertyck, on 31 august 2021 - 13:42, said:

Curve il poti folosi ca un proxy pentru toate cardulrile tale. Le adaugi pe toate in aplicatia Curve si poti seta din aplicatie care card sa fie implicit la plata si inca 2 carduri pot fi setate de backup, in caz ca nu ai bani pe cardul implicit, plata se realizeaza automat de pe unul din celellalte carduri setate in sectiunea Anti-Embarrassment Mode la Curve.

Faza e că m-am saturat de atatea carduri , le-am inchis pe toate si am rămas cu cel de salariu care e si cel mai slab iar cea mai importanta optiune plata cu cardul nu exista la Garanti , am instalat curve si vad ca merge perfect, inainte foloseam Ing.

#1020
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 Doggfather, on 31 august 2021 - 19:47, said:

Faza e că m-am saturat de atatea carduri , le-am inchis pe toate si am rămas cu cel de salariu care e si cel mai slab iar cea mai importanta optiune plata cu cardul nu exista la Garanti , am instalat curve si vad ca merge perfect, inainte foloseam Ing.

Felicitari!

Sa stii ca noi ceilalti care avem teancul de carduri in sertar acasa, nu le avem pt ca ne face placere sa colectionam carduri. Asa cum cum avem haine pt diverse ocazii, haine care se potrivesc pentru diferite sitautii, asa avem si carduri pt diverse necesaitati. Nu ne costa nimic sa avem in telefon instalate 3-4 aplicatii fintech/bancare. Fiecare card/fintech are avantajele lui. Astfel ca alegem in functie de necesitati. Personal imi pare o prostie sa ai doar un singur card, sa colaborezi efectiv cu o singura banca/fintech.

Ca fapt divers, facand o paralela.. in ceea ce priveste ridesharing, am 3 aplicatii instalate in telefon. De ce sa ma bazez doar pe una, sa zicem Uber? Mai exista si Bolt si etc. Folosesc ce este mai avantajos la momentul respectiv.

Edited by MembruAnonim, 31 August 2021 - 20:02.


#1021
george_c_ro1

george_c_ro1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 02.04.2020

 it_is_me, on 12 august 2021 - 15:36, said:



Nu știu cum e GPay vs aplicația pt plăți cu telefonul Android de la BCR, dar știu cum stă treaba cu alicațiile Libra și OTP, bănci la care am conturi.
Practic aplicațiile pt plata cu tel Android ale ambelor bănci sunt aproape identice și funcționează la fel de incomod (prost). Pt. efectuarea unei plăți trebuie să deblochezi ecranul și sa apropii tel.de pos (până aici identic cu Gpay).
Apoi trebuie să confirmi plata prin amprentă/pin/model și după aceea să apropii din nou telul de pos!!! Mi se pare o mizerie și un nonsens și din acest motiv folosesc doar Revout via GPay.
În plus, poți înrola mai multe carduri în Gpay și scapi de aplicațiile separate ale băncilor, care cel puțin în cazul OTP și Libra, mi se par niște eșecuri.

Verifica setarile de securitate la aplicatiile bancilor.

Eu de exemplu la RaiPay am 3 niveluri de setari ( standard/extinsa/stricta) .
Functioneaza foarte bine, dupa un numar plati imi cere autentificare indiferent de suma ( setare implicita de securitate ), nu am avut probleme .
Atentie si la tipul telefonului / vechime/ alte aplicatii instalate si bineinteles setarile la NFC cu aplicatia de plata implicita .

Deasemenea in cazul Android,  sistemul ,pentru a economisi energie inactiveaza aplicatiile neutilizate. Eu accesez aplicatia bancara / efectuez plati POS, online zilnic si nu am probleme. Bani sa existe in conturi...



#1022
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 26.09.2005

 MembruAnonim, on 31 august 2021 - 20:01, said:



Felicitari!

Sa stii ca noi ceilalti care avem teancul de carduri in sertar acasa, nu le avem pt ca ne face placere sa colectionam carduri. Asa cum cum avem haine pt diverse ocazii, haine care se potrivesc pentru diferite sitautii, asa avem si carduri pt diverse necesaitati. Nu ne costa nimic sa avem in telefon instalate 3-4 aplicatii fintech/bancare. Fiecare card/fintech are avantajele lui. Astfel ca alegem in functie de necesitati. Personal imi pare o prostie sa ai doar un singur card, sa colaborezi efectiv cu o singura banca/fintech.

Ca fapt divers, facand o paralela.. in ceea ce priveste ridesharing, am 3 aplicatii instalate in telefon. De ce sa ma bazez doar pe una, sa zicem Uber? Mai exista si Bolt si etc. Folosesc ce este mai avantajos la momentul respectiv.

Neah , comparația cu hainele ei cu diverse plăti e exagerata . Așa am si eu 3 masini pentru diferite necesități și acolo chiar se simt diferențele, nu pot să plec cu Fiesta 1.4 diesel lu nevastamea 4 persoane + bagaje la drum lung . La carduri nu văd diferențele astfel încât să fiu abonat la mai multe banci sau poate nu știu eu...

Edited by Doggfather, 31 August 2021 - 20:50.


#1023
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 Doggfather, on 31 august 2021 - 20:49, said:

La carduri nu văd diferențele astfel încât să fiu abonat la mai multe banci

Atunci ai rezolvat misterul. Nu ai nevoie de mai multe fintechuri/banci si te descurci doar cu una singura. Posted Image

Edited by MembruAnonim, 31 August 2021 - 20:52.


#1024
george_c_ro1

george_c_ro1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 02.04.2020
Pentru utilizare in Romania este ok o singura banca mai ales daca ai venituri recurente , efectuezi plati cu cardul si nu retragi doar de la bancomat - este gratuita administrare contului si majoritatea accepta integrarea cu aplicatii terte sau au propriile aplicatii " ...pay "

Daca doresti utilizare in afara Romaniei aici este ok sa mai ai si alternative

#1025
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 11.02.2006

 george_c_ro1, on 31 august 2021 - 20:06, said:



Verifica setarile de securitate la aplicatiile bancilor.

Eu de exemplu la RaiPay am 3 niveluri de setari ( standard/extinsa/stricta)

Nu există astfel de setări la niciuna din aplicațiile OTP sau Libra.
Oricum, până când Libra/OTP se vor înrola în GPay, folosesc Revolut via GPay și merge treaba "brici".

Edited by it_is_me, 01 September 2021 - 14:23.


#1026
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
De ce nu mai funcționează contactless la card de masă Sodexo?

Edited by CTU99, 05 September 2021 - 22:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate